Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σορρυ αλλά ξέρετε τι σημαίνει OCD; Κάποιες φορές μάλιστα πάσχω κι εγώ και το καταλαβαίνω. Δηλαδή φίλε DDR θα επιστρέψεις το κινητό επειδή δεν πήρες τα 50 Gb; Δικαίωμα σου αλλα δεν σε καταλαβαίνω. Σχετικά τώρα με το Dropbox έχω τόσο Νοτε 2 και 10 αλλά πήρα μόνο 50 gb όχι 100. Και για να τα πάρω αυτά έπρεπε να κάνω μια σειρά από βήματα πχ να εγκαταστήσω το Dropbox στο laptop, να κάνω copy ένα αρχείο, να προτείνω ένα φίλο κτλ. Θέλει 4 βήματα συνολικά και αν μπεις από το site στα λέει ένα ένα.

Επίσης αν θες ανεβασε καμιά φωτογραφία να δούμε τι εννοείς.

 

Οχι φιλε μου, δεν λεω οτι θα επιστρεψω τη συσκευη επειδη δεν πηρα τα 50γιγα, αλλα το οτι δεν πηρα τα 50 γιγα, σε συνδυασμο με τα σημαδια στο bazel της συσκευης, ειναι αποδειξη οτι η συσκευη που μου εδωσαν δεν ηταν καινουρια. (Μπορει να ειναι απο doa)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω ειχα ηδη 2 gb δωρεαν και για να μου δωσει επιπλέον 48 δηλαδη συνολο 50 με εβαλε να κανω τα παραπάνω βηματα. Ομοιως και στη γυναικα μου.

 

Ναι, αυτο ακριβως λεω κι εγω.

Το account το δικο σου και της γυναικας σου ηταν καινουρια.

Δεν ειχες κανει εγκατασταση της εφαρμογης στον υπολογιστη σου (client), ουτε ειχες κανει invitation για αυτο σε προετρεψε να το κανεις.

Αν αυτα τα βηματα τα ειχες κανει σε προγενεστερο χρονο (για να παρεις τα 500ΜΒ που δινουν κανονικα για να ολοκληρωσεις αυτα τα βηματα) δε θα ηταν υποχρεωτικο να ξαναγινουν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, η συσκευασια ηταν σφραγισμενη, οπως δειχνεις στην φωτο. Μαλιστα και απο τις 2 μεριες. Αριστερα και δεξια. Αλλα αυτο δεν νομιζω οτι τελικα εξασφαλιζει κατι...

Ναι κι εμένα το είχε κι απ΄τις δυο μεριές και ήταν απείραχτο. Το έκοψα με κοπίδι όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ανέβασα.

 

Γιατί λες ότι η σφραγίδα δεν εξασφαλίζει κάτι; Θεωρείς ότι είναι εύκολο να αντικατασταθεί έτσι ώστε το κάθε μαγαζί να μπορεί να επανασφραγίζει τις συσκευές;

 

Μπορεί και να έχεις δίκιο. Όταν είχα αγοράσει το HTC HD2 από eXpansys, μου ήρθε ασφράγιστο, αλλά χωρίς καθόλου τέτοια αυτοκόλλητη σφραγίδα. Δηλαδή δεν ήταν κομμένη αλλά δεν υπήρχε καν. Όταν άνοιξα το κουτί βρήκα μέσα τη σφραγίδα ακόλλητη με το κέρινο προστατευτικό της, έτοιμη να την κολλήσω εγώ και να σφραγίσω όποτε θέλω τη συσκευή... Δεν ξέρω αν παίζει αυτό και με συσκευές της Samsung, πάντως είναι γεγονός ότι δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για τίποτα...

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα το είχε κι απ΄τις δυο μεριές και ήταν απείραχτο. Το έκοψα με κοπίδι όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ανέβασα.

