Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορω να το κανω με mobile odin που το έχω?και δεν θα χαθουν ουτε οι εφαρμογες μου?ρωταω γιατι ειχα την εντυπωση οτι flashαρισμα σημαινει εφαρμογες γιοκ!Αν το εχω καταλαβει σωστα,αν φλασαρω official update της ρομ που ηδη εχω θα ειναι σαν να εχω κανει official update?sorry για τις πολλες ερωτησεις και παλι ευχαριστω για την πολυτιμη βοήθειά:):):)!!!

 

Μπορείς να το κάνεις με mobile odin ,και αν θέλεις την κάνεις root κατευθείαν (μέσω τις ίδιας της εφαρμογής)

Δεν χάνεις εφαρμογές, και θα εχεις περάσει και το official update.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω γιτι ξαφνικα σημερα ενω μενω μαγουλα αττικης μου βγαζει στον καιρο αθηνα ενω πρωτα μου το εβγαζε το μαγουλα κανω ενημερωση και με wifi και με το δυκτιο της κινητης τηλεφωνιας ;ευχαριστω....

 

Έπαθα ακριβώς το ίδιο από χθες βράδυ.

Εκεί που μου έβγαζε Νέα Σμύρνη, τώρα μου λέει Αθήνα και ότι και να κάνω το AccuWeather το χαβά του.

Η πλάκα είναι ότι και το GPS δουλεύει και την Ν. Σμύρνη την βρήκα με το search στις πόλεις που υποστηρίζει η εφαρμογή. Περίεργο.

 

@@@@

Στο θέμα που έχουν θίξει άλλα μέλη του forum σχετικά με την συμπεριφορά της Samsung σε σχέση με Apple και Microsoft, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ την νοοτροπία των εταιρειών που αντιμετωπίζουν τους χρήστες ως "μωρά", "παιδιά" ή στην καλύτερη "ανώριμους χρήστες".

 

Το αν κάποιος ή κάποιοι είναι έτσι - ακόμα και πολλοί - είναι πρόβλημα τους.

Δεν μπορεί στο όνομα αυτών των τύπων που είναι μιας εβδομάδας χρήστες και ψάχνουν να βρουν πως θα κάνουν root το τηλέφωνο και ποια custom rom θα περάσουν, χωρίς να έχουν ιδέα πως είναι η official, stock ROM και καμιά φορά και χωρίς ιδέα πως είναι το Android, να την πληρώνουνε όλοι οι υπόλοιποι.

 

Αυτά είναι κόλπα που κάνουν πάντοτε οι ισχυροί (επιχειρήσεις, Κράτη, Κυβερνήσεις) για να περιορίζουν, να ελέγχουν και τελικά να υποτάσουν τους πάντες, πάντα για το "καλό" τους.

 

Είμαι η Apple, η Samsung, ο φούφουτος και σου κλείνω τα πάντα, σου ελέγχω πλήρως το κινητό το οποίο υποτίθεται ότι το πλήρωσες για "δικό" σου (στην πραγματικότητα είναι σαν να το νοίκιασες) και μετά σου λέω κι από πάνω ότι το κάνω για το δικό σου "καλό", για να μην το "χαλάσεις" ρε παιδί μου, γιατί δεν ξέρεις :lol

 

Ο Te_salat κάνει εξαιρετικές παρατηρήσεις και με τα υπόλοιπα που γράφει συμφωνώ απολύτως - τα ίδια λέμε κατά βάση - αλλά τελικά οδηγήθηκε σε ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ κρίση για το τι δέον γενέσθαι στην περίπτωση "ανώριμων" χρηστών. Κατά την γνώμη μου πάντα.

 

Ανοίγουμε την κερκόπορτα στην Samsung (άλλο που δεν θέλει δηλαδή) να μας κάτσει στο σβέρκο και να μας πει αυτή πως θα χειριζόμαστε το κινητό μας.

 

Πάντα φιλικά.

