Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ανοίγεις να γράψεις μία σημείωση έχει κάτω δεξιά ένα "χεράκι". Αν το πατήσεις αυτό τότε πιάνει μόνο την επαφή με το πενάκι. Αν το έχει ανοικτό πιάνει και τις δύο επαφές.

 

Ευχαριστώ!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nα διαβάζει ntfs μπορεί καi το note ii όπως έχει αναφερθεί..Μπορεί επίσης να μεταφέρει από τον σκληρό στο κινητό. Αυτό που δεν υποστηρίζει είναι η μεταφορά από το τηλέφωνο προς το κινητό. Nexus media importer

 

Ναι υπάρχει κσι λέγεται swype. Είναι της ίδιας εταιρείας με το dragon dictation. Απλώς εδώ είναι ενσωματωμένο με το πληκτρολόγιο swype. Πολύ καλύτερά δηλαδή. Σκέψου μόνο πως όλο αυτό που έγραψα, το υπαγόρευσα δεν το πληκτρολόγησα. Θα ξετρελαθείς. Το κατεβάζεις από εδώ. Beta.Swype.com Όχι από το play store

 

Επίσης ntfs μπορεί να μην διαβάζει από τη μάνα του, με δυόμισι ευρώ όμως καθάρισες. Nexus media importer λέγεται η λύση.

 

Παιδια ευχαριστω πολυ γιατι με τα προγραμματα αυτα μου λυσατε τα χερια δεν ειναι ταμπλετοτηλεφωνο ταμπλετοτουμπανο ειναι!!!

galaxy note 2,iphone5,ipad3....kai keep walking!
Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση, αλλά το χεράκι το βγάζει μόνο στο s notes.

Όταν θέλω να γράψω πχ ένα sms?

 

Έχω παρατηρήσει ότι όταν δουλεύω την πενα και εμφανίζεται το κυκλακι στην οθόνη απο την λειτουργία airview,δεν πιάνει αλλού αφη. Ούτε τα κουμπιά αφής ούτε η οθόνη. Για δες το και εσύ:)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όταν δουλεύω την πενα και εμφανίζεται το κυκλακι στην οθόνη απο την λειτουργία airview,δεν πιάνει αλλού αφη. Ούτε τα κουμπιά αφής ούτε η οθόνη. Για δες το και εσύ:)

 

Ναι ρε φίλε!! όντως έτσι είναι.

Πάντως, η αναγνώριση γραφής, με το δικό μου γραφικό χαρακτήρα, μάλλον το δυσκολεύει...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus Media Importer δουλεύει όντως πάρα πολύ καλά. Έναν δίσκο 1ΤΒ που δοκίμασα τον είδε σε sec. Αν έκανε και αντιγραφή από το τηλ στον δίσκο θα ήταν ακόμα καλύτερο αλλά μην είμαστε κι αχάριστοι! Κι έτσι είναι εξαιρετικό.

Ναι ρε φίλε!! όντως έτσι είναι.

Πάντως, η αναγνώριση γραφής, με το δικό μου γραφικό χαρακτήρα, μάλλον το δυσκολεύει...

Κι εγώ έχω τη συνήθεια να γράφω ενωμένα κάποια γράμματα αλλά δεν μπορώ και να το κατηγορήσω... Όλα τα χρόνια στο σχολείο μου γκρίνιαζαν για τα γράμματα!

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus Media Importer δουλεύει όντως πάρα πολύ καλά. Έναν δίσκο 1ΤΒ που δοκίμασα τον είδε σε sec. Αν έκανε και αντιγραφή από το τηλ στον δίσκο θα ήταν ακόμα καλύτερο αλλά μην είμαστε κι αχάριστοι! Κι έτσι είναι εξαιρετικό.

 

Κι εγώ έχω τη συνήθεια να γράφω ενωμένα κάποια γράμματα αλλά δεν μπορώ και να το κατηγορήσω... Όλα τα χρόνια στο σχολείο μου γκρίνιαζαν για τα γράμματα!

 

Όντως δουλεύει πολύ καλά το media importer. Είναι μια από τις ευκολίες για τις οποίες προτιμώ τα Android και την εκδοχή της Samsung. Δεν ξέρω αν λειτουργεί σε HTC η Sony.

