Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιός είναι ο καλύτερος mov player για το Note II;

 

Αν θες κατι για ταινίες βαλε mx player παίζει και ξεχωριστά υπότιτλους,αλλα καλύτερα ρώτα και εδώ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271531&page=61

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό το θέμα με εφαρμογές η παιχνίδια της πλάκας που κολλάνε τον επεξεργαστή , είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα των android.

Ένας έμπειρος χρήστης ξέρει να το αντιμετωπίσει αλλά και να αποφύγει τέτοιες εφαρμογές.

Οι νέοι χρήστες είναι εντελώς απροστάτευτοι και δικαίως δυσανασχετούν.

Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες εφαρμογές που ενώ έχουν πολλά αρνητικά feedback παραμένουν στην θέση τους και κανείς από την Google δεν μπαίνει στον κόπο να τις ελέγξει.

 

Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε για να αποφεύγουμε τέτοια προβλήματα αλλά δεν έχει κανένα νόημα.

Οκ θα βοηθήσουμε όσους μπαίνουν σε τεχνολογία φόρουμ. Όμως τα εκατομμύρια χρηστών που δεν ασχολούνται και αγοράζουν μια συσκευή να κάνουν την δουλειά τους γιατί πρέπει να ταλαιπωρούνται μ αυτόν τον τρόπο?

Ειλικρινά πολλές φορές συμβουλεύω φίλους που δεν έχουν εμπειρία και με ρωτούν τι συσκευή να αγοράσουν να πάρουν iPhone.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Σημερα,ηθελα να βαλω τη νεα ώρα στο τηλεφωνο,και μπερδευτηκα.Ενω φαινεται ψηλα δεξια με τα μικρα γραμματακια,η νεα ωρα,τα μεγαλα γραμματα,που βρισκονται στο widget του καιρου,καθως και τα δυο αναλογικα ρολογια που υπαρχουν σε αλλο widget,λενε ακομα την παλαιά ωρα.

Τι πρεπει να κανω;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται καινούργια δερμάτινη θήκη για το Note II ήρθε στην επιφάνεια http://www.sammobile.com/2013/03/31/leather-case-for-galaxy-note-2-from-issentiel/

 

Πατα το power button και μετα επανεκινηση:)

 

Πάτατο παρατεταμένα για πιό σωστή επεξήγηση ;)

 

edit:

 

Σόρρυ για το διπλό πόστ.Fix it plz :P

Edited by m7ixalis
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Σημερα,ηθελα να βαλω τη νεα ώρα στο τηλεφωνο,και μπερδευτηκα.Ενω φαινεται ψηλα δεξια με τα μικρα γραμματακια,η νεα ωρα,τα μεγαλα γραμματα,που βρισκονται στο widget του καιρου,καθως και τα δυο αναλογικα ρολογια που υπαρχουν σε αλλο widget,λενε ακομα την παλαιά ωρα.

Τι πρεπει να κανω;

 

το widget του καιρού εμένα μου έκανε κάτι τέτοια επειδή δεν το έκανα refresh... το έκανες refresh με Wi-Fi ?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Σημερα,ηθελα να βαλω τη νεα ώρα στο τηλεφωνο,και μπερδευτηκα.Ενω φαινεται ψηλα δεξια με τα μικρα γραμματακια,η νεα ωρα,τα μεγαλα γραμματα,που βρισκονται στο widget του καιρου,καθως και τα δυο αναλογικα ρολογια που υπαρχουν σε αλλο widget,λενε ακομα την παλαιά ωρα.

Τι πρεπει να κανω;

Κλείσε το wifi. Κάνε refresh με 3g και θα στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιβεβαιώνω το πρ΄βλημα του spyropatras.. και το δικό μου με 4.1.2 mb6 Γαλλική, stock, μερικές φορές που το "ξυπνάω" από τον ύπνο μου λέει συνδέθηκε με το δίκτυο κλπ... Υπόψην ότι το έχω πάντα ενεργό το wifi στις advanced ρυθμίσεις.

Επίσης τις προάλλες μου έκανε και το άλλο κουλό που έχει αναφερθεί από κάποιον συμφορουμίτη εδώ, στα καλά του καθουμένου σταμάτησε να μου δίνει mobile data και μόνο μετά από επανεκκίνηση ξεκίνησε πάλι να έχει Mobile data.

Αχ αυτά τα bugs...!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου καθεται κατι καλα, με το NEO V και με δεδομενα κλειστα, στελνω και παιρνω mms κανονικα . Με το NOTE 2 , δεν γινετε . Δεν μπορω να λαβω ουτε να στειλω mms . Χρειαζεται καμια ρυθμιση ?

