Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έγινε μια απλή ερώτηση "παίρνει word, excel κ.λ.π." και ενώ η απάντηση είναι μονολεκτική, καταλήξαμε σε συγκριτικό εφαρμογών και μάλιστα σε λάθος νήμα.

Παρακαλώ τέλος με τις οφισοειδείς συγκρίσεις.Υπάρχει συγκεκριμένη ενότητα γι' αυτό :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έγινε μια απλή ερώτηση "παίρνει word, excel κ.λ.π." και ενώ η απάντηση είναι μονολεκτική, καταλήξαμε σε συγκριτικό εφαρμογών και μάλιστα σε λάθος νήμα.

Παρακαλώ τέλος με τις οφισοειδείς συγκρίσεις.Υπάρχει συγκεκριμένη ενότητα γι' αυτό :cool:

Δεν είναι ακριβώς offtopic διότι τα note είναι από τις ελάχιστες τόσο καλοστημενςς συσκευές που μπορείς να σκεφτείς να τις χρησιμοποιήσεις ως απλό desktop replacement ...κάτι που είναι "off-topic" για τα περισσότερα αν όχι όλα smartphones :-)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει από κοντά νοτε2 συνδεμενο με μόνιτορ πληκτρολόγιο και ποντίκι, έχω πάθει πλάκα το ποσο ταχύτατο είναι ακόμη και με πολλές εφαρμογές επάνω ταυτόχρονα!

Μωρέ κι εγώ το έχω δει (όχι από κοντά, σε videos) και είναι πράγματι εντυπωσιακό. Αλλά όπως είπα δεν είναι θέμα ταχύτητας, αλλά εφαρμογών και διαφοράς λειτουργικών. Π.χ. εγώ δουλεύω CorelDRAW. Τι θα κάνω; Έχω πολυμηχάνημα που είναι printer και scanner. Θα δουλεύει σωστά αν το συνδέσω με USB στο Note II; Για να μη μιλήσω για Photoshop, MATLAB, Mathematica και άλλες εξειδικευμένες εφαρμογές. Είναι πάρα πολλά τα πράγματα που χάνεις με το Note II. Για μένα η χρήση του ως desktop replacement περιορίζεται στο να ψαρώνεις τους φίλους σου και μετά να πηγαίνεις στο PC για τη σοβαρή δουλειά...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θελήσω να περάσω custom rom, εκτός από efs backup τι άλλο πρέπει να προσέξω; Στόχος είναι να μπορέσω να επαναφέρω τη συσκευή στη πρότερη μη ανιχνεύσιμη από τη samsung κατάσταση, αν χρειαστεί.

Έχω διαβάσει πως υπάρχουν πολλές αξιόλογες roms αλλά προ εγκατάστασής τους θα ήθελα να ειμαι προσεκτικός για παν ενδεχόμενο!

 

Συγνώμη για το μακροσκελές post μου, που ενδεχομένως να έχει ηδη απαντηθεί και μου διαφεύγει.

 

Ο efs ειναι το βασικότερο ,όπως και αν θελεις παίρνεις ενα nadroid back ώστε να γυρίσεις πίσω γρήγορα αν δεν σου αρέσει η custom που έβαλες .

Όλα τα άλλα για επιστροφή σε τελειως stock κατάσταση υπάρχουν στο οδηγό για unroot http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4921766#post4921766

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ κι εγώ το έχω δει (όχι από κοντά, σε videos) και είναι πράγματι εντυπωσιακό. Αλλά όπως είπα δεν είναι θέμα ταχύτητας, αλλά εφαρμογών και διαφοράς λειτουργικών. Π.χ. εγώ δουλεύω CorelDRAW. Τι θα κάνω; Έχω πολυμηχάνημα που είναι printer και scanner. Θα δουλεύει σωστά αν το συνδέσω με USB στο Note II; Για να μη μιλήσω για Photoshop, MATLAB, Mathematica και άλλες εξειδικευμένες εφαρμογές. Είναι πάρα πολλά τα πράγματα που χάνεις με το Note II. Για μένα η χρήση του ως desktop replacement περιορίζεται στο να ψαρώνεις τους φίλους σου και μετά να πηγαίνεις στο PC για τη σοβαρή δουλειά...