 

Γιατί λες ότι η σφραγίδα δεν εξασφαλίζει κάτι; Θεωρείς ότι είναι εύκολο να αντικατασταθεί έτσι ώστε το κάθε μαγαζί να μπορεί να επανασφραγίζει τις συσκευές;

 

Μπορεί και να έχεις δίκιο. Όταν είχα αγοράσει το HTC HD2 από eXpansys, μου ήρθε ασφράγιστο, αλλά χωρίς καθόλου τέτοια αυτοκόλλητη σφραγίδα. Δηλαδή δεν ήταν κομμένη αλλά δεν υπήρχε καν. Όταν άνοιξα το κουτί βρήκα μέσα τη σφραγίδα ακόλλητη με το κέρινο προστατευτικό της, έτοιμη να την κολλήσω εγώ και να σφραγίσω όποτε θέλω τη συσκευή... Δεν ξέρω αν παίζει αυτό και με συσκευές της Samsung, πάντως είναι γεγονός ότι δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για τίποτα...

Σιγα τωρα Κωστα που ολοκληρα media market δεν εχουν τις χαζοταινιουλες ασφαλειας της σαμσουγκ και της καθε εταιριας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου, δεν λεω οτι θα επιστρεψω τη συσκευη επειδη δεν πηρα τα 50γιγα, αλλα το οτι δεν πηρα τα 50 γιγα, σε συνδυασμο με τα σημαδια στο bazel της συσκευης, ειναι αποδειξη οτι η συσκευη που μου εδωσαν δεν ηταν καινουρια. (Μπορει να ειναι απο doa)

 

Ανεβασε από περιέργεια καμιά φωτογραφία. Και αν πας να το επιστρέψεις για κάποια μικροσημαδια καλή τύχη και δεν το λέω ειρωνικά.

 

Πάντως στο θεμα των ταινιών είχα παραλάβει από Amazon. co. uk και πάνω από κομμένη ταινία ήταν άλλη επίσημη ξανακολλημενη. Δεν αναφέρομαι στο Νότε αλλά σε άλλο προϊόν.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Σιγα τωρα Κωστα που ολοκληρα media market δεν εχουν τις χαζοταινιουλες ασφαλειας της σαμσουγκ και της καθε εταιριας.

Ίσως έχεις δίκιο, τι να πω. Πάντως ντροπή τους αν κάνουν τέτοιες λαμογιές με τόσο ακριβές συσκευές σε βάρος του πελάτη-προβάτου που θα αγοράσει μεταχειρισμένο σε τιμή καινούριου. Φαντάσου ότι με τη δωροεπιταγή και το cashback έχουμε 250 € μείωση της τιμής και ακόμα κι έτσι έχουν περιθώριο να βγάλουν κέρδος.

 

Αν σε τρώει και σε επηρεάζει στη ζωή σου και το σκέφτεσαι συνέχεια, τότε δωσ' το να ησυχάσεις και πάρε ένα άλλο που να το ελέγξεις διεξοδικά στο μαγαζί πριν το πληρώσεις.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω σε μία επαφή τoν ήχο ειδοποίησης των μηνυμάτων στο αθόρυβο? Αν αυτό δε γίνεται μπορώ να δημιουργήσω ένα καινούργιο προφίλ όπου όλα τα μηνύματα να είναι στο αθόρυβο?

Επίσης από εφαρμογές καταγραφής συνομιλίας ποια είναι καλή και να μη χρειάζεται root? Στο Νοκια χρησιμοποιούσα το total racall από την killermobile.

Ευχαριστώ!

 

Για να απαντήσω σε μέρος της ερώτησης ο ίδιος, εγκατέστησα το total recall και φαίνεται να δουλεύει καλά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι καταγράφει και τις αναπάντητες

Για τα μηνύματα εγκατέστησα το advancesms manager της ίδιας εταιρίας το οποίο αν και έχει κάποια bugs φαίνεται να δουλεύει...θα δούμε.

