Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια το bootanimation σε ποια φακελο ειναι για να το αλλαξω??

 

φανταζομαι το αυτο ισχυει

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1882239

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Και χθες βράδυ που ήμουν mall υπήρχε κανονικά.

Μάλιστα είχε και τα 2 χρώματα και ενώ εμένα μου αρέσει το γκρι και το περιμένω 2η φορά εκεί στο σταντ της Samsung το άσπρο έδειχνε πιο ωραίο αλλά απ ότι κατάλαβα παίζει ρόλο και ο φωτισμός που έχουν γιατί όταν το κάλυπτα με τσαντάκι μου απ το φωτισμό τότε χανοταν από το άσπρο ή μαγεία του και έμενε αυτό το γαλακτερο που δεν το πάω με τίποτα

Εμένα ακριβώς αυτό το γαλακτερό "Νουνού" χρώμα είναι αυτό που με φτιάχνει! Δεν θα μου άρεσε αν ήταν τελείως "αποστειρωμένο" λευκό...

 

@Dr mobile Είναι απίστευτο,αλλά θα μπορούσα να είχα γράψει ακριβώς το ίδιο κείμενο,χωρίς ν'αλλάξω ούτε τελεία.

Ως προς το ipad,μπορεί να λέμε και κάποιες υπερβολές πάνω στον ενθουσιασμό μας,αλλά δεν μπαίνει σε σύγκριση, καθώς η μεγάλη του οθόνη και οι εφαρμογές του appstore και του itunes store το κάνουν την καλύτερη(προς το παρόν) συσκευή στην κατηγορία του..Αλλωστε το ξεκόλλημα από πλατφόρμες και εταιρείες σε κάνει να παίρνεις τα καλύτερα απ' την καθεμία και να μην καταπίνεις αμάσητα ότι σου δίνουν.Και ευτυχώς το subforum του note κρατιέται μακριά από fan-boy-ισμούς(sic) εκατέρωθεν.

Συμφωνώ φίλε thakost, δεν μπορούμε να μην αναγνωρίσουμε την υπεροχή της Apple σε αρκετούς τομείς, όπως στα tablets, όπου το iPad παίζει (ακόμα) μόνο του. Βέβαια δεν το είχα ποτέ μου και έτσι δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη πέραν των όσων διαβάζω, που είναι πολύ θετικά. Επειδή όμως ποτέ μου δεν ήθελα να έχω μαζί μου πάνω από μία συσκευή, νομίζω πως το Note II θα με καλύψει επαρκώς και στους δύο τομείς (maxi-phone, mini-tablet). Συν την ύπαρξη του S-Pen, που δεν της είχα δώσει μεγάλη σημασία, αλλά απ' ό,τι λένε τα παιδιά εδώ είναι κάτι που κάνει τη διαφορά και τη μοναδικότητα του Note ανεξαρτήτως κατηγορίας συσκευής.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

OK got it! Δηλαδή χωρίς root αν κάνεις backup και μετά κάνεις hard reset και restore θα επαναφερθούν οι εφαρμογές, αλλά θα είναι φρεσκο-εγκατεστημένες, χωρίς τις αλλαγές, ιστορικό παιχνιδιών κτλ., σωστά;

 

Με τα δεδομένα του τηλεφώνου (μηνύματα, ρυθμίσεις συστήματος κτλ.) θέλουμε πάλι root ή γίνονται κανονικά backup και χωρίς root;

 

Ναι σωστά. Για επαφές gmail, για SMS, call log υπάρχουν apps

Link to comment
Share on other sites

OK got it! Δηλαδή χωρίς root αν κάνεις backup και μετά κάνεις hard reset και restore θα επαναφερθούν οι εφαρμογές, αλλά θα είναι φρεσκο-εγκατεστημένες, χωρίς τις αλλαγές, ιστορικό παιχνιδιών κτλ., σωστά;

 

Με τα δεδομένα του τηλεφώνου (μηνύματα, ρυθμίσεις συστήματος κτλ.) θέλουμε πάλι root ή γίνονται κανονικά backup και χωρίς root;

Dr Κώστα, my backup pro για να πάρεις backup χωρίς root. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λένε ότι είναι καλό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rerware.android.MyBackupPro&feature=search_result

Επίσης για μηνύματα εγώ χρησιμοποιώ αυτό για όταν περνάω customs roms με καθαρή εγκατάσταση (full wipe δηλαδή για να μαθαίνετε σιγά σιγά όρους :p )

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yaXRlc2hzYWh1LlNNU0JhY2t1cFJlc3RvcmUiXQ..

