Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε τις άπειρες εναλλακτικές messaging apps (what's app, viber, kakao talk, κλπ) που υπάρχουν και για τις 2 πλατφόρμες

 

εχω viber και what's up αλλα οι φίλοι μου οι χακεραδες με τα iphone εκτος απο αυτα δεν ξερουν τιποτα αλλο...:wacko:

και επειδη επικοινωνουν με μηνυματα απο το δικτυο με αυτον τον τροπο γιαυτο ρωτησα μηπως το καταφερναμε εμεις με την μεγαλη καρδια adroidακηδες.:D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iphonestyle.mms&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5pcGhvbmVzdHlsZS5tbXMiXQ..

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οσον αφορά το asphalt αν τσεκάρετε τα σχόλια θα δείτε πολυ κόσμο να γκρινιάζει επειδή μετά το τελευταίο update το παιχνίδι lagάρει. Κάποιες πίστες (πχ Paris) για να τις τρέξεις πλέον ομαλά χρειάζεσαι υπολογιστή. Nexus 7, Galaxy Nexus, SGS3, Galaxy tab 10.1 είναι μερικές απο τις συσκευές που βλέπω στα σχόλια να εμφανίζεται lag. Ακόμα και στο nexus 4 που έχει μια απο τις GPU που θα κυριαρχήσουν στο επόμενο έτος, διαβάζω στο xda ότι στα opening scenes το παιχνίδι έχει frame drops. Η GPU του Note είναι μια απο τις πιο δημοφιλείς στην αγορά και ίσως η 3-4η πιο ισχυρή (μετά απο adreno 320, Mali 604 και την τελευταία PowerVGR). Το 95% των κινητών αυτή τη στιγμή φοράνε κάρτα το ίδιο καλή ή χειρότερη απο την mali 400MP4. Μου φαίνεται τελείως κουλό ότι κάποιοι developers βγάζουν παιχνίδια με μεγαλύτερες απαιτήσεις. Που απευθύνονται? Στο υπόλοιπο 5 %?
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους!!Μια ερωτηση εχω να κανω,πως δουλευει ακριβως το samsungdive?προσπαθω να ενεργοποιησω τους 2 λογαριασμους samsung kai google που χρειαζεται απο το κινητο αλλα δεν με αφηνει,εχω δηλωσει μονο τον λογαριασμο της samsung αλλα δεν μου εχει επιλογη για προσθηκη αλλου λογαριασμου για να βαλω και της google...Καμια βοηθεια???
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφικη του πως παει παιδια; :)

 

Παρα πολύ καλές φωτογραφίες βγάζει το κινητό...

Για να τις βελτιώσεις και άλλο στην βίβλο που υπάρχει για το note2 ένα μέλος έχει παραθέσει και κάποιες πολύ χρήσιμες ρυθμίσεις που οι φωτογραφίες γίνονται ακόμα καλύτερες...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ καλές φωτογραφίες βγάζει το κινητό...

Για να τις βελτιώσεις και άλλο στην βίβλο που υπάρχει για το note2 ένα μέλος έχει παραθέσει και κάποιες πολύ χρήσιμες ρυθμίσεις που οι φωτογραφίες γίνονται ακόμα καλύτερες...

 

Καλυτερες απο s3?

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερες απο s3?

 

Για μένα ναι...

Το είχα και μπορώ να πω πως ναι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Την πραγματική διαθεσιμη ram την βλέπεις στο Διαχείρηση εφαρμογών/Σε εκτέλεση όπου συμπεριλαμβάνει και την "in active" που είναι επίσης διαθέσιμη οταν χρειαστεί.

 

Πάντως αν δεν βγαίνεις απο τις εφαρμογές με back και η free ram εχει πέσει πολύ χαμηλά, αν δεν έχεις χρησιμοποιησει για πανω απο μια ώρα τις επαφές, υπάρχει καθυστερηση στο ανοιγμα τους οπως στο Siii.

Δύσκολο να συμβεί αλλά γίνεται ειδικά αν εχεις 5-6 tab ανοικτά στον browser και καμια 10 αρια εφαρμογές ανοικτές σε ενεργή φάση.

Ναι, έχεις δίκιο. Εκεί βλέπω πολύ μεγαλύτερη διαθέσιμη από ότι στο Quick system info παρότι πίστευα πως με την idle θα έβλεπα την σωστή. Εντάξει, το 700 που βλέπω εκεί είναι λογικό σε σχέση με το Quick system που βλέπω μόνο τα 250. Συνήθως βγαίνω με back καθώς μου έχει μείνει ακόμα από το desire και δεν έχω πολλά tab στον browser αλλά έχω και πολλές εφαρμογές να τρέχουν στο background (Facebook, viber, WhatsApp, voxer, συγχρονισμοί Google κ Yahoo για mail κ πάει λέγοντας). Όμως στη διαχείριση βλέπω φυσιολογική τιμή. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το είχα μεγάλη απορία!