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Είναι καλό και χρυσό το Note, αλλά για Desktop replacement δεν είναι. Είναι νωρίς ακόμα για να κάνουν τέτοια δουλειά οι συσκευές. Εκτός αν θες μόνο browsing και βίντεο. Που ακόμη κι εκεί το θεωρώ υπερβολή αν μιλάμε για μόνιμη λύση. :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! Υπάρχει τρόπος να δει κανείς τις online ταινίες από το κινητό; Μπορεί να εχει απαντηθεί αλλά δεν βρίσκω κάτι... Μόλις κάνω το γνωστό skip με πετάει να εγκαταστήσω την τσοντα χωρίς να μπορώ να το παρακάμψω
Link to comment
Share on other sites

παιδες για θυμιστε μου πως βλεπουμε αν η συσκευη εχει γινει ροοτ κ ποσες φορες..?μπαινουμε σε down load mode?ειναι να αγορασω μια κ θελω να ξερω.
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει. Το βρήκα. Εγκατασταση flash player plugin απο δω για 4.0, http://helpx.adobe.com/flash-player/kb/archived-flash-player-versions.html , κατεβασμα του dolfin browser https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.mgeek.TunnyBrowser&hl=el και μετα στις ρυθμισεις του ως χρηστης desktop και ενεργοποιηση του flash player. Edited by savara
Link to comment
Share on other sites

παιδες για θυμιστε μου πως βλεπουμε αν η συσκευη εχει γινει ροοτ κ ποσες φορες..?μπαινουμε σε down load mode?ειναι να αγορασω μια κ θελω να ξερω.

 

Σε download mod δες το custom binary download αν γράφει official ή έχει κάποιον αριθμό .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες! Υπάρχει τρόπος να δει κανείς τις online ταινίες από το κινητό; Μπορεί να εχει απαντηθεί αλλά δεν βρίσκω κάτι... Μόλις κάνω το γνωστό skip με πετάει να εγκαταστήσω την τσοντα χωρίς να μπορώ να το παρακάμψω

 

Ή απλά κάνεις εγκατάσταση το xbmc και είσοδο κούκλος. .

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα κανω μεσα στη βδομαδα μια παραγγελια Note 2 και θελω να ρωτησω τα εξης.

Καταρχην υπαρχει καποιος που εχει το blue χρωμα?Ηθελα γκρι αλλα ξεμειναν και οπως λεει και ο

Χελακης "δε μπορω να περιμενω για το τιμημενο"

Παλευεται αυτο το χρωμα η χτυπαει πολυ στο ματι σαν το λευκο?

2ον Θελω να ρωτησω αν χρειαζετε να του κανω root πριν τελειωσει η εγγυηση πρωτη φορα θα κανω αν του κανω τελικα.

Ο λογος ειναι οτι θελω να βαλω προγραμμα για τη μνημη ram π.χ autokiller pro που σε οσα το εχω βαλει κανει δουλεια μου φενεται εκτος και αν το συγκεκριμενο εχει μπολικη και δεν τρωει ευκολα κολληματα.

και 3ο Πειτε καμια φθηνη και καλη θηκη αν μπορειτε,δε θελω αυτη που πρεπει να βγαλω το γνησιο καπακι και να κουμπωσω το καπακι της θηκης πισω γιατι κατα τη γνωμη μου δε προστατευεται πληρως,θελω καποια να κουμπωνει ολο το κινητο απευθειας η σιλικονης η φλιπ κοβερ.

Να στε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα κανω μεσα στη βδομαδα μια παραγγελια Note 2 και θελω να ρωτησω τα εξης.

Καταρχην υπαρχει καποιος που εχει το blue χρωμα?Ηθελα γκρι αλλα ξεμειναν και οπως λεει και ο

Χελακης "δε μπορω να περιμενω για το τιμημενο"

Παλευεται αυτο το χρωμα η χτυπαει πολυ στο ματι σαν το λευκο?

2ον Θελω να ρωτησω αν χρειαζετε να του κανω root πριν τελειωσει η εγγυηση πρωτη φορα θα κανω αν του κανω τελικα.

Ο λογος ειναι οτι θελω να βαλω προγραμμα για τη μνημη ram π.χ autokiller pro που σε οσα το εχω βαλει κανει δουλεια μου φενεται εκτος και αν το συγκεκριμενο εχει μπολικη και δεν τρωει ευκολα κολληματα.

και 3ο Πειτε καμια φθηνη και καλη θηκη αν μπορειτε,δε θελω αυτη που πρεπει να βγαλω το γνησιο καπακι και να κουμπωσω το καπακι της θηκης πισω γιατι κατα τη γνωμη μου δε προστατευεται πληρως,θελω καποια να κουμπωνει ολο το κινητο απευθειας η σιλικονης η φλιπ κοβερ.