 

Με την αναγνώριση της γραφής δεν έχω πρόβλημα. Γράφω με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιώ σε χαρτί. Απλά με το swype το εγκατέλειψα και χρησιμοποιώ το s-pen εκεί που πραγματικά χρειάζεται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Όταν χρησιμοποιείτε το USB OTG ενεργοποιείτε τον εντοπισμό σφαλμάτων? Δεν τον ενεργοποιούσα και είχα παρατηρήσει ότι μετά έτρωγε κόλλημα και όταν το έβαζα στον φορτιστή δεν φόρτιζε αν δεν έκανα επανεκκίνηση. Σήμερα τσέκαρα τον εντοπισμό και δεν είχα το ίδιο πρόβλημα. Μπορεί να ήταν και τυχαίο, θα το παρακολουθήσω. Απλά το αναφέρω σε περίπτωση που έχει συμβεί σε κάποιον.

Όντως δουλεύει πολύ καλά το media importer. Είναι μια από τις ευκολίες για τις οποίες προτιμώ τα Android και την εκδοχή της Samsung. Δεν ξέρω αν λειτουργεί σε HTC η Sony.

 

Με την αναγνώριση της γραφής δεν έχω πρόβλημα. Γράφω με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιώ σε χαρτί. Απλά με το swype το εγκατέλειψα και χρησιμοποιώ το s-pen εκεί που πραγματικά χρειάζεται.

Όντως. Έχει τέτοιου είδους ευκολίες που βοηθάνε. Ας πούμε το QuickSupport του TeamViewer δουλεύει άψογα στο Note IΙ χωρίς root.

Έχει και το Swype χειρόγραφο αλλά δεν έχει καμιά σχέση με το Stock. Όπως και από την άλλη το stock χρήζει βελτίωσης στην swype λειτουργία. Ναι, για γραφή ούτε εγώ το χρησιμοποιώ συχνά.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Nα διαβάζει ntfs μπορεί καi το note ii όπως έχει αναφερθεί..Μπορεί επίσης να μεταφέρει από τον σκληρό στο κινητό. Αυτό που δεν υποστηρίζει είναι η μεταφορά από το τηλέφωνο προς το κινητό. Nexus media importer

 

What?

 

 

Επισης...οχι.

Εγω χρησιμοποιω το

Paragon NTFS&HFS+ (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paragon.mounter&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5wYXJhZ29uLm1vdW50ZXIiXQ..)

το οποιο ειναι και δωρεαν.

Βλεπει οτι και να του βαλω κανονικα και τα μεταφερω χωρις προβλημα.

Ακομα και την καρτα μνημης μου την εχω σε NTFS.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

What?

 

 

Επισης...οχι.

Εγω χρησιμοποιω το

Paragon NTFS&HFS+ (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paragon.mounter&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5wYXJhZ29uLm1vdW50ZXIiXQ..)

το οποιο ειναι και δωρεαν.

Βλεπει οτι και να του βαλω κανονικα και τα μεταφερω χωρις προβλημα.

Ακομα και την καρτα μνημης μου την εχω σε NTFS.

Ναι, αλλά χρειάζεται root. Το NMI όπως αναφέρθηκε ήδη, δεν χρειάζεται.. ;)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το γνωριζα. Ε καλο ειναι παντως να το αναφερουμε κι αυτο μιας και ειναι δωρεαν και πολλοι εδω εχουμε κανει root.
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Παίδες διαπίστωσα ότι στη μαμίσια εφαρμογή του ημερολογίου εμφανίζει ως ημερομηνία του Πάσχα την 31η Μαρτίου. Εμφανίζει δηλαδή προφανώς το καθολικό ημερολόγιο. Παραθέτω και photo (Κάντε κλικ πάνω της για μεγέθυνση)

 

http://s22.postimage.org/6lutli6l9/Calendar_2013_02_26_19_49_28_png.jpg

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να το αλλάξω ώστε να εμφανίζει το κανονικό Πάσχα ;

 

Εξυπακούεται πως έψαξα το κινητό σε ρυθμίσεις ημερολογίου κλπ κλπ. Υποψιάζομαι πως θέλει ρύθμιση μέσα από το gmail.

