Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο σας παιδιά. Καλή δουλειά.

Στο εξής, σε κάθε ερώτηση που αφορά ζητήματα που έχουν απαντηθεί δεκάδες φορές, θα πρέπει να δίνεται σαν απάντηση αυτό το link.

 

Καλό είναι να προστεθεί και το θέμα "Εισαγωγή στo android" γιατί έχουμε πολλούς νέους που αγόρασαν πρώτη φορά android.

 

Κώστα νομίζω ότι το κεφάλαιο android είναι καλυμμένο στη ''Βίβλο''.

Έχω προσθέσει πολλά και διαφορετικά νήματα που θα βοηθήσουν τα νέα παιδιά, αρκεί να τα διαβάσουν...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά ερώτηση.. Όταν μετακινώ έναν φάκελο με εφαρμογές από το μενού των εφαρμογών στην επιφάνεια, δεν θα πρεπε να ενημερώνεται αυτόματα κάθε φορά που του προσθέτω νέες εφαρμογές και στις 2 τοποθεσίες; αυτή την στιγμή πρέπει να σβήνω τον φάκελο στην επιφάνεια και να τον αντικαθιστώ με τον ανανεωμένο φάκελο από το μενού εφαρμογών. .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι υποψηφιος αγοραστης Note II.

 

Πραγματικα οι δυνατοτητες του τηλεφωνου ειναι απεριοριστες. Εχω ομως μερικες αποριες πριν αποφασισω να προχωρησω στην αγορα :

 

1. Απο που μπορουν να αγοραστουν αυθεντικα Galaxy accessories για Note II ? Ξερετε αν οι εμποροι εδω τα εχουν? οπως πχ το καλωδιο για HDMI συνδεση με TV, οι αυθεντικες θηκες Samsung flipcovers, τα dockign stations κ.α.

 

2. το τηλεφωνο το προοριζω για βαρια επαγγελματικη χρηση. Τωρινος χρηστης Iphone 4, μου ειναι ιδιαιτερης σημασιας το email. Πως κρινετε το email app του Galaxy? Υπαρχουν αλλα καλυτερα στο google play ? Unified inbox?

 

3. Ταχυτητα πληκτρολογησης : το πληκτρολογιο του Iphone ειναι αρκετα γρηγορο. το note Πως τα πηγαινει στο συγκεκριμενο τομεα? το ξερω οτι πολλες (τις περισσοτερες) φορες θα πρεπει να χρησιμοποιω και τα δυο χερια, αλλα εστω και ετσι, συγκρινονται οι ταχυτητες? ειμαι γρηγορος γενικα στη πληκτρολογηση, αλλα θα ηθελα και τη γνωμη καποιων που δουλευουν συχνα τη πληκτρολογηση. Νομιζω με το πενακι δεν ειναι τοσο γρηγορα, αλλα το keyboard με ενδιαφερει πολυ να ειναι πρακτικα γρηγορο. το Swype ειναι οντως καλυτερο απο iphone?

 

4. Mε ενοχλει που δεν δινει η Samsung στην Ελλαδα 32 ή και 64gb εκδοσεις , οπως δεν φερνει ουτε την LTE εκδοση (7105). Ξερουμε αν θα γινει αυτο στο αμεσο μελλον? τα 16gb ειναι πολυ λιγα.. Οι καρτες μνημης απο την αλλη, ακομα και οι Class 10 δεν ειναι τοσο γρηγορες. Επισης ακουσα καπου οτι οσο μεγαλυτερη η καρτα μνημης σε μεγεθος, τοσο πιο ασχημα παει το τηλεφωνο. Δηλαδη οτι πχ 16gb ειναι η σωστη καρτα μνημης να παρει κανεις, ενω με 64gb Μπορει να υπαρχουν θεματα. το LTE Μπορει να μην ειναι ωριμο ακομα εδω, το τηλεφωνο ομως το αγοραζω με χρονικο οριζοντα 2 ετων, και θα ηθελα αν γινοταν στο μελλον να μπορει να συνδεθει και σε 4g ταχυτητες.