Πως μπορώ να δημιουργήσω πολλά διαφορετικά προφιλ ήχων (πχ όταν είμαι σε εξωτερικό χώρο να είναι πολύ δυνατός ο ήχος, σε εσωτερικό λιγότερο, σε συνάντηση μόνο δόνηση κτλ) και να τα εναλλάσω εύκολα χωρίς να πηγαίνω στις ρυθμίσεις κάθε φορά???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ που έχετε σε υπόληψη το Media Markt...

Και μόνο από τις απαίσιες διαφημιστικές τους καμπάνιες με έχουν κάνει να μην θέλω να ξαναπατήσω μέσα (2-3 φορές έχω πάει).

 

Σχετικά με το θέμα σου φίλε DDR2, είναι άγραφος νόμος ότι όσο πιο ψείρας είσαι τόσο πιο πολλά σου τυχαίνουν. Έχει επιβεβαιωθεί πάρα πολλές φορές. Και δεν το λέω γιατί είναι κάτι μπορείς να αλλάξεις, κάποιοι άνθρωποι το έχουν έμφυτο. Το κακό της όλης υπόθεσης, πέρα απο την γκαντεμιά που σε κυνηγάει (όχι εσένα, τον οποιοδήποτε) στο τέλος μένεις να ασχολείσαι με αυτά και να μην απολαμβάνεις την συσκευή που μόλις αγόρασες.

 

Για τα 50GB, στείλε απο ένα email σε dropbox και Samsung και πιστεύω ότι κάτι θα κάνουν (ή στην χειρότερη θα σε ενημερώσουν αν έχουν ενερογποιηθεί τα 50GB απο άλλον για την συγκεκριμένη συσκευή, οπότε το επιστρέφεις στο MM)

Link to comment
Share on other sites

παντως σε εμενα με s2 με την leaked rom μου εδωσε 50 και αλλα 50 με το galaxy tab 2 που αναβαθμισα σε jb απλα στο galaxy εκανε πρωτα update την εφαρμογη του dropbox και μετα μου εδωσε τα gb.
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Βαγγελη. Μου κανει εντυπωση να μην παιρνεις επιπλεον χωρο επειδη ειχες παρει απο καποιον αλλο. Οι συμφωνιες των εταιριων ειναι ξεχωριστες, τι σχεση εχει το ενα με το αλλο.

Ακομα και αν ειναι ετσι, βαζοντας αλλο λογαριασμο dropbox, θα πρεπει να μου τα δωσει. Σωστα? θα βαλω της γυναικας μου που δεν εχει παρει κανενα μπονους και θα ξαναποσταρω.

 

Σορρυ, αλλα ειμαι λιγο αναστατωμενος. ...

 

Ειχα το hox και πήρα τα 25 gb. Μετά αγόρασα το Siii πήρα και τα 50 που δίνει η samsung. Με το note2 δεν μου ξανα έδωσαν αλλά ηταν απο την Samsung της οποίας είχα πάρει ήδη την προσφορά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το hox και πήρα τα 25 gb. Μετά αγόρασα το Siii πήρα και τα 50 που δίνει η samsung. Με το note2 δεν μου ξανα έδωσαν αλλά ηταν απο την Samsung της οποίας είχα πάρει ήδη την προσφορά.

 

Μια απ'τα ίδια!

Μετά τν πρώτο s3 όσες φορές και να το ξαναπήρά αυτό η το noteli δε πήρα άλλο τίποτα,άλματα 25 και 50 τα πήρα κανονικά!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Τι βλακεια ενεργοποιηση εχει αυτο το Dropbox !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Προσπαθω εδω και ποση ωρα να κανω τα βηματα 4.5.6 απο τα 7 (!) και ενω εχω εγκαταστησει το προγραμμα στο λαπτοπ, αυτο εκει, λεει να το εγκαταστησω !!! Παω στο Invite some friends to join Dropbox και δνε μπορω να προχωρησω. Αι στο καλο, το παρατησα. ενω σωρο ορους πια λες και τι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα την 4.1.2 και ειδα μερικα λαγκαρισματα στα μυνηματα και σε πολυ βαρια παιχνιδια οπως need for speed most wanted .την πηρα μεσω kies δεν εχω rootαρει και κραταω την ραμ χαμηλα εχω πολυ μπαταρια και εκανα και επανεκινησεις.συνεβη σε καποιον αλλον κατι αντιστοιχο?
Link to comment
Share on other sites