Το χρησιμοποιώ καιρό και είναι διαμάντι στην λειτουργία (για τιμές δεν λέω κάτι δείτε και μόνοι σας, στο iTunes θα έφευγαν τα 20άρια αέρα τώρα)

Για τις επαφές σου είτε τις κάνεις backup στο Gmail ή μπορείς να κάνεις εξαγωγή σε αρχείο vcf και μετά εισαγωγή από αρχείο vcf και είσαι έτοιμος μέσα σε 10 δευτερόλεπτα. Και μην μπερδέυεστε με το Jalibreak του iOS. Root σημαίνει πλήρης πρόσβαση στο σύστημα και δεν έχει καμία μα καμία επίδραση στην λειτουργία. Δεν hackάρεις κάτι απλά αποκτάς πλήρη πρόσβαση στο λειτουργικό!!

Θα βρεις και πολλά στο Περί Android νήμα για εφαρομογές κτλ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. Για επαφές gmail, για SMS, call log υπάρχουν apps

 

Dr Κώστα, my backup pro για να πάρεις backup χωρίς root. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λένε ότι είναι καλό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rerware.android.MyBackupPro&feature=search_result

Επίσης για μηνύματα εγώ χρησιμοποιώ αυτό για όταν περνάω customs roms με καθαρή εγκατάσταση (full wipe δηλαδή για να μαθαίνετε σιγά σιγά όρους :p )

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yaXRlc2hzYWh1LlNNU0JhY2t1cFJlc3RvcmUiXQ..

Το χρησιμοποιώ καιρό και είναι διαμάντι στην λειτουργία (για τιμές δεν λέω κάτι δείτε και μόνοι σας, στο iTunes θα έφευγαν τα 20άρια αέρα τώρα)

Για τις επαφές σου είτε τις κάνεις backup στο Gmail ή μπορείς να κάνεις εξαγωγή σε αρχείο vcf και μετά εισαγωγή από αρχείο vcf και είσαι έτοιμος μέσα σε 10 δευτερόλεπτα. Και μην μπερδέυεστε με το Jalibreak του iOS. Root σημαίνει πλήρης πρόσβαση στο σύστημα και δεν έχει καμία μα καμία επίδραση στην λειτουργία. Δεν hackάρεις κάτι απλά αποκτάς πλήρη πρόσβαση στο λειτουργικό!!

Θα βρεις και πολλά στο Περί Android νήμα για εφαρομογές κτλ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=294249

Ευχαριστώ παιδιά, είστε super!

 

Για τις επαφές και ημερολόγιο με βλέπω να τα βάζω όλα στο σύννεφο (Gmail) για να μην υπάρχει θέμα. Θα τα κάνω export απ' το Outlook σε αρχείο .CSV, μετά import στο Gmail και τέλος. Όσο για το root, αν είναι όπως τα λες και δεν χρειάζεται κάποια χακεριά που μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία της συσκευής, τότε θα το κάνω κάποια στιγμή, απλά δεν θέλω να προκαλέσω αστάθειες, κολλήματα κτλ. Το My Backup Pro φαίνεται πολύ καλό.

 

Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Να είμαστε καλά να το χαιρόμαστε!

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, είστε super!

 

Για τις επαφές και ημερολόγιο με βλέπω να τα βάζω όλα στο σύννεφο (Gmail) για να μην υπάρχει θέμα. Θα τα κάνω export απ' το Outlook σε αρχείο .CSV, μετά import στο Gmail και τέλος. Όσο για το root, αν είναι όπως τα λες και δεν χρειάζεται κάποια χακεριά που μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία της συσκευής, τότε θα το κάνω κάποια στιγμή, απλά δεν θέλω να προκαλέσω αστάθειες, κολλήματα κτλ. Το My Backup Pro φαίνεται πολύ καλό.

 

Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Να είμαστε καλά να το χαιρόμαστε!

