Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανενα διαπιστωμενο προβλημα απο μενα. Χρησιμοποιω το Swype απο το SGS μεχρι το Note 2 (και ενδιαμεσες συσκευες) και εχω παρατηρησει την ιδια ακριβως συμπεριφορα... αψεγαδιαστη :) Go for it :)

Εμένα στο μόνο που δεν με βολεύει είναι ότι δεν μπορώ να γράφω με την πένα. Δεν βρίσκει την λέξη ένα της samsung τα βρίσκει. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλύτερο ειδικά στο swype. :)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις. Μια ακόμα σημαντική ερώτηση: Μετά την εγκατάσταση του Swype, θα μπορώ να γυρνάω εύκολα στο stock (Samsung) πληκτρολόγιο και να έχω το Swype σαν δευτερεύον, ή πρέπει αναγκαστικά να το απεγκαταστήσω; Ίσως είναι χαζή ερώτηση αλλά το Note II είναι η πρώτη μου Android συσκευή και δεν ξέρω πώς το σύστημα διαχειρίζεται πολλαπλά πληκτρολόγια. :O

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις. Μια ακόμα σημαντική ερώτηση: Μετά την εγκατάσταση του Swype, θα μπορώ να γυρνάω εύκολα στο stock (Samsung) πληκτρολόγιο και να έχω το Swype σαν δευτερεύον, ή πρέπει αναγκαστικά να το απεγκαταστήσω; Ίσως είναι χαζή ερώτηση αλλά το Note II είναι η πρώτη μου Android συσκευή και δεν ξέρω πώς το σύστημα διαχειρίζεται πολλαπλά πληκτρολόγια. :O

 

Οχι δεν απργκαθιστας τιποτα.

Σε ρωτάει οπως και στους launchers πχ αν θες να το χρησιμοποιήσεις για μια φορα ή συνέχεια κλπ κλπ εκει επιλεγεις εσυ. Δεν ξερω ποσο ευκολα ειναι να τα εχεις και τα δυο. Ισως επιλεξεις οπως σου ειπα πιο πανω να ανοιγει ας πουμε τα μηνύματα με το swype και τα emails με το στοκ. Δεν ξερω ομως.

 

Αν το δουλεψεις λιγο θα το αφησεις το αλλο να ξερεις. Βρισκει ολες τις λεξεις.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις. Μια ακόμα σημαντική ερώτηση: Μετά την εγκατάσταση του Swype, θα μπορώ να γυρνάω εύκολα στο stock (Samsung) πληκτρολόγιο και να έχω το Swype σαν δευτερεύον, ή πρέπει αναγκαστικά να το απεγκαταστήσω; Ίσως είναι χαζή ερώτηση αλλά το Note II είναι η πρώτη μου Android συσκευή και δεν ξέρω πώς το σύστημα διαχειρίζεται πολλαπλά πληκτρολόγια. :O

 

Μετά το swype δεν χρησιμοποίησα ξανά stock, δεν συγκρίνονται. Ακόμα και η φωνή πιάνει πολύ καλά αρκεί να είσαι σε ήσυχο περιβάλλον. Προσωπικά πιάνει περίπου ένα 90% με φωνή. Για γράψιμο με το χέρι το stock το θεωρώ μηδέν μπροστά του. Δεν έχω δοκιμάσει πενάκι με την νέα έκδοση του swype, με την παλιά δεν μου άρεσε αλλά δεν γράφω και πολύ με πενάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το swype δεν χρησιμοποίησα ξανά stock, δεν συγκρίνονται. Ακόμα και η φωνή πιάνει πολύ καλά αρκεί να είσαι σε ήσυχο περιβάλλον. Προσωπικά πιάνει περίπου ένα 90% με φωνή. Για γράψιμο με το χέρι το stock το θεωρώ μηδέν μπροστά του. Δεν έχω δοκιμάσει πενάκι με την νέα έκδοση του swype, με την παλιά δεν μου άρεσε αλλά δεν γράφω και πολύ με πενάκι.

 

Αν δεις δεν πιάνει καλά αλλά λίγο Το κακό σε αυτά που προσφέρει

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις. Μια ακόμα σημαντική ερώτηση: Μετά την εγκατάσταση του Swype, θα μπορώ να γυρνάω εύκολα στο stock (Samsung) πληκτρολόγιο και να έχω το Swype σαν δευτερεύον, ή πρέπει αναγκαστικά να το απεγκαταστήσω; Ίσως είναι χαζή ερώτηση αλλά το Note II είναι η πρώτη μου Android συσκευή και δεν ξέρω πώς το σύστημα διαχειρίζεται πολλαπλά πληκτρολόγια. :O

 