Στη ρύθμιση μηνυμάτων σε GSM καθε φορά πού στέλνω μήνυμα μου βγάζει ειδοποίηση να το γυρίσω σε αυτόματο.

Αυτό έγινε τωρα με την αλλαγή της ρομ σε 4.1.2 γαλλική.

Συμβαίνει σε αλλον? Υπάρχει τρόπος να μην ξαναβγεί αυτη η ειδοποίηση?

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

 

Πρώτο μου post στο MyPhone με αφορμή το εξαιρετικό Galaxy Note 2 φυσικά.

 

Ήμουν ευτυχής κάτοχος του iPhone 3GS 32GB από το 2009 μέχρι αρχές Νοέμβριου του 2012.

Από την στιγμή που το έχασα, πέρασα σε λιγότερο από 10 μέρες σε Android και φυσικά στο GN2.

Οι διαφορές τεράστιες και σε hardware και σε software. Παρότι καινούργιος στο Android και στο MyPhone, είμαι μάλλον παλιός στο GN2 - το αγόρασα 9 Νοεμβρίου από κατάστημα μέσω Skroutz.

 

Έχει Γαλλικό IMEI και Γαλλική ROM με Multi CSC. Η τωρινή CSC (δεν την έχω αλλάξει) είναι η XEF - δηλαδή unlocked, unbranded Γαλλική.

 

Αρχικά δεν είχα πολύ χρόνο να ασχοληθώ βαθύτερα με το κινητό, αλλά τις τελευταίες μέρες έχω ρίξει πολύ

διάβασμα και στο XDA και εδώ στο MyPhone αλλά και γενικότερα έχω googlάρει και έχω ανακαλύψει μόνος μου (the hard way) αρκετά πράγματα σχετικά με Android και GN2.

 

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποια θέματα που εμένα μου πήραν πολύ χρόνο για να επιλύσω και πιστεύω ότι θα βοηθήσουν αρκετά ειδικά τους νέους χρήστες.

Αυτά που θα γράψω δεν αναφέρονται ξεκάθαρα στην εξαιρετική "Βίβλος 2", πιστεύω να τα ξεκαθαρίσω καλύτερα.

 

Φυσικά με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω κι εγώ δυο τρία πράγματα το forum, σε άλλο post.

 

ΘΕΜΑΤΑ:

 

1) Μπαταρία/Φόρτιση/Καλώδιο/Φορτιστής

 

Η μπαταρία όπως ξέρουμε είναι από τις μεγαλύτερες που έχουν δοθεί σε smartphone - 3100 mhA - ενώ και ο

φορτιστής δίνει πολύ ρεύμα 2Α, παρότι δεν σου γεμίζει το μάτι :)

 

Μετά από ένα 1,5 μήνα εμπειρίας με το κινητό ξεκαθαρίζω το εξής:

Σε όποιον χρήστη με τον original φορτιστή των 2Α και το original καλώδιο, ο κύκλος φόρτισης από 10% σε 100% δεν ολοκληρώνεται σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 3 ΩΡΕΣ, ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (είτε ο φορτιστής, είτε το καλώδιο, είτε και τα 2)

 

Πειραματίστηκα με κάποια καλώδια από το Πλαίσιο με υποδοχή μπροστά για πολλαπλές μύτες και κατάλαβα ότι

καθυστερούν πολύ την φόρτιση ακόμα και με τον original φορτιστη των 2Α.