 

Καμία ιδέα κανείς ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Παίδες διαπίστωσα ότι στη μαμίσια εφαρμογή του ημερολογίου εμφανίζει ως ημερομηνία του Πάσχα την 31η Μαρτίου. Εμφανίζει δηλαδή προφανώς το καθολικό ημερολόγιο. Παραθέτω και photo (Κάντε κλικ πάνω της για μεγέθυνση)

 

http://s22.postimage.org/6lutli6l9/Calendar_2013_02_26_19_49_28_png.jpg

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να το αλλάξω ώστε να εμφανίζει το κανονικό Πάσχα ;

 

Εξυπακούεται πως έψαξα το κινητό σε ρυθμίσεις ημερολογίου κλπ κλπ. Υποψιάζομαι πως θέλει ρύθμιση μέσα από το gmail.

 

Καμία ιδέα κανείς ;

Δεν φταίει η μαμίσια εφαρμογή ημερολογίου... Αυτό που βλέπεις προέρχεται από την Google. Είναι ένα ημερολόγιο που φτιάχνεται από την Google (θα το βρεις στο Ημερολόγιο του Gmail σου) και απεικονίζει τις Αργίες στην Ελλάδα. Έχουν κάνει λάθος και έχουν περάσει μέσα το καθολικό Πάσχα. Έχει αναφερθεί στην Google αλλά δεν έχουν αξιωθεί ακόμα να το διορθώσουν.

 

Εγώ απενεργοποίησα το ημερολόγιο "Αργίες στην Ελλάδα" και έφτιαξα το δικό μου με τις σωστές ονομασίες και ημερομηνίες των σταθερών και κινητών εορτών/αργιών μέχρι το 2030.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η μαμίσια εφαρμογή ημερολογίου... Αυτό που βλέπεις προέρχεται από την Google. Είναι ένα ημερολόγιο που φτιάχνεται από την Google (θα το βρεις στο Ημερολόγιο του Gmail σου) και απεικονίζει τις Αργίες στην Ελλάδα. Έχουν κάνει λάθος και έχουν περάσει μέσα το καθολικό Πάσχα. Έχει αναφερθεί στην Google αλλά δεν έχουν αξιωθεί ακόμα να το διορθώσουν.

 

Εγώ απενεργοποίησα το ημερολόγιο "Αργίες στην Ελλάδα" και έφτιαξα το δικό μου με τις σωστές ονομασίες και ημερομηνίες των σταθερών και κινητών εορτών/αργιών μέχρι το 2030.

 

πως το εφτιαξες γιατι με ενδιαφερει και εμενα εβαλες καποιο application απο το μαρκετ και το ενσωμάτωσε στο ημερολογιο της συσκευης?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

πως το εφτιαξες γιατι με ενδιαφερει και εμενα εβαλες καποιο application απο το μαρκετ και το ενσωμάτωσε στο ημερολογιο της συσκευης?

 

Είναι ένα μικρο αρχείο που βάζεις και βγάζει τις γιορτές, δεν φταίει η συσκευή, κάπου εδώ μέσα αλλά δεν θυμάμαι που το είχα βρει, σε εμένα δεν έχει το πασχα καν..:)

http://colossusr.blogspot.gr/2012/05/blog-post.html

δείτε αυτό ίσως βοηθήσει

Edited by manolis
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα!

Αν μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος...

Με το factory reset σβήνονται και η cache και η dalvic cache?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα!

Αν μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος...

Με το factory reset σβήνονται και η cache και η dalvic cache?

 

Με factory reset σβηνονται ολα εκτος απο την εξωτερικη sd..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησουλα, στο status bar (4.1.1) εχετε επιλογη για on/off του NFC? Γιατι εγω απ οτι βλεπω δεν εχω. Πρεπει να μπω ρυθμισεις για να το ενεργοποιησω και επισης δεν μου δειχνει και καποιο εικονιδιο οτι ειναι ενεργοποιημενο.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησουλα, στο status bar (4.1.1) εχετε επιλογη για on/off του NFC? Γιατι εγω απ οτι βλεπω δεν εχω. Πρεπει να μπω ρυθμισεις για να το ενεργοποιησω και επισης δεν μου δειχνει και καποιο εικονιδιο οτι ειναι ενεργοποιημενο.

 

Καλημέρα. Ναι στην 4.1.1 δεν έχει τέτοια επιλογή. Στη 4.1.2 όμως έχει και μπορείς να την παραμετροποιήσεις οπως θες.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

πως το εφτιαξες γιατι με ενδιαφερει και εμενα εβαλες καποιο application απο το μαρκετ και το ενσωμάτωσε στο ημερολογιο της συσκευης?