 

Κωστα μη σε προβληματιζει τοσο το τηλεφωνακι, θα σε καλυψει απολυτα, ειναι δεδομενο αυτο.

Προσωπικα χρησιμοποιω My Backup pro (contacts, calendar χρονια τωρα στο συννεφο) και οχι δεν εχω κανει root (μετα απο πολυυυυυυυυυ καιρο σε android συσκευη).

Απλα δεν το χρειαζομαι. Η συσκευη ειναι υποδειγματικη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά από Ελλάδα για λιγες μέρες.

Σας γράφω από το LG Optimus 7 WP7.5:)

Θα είναι η συσκευή υποστήριξης του Note μου.:)

Όπως είπα δεν έκανα ούτε κι εγώ root γιατί δεν μου χρειάζεται

πουθενά. Είναι και για μένα η πρώτη συσκευή χωρίς.

 

Πολύ καλές εντυπώσεις από τα WP. Όμως λείπουν ακομα βασικές εφαρμογές.

Θα κανω συγκριτικό μεταξυ LG και Nexus S που έχουν το ιδιο Hardware. Πιστεύω ότι τα ίδια θα ισχύουν και μεταξυ των νέων WP8 συσκευών και νεων JB android.

Απογοήτευση τα MS mobile office. Καμία σχέση με τις ευκολίες του office sweet η pollaris.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το παραγγειλει κ απο το hoh.de :) Εγω απο εκει το πηρα!;)

 

Το πήρες πρόσφατα από εκεί?

Με τα μεταφορικά εμένα μου το βγάζει 590ευρω. Απο την στιγμή που και Ελλάδα το βρίσκεις 598-605ευρω πλέον αξίζει να το πάρεις απ'εξω?

Link to comment
Share on other sites

OK got it! Δηλαδή χωρίς root αν κάνεις backup και μετά κάνεις hard reset και restore θα επαναφερθούν οι εφαρμογές, αλλά θα είναι φρεσκο-εγκατεστημένες, χωρίς τις αλλαγές, ιστορικό παιχνιδιών κτλ., σωστά;

 

Με τα δεδομένα του τηλεφώνου (μηνύματα, ρυθμίσεις συστήματος κτλ.) θέλουμε πάλι root ή γίνονται κανονικά backup και χωρίς root;

 

Ναι σωστά. Για επαφές gmail, για SMS, call log υπάρχουν apps

 

Συγνώμη δηλαδή, αν έχω μια εφαρμογή που δουλεύω με word, excel κτλ δεν κρατάει backup, παρά μόνο κρατάει την εφαρμογή χωρίς τα αρχεία?

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δηλαδή, αν έχω μια εφαρμογή που δουλεύω με word, excel κτλ δεν κρατάει backup, παρά μόνο κρατάει την εφαρμογή χωρίς τα αρχεία?

 

Μα τα αρχεία αυτά δεν αποθηκεύονται στα δεδομένα της εφαρμογής, αλλά ξεχωριστά σαν αρχεία word, excel, pdf ή οτιδήποτε άλλο στην μνήμη του τηλεφώνου εσωτερική ή εξωτερική.:)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δηλαδή, αν έχω μια εφαρμογή που δουλεύω με word, excel κτλ δεν κρατάει backup, παρά μόνο κρατάει την εφαρμογή χωρίς τα αρχεία?

Κι ακόμα πιο απλά: όπως ακριβώς σε ένα pc, αν κάνεις uninstall τα word/excel κτλ τα αρχεία θα παραμείνουν στις θέσεις που τα άφησες χωρίς να επηρεαστούν. Έτσι κι εδώ λοιπόν θα μείνουν αποθηκευμένα στην μνήμη (εσωτερική ή εξωτερική) ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πήρες πρόσφατα από εκεί?

Με τα μεταφορικά εμένα μου το βγάζει 590ευρω. Απο την στιγμή που και Ελλάδα το βρίσκεις 598-605ευρω πλέον αξίζει να το πάρεις απ'εξω?

 

Συμφωνω Απλα εγω το πηρα πριν 4-5 μερες απο εκει λογω του οτι μενω Αυστρια.Συνυθως παιρνω απο το amazon.de αλλα ειχε πιο φθηνη τιμη το hoh την μερα εκεινη οποτε το προτιμησα:)

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλές εντυπώσεις από τα WP. Όμως λείπουν ακομα βασικές εφαρμογές.