 

Για όποιον θέλει extra καλώδιο για φόρτιση στο αυτοκίνητο, στο γραφείο κτλ θα πρέπει να αγοράσει κάποιο με

δείκτη AWG 23 στο power, όπως το original. Όσο πιο μικρός ο δείκτης, τόσο πιο χοντρό το καλώδιο.

Μην σας δώσουν δείκτη AWG 24 ή 25 κτλ στο power και σας πουν ότι θα φορτίζει καλύτερα το καλώδιο!

Ισχύει το αντίθετο.

 

2) Kies/Samsung USB drivers για Windows

 

Το συγκεκριμένο θέμα των USB drivers που έρχονται μαζί με το Kies ή εναλλακτικά εγκαθίστανται και μόνοι τους, μου έφαγε 2 μέρες να το λύσω και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

 

Δοκίμασα ό,τι βρήκα στο google και στο XDA και δεν έπαιξε τίποτα με το PC μου που έχει Win 7 SP1 x64.

Μετά την εγκατάσταση των Drivers ή του Kies, όταν έκανα σύνδεση με το original καλώδιο (εννοείται), τα

Windows δεν μου εγκαθιστούσαν τον MTP USB driver - μου έβγαζαν σφάλμα code 10 αν θυμάμαι καλά.

 

Το πρόβλημα που βρήκα εγώ ήταν το εξής:

Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης, οι Samsung USB drivers μου πρότειναν ως γλώσσα εγκατάστασης τα Ελληνικά (Greek). Εγώ παρόλο που έχω regional settings Ελληνικά, έχω τα Windows Αγγλικά, οπότε πήγαινα και πείραζα την γλώσσα σε English και συνέχιζα την εγκατάσταση χωρίς επιτυχία.

Όταν κάποια στιγμή άφησα τον Installer να εγκαταστήσει τους drivers στην default επιλογή του (Greek), οι

Drivers εγκαταστάθηκαν αμέσως, όταν συνέδεσα το κινητό.

 

Δεν ξέρω αν παίξει σε όλους το παραπάνω, το σίγουρο είναι ότι χρειάζονται πολλά Uninstall/ Install για να σου κάτσουν αυτοί οι drivers αν κάτι στραβώσει στην εγκατάσταση για όποιο λόγο.

 

3) Τυχαίες επανεκκινήσεις

 

Ως ενθουσιασμένος κάτοχος του GN2, σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα βρέθηκα με πάρα πολλές εφαρμογές

εγκατεστημένες.

Κατά την χρήση του κινητού αρκετές φορές γίνονταν reboot χωρίς να το έχω επιλέξει εγώ.

Τις περισσότερες φορές όταν το άφηνα κάπου απότομα, όταν δηλαδή τραντάζονταν ελαφρά ακόμα και στο κάθισμα του αυτοκινήτου ή στο κρεβάτι.

 

Λύθηκαν όλα και δεν με ξαναενόχλησαν τα τυχαία reboot με επαναφορά ρυθμίσεων/ factory reset από το κινητό - δυστυχώς δεν βρήκα άλλη λύση.

Εναλλακτικά θα έπρεπε να ξηλώνω μία - μία τις εφαρμογές για να δω ποια δημιουργεί το πρόβλημα.

 

Εκεί που καταλήγω είναι ότι τα τυχαία reboot συνήθως είναι application conflicts.

 

4) Στην "Βίβλο 2" το Download link για το Adobe Flash 11.1 παραπέμπει στο shared Dropbox κάποιου χρήστη (μάλλον του συγγραφέα)

 

Το Flash που υπάρχει εκεί δεν είναι το τελευταίο.

Θα πρότεινα να μπει στην "Βιβλο 2" το παρακάτω link της Adobe που περιέχει πάντα το Latest Flash για Android, γιατί το ζητάνε πολλοί χρήστες.

 

Αυτή την στιγμή είναι το 11.1.115.34

Adobe Flash:

http://helpx.adobe.com/flash-player/kb/archived-flash-player-versions.html

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα, θα επανέλθω με πολύ συντομότερες ερωτήσεις αυτή την φορά.