Το έκανα προγραμματιστικά στη Visual Basic. Βρήκα τους αλγόριθμους υπολογισμού του ορθόδοξου Πάσχα και τους υλοποίησα στη VB. Αποθήκευσα τα αποτελέσματα μέχρι το 2030 σε αρχείο ICAL (.ics). Μετά δημιούργησα ένα νέο ημερολόγιο στο Gmail με όνομα "Ονομαστικές Εορτές" και έκανα import το .ics αρχείο εκεί, μαζί με τις βασικές σταθερές και κινητές (Γιώργος, Μάρκος κτλ.) γιορτές που με ενδιαφέρουν.

 

Δες το link του manolis. Περιέχει αντίστοιχα .ics αρχεία που θα σε βοηθήσουν.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα προγραμματιστικά στη Visual Basic. Βρήκα τους αλγόριθμους υπολογισμού του ορθόδοξου Πάσχα και τους υλοποίησα στη VB. Αποθήκευσα τα αποτελέσματα μέχρι το 2030 σε αρχείο ICAL (.ics). Μετά δημιούργησα ένα νέο ημερολόγιο στο Gmail με όνομα "Ονομαστικές Εορτές" και έκανα import το .ics αρχείο εκεί, μαζί με τις βασικές σταθερές και κινητές (Γιώργος, Μάρκος κτλ.) γιορτές που με ενδιαφέρουν.

 

Δες το link του manolis. Περιέχει αντίστοιχα .ics αρχεία που θα σε βοηθήσουν.

 

Αυτό που δίνουν στην συγκεκριμένη σελίδα είναι το σωστό; ή μόνο για το 2012;

Μήπως μπορεις να δώσεις το δικό σου που είναι και δοκιμασμένο; :rolleyes:

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά έγραψα τη λέξη Πάσχα στις 5 Μαΐου :p

 

Ναι ρε συ αλλά αυριο που δίνουν έχει μεγάλη εβδομάδα κλπ. Χαχα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δίνουν στην συγκεκριμένη σελίδα είναι το σωστό; ή μόνο για το 2012;

Μήπως μπορεις να δώσεις το δικό σου που είναι και δοκιμασμένο; :rolleyes:

Ευχαρίστως. Παρακάτω θα βρεις links για δύο αρχεία .ics που μπορείς να κάνεις import στο Ημερολόγιο του Gmail σου.

 

Ορθόδοξες Κινητές Εορτές.ics

Επίσημες Αργίες στην Ελλάδα.ics

 

Το πρώτο περιέχει τις ορθόδοξες κινητές εορτές (Πάσχα, Γιώργος, Μάρκος κ.α.) μέχρι το 2030. Το δεύτερο περιέχει όλες τις επίσημες αργίες στην Ελλάδα. Σου προτείνω να δημιουργήσεις δύο νέα ημερολόγια μέσα στο Gmail, να τους δώσεις ονόματα και χρώματα και να κάνεις import τα αρχεία στο καθένα αντίστοιχα. Έτσι οι αργίες θα φαίνονται με κίτρινο (π.χ.) και οι κινητές γιορτές με κόκκινο (π.χ.) και δεν θα μπλέκουν με το βασικό σου ημερολόγιο που θα φαίνεται με μπλε (π.χ.).

 

Να σημειώσω ότι το .ics αρχείο στο link της σελίδας που έδωσε ο manolis είναι επίσης δοκιμασμένο και αν θυμάμαι καλά καλύπτει τα έτη μέχρι το 2050, οπότε είναι ίσως πληρέστερο απ' το δικό μου.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλη την παρέα!

Αν μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος...

Με το factory reset σβήνονται και η cache και η dalvic cache?

 

Δεν είμαι σίγουρος για την Dalvik Cache. Αλλά δεν είναι κάτι δύσκολο εφόσον είσαι σε Custom Recovery. Κάνε wipe data/factory reset, Wipe Cache και έπειτα Wipe Dalvik Cache

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μολις το απεκτησα κι εγω,απο Birdphone,εκανε και μονο του αναβαθμιση στο 4.1.2 με το που συνδεθηκε στο WiFi,εχω ομως μια απορια:γιατι οταν παω να γραψω καποιο μηνυμα,δεν μου εμφανιζει το "προσθηκη λεξης"?

Ειναι κομματακι σπαστικο,αν μπορει καποιος να βοηθησει,

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...