 

EDIT: Το what's up εχω στο NOTE 2.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου καθεται κατι καλα, με το NEO V και με δεδομενα κλειστα, στελνω και παιρνω mms κανονικα . Με το NOTE 2 , δεν γινετε . Δεν μπορω να λαβω ουτε να στειλω mms . Χρειαζεται καμια ρυθμιση ?

 

EDIT: Το what's up εχω στο NOTE 2.

Κάτι δεν γίνεται καλά με το Neo V και όχι με το Note. Όταν τα δεδομένα είναι κλειστά δεν μπορείς να στείλεις και να λάβεις mms.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο, αν θελω να στειλω μια φωτο , να πρεπει να χρεωνομαι 1 ευρω λογο οτι ανοιγω τα δεδομενα?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο, αν θελω να στειλω μια φωτο , να πρεπει να χρεωνομαι 1 ευρω λογο οτι ανοιγω τα δεδομενα?

Ναι είναι λογικό... Sorry που θα το πω έτσι, αλλά για εμένα, το να έχεις ένα τέτοιο κινητό και να μην έχεις ένα υποτυπώδες data plan δεν είναι λογικό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με εφαρμογές η παιχνίδια της πλάκας που κολλάνε τον επεξεργαστή , είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα των android.

Ένας έμπειρος χρήστης ξέρει να το αντιμετωπίσει αλλά και να αποφύγει τέτοιες εφαρμογές.

Οι νέοι χρήστες είναι εντελώς απροστάτευτοι και δικαίως δυσανασχετούν.

Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες εφαρμογές που ενώ έχουν πολλά αρνητικά feedback παραμένουν στην θέση τους και κανείς από την Google δεν μπαίνει στον κόπο να τις ελέγξει.

 

Υπάρχουν πολλά που μπορούμε να κάνουμε για να αποφεύγουμε τέτοια προβλήματα αλλά δεν έχει κανένα νόημα.

Οκ θα βοηθήσουμε όσους μπαίνουν σε τεχνολογία φόρουμ. Όμως τα εκατομμύρια χρηστών που δεν ασχολούνται και αγοράζουν μια συσκευή να κάνουν την δουλειά τους γιατί πρέπει να ταλαιπωρούνται μ αυτόν τον τρόπο?

Ειλικρινά πολλές φορές συμβουλεύω φίλους που δεν έχουν εμπειρία και με ρωτούν τι συσκευή να αγοράσουν να πάρουν iPhone.

 

+1 και ας έχω μεγάλη εμπειρία με πληροφορική. Θα πω ένα παράδειγμα, ξαφνικά έχανα 5% μπαταρία ανά ώρα σε απλή αναμονή. Καμία συγκεκριμένη εφαρμογή από το betterbatterystats πέρα από γενικό overflow, άρχισα να ξηλώνω εφαρμογές ώσπου σε συνδυασμό με το ότι απενεργοποίησα κάτι εφετζίδικα (smart stay και λοιπά, λύθηκε). Από τα νεύρα μου άνοιξα το iphone που δεν το χρησιμοποιώ και έβγαλε με σχεδόν μηδαμινή χρήση (ανοιχτό wifi όλο το 24ωρο), 6 μέρες, χωρίς κάποια ιδιαίτερη χρήση. Ναι με χρήση προφανώς δεν φτάνει το note 2, όταν όμως το note 2 (το android βασικά) δεν έχει θέματα. Εγώ αν δω 30 ώρες πριν το φορτίσω είμαι απλά χαρούμενος.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν γίνεται καλά με το Neo V και όχι με το Note. Όταν τα δεδομένα είναι κλειστά δεν μπορείς να στείλεις και να λάβεις mms.

 

To Neo V δεν εχει κανενα προβλημα. Ετσι λειτουργει. Εγω που εχω ενα SE Mini Pro με κλειστα data, δεχομαι και στελνω mms κανονικα.

 

Εχω ομως την εντυπωση οτι και στο Note 2 που εχω, συμβαινει το ιδιο, αλλα χρησιμοποιω το Handcent SMS

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου έβγαλε πρώτη φορά :

 

Αρχική TouchWiz διακόπηκε

 

 

τι μπορεί να προκάλεσε κάτι τέτοιο; είναι επικίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιβεβαιώνω το πρ΄βλημα του spyropatras.. και το δικό μου με 4.1.2 mb6 Γαλλική, stock, μερικές φορές που το "ξυπνάω" από τον ύπνο μου λέει συνδέθηκε με το δίκτυο κλπ... Υπόψην ότι το έχω πάντα ενεργό το wifi στις advanced ρυθμίσεις.