Alldocube - iPlay40 5G - Android 11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι Χρόνια πολλά σε όλη τη παρέα. Λοιπόν παρατήρησα το εξής: στο cool tool η jauge που δείχνει πόσο φόρτο έχουν οι cpu , παρά πολλές φορές λειτουργούν μόνο οι 3 πυρήνες! !!!! Συμβαίνει και σε κάποιον άλλον το ίδιο; ; είναι φυσιολογικό; θα τραβήξω screenshot με το πενάκι και θα το ανεβάσω

* είμαι με 4.1.2

 

http://db.tt/7YaCGJup

Edited by ste3001

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει όταν παίρνω μία φωτογραφία να την ανεβάζει αυτόματα στο dropbox & google+. Ερωτήσεις:

1. Γίνεται όταν ανοίγω το gallery να μη μου εμφανίζει τη φωτογραφία 3 φορές?

2. Στο google + που μόλις τώρα το ενεργοποίησα (οπότε δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί), η φωτογραφία είναι ορατή και από άλλους ή μόνο από εμένα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει όταν παίρνω μία φωτογραφία να την ανεβάζει αυτόματα στο dropbox & google+. Ερωτήσεις:

1. Γίνεται όταν ανοίγω το gallery να μη μου εμφανίζει τη φωτογραφία 3 φορές?

2. Στο google + που μόλις τώρα το ενεργοποίησα (οπότε δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί), η φωτογραφία είναι ορατή και από άλλους ή μόνο από εμένα?

 

1. Οταν είσαι μέσα στο gallery πάτα το κουμπί κάτω αριστερά και μετά "view by" (στα γράφω στα αγγλικά γιατί το έχω έτσι εγώ) και μετά σου δίνει την επιλογή να επιλέξεις τι θες να εμφανίζεται.

 

2. Δεν έχω Google+ αλλά αν δε κάνω λάθος σου λέει στην αρχή ότι είναι private. Τις βλέπεις μόνο εσύ δηλαδή. Αν θες να το αλλάξεις αυτό σίγουρα έχει κάπου μια ρύθμιση αντίστοιχη.

 

Πιστεύω να βοήθησα κάπως.

 

 

@NikosDi σε ευχαριστούμε πολύ για αυτά που έγραψες. Πάρα πολύ χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Mετά τα πρώτα εικοσιτετράωρα συμβίωσης με το θηριο2 εχω να πω πως δε βρίσκω το παραμικρό μειονέκτημα να του προσάψω. Ολα λειτουργούν ακαριαία και απροβλημάτιστα και η εμπειρία χρήσης του ειναι απλά απολαυστική. Δε φανταζόμουν καν πως η μετάβαση απο το ΝΟΤΕ 1 στο ΝΟΤΕ 2 θα ήταν τόσο εκκωφαντική.

Η υλοποιήση της συσκευής αποδεικνύει πως η Samsung ακούει το κοινό της αφου βελτίωσε δραστικά ολους τους τομείς που οι χρήστες του πρωτου ΝΟΤΕ επεσήμαναν στα διάφορα fora, μπαταρία, ραμ, επεξεργαστική ισχύ, βελτιωμένη εμπειρία χρήσης σ-πεν, notification led ( με εξαίρεση ίσως το θέμα των χρησιμοποιούμενων υλικών κατασκευής ) κάτι που βέβαια εισπράτει με τη τεράστια απήχηση/επιτυχία μιας τόσο "δύσκολης"συσκευής. Ακόμα και η μικρή μετακίνηση του power button προς τα κάτω ετσι ώστε να μην το πατάς κατα λάθος-κακή υλοποιήση κατ'εμε στο πρώτο θηρίο-δείχνει τη σημασία που εχει δωθεί και στη παραμικρή λεπτομέρεια.