Παιδια σε σας το spen τραβιεται μονο του μεσα στην υποδοχη του η πρεπει να το σπρωξετε εσεις μεχρι μεσα?

Όχι, δεν λειτουργεί με μαγνήτη για να πάει μόνο του. Θέλει σπρώξιμο μέχρι να κουμπώσει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα μόλις το πείρα, τελευταιο κομάτι στο πλαίσιο περιστερίου!!!

Τέλειο μηχανημα αλλά έχω πανικοβληθεί είναι το πρώτο μου ανδροιτ και δεν ξέτω τι να πρωτο κάνω!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφικη του πως παει παιδια; :)

 

 

Ειναι ολόιδια με του S3 μια και ειναι ολόιδιο hardware... Άρα καλή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολόιδια με του S3 μια και ειναι ολόιδιο hardware... Άρα καλή.

 

Υπερτερεί σε κάποια σημεία το ΝΟΤΕ κυρίως στον θορυβο και στον χαμηλό φωτισμό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα μόλις το πείρα, τελευταιο κομάτι στο πλαίσιο περιστερίου!!!

Τέλειο μηχανημα αλλά έχω πανικοβληθεί είναι το πρώτο μου ανδροιτ και δεν ξέτω τι να πρωτο κάνω!!!:lol:

 

Κάνε υπομονή... σιγά σιγά θα το μάθεις... απλά είναι η αλλαγή και η πρώτη σου επαφή. Θα δεις ότι είναι πανεύκολο λειτουργικό. Θα πιάσεις τον εαυτό σου να λέει "τι καλά θα ήταν αν μπορούσε να κάνει και αυτό" και θα διαπιστώνεις ότι μπορεί να το κάνει... και θα γελάς μόνος σου.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο αλλά να τα 150. Μόνο με wpa2 πιάνεις 150. Σε netgear router τουλάχιστον. Edited by Shadowjump

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Υπερτερεί σε κάποια σημεία το ΝΟΤΕ κυρίως στον θορυβο και στον χαμηλό φωτισμό.

 

Τα test από gsmarena λένε πως υπερτερεί ελαφρά το s3,έχει πιο καθαρές εικόνες σε συγκεκριμένες συνθήκες καθώς και το video του note είναι λίγο πιο σκοτεινό.

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_iii_vs_galaxy_note_ii-review-830p6.php

me > you
Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή... σιγά σιγά θα το μάθεις... απλά είναι η αλλαγή και η πρώτη σου επαφή. Θα δεις ότι είναι πανεύκολο λειτουργικό. Θα πιάσεις τον εαυτό σου να λέει "τι καλά θα ήταν αν μπορούσε να κάνει και αυτό" και θα διαπιστώνεις ότι μπορεί να το κάνει... και θα γελάς μόνος σου.

 

Μακάρι έρχομαι απο windows phone...

Προσπαθώ να ρυθμισω τα μαιλ μου αλλά τα έχω κάνει αχταρμά!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι έρχομαι απο windows phone...

Προσπαθώ να ρυθμισω τα μαιλ μου αλλά τα έχω κάνει αχταρμά!!!:(

 

Πόσο αχταρμά μπορεί να τα έκανες;;;; Πας στην εφαρμογή Email --> settings (ρυθμίσεις) ---> πατάς το + πάνω δεξιά και ακολουθείς τα βήματα!!!

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Πόσο αχταρμά μπορεί να τα έκανες;;;; Πας στην εφαρμογή Email --> settings (ρυθμίσεις) ---> πατάς το + πάνω δεξιά και ακολουθείς τα βήματα!!!

 

Μην με μαλωνετε, κανω οτι μπορώ! χαχαχα:O

Δεν έχω και κανεναν γνωστο να μου δείξει κανα κολπο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο αλλά να τα 150. Μόνο με wpa2 πιάνεις 150. Σε netgear router τουλάχιστον.

 

Εγω με Forthnet μπορω να πιασω 150Mbps; Εγω τωρα στην εικονα που ανεβασες βλεπω 54Mbps με ασφαλεια WEP.