Επίσης τις προάλλες μου έκανε και το άλλο κουλό που έχει αναφερθεί από κάποιον συμφορουμίτη εδώ, στα καλά του καθουμένου σταμάτησε να μου δίνει mobile data και μόνο μετά από επανεκκίνηση ξεκίνησε πάλι να έχει Mobile data.

Αχ αυτά τα bugs...!

Παιδά, μήπως κάτι άλλο δημιουργεί το πρόβλημα? Εγώ έχω ανοιχτό WiFi 24/7 και δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο ούτε με την 4.1.2. Τώρα σκέφτομαι πως στο Twitter έχω κάτι καθυστερήσεις στην ειδοποίηση αλλά τα email έσχονται στην ώρα τους, το fb κλπ οπότε δεν παίζει να αποσυνδέεται. Μήπως κάποια εφαρμογή κάνει ζημιά?

σήμερα μου έβγαλε πρώτη φορά :

 

Αρχική TouchWiz διακόπηκε

 

 

τι μπορεί να προκάλεσε κάτι τέτοιο; είναι επικίνδυνο;

Όχι, δεν είναι. Είναι αυτό που λέμε FC (Force close) και μπορεί να έχει προκληθεί από κάποιο στιγμιαίο conflict, κάποια δυσλειτουργία στην εφαρμογή, κάποια υπερφόρτωση κλπ. Δεν είναι τίποτα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, ορμηξτε στο διπλανο νημα για το awesome note, την καλυτερη PIM εφαρμογη για ios, κατευθειαν απο το note 8...;)

 

Βαγγέλη όντως φαίνεται πολύ καλή εφαρμογή,αλλά στις 5,5" εμένα προσωπικά δεν με διευκολύνει ιδιαίτερα :(

Και το άλλο που δεν ξέρω είναι τι permissions ζητάει...μήπως γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη όντως φαίνεται πολύ καλή εφαρμογή,αλλά στις 5,5" εμένα προσωπικά δεν με διευκολύνει ιδιαίτερα :(

Και το άλλο που δεν ξέρω είναι τι permissions ζητάει...μήπως γνωρίζεις?

 

Τα ποσταρε ενα παιδι στο αλλο θεμα, ειναι πολλα...

Δεν ειναι το μεγεθος της οθονης που ειναι "κακο", οσο το οτι ειναι σχεδιασμενη για 8ιντσο (και στο 10.1 που το ειδα ηταν πολυ χρηστικο).

π.χ. σε iphone υπαρχει ξεχωριστα σχεδιασμενη συσκευη (απο οτι στο ipad) και τα ui elements εχουν το καταλληλο μεγεθος ακομα και για 3.5-4 ιντσες (που ειναι τα μηλα).

Με το s-pen εγω βολευομαι παντως μια χαρα και το μονο που μου λειπει (βασικο, ομως) ειναι το cloud support...

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσταρε ενα παιδι στο αλλο θεμα, ειναι πολλα...

Δεν ειναι το μεγεθος της οθονης που ειναι "κακο", οσο το οτι ειναι σχεδιασμενη για 8ιντσο (και στο 10.1 που το ειδα ηταν πολυ χρηστικο).

π.χ. σε iphone υπαρχει ξεχωριστα σχεδιασμενη συσκευη (απο οτι στο ipad) και τα ui elements εχουν το καταλληλο μεγεθος ακομα και για 3.5-4 ιντσες (που ειναι τα μηλα).

Με το s-pen εγω βολευομαι παντως μια χαρα και το μονο που μου λειπει (βασικο, ομως) ειναι το cloud support...

 

Θα του δώσω 2-3 ημέρες ακόμα γιατί η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δουλέψει πολύ και θα σου πω :)

Είμαι πολύ περίεργος ωστόσο να το δω πως λειτουργεί στο Note 10.1 μιας και δημιουργήθηκε για 8"+ ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

To Neo V δεν εχει κανενα προβλημα. Ετσι λειτουργει. Εγω που εχω ενα SE Mini Pro με κλειστα data, δεχομαι και στελνω mms κανονικα.

 

Εχω ομως την εντυπωση οτι και στο Note 2 που εχω, συμβαινει το ιδιο, αλλα χρησιμοποιω το Handcent SMS

 

Δηλαδή στέλνεις φώτο με κλειστά τα δεδομένα στο Νοte 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τη ροή της συζήτησης, αλλά αυτοκαλωσορίζομαι στην παρέα αυτού του thread ως νέος κάτοχος του υπέροχου Note 2.