Θα κανω συγκριτικό μεταξυ LG και Nexus S που έχουν το ιδιο Hardware. Πιστεύω ότι τα ίδια θα ισχύουν και μεταξυ των νέων WP8 συσκευών και νεων JB android.

Απογοήτευση τα MS mobile office. Καμία σχέση με τις ευκολίες του office sweet η pollaris.

 

Περιμένουμε.... δεν κατάλαβα, ποια σε απογοητευσαν... τα office στα wp? (Αν ναι, θα πρέπει να περιμένεις να δεις τα 8 ... ίσως υπάρχει βελτίωση)

 

P. S. Η υπογραφή σου θέλει update :cool:

Edited by nikosnt74
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δηλαδή, αν έχω μια εφαρμογή που δουλεύω με word, excel κτλ δεν κρατάει backup, παρά μόνο κρατάει την εφαρμογή χωρίς τα αρχεία?

 

 

 

 

Συγνώμη δηλαδή, αν έχω μια εφαρμογή που δουλεύω με word, excel κτλ δεν κρατάει backup, παρά μόνο κρατάει την εφαρμογή χωρίς τα αρχεία?

 

Καμια σχεση. Εδω οι εφαρμογες αυτου του ειδους αποθηκευουν τα αρχεια τους στην μνημη εσωτερικη η εξωτερικη.

Συνεπως οτι ωρα θες τα κανεις backup στον υπολογιστη σου η σε οποιο cloud server θελεις. Στο dropox μαλιστα αυτοματα και αμφίδρομα. Σου δινει και 50 γιγα δωρεαν.

Ουσιαστικά μόνο στα παιχνίδια εχεις προβλημα.

Εκτος αυτου μια συσκευή που δεν την σκαλίζεις, δεν θα χρειαστεί ποτέ factory reset.

Τα updates ειναι ota και δεν χανεις τιποτα οπως στο ios.

 

 

Περιμένουμε.... δεν κατάλαβα, ποια σε απογοητευσαν... τα office στα wp?

 

P. S. Η υπογραφή σου θέλει update :cool:

Ναι το mobile MS Office διαθέτει ελάχιστες απο τίς δυνατότητες των android εφαρμογών που ανέφερα. Ειδικά στο excel που μ ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Η σύγκριση που εκανα δείχνει δυο συσκευές ισοδύναμες σε ταχύτητα. Περισσότερα στο αντίστοιχο θέμα για να μην βγούμε εντελώς off topic.

Ωρα να ανανεώσω υπογραφή και avatar. :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τραβάω το S pen και δεν μου βγάζει στο Touchwiz την εξτρα οθονούλα στα αριστερα με τις συντομεύσεις , έχω απενεργοποιήσει κάτι ? πως το επαναφέρω?
Link to comment
Share on other sites