Νίκος

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Με το chaos rings Ω την επαθα . Η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη απο το play store . Επισης παρατηρησα οτι οταν κλειδωνω το τηλέφωνο με αυτην την εφαρμογη οταν το ξανανοιγω εχει κρασαρει και δεν τρεχει στο παρασκηνιο ...
Link to comment
Share on other sites

Με το chaos rings Ω την επαθα . Η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη απο το play store . Επισης παρατηρησα οτι οταν κλειδωνω το τηλέφωνο με αυτην την εφαρμογη οταν το ξανανοιγω εχει κρασαρει και δεν τρεχει στο παρασκηνιο ...

 

Νομίζω πως μόλις έδωσες την απάντηση μόνος σου στο πρόβλημα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιεί κανείς sip αριθμό μέσω της στοκ εφαρμογής τηλεφώνου? έχω έναν αριθμό viva που του έχω περάσει τα στοιχεία, χτυπά κανονικά όταν με καλούν, αλλά αν απαντήσω το τηλ γυρίζει αυτόματα στο μεγάφωνο.Δεν έχω ήχο από το ακουστικό. Στις gsm κλήσεις η συσκευή λειτουργεί κανονικά, ωστόσο ούτε όταν βάλω τα ακουστικά αλλάζει κάτι. ο συνομιλητής ακούγεται απο το μεγάφωνο. έχοντας περάσει από την άλλη το csipsimple όλα λειτουργούν ok. έχει καμιά ιδέα κανείς για το τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μόλις έδωσες την απάντηση μόνος σου στο πρόβλημα που έχεις.

 

Μου κανει εντύπωση παντως πως μια εφαρμογή μπορει να δημιουργησει ενα τετοιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα πως να ενεργοποιησω το ελληνικο πληκτρολογιο αλλα δεν λειτουργει το swipe παρολο που ειναι τικαρισμενο

 

 

Γνωριζει κανείς ποιο μπορεί να ειναι το λαθος μου και δεν λειτουργει το swipe στο samsung πληκτρολογιο παρολο που εινια τικαρισμενη η επιλογη στις ρυθμισεις του πληλτρολογιου;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανείς ποιο μπορεί να ειναι το λαθος μου και δεν λειτουργει το swipe στο samsung πληκτρολογιο παρολο που εινια τικαρισμενη η επιλογη στις ρυθμισεις του πληλτρολογιου;

 

Ευχαριστω

 

Κανε το απεγκατάσταση και ξανά βάλτο μετά κατέβασε την ελληνική γλώσσα και επέλεξε το σαν πληκτρολόγιο.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανείς ποιο μπορεί να ειναι το λαθος μου και δεν λειτουργει το swipe στο samsung πληκτρολογιο παρολο που εινια τικαρισμενη η επιλογη στις ρυθμισεις του πληλτρολογιου;

 

Ευχαριστω

 

Έχεις τικαρει το predictive text στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου της samsung; Κάντο και μετά πάτα και από κάτω να κάνει continuous input. Aν δεν το έχεις ενεργοποιημένο δεν δουλεύει το swipe.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανείς ποιο μπορεί να ειναι το λαθος μου και δεν λειτουργει το swipe στο samsung πληκτρολογιο παρολο που εινια τικαρισμενη η επιλογη στις ρυθμισεις του πληλτρολογιου;

 

Ευχαριστω

 

Πιθανόν κάποια υπηρεσία ενεργή στο μενού "προσβασιμότητα" να το εμποδίζει.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανείς ποιο μπορεί να ειναι το λαθος μου και δεν λειτουργει το swipe στο samsung πληκτρολογιο παρολο που εινια τικαρισμενη η επιλογη στις ρυθμισεις του πληλτρολογιου;

 

Ευχαριστω

 

Σάκη, αν θες πραγματικό swype πληκτρολόγιο κατέβασε το από εδώ:

http://beta.swype.com/

 

Και μην ασχολείσαι καθόλου με το swype by Samsung. Είναι για κλάματα.