 

5. Τελος, αν πιστευετε οτι οι διαθεσιμες εφαρμογες γραφειου (office files, PDF, παρουσιασεις) δουλευουν αξιοπιστα και γρηγορα, γιατι σκοπευω να του φορτωσω πολλα αρχεια για τη δουλεια μου, και καποια θα πρεπει να τα δειχνω και ζωντανα στους πελατες μου. με ενδιαφερει η απομακρυσμενη συνδεση με το γραφειο μου, η απροσκοπτη ροη της πληροφοριας και γενικα να εκμεταλλευτω οσο μπορω τις business λειτουργιες του τηλεφωνου. Νομιζω εκει υπερεχει αρκετα του Iphone για το οποιο οφειλω να ομολογησω μεχρι σημερα κανει συγκεκριμενα πραγματα πολυ γρηγορα, αλλα οι 3,5" εστω και οι 4" στο 5ρι μου φαινονται λιγες.

 

Ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα.

"I'm all in favor of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters." (Frank Lloyd Wright)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι υποψηφιος αγοραστης Note II.

 

Πραγματικα οι δυνατοτητες του τηλεφωνου ειναι απεριοριστες. Εχω ομως μερικες αποριες πριν αποφασισω να προχωρησω στην αγορα :

 

1. Απο που μπορουν να αγοραστουν αυθεντικα Galaxy accessories για Note II ? Ξερετε αν οι εμποροι εδω τα εχουν? οπως πχ το καλωδιο για HDMI συνδεση με TV, οι αυθεντικες θηκες Samsung flipcovers, τα dockign stations κ.α.

 

2. το τηλεφωνο το προοριζω για βαρια επαγγελματικη χρηση. Τωρινος χρηστης Iphone 4, μου ειναι ιδιαιτερης σημασιας το email. Πως κρινετε το email app του Galaxy? Υπαρχουν αλλα καλυτερα στο google play ? Unified inbox?

 

3. Ταχυτητα πληκτρολογησης : το πληκτρολογιο του Iphone ειναι αρκετα γρηγορο. το note Πως τα πηγαινει στο συγκεκριμενο τομεα? το ξερω οτι πολλες (τις περισσοτερες) φορες θα πρεπει να χρησιμοποιω και τα δυο χερια, αλλα εστω και ετσι, συγκρινονται οι ταχυτητες? ειμαι γρηγορος γενικα στη πληκτρολογηση, αλλα θα ηθελα και τη γνωμη καποιων που δουλευουν συχνα τη πληκτρολογηση. Νομιζω με το πενακι δεν ειναι τοσο γρηγορα, αλλα το keyboard με ενδιαφερει πολυ να ειναι πρακτικα γρηγορο. το Swype ειναι οντως καλυτερο απο iphone?

 

4. Mε ενοχλει που δεν δινει η Samsung στην Ελλαδα 32 ή και 64gb εκδοσεις , οπως δεν φερνει ουτε την LTE εκδοση (7105). Ξερουμε αν θα γινει αυτο στο αμεσο μελλον? τα 16gb ειναι πολυ λιγα.. Οι καρτες μνημης απο την αλλη, ακομα και οι Class 10 δεν ειναι τοσο γρηγορες. Επισης ακουσα καπου οτι οσο μεγαλυτερη η καρτα μνημης σε μεγεθος, τοσο πιο ασχημα παει το τηλεφωνο. Δηλαδη οτι πχ 16gb ειναι η σωστη καρτα μνημης να παρει κανεις, ενω με 64gb Μπορει να υπαρχουν θεματα. το LTE Μπορει να μην ειναι ωριμο ακομα εδω, το τηλεφωνο ομως το αγοραζω με χρονικο οριζοντα 2 ετων, και θα ηθελα αν γινοταν στο μελλον να μπορει να συνδεθει και σε 4g ταχυτητες.