σπέρες πολλές σπέρες λολές παλιόπαιδα. περί μήλου και παίζει μόνο του...δεν δίνω ούτε 6 μήνες στο ipad new πάρα μόνο αν αλλάξουν δραστικά τα πράγματα που το βλέπω θεό χλομό. Καινοτομίες δεν έχει εφαρμογές όσες... έχει, είπα και το πιστεύω τα πάντα όλα είναι σχετικά με το πλήθος που απευθύνετε το κάθε software. Κακά τα ψέματα μονοπωλούσε για αρκετό διάστημα το ios παντού και είναι λογικό αν εγώ ήμουν ένας προγραμματιστής να ήταν το πρώτο πράγμα που θα κοίταζα. πλέων αρχίζει και κλονίζεται σε πολλά. Το ipad συνεχίζει και υπάρχει γιατί το επιτρέπει ο ανταγωνισμός. Δεν θα είναι για πολύ. όπως και οι εφαρμογές. Ας μετρήσει κάποιος πόσοι αλλάξαμε απο ios σε android για να πάρει μια μικρή ιδέα. Ας μείνει μόνο εδώ στο site myphone. Θέλει να κάνει περαιτέρω έρευνα? ας δει γενικά τι γίνεται σε Ευρώπη και όχι μόνο. Ο salat είπε για τον ακιδογράφο και πόσο θα ήταν ωραίο να υπάρχει στο ipad, με την διπλάσια-περίπου οθώνη, ο ντοκτορ είπε ότι πήρε μια συσκευή που παίζει τον ρόλο 2.... στην πολυεθνική που δουλεύω την Παρασκευή ανακαλύφτηκε και άλλος bugουλας με ios6-outlook calendar....όταν ένα linux based λειτουργικό γίνεται και εργονομικό είναι καταδικασμένο να πετύχει. θα γίνει και αν κρίνω από την εμπειρία μου έσω έτοιμα φιλαράκια... θα γίνει σύντομα. Ακόμα δεν έχω ψάξει τις photo και το τι μπορώ να κάνω με το spen, ούτε έχω γνωρίσει δυνατότητες του τέρατος σε πολλά ακόμα... άλλα ξέρω ότι υπάρχουν, ξέρω ότι δουλεύουν. Αυτό με κάνει και είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. έχω πολλά να μάθω αλλά γνωρίζοντας ότι υπάρχουν πολλά πράγματα, σίγουρα δεν μπορώ να πώ εύκολα σε έναν χώρο όπως είναι η τεχνολογία ότι παίζει μπάλα μόνη της... η εταιρία που μετρά πολλές ήττες μέχρι στιγμής. μιλάμε για τρελά εξειδικευμένες εφαρμογές που σίγουρα δεν είναι στον τομέα μου (ηλεκτρονικά) συνεπώς και αστείο να ισχυρίζεται ο καθένας ότι ΔΕΝ θα καταρριφθεί άμεσα το οτιδήποτε. Λόγω πείρας-σπουδών-μη κολλήματος αυτό που έχω είναι το καλύτερο, δεν το παίζω γκουρού τα μήλα έκαναν για δεύτερη φορά επανάσταση... έχασαν με τον ίδιο τρόπο.

Φιλικά,

Αδαμάντιος

ex-user of N9210i communicator,6210,8850, P800,GX10i, SL55,T610i, SX1,qtek2020,N95,3gs,Galaxy Note 2, lg g2 and ...6s plus
Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμένο πατημα το δεξι κουμπι κάτω διπλα απο το κεντρικο

 

όχι το multiview!!! Εννοώ την οθόνη που σου αλλάζει τις συντομεύσεις στην κάτω μπάρα και επάνω έχει τα presets απο τις σημειώσεις

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τραβάω το S pen και δεν μου βγάζει στο Touchwiz την εξτρα οθονούλα στα αριστερα με τις συντομεύσεις , έχω απενεργοποιήσει κάτι ? πως το επαναφέρω?

 

Την προσθετη μπαρα με τις εφαρμογες αριστερα στην βγαζει οταν πατησεις παρετεταμενα το πληκτρο "πισω",οταν τραβας το S Pen (αν το εχεις ενεργοποιησει απο τις ρυθμισεις του) σου βγαζει αναδυομενο "Note" για να σημειωσεις η οτι αλλο θες να γραψεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την προσθετη μπαρα με τις εφαρμογες αριστερα στην βγαζει οταν πατησεις παρετεταμενα το πληκτρο "πισω",οταν τραβας το S Pen (αν το εχεις ενεργοποιησει απο τις ρυθμισεις του) σου βγαζει αναδυομενο "Note" για να σημειωσεις η οτι αλλο θες να γραψεις...

 

Εαν έχει ενεργοποιήσει τνη σημειωση την ανοίγει οκ ... Εγώ λέω για το ειδικό μενού που ανοίγει τέρμα δεξιά και αλλάζει και τις συντομεύσεις στην κάτω μπάρα σύμφωνα με αυτές που χρησιμοποιήσει πιο πολύ με το pen. Δηλαδή την έξτρα οθόνη στην αρχική που βγάζει τέρμα δεξιά και φεύγει μόλις μπει το πεν μέσα!!

Link to comment
Share on other sites

χαααχαχχχα τα παιδία παίζει!
Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που παρατηρησα ειναι οτι καποιοι Γερμανοι,χρεωνουν διαφορετικα το λευκο απο το γκρι,με ακριβοτερο το πρωτο,κατα 20 περιπου €.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...