Επισης αν πιασω τα 150 θα εχω πιο γρηγορη ταχυτητα στο download και στο ανοιγμα σελιδων, ετσι; λογικα και στο laptop θα δω διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

Μην με μαλωνετε, κανω οτι μπορώ! χαχαχα:O

Δεν έχω και κανεναν γνωστο να μου δείξει κανα κολπο!!!!!

Μην αγχώνεσαι. Εδώ είμαστε για κάθε απορία. Έχει πολύ πράμα για α ψάξιμο το θηρίο. Πάντως με τα email δεν έχει τίποτα δύσκολο. Ίσως είναι πιο εύκολο από το αναμενόμενο. Εγώ το Hotmail ουσιαστικά το σέταρα χωρίς να χρειαστεί να κάνω τίποτα εκτός από το να δώσω το mail κ τον κωδικό.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τα test από gsmarena λένε πως υπερτερεί ελαφρά το s3,έχει πιο καθαρές εικόνες σε συγκεκριμένες συνθήκες καθώς και το video του note είναι λίγο πιο σκοτεινό.

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_iii_vs_galaxy_note_ii-review-830p6.php

 

Τα ειχα και τα 2. Εχω τραβήξει φώτο και βίντεο στα ίδια σημεία και εχω προσωπική άποψη.

Το gsmarena χρησιμοποιεί φωτογραφίες απο το πρώτο review τραβηγμένες με Siii που διέθετε τον αισθητήρα της Sony.

Τον πρώτο καιρό τβς κυκλοφοριας του Siii είχαμε κάνει μεγάλη συζήτηση εδώ στο φόρουμ γι αυτό το θέμα.

Δεν ξέρω αν τελευταία έχει αλλάξει κάτι στο siii αλλά μέχρι τις 20 Οκτωβρίου που το είχα με την επίσημη Πολωνική Jelly bean έβλεπα περισσότερο θόρυβο κυρίως στις φωτο με χαμηλό φωτισμό.

Οι οποίες διαφορές είναι θεμα software.

Πιστεύω τωρα που θα δοθει το πακέτο που εχει και το note θα ελθουν στα ισα.

Πες μου κατι. Υπάρχει στο μενου των ρυθμίσεων της κάμερας του Siii επιλογή "Χαμηλός φωτισμός"?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω με Forthnet μπορω να πιασω 150Mbps; Εγω τωρα στην εικονα που ανεβασες βλεπω 54Mbps με ασφαλεια WEP.

Επισης αν πιασω τα 150 θα εχω πιο γρηγορη ταχυτητα στο download και στο ανοιγμα σελιδων, ετσι; λογικα και στο laptop θα δω διαφορα;

 

Γεια σου. Η εταιρία που σου παρέχει internet δεν παίζει ρόλο στην ταχύτητα που συνδέεσαι στον router. Για να πιάσεις τα 150Mbps πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις του router... βέβαια δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό με τους routers που δίνουν οι εταιρίες τζάμπα. Εγώ δεν τους εμπιστεύομαι πολύ οπότε χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό. Τώρα ακόμα και να συνδεθεί στα 150Mbps δεν θα δεις διαφορά στην ταχύτητα καθώς αυτή περιορίζεται από το που κλειδώνει ο router με την DSL σου. Οπότε αν πχ έχεις 24άρα σύνδεση και ο router κλειδώνει πχ στα 17Mbps τότε θα έχεις μέγιστη 17Mbps με οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί... είτε κινητό είτε PC. Αυτό που θα σου προσφέρουν τα 150Mbps είναι γρηγορότερη ασύρματη επικοινωνία στο τοπικό δίκτυο σου. Για παράδειγμα... γρήγορη μεταφορά αρχείων μεταξύ κινητού - υπολογιστή... ασύρματα πάντα μιλάμε.

 

 

Καλή χρονιά.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μπω στο google now και δεν μπαίνει, παρα μόνο κάνει ανζητηση.

Φταιει που έχω ελληνικό account?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου. Η εταιρία που σου παρέχει internet δεν παίζει ρόλο στην ταχύτητα που συνδέεσαι στον router. Για να πιάσεις τα 150Mbps πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις του router... βέβαια δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό με τους routers που δίνουν οι εταιρίες τζάμπα. Εγώ δεν τους εμπιστεύομαι πολύ οπότε χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό. Τώρα ακόμα και να συνδεθεί στα 150Mbps δεν θα δεις διαφορά στην ταχύτητα καθώς αυτή περιορίζεται από το που κλειδώνει ο router με την DSL σου. Οπότε αν πχ έχεις 24άρα σύνδεση και ο router κλειδώνει πχ στα 17Mbps τότε θα έχεις μέγιστη 17Mbps με οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί... είτε κινητό είτε PC. Αυτό που θα σου προσφέρουν τα 150Mbps είναι γρηγορότερη ασύρματη επικοινωνία στο τοπικό δίκτυο σου. Για παράδειγμα... γρήγορη μεταφορά αρχείων μεταξύ κινητού - υπολογιστή... ασύρματα πάντα μιλάμε.