Εαν εχω κάτι να επισημάνω με την μέχρι σήμερα εμπειρία μου με το ΝΟΤΕ2,ειναι οτι το σ-πεν θα έπρεπε να είχε διαφορετικού χρώματος button( και μάλιστα φλουροέσεντ ) ετσι ώστε να είναι εύκολα διακριτό σε συνθήκες χαμηλού φωτισμου και να μην πρέπει να το ανιχνεύεις με την αφη.

Επίσης προσωπικά προτιμούσα το ratio 6:10 του 1 σε σχέση με το 6:9 του 2, εστω και εαν ηταν πιο δύσκολο στο πιάσιμο του.

Φυσικά για το τέλος δεν μπορώ να μην εξάρω την αυτονομία του, που τη βρίσκω τόσο επική οσο έπος είναι "ο άρχοντας των δαχτυλιδιών' του Τόλκιν για την fantasy λογοτεχνία.:p

(Ουφ δε μπορούσα να μην τα γράψω -οσο κοινοτοπίες και να ήταν - θα έσκαγα).

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Στη ρύθμιση μηνυμάτων σε GSM καθε φορά πού στέλνω μήνυμα μου βγάζει ειδοποίηση να το γυρίσω σε αυτόματο.

Αυτό έγινε τωρα με την αλλαγή της ρομ σε 4.1.2 γαλλική.

Συμβαίνει σε αλλον? Υπάρχει τρόπος να μην ξαναβγεί αυτη η ειδοποίηση?

Γύρισε το σε αυτόματο και θα είσαι οκ

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Προχθές τράβηξα κάποιες φωτογραφίες με το Note στην βραδινή Λειτουργία των Χριστουγέννων.

Σήμερα ανέβασε στο facebook τις δικές του κάποιος με ακριβή φωτογραφική μηχανή η οποία είχε φακό και επαγγελματικό φλας.

Παιδιά η κάμερα του Note 2 σε πλάνα που δεν απαιτούν φακό, αρκεί με το παραπάνω. Δεν χρειάζεται να κουβαλάμε κάμερα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την γαλλική rom με csc γαλλικό μιας και δεν έχει eur και όλα καλά μέχρι τώρα το μόνο που παρατήρησα είναι ότι τους αριθμούς στον τηλεφωνικό κατάλογο τους δείχνει με ένα κενό δηλαδή 697 222 5555 γίνεται να το αλλάξω αυτό?Επίσης έχασα τις φώτος τον ήχο και το video που είχε μέσα η συσκευή από την samsung, έκανα wipe data μετά το πέρασμα της rom και σβήστηκαν μάλλον.Μήπως μπορεί να μου τα ανεβάσει κανείς?έστω τον ήχο. :cry:

 

Edit:ούτε τις λίστες στο snote έχει :/ μήπως κάτι δεν έκανα καλά?να ξανά περάσω τη rom χωρίς να κάνω wipe?

Edited by tsilas1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παίδες...

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό...

 

Οσο καιρό είχα την 4 . 1 . 1 rootαρισμένη stock και είχα περάσει το google maps το σπασμένο από xda είχα πλοήγηση που δούλευε άψογα.

 

Μόλις έβαλα την τελευταία τη Γαλλική ( με odin) ξαφνικά η πλοήγηση δε λειτουργεί. Μόλις δώσω εντολή για πλοήγηση κολλάει επ άπειρο στην αναζήτηση δορυφόρου. Ούτε καν ο εντοπισμός θέσης δε λειτουργεί ανοίγοντας απλά το χάρτη.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό ? (Λέμε και καμια μ......ία να περνάει η ώρα)

 

Υπόψιν ότι έχω Γαλλικό τηλέφωνο και μετά την εγκατάσταση της 4 . 1 . 2 δεν ξανάκανα root. Μήπως ευθύνεται αυτό το τελευταίο ?

Εννοώ δηλαδή πως αν κάνω ξανά root λέτε να δουλέψει ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...