Κάθε φορά που θα ενεργοποιείται το πληκτρολόγιο, εμφανίζεται ένα εικονίδιο στη status bar, από όπου μπορείς να κάνεις άμεσα και εύκολα εναλλαγές στα πληκτρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις δεν πιάνει καλά αλλά λίγο Το κακό σε αυτά που προσφέρει

 

Συνήθως όταν κρατάω σημειώσεις γράφω κατευθείαν στο σημειωματάριο χωρίς αναγνώριση χαρακτήρων. Αν ξέρω τουλάχιστον ότι δεν θα γράψω πολύ. Νομίζω είναι λίγο μανούρα να επιλέγεις διαφορετικά πληκτρολόγια αλλά μπορεί να υπάρχει κάποια εφαρμογή που να το κάνει αλλά μετά μπαίνει το μικρόβιο, εφαρμογή που να ελέγχει συνδυασμό εφαρμογών-πληκτρολογίων...

 

Το δοκίμασα, σε Ελληνικά το swype είναι χάλια στην αναγνώριση χαρακτήρων, καμία σύγκριση, σε αγγλικά φαίνεται εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινα για 2η φορα κατοχος της συσκευης....:) να ρωτησω κατι,ειναι με ωμεγα και ροοταρισμενο,αυτα που κατεβαζω απο το μαρκετ πως τα βαζω στην εξωτερικη μνημη;
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα τη συσκευη στη σμαρτεκ καθως μετα την αναβαθμιση σε 4.1.2 δεν μπορουσε να συνδεθει σε κανενα ρουτερ. Αλλαχθηκε η πλακετα μεσα σε 1 ωρα, εξετασαν και το δικο μου note γιατι κατα καιρους κανει τυχαιες επανεκινησεις, κι εφυγα. Ετσι απλα. Δεν εχω πολλα με σερβις ηλεκτρονικων αλλα η σμαρτεκ μου φανηκε παρα πολυ καλη, ανταξια της κορυφαιας συσκευης μας. Οσοι εχετε αντιστοιχο προβλημα μην ψαχνετε μοντες ή διαφορα τρικ. Μια ωρα υποθεση ειναι, και η διαδρομη μεχρι το Χαϊδαρι. Εγω νομιζα οτι απλα θα μου ξαναπερναγαν τη ρομ αλλα το προβλημα ηταν στο υλικο τελικα
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα κι εγώ. Νόμιζα ότι ήταν οι αισθητήρες τους οποίους όταν τους απενεργοποίησα το αχνό κόκκινο δεν έφευγε.

Ξαφνικά (ίσως μετά από κάποια αναβάθμιση) δεν το ξαναείδα.

Σίγουρα όμως το είχα και τώρα δεν το έχω. Πολύ περίεργο..

 

Αν δεν κάνω λάθος settings - motion- quick glance ( enable) τότε θα ξαναφανεί το αχνό κόκκινο .

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινα για 2η φορα κατοχος της συσκευης....:) να ρωτησω κατι,ειναι με ωμεγα και ροοταρισμενο,αυτα που κατεβαζω απο το μαρκετ πως τα βαζω στην εξωτερικη μνημη;

 

Καλορίζικο και πάλι, διάβασε το FAQ

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

σκέφτομαι να κάνω την μεγάλη αλλαγή και να πουλήσω το 5αρι για χάρη ενός Note2.

ο μόνος μου ενδιασμός είναι πως ίσως δε με βολέψει το μέγεθος του Note και ότι ίσως δε μου αρέσει το android.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

σκέφτομαι να κάνω την μεγάλη αλλαγή και να πουλήσω το 5αρι για χάρη ενός Note2.

ο μόνος μου ενδιασμός είναι πως ίσως δε με βολέψει το μέγεθος του Note και ότι ίσως δε μου αρέσει το android.

:wacko:

 

Για το μεγεθος ειναι θεμα γούστου και παλαμης..:p

Για το λειτουργικό μπορω να πω οτι για μενα και για πολλούς άλλους ειναι καλύτερο απο iphone...

Υπάρχουν πολλοί που το γύρισαν απο iphone σε android και ειναι πολυ ευχαριστημενοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και πάλι, διάβασε το FAQ

 

Ευχαριστω και παλι.....και ευχαριστω για το faq...

 

Edit: επειδη ειναι ροοτ,στις αναβαθμισεις μου βγαζει οτι ειναι πειραγμενη η ρομ και δεν γινετε ν αναβαθμιστει....καπου ειχα διαβασει για αυτο αλλα δεν θυμαμαι.....

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Το s-pen τι λέει;

 

Μπορεις να δεις στο YouTube τι μπορει να κανει το s-pen..

Link to comment
Share on other sites

Το s-pen τι λέει;

 

Και εγώ από iPhone ήρθα και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.