Να στε καλα.

 

Το χρώμα είναι καθαρά υποκειμενικό και ποτέ δε κατάλαβα γιατί ρωτάει κάποιος να του πουν, τι χρώμα να πάρει το δικό του κινητό.

Δε χρειάζεσαι κανένα task killer κι αν είναι ο μοναδικός λόγος που θες να το κάνεις root, τότε μη το κάνεις.

Για θήκες υπάρχει ξεχωριστό θέμα και θα βρεις πολλές προτάσεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα είναι καθαρά υποκειμενικό και ποτέ δε κατάλαβα γιατί ρωτάει κάποιος να του πουν, τι χρώμα να πάρει το δικό του κινητό.

Δε χρειάζεσαι κανένα task killer κι αν είναι ο μοναδικός λόγος που θες να το κάνεις root, τότε μη το κάνεις.

Για θήκες υπάρχει ξεχωριστό θέμα και θα βρεις πολλές προτάσεις εκεί.

 

Για το χρωμα ρωτησα αν ειναι χτυπητο στο ματι πολυ οπως το ασπρο.Ενταξει ξερω οτι ειναι υποκειμενικο.

Αν δε κανω ροοτ θα μπορω να εχω προσβαση με file manager στους φακελους του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Για το χρωμα ρωτησα αν ειναι χτυπητο στο ματι πολυ οπως το ασπρο.Ενταξει ξερω οτι ειναι υποκειμενικο.

Αν δε κανω ροοτ θα μπορω να εχω προσβαση με file manager στους φακελους του κινητου?

 

Όχι στους φακέλους συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι στους φακέλους συστήματος.

 

Ουτε στη καρτα sd?Π.χ Στα android obb και Data?

Σκοπευω να αγορασω και εγω ενα και δε θελω να του κανω root.

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε μόνο κάτω από ηλιακό φως ξεχωρίζει εμφανώς από το γκρι ... σε φως δωματίου πρέπει να δώσεις προσοχή για να διακρίνεις ποιο είναι ποιο ... συνεπώς είτε γκρι είτε μπλε, δεν θα σου κάνει διάφορα! Για την ακρίβεια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί βγάζουν τόσο κοντινές αποχρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ο efs ειναι το βασικότερο ,όπως και αν θελεις παίρνεις ενα nadroid back ώστε να γυρίσεις πίσω γρήγορα αν δεν σου αρέσει η custom που έβαλες .

Όλα τα άλλα για επιστροφή σε τελειως stock κατάσταση υπάρχουν στο οδηγό για unroot http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4921766#post4921766

Να σαι καλά. Διάβασα τον οδηγό 1-2h αφότου έκανα την ερώτηση.

 

Να σας ρωτήσω, ποια πρέπει να είναι η default τιμή του counter σε stock συσκευή;

0 ή 1?

Τα υπόλοιπα πεδία αναφέρουν official.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω, ποια πρέπει να είναι η default τιμή του counter σε stock συσκευή;

0 ή 1?

Τα υπόλοιπα πεδία αναφέρουν official.

 

Ευχαριστώ.

 

Πρέπει να γράφει No

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γράφει No

 

Σωστά, No αναφέρει και τα υπόλοιπα πεδία Samsung official και official.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Απολογούμαι προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί ήδη, αλλά στο smemo μπορούσες να γράψεις μια σελίδα χειρόγραφα κ μετά να στην μετατρέψει σε τυπωμένο κείμενο. Αυτό γίνεται στο snote με κάποιο τρόπο; Μόνο με το πεδίο στο κάτω μέρος και τα κουτάκια κειμένου έχω καταφέρει να δουλέψω...
Note II, Galaxy s4 mini, ipad 4
Link to comment
Share on other sites

Απολογούμαι προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί ήδη, αλλά στο smemo μπορούσες να γράψεις μια σελίδα χειρόγραφα κ μετά να στην μετατρέψει σε τυπωμένο κείμενο. Αυτό γίνεται στο snote με κάποιο τρόπο; Μόνο με το πεδίο στο κάτω μέρος και τα κουτάκια κειμένου έχω καταφέρει να δουλέψω...

 

Αν κατάλαβα θες να γράφεις με το πενάκι και να τα μετατρέπει σε κείμενο; αν ναι ετσι θα το κάνεις

Ή γράφοντας κανονικα κείμενο και σχηματιζοντας τις λέξεις στο κατω πλαίσιο του πληκτρολογιου.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...