 

 

Καλή χρονιά.

 

Οποτε δεν υπαρχει σοβαρος λογος να ασχοληθω με αυτο. Σε ευχαριστω και καλη χρονια και σε σενα και σε ολους στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο αλλά να τα 150. Μόνο με wpa2 πιάνεις 150. Σε netgear router τουλάχιστον.

 

Ωραίος !

 

Σε ποια ROM/ Kernel είσαι ; Είναι Stock ή custom ;

 

Γεια σου. Η εταιρία που σου παρέχει internet δεν παίζει ρόλο στην ταχύτητα που συνδέεσαι στον router. Για να πιάσεις τα 150Mbps πρέπει να παίξεις με τις ρυθμίσεις του router... βέβαια δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό με τους routers που δίνουν οι εταιρίες τζάμπα. Εγώ δεν τους εμπιστεύομαι πολύ οπότε χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό. Τώρα ακόμα και να συνδεθεί στα 150Mbps δεν θα δεις διαφορά στην ταχύτητα καθώς αυτή περιορίζεται από το που κλειδώνει ο router με την DSL σου. Οπότε αν πχ έχεις 24άρα σύνδεση και ο router κλειδώνει πχ στα 17Mbps τότε θα έχεις μέγιστη 17Mbps με οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί... είτε κινητό είτε PC. Αυτό που θα σου προσφέρουν τα 150Mbps είναι γρηγορότερη ασύρματη επικοινωνία στο τοπικό δίκτυο σου. Για παράδειγμα... γρήγορη μεταφορά αρχείων μεταξύ κινητού - υπολογιστή... ασύρματα πάντα μιλάμε.

 

 

Καλή χρονιά.

 

Οποτε δεν υπαρχει σοβαρος λογος να ασχοληθω με αυτο. Σε ευχαριστω και καλη χρονια και σε σενα και σε ολους στο forum.

 

Καλά τα γράφει ο Astroholic με μια προσθήκη ακόμα.

Οι ταχύτητες σύνδεσης που βλέπετε στο ασύρματο π.χ 54Mbps για το 802.11g ή 72Mbps/150Mbps για το 802.11n είναι καθαρά θεωρητικές.

Οι πραγματικές ταχύτητες για το 54αρι είναι περίπου 20-25Mbps και για το 72αρι Note 2 είναι περίπου 30-33Mbps.

Για τις συνδέσεις ADSL2+ φτάνει και περισσεύει, αλλά εδώ και κάνα χρόνο η Cyta έχει δώσει VDSL και τώρα τελευταία και ο ΟΤΕ και όλοι οι υπόλοιποι εναλλακτικοί.

 

Για τους τυχερούς λοιπόν που είναι κοντά στα Αστικά κέντρα ή έχουν VDSL από καμπίνα, μπορεί να κινούνται σε θεωρητικές ταχύτητες στα 30Mbps ή και στα 50Mbps - που λίγοι τις πιάνουν στο τέρμα.

Οπότε με 802.11g router με θεωρητική ταχύτητα 54Mbps και πραγματική ταχύτητα 20-25Mbps, θα έχεις την μισή ταχύτητα από μια full 50άρα γραμμή.

Ευτυχώς όλοι οι routers που δίνονται τώρα με τις VDSL είναι 802.11n οπότε με το Note 2 πάμε για 72Mbps θεωρητικό στα 2.4GHz - δηλαδή 30Mbps πραγματικό που φτάνει και περισσεύει για ταχύτητα Internet, αλλά δεν εκμεταλλεύεσαι και στο full το GN2 και μια καλή 50άρα γραμμή.

Εγώ πάντως αν είχα VDSL, θα έπαιρνα σίγουρα 802.11n router στα 5GHz για να παίζω στα 150Mbps θεωρητικό και να επιταχύνω τις ασυρματικές αντιγραφές αρχείων από το PC στο Note.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.

Μια απορια, στην λιστα με τις επαφες στο πλαι μου βγαζει ξενη γραμματοσειρα με αποτελεσμα να

μη μπορω να διαλεξω την επαφη που θελω, γινεται να αλλαξη σε ελληνικη και πως? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...