Αυτό το πληκτρολόγιο χρησιμοποίησε το για την γραφίδα ή για κανονική γραφή, αν και το swype 1,4 μετά την τελευταία αναβάθμιση είναι μακράν μπροστά από τα υπόλοιπα...μέχρι και η φωνητική πληκτρολόγηση δουλεύει πολύ καλά!:)

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανείς ποιο μπορεί να ειναι το λαθος μου και δεν λειτουργει το swipe στο samsung πληκτρολογιο παρολο που εινια τικαρισμενη η επιλογη στις ρυθμισεις του πληλτρολογιου;

 

Ευχαριστω

 

 

Πιθανόν κάποια υπηρεσία ενεργή στο μενού "προσβασιμότητα" να το εμποδίζει.

Πολυ πιθανο να συμβαινρι αυτο που σου λεει ο φιλος syd77.Και πιο παλια υπηρξε το ιδιο θεμα και νομιζω στη προσβασιμοτητα ηταν το αγκαθι

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το stock πληκτρολόγιο είναι ιδανικό για χρήση με το multi Window. Μπορείς να το πας όπου θέλεις και να βλέπεις αυτό που γράφεις, χωρίς να πιάνει όλο τον χώρο στο κάτω μέρος της οθόνης. Πλέον το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά, μέχρι να δω πως δεν με βολεύει άλλο. Βέβαια όσο το χρησιμοποιείς, τόσο καλύτερο γίνεται. ;)
Link to comment
Share on other sites

Σάκη, αν θες πραγματικό swype πληκτρολόγιο κατέβασε το από εδώ:

http://beta.swype.com/

 

Και μην ασχολείσαι καθόλου με το swype by Samsung. Είναι για κλάματα.

Αυτό το πληκτρολόγιο χρησιμοποίησε το για την γραφίδα ή για κανονική γραφή, αν και το swype 1,4 μετά την τελευταία αναβάθμιση είναι μακράν μπροστά από τα υπόλοιπα...μέχρι και η φωνητική πληκτρολόγηση δουλεύει πολύ καλά!:)

 

Έχει κι αυτό το αδύνατο σημείο του.

Σε κανονική πληκτρολόγηση δεν έχει την απαιτούμενη ακρίβεια σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το stock πληκτρολόγιο είναι ιδανικό για χρήση με το multi Window. Μπορείς να το πας όπου θέλεις και να βλέπεις αυτό που γράφεις, χωρίς να πιάνει όλο τον χώρο στο κάτω μέρος της οθόνης. Πλέον το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά, μέχρι να δω πως δεν με βολεύει άλλο. Βέβαια όσο το χρησιμοποιείς, τόσο καλύτερο γίνεται. ;)

 

Ακριβως και εγώ δυσκολεύτηκα στην αρχή, αλλά πλέον το στοκ το β πάω σφαίρα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κανε το απεγκατάσταση και ξανά βάλτο μετά κατέβασε την ελληνική γλώσσα και επέλεξε το σαν πληκτρολόγιο.

 

Πως το κανω αυτο; Μετα που θα το βρω για να το κατεβασω;

 

Έχεις τικαρει το predictive text στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου της samsung; Κάντο και μετά πάτα και από κάτω να κάνει continuous input. Aν δεν το έχεις ενεργοποιημένο δεν δουλεύει το swipe.

 

Ναι το ειχα κανει αυτο εννοειται :)

 

 

Πιθανόν κάποια υπηρεσία ενεργή στο μενού "προσβασιμότητα" να το εμποδίζει.