Όσο για το s pen θα σου πω ότι εγώ έλεγα πως δεν θα το δουλέψω αλλά τελικά δεν άντεξα. Απλά κορυφή

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

σκέφτομαι να κάνω την μεγάλη αλλαγή και να πουλήσω το 5αρι για χάρη ενός Note2.

ο μόνος μου ενδιασμός είναι πως ίσως δε με βολέψει το μέγεθος του Note και ότι ίσως δε μου αρέσει το android.

:wacko:

 

Ούτε εγώ έχω μετανιώσει, απλά να σου πω ότι προσωπικά (άλλοι έχουν καλύτερα αποτελέσματα) σε κατάσταση αναμονής με wi-fi ανοιχτό μου τρώει 2% την ώρα ενώ το iphone 4 περίπου 0.5%. Προφανώς μπορείς να κάνεις παραπάνω πράγματα με το Note 2, απλά έχει κάποια υπέρ (πολλά) και κάποια κατά (λίγα). Στην θέση σου θα περίμενα το Note 3 που δεν ξέρω πότε θα βγει αλλά λογικά προς τέλος της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!

Μόλις έσπασε η οθόνη του.

Το πρώτο crash test και βγήκε off. Απο την τσέπη του πουκαμισου και με την μία χωρίς πολλά πολλά. Τόσο απλά και εύκολα.

Οποία βοήθεια δεκτή (τηλ.για αντικατασταση ή λύση μέσω samsung? )

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!

Μόλις έσπασε η οθόνη του.

Το πρώτο crash test και βγήκε off. Απο την τσέπη του πουκαμισου και με την μία χωρίς πολλά πολλά. Τόσο απλά και εύκολα.

Οποία βοήθεια δεκτή (τηλ.για αντικατασταση ή λύση μέσω samsung? )

 

Πω ρε φίλε κουράγιο.

Η Samsung δεν σε καλύπτει.

Το επίσημο service είναι στην smartec νομίζω.είχαν ποστάρει αλλά παιδιά πιο πίσω με το ίδιο πρόβλημα.:(:(:(

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Είναι η δεύτερη φορά που συλλαμβάνω το Note μου να καθυστερεί στην φόρτιση. Με επαναφορά εργοστασιακών στρώνει αλλά δεν γίνεται αυτό κάθε φορά που δεν φορτίζει στο σωστό χρόνο να πατάμε επαναφορά. Είμαι ρουτ στοκ ρομ. Καμιά ιδέα. Υ.Γ. Διάβασα ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το καλώδιο από τα νόκια (έχω ένα Ε72) σε περίπτωση που φταίει το καλώδιο. Ισχύει; αν προσέξει κανείς τα νόκια έχουνε 4 πινάκια μεσα ενώ το σάμσουνγκ 5. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ουπς!

Μόλις έσπασε η οθόνη του.

Το πρώτο crash test και βγήκε off. Απο την τσέπη του πουκαμισου και με την μία χωρίς πολλά πολλά. Τόσο απλά και εύκολα.

Οποία βοήθεια δεκτή (τηλ.για αντικατασταση ή λύση μέσω samsung? )

 

Ουπς. 160 ευρώ και στη smartec.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Είναι η δεύτερη φορά που συλλαμβάνω το Note μου να καθυστερεί στην φόρτιση. Με επαναφορά εργοστασιακών στρώνει αλλά δεν γίνεται αυτό κάθε φορά που δεν φορτίζει στο σωστό χρόνο να πατάμε επαναφορά. Είμαι ρουτ στοκ ρομ. Καμιά ιδέα. Υ.Γ. Διάβασα ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και το καλώδιο από τα νόκια (έχω ένα Ε72) σε περίπτωση που φταίει το καλώδιο. Ισχύει; αν προσέξει κανείς τα νόκια έχουνε 4 πινάκια μεσα ενώ το σάμσουνγκ 5. Ευχαριστώ.

Εγώ αυτό το καλώδιο χρησιμοποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Φορτίζει κανονικά, στην ώρα του και κουμπώνει σταθερά, όχι χάρχαλο και βλακείες...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν αλλαξω το καλωδιο του φορτιστη προκειμενου να ειναι πιο μακρυ, παιζει να μην δουλευει η φορτιση ?
Link to comment
Share on other sites

Ουπς. 160 ευρώ και στη smartec.

 

Τά καλά νέα έρχονται τώρα , βλέπω.

Είσαι σιγουρος γιά τό ποσό πού αναφέρεις? Εύχομαι να κάνεις λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Τά καλά νέα έρχονται τώρα , βλέπω.

Είσαι σιγουρος γιά τό ποσό πού αναφέρεις? Εύχομαι να κάνεις λάθος!

 

Smartec τόσο. Επίσημο service samsung όμως.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...