 

Πρώτα σχόλια: Εντάξει, μεγάλη η οθόνη του αλλά κάτι υπερβολές περί παντόφλας κλπ μου φαίνονται τώρα ακραίες. Μια χαρά είναι για εμάς που φυσικά δεν το θέλουμε μόνο για κλήσεις αλλά και για όλα τα καλά που προσφέρει. Καταπληκτική φωτεινότητα, προέρχομαι από ZTE Blade που ήταν επίσης μια χαρά, και σίγουρα δεν έχω δει και όλα τα αντίστοιχα ανταγωνιστικά της αγοράς, αλλά ως νέος αγοραστής και χρήστης (που δεν έχει κάνει άλλες συγκρίσεις) η οθόνη μου φαίνεται υπέροχη. Και βέβαια εφόσον το θέμα μας δεν είναι ποια οθόνη δίνει 5-10 παραπάνω nits, έχω καλυφθεί απόλυτα...

 

Τι μπορείς να κάνεις με αυτό το κινητό! Θα το ψάχνω για μήνες...

 

Οι αισθητήρες της Samsung και οι άπειρες διευκολύνσεις με κινήσεις/gestures είναι καταπληκτική δυνατότητα, φυσικά θα χρησιμοποιώ κάποιες και όχι απαραίτητα όλες τις κινήσεις, αλλά αυτό που περνάω το χέρι από πανω και διακριτικά μου δείχνει χαμένες κλήσεις μηνύματα και μπαταρία είναι απίστευτο!

 

Και τέλος είχα την ευκαιρία να το δω δίπλα δίπλα με ένα iPhone 5. Είμαι ευχαριστημένος κάτοχος iPad αλλά sorry dear APPLE έχεις μείνει ΠΟΛΥΥΥΥ πίσω!!!

 

Αυτά, συνεχίστε την κουβέντα κανονικά και ελπίζω σιγά σιγά να μετέχω κιεγώ και για βοήθειες και για να μοιράζομαι την εμπειρία χρήσης του μαζί σας

 

Φιλικά, Θανάσης

 

ΥΓ: Όσο κι αν φαίνεται ακραίο, με βλέπω να παίρνω αυτό το thread από την αρχή, ώστε να εντοπίσω κάθε χρήσιμη πληροφορία... Ώρε ώρες που προβλέπεται να ξοδεύω...

Edited by greenblooded

Samsung Galaxy Note II is still ROCKING !!!

My Galaxy Note Pro 12.2" is there for my educational purposes...

But Galaxy Tab Pro 8.4 is THE KING!!

SAMSUNG still rules !!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο s3 το πληκτρολογιο αλλαζε δηλαδη μπορουσε να ειναι ολοκληρο 24 γραμματα γινοταν ομως και το κλασικο απο το 1 εως το 9 και πατουσες για γραμμΑτα. Στο νοτε 2 αλλαζει? Αν οχι υπαρχει κατι σε εφαρμογη γι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητήρες της Samsung και οι άπειρες διευκολύνσεις με κινήσεις/gestures είναι καταπληκτική δυνατότητα, φυσικά θα χρησιμοποιώ κάποιες και όχι απαραίτητα όλες τις κινήσεις, αλλά αυτό που περνάω το χέρι από πανω και διακριτικά μου δείχνει χαμένες κλήσεις μηνύματα και μπαταρία είναι απίστευτο!

Εχω απορια παιδια με αυτο πως γινετε...? Οπως επισης πως λειτουργει ο αισθητηρας με τα ματια, οταν τα παιρνεις απο πανω του να σβηνει η οθονη......? Και με τις εφαρμογες οταν βαζωνα μην γεμιζει η μνημη τηλεφωνου....προσπαθησα με το app2sd, αλλα κατι γινετε με την καρτα μνημης και δεν την βλεπει.....

Ευχαριστω πολυ για οποιαδηποτε συμβουλη...να ειστε καλα....

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Οι αισθητήρες της Samsung και οι άπειρες διευκολύνσεις με κινήσεις/gestures είναι καταπληκτική δυνατότητα, φυσικά θα χρησιμοποιώ κάποιες και όχι απαραίτητα όλες τις κινήσεις, αλλά αυτό που περνάω το χέρι από πανω και διακριτικά μου δείχνει χαμένες κλήσεις μηνύματα και μπαταρία είναι απίστευτο!

Εχω απορια παιδια με αυτο πως γινετε...? Οπως επισης πως λειτουργει ο αισθητηρας με τα ματια, οταν τα παιρνεις απο πανω του να σβηνει η οθονη......?

Ευχαριστω πολυ για οποιαδηποτε συμβουλη...να ειστε καλα....

 

Το πρώτο από τις ρυθμησεις κινήσεις επιλέγεις το γρήγορη ματια (το πρωτο που έχει)

Το αλλο δεν το εχω καταφέρει και εγω αλλα δεν πολυασχολουμαι μιας και τα εχω κλειστά ολα αυτα!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...