 

Πολυ πιθανο να συμβαινρι αυτο που σου λεει ο φιλος syd77.Και πιο παλια υπηρξε το ιδιο θεμα και νομιζω στη προσβασιμοτητα ηταν το αγκαθι

 

Μπηκα σε αυτο το υπομενου αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο. Μονο το Text to speech output που εχω απενεργοποιησει απο το Application manager

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε τι CSC έχει το κινητό;

 

Στο diler βαλε *#1234#

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν σε ευχαριστω για το app :)

Το κατεβασα κ δουλεύει αρκετά καλα!!!!:happy:

Απλα έχω ένα θέμα !! Όταν με καλούν ο ήχος κλήσης δεν ακούγεται απ τα ακουστικα :mad:

Χρησιμοποιω του iPhone ;) Μήπως χρειάζεται καποια ρύθμιση για αυτο;;;:O

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογη seeder τι κανει?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lcis.seeder&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5sY2lzLnNlZWRlciJd

 

εχω βαλει costum rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1925402 και την ειχε μεσα και δεν την ξερω αν ειναι να την βγαλω?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογη seeder τι κανει?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lcis.seeder&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5sY2lzLnNlZWRlciJd

 

εχω βαλει costum rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1925402 και την ειχε μεσα και δεν την ξερω αν ειναι να την βγαλω?

 

Απ οτι διαβασα μειωνει τα lag-κολλήματα στις εφαρμογες(κ σε οτι "ανοιγει""κλεινει")..στην ουσια δλδ τις ανοιγει πιο ευκολα...δεν ξερω κατα ποσο βεβαια δουλευει στην πραξη αυτο γιατι δεν το εχω δοκιμασει...

Link to comment
Share on other sites

Επισης λεει πως στην εκδοση 4χ του λειτουργικου μαλλον δεν προσφερει και παρα πολλα. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε λίγο στο original swype, έχω παρατηρήσει ένα ακόμα πρόβλημα που δημιουργεί στο S-Note.

Συγκεκριμένα δεν αφήνει να δουλέψει σωστά το copy paste.

Δηλαδή αν επιχειρήσετε να μεταφέρετε ένα κείμενο από την επόμενη σελίδα και να το κάνετε paste στην πρώτη, κάνει επανάληψη του ήδη υπάρχοντος κειμένου στην σελίδα αυτή. Το ίδιο γίνεται αν πάτε να κάνετε διόρθωση σ ενα κείμενο που έχετε κάνει ήδη επικόλληση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιεί κανείς sip αριθμό μέσω της στοκ εφαρμογής τηλεφώνου? έχω έναν αριθμό viva που του έχω περάσει τα στοιχεία, χτυπά κανονικά όταν με καλούν, αλλά αν απαντήσω το τηλ γυρίζει αυτόματα στο μεγάφωνο.Δεν έχω ήχο από το ακουστικό. Στις gsm κλήσεις η συσκευή λειτουργεί κανονικά, ωστόσο ούτε όταν βάλω τα ακουστικά αλλάζει κάτι. ο συνομιλητής ακούγεται απο το μεγάφωνο. έχοντας περάσει από την άλλη το csipsimple όλα λειτουργούν ok. έχει καμιά ιδέα κανείς για το τι μπορεί να φταίει?

καλημέρα φίλε μου. Χρησιμοποιώ και έγω νουμερο της viva στο κινητό με stock ROM και δουλευει κανονικά το ακουστικό και όχι το μεγάφωνο. το μόνο θέμα είναι οτι δεν γυρναει στο handsfree που έχω.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου. Χρησιμοποιώ και έγω νουμερο της viva στο κινητό με stock ROM και δουλευει κανονικά το ακουστικό και όχι το μεγάφωνο. το μόνο θέμα είναι οτι δεν γυρναει στο handsfree που έχω.

 

κατά καιρούς κατάφερνα και το γύρναγα στο handsfree πατώντας το μεγάφωνο. ακούγεται τρελό, αλλά με το μεγάφωνο ενεργοποιημένο είχα ήχο στα ακουστικά, ενώ όταν ήταν απενεργοποιημένο ήταν κλασικά στο μεγάφωνο. τι rom έχεις? ελληνική?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...