 

5. Τελος, αν πιστευετε οτι οι διαθεσιμες εφαρμογες γραφειου (office files, PDF, παρουσιασεις) δουλευουν αξιοπιστα και γρηγορα, γιατι σκοπευω να του φορτωσω πολλα αρχεια για τη δουλεια μου, και καποια θα πρεπει να τα δειχνω και ζωντανα στους πελατες μου. με ενδιαφερει η απομακρυσμενη συνδεση με το γραφειο μου, η απροσκοπτη ροη της πληροφοριας και γενικα να εκμεταλλευτω οσο μπορω τις business λειτουργιες του τηλεφωνου. Νομιζω εκει υπερεχει αρκετα του Iphone για το οποιο οφειλω να ομολογησω μεχρι σημερα κανει συγκεκριμενα πραγματα πολυ γρηγορα, αλλα οι 3,5" εστω και οι 4" στο 5ρι μου φαινονται λιγες.

 

Ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα.

 

Ολα αυτα που αναφερεις θα τα κανεις απειρως καλυτερα. Αξεσουαρ υπαρχουν παντου και σε ελληνικα καταστηματα και σε ebay amazon.

(Ημουν χρηστης iphone 3g, 3gs, 4 και μεχρι προσφατα ipad.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι υποψηφιος αγοραστης Note II.

 

4. Mε ενοχλει που δεν δινει η Samsung στην Ελλαδα 32 ή και 64gb εκδοσεις , οπως δεν φερνει ουτε την LTE εκδοση (7105). Ξερουμε αν θα γινει αυτο στο αμεσο μελλον? τα 16gb ειναι πολυ λιγα.. Οι καρτες μνημης απο την αλλη, ακομα και οι Class 10 δεν ειναι τοσο γρηγορες. Επισης ακουσα καπου οτι οσο μεγαλυτερη η καρτα μνημης σε μεγεθος, τοσο πιο ασχημα παει το τηλεφωνο. Δηλαδη οτι πχ 16gb ειναι η σωστη καρτα μνημης να παρει κανεις, ενω με 64gb Μπορει να υπαρχουν θεματα. το LTE Μπορει να μην ειναι ωριμο ακομα εδω, το τηλεφωνο ομως το αγοραζω με χρονικο οριζοντα 2 ετων, και θα ηθελα αν γινοταν στο μελλον να μπορει να συνδεθει και σε 4g ταχυτητες.

 

5. Τελος, αν πιστευετε οτι οι διαθεσιμες εφαρμογες γραφειου (office files, PDF, παρουσιασεις) δουλευουν αξιοπιστα και γρηγορα, γιατι σκοπευω να του φορτωσω πολλα αρχεια για τη δουλεια μου, και καποια θα πρεπει να τα δειχνω και ζωντανα στους πελατες μου. με ενδιαφερει η απομακρυσμενη συνδεση με το γραφειο μου, η απροσκοπτη ροη της πληροφοριας και γενικα να εκμεταλλευτω οσο μπορω τις business λειτουργιες του τηλεφωνου. Νομιζω εκει υπερεχει αρκετα του Iphone για το οποιο οφειλω να ομολογησω μεχρι σημερα κανει συγκεκριμενα πραγματα πολυ γρηγορα, αλλα οι 3,5" εστω και οι 4" στο 5ρι μου φαινονται λιγες.

 

Ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα.

 

4. Πολλοί εδώ στο φόρουμ έχουμε microSD, και αρκετοί έχουμε πάρει την 64gb scandisk class10 και δεν νομίζω ότι έχει παρατηρήσει κανείς κάποιο πρόβλημα με αυτό. Εγώ την έχω σχεδόν γεμάτη αλλά δεν νομίζω ότι επηρεάζει την λειτουργεία της συσκευής.

5. Η συσκευή διαθέτει δυνατό hardware για να ανταπεξέλθει μια χαρά. Έρχεται με polaris viewer, ωστόσο αν θες να παρουσιάζεις pdf είναι καλύτερα να κατεβάσεις την εφαρμογή της adobe. Στην αρχή απογοητεύτηκα όταν προσπάθησα να ανοίξω κάποια μεγάλα pdf (~400mb) με το polaris, ο adobe reader όμως κατάφερε να τα ανοίξει αρκετά γρήγορα για το μέγεθός τους και να τα παρουσιάσει με εξαιρετικά ομαλό (smooth) τρόπο. Αναφέρομαι σε pdf που περιέχουν 100 σελίδες με φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης, ακόμα και κάποια pc στην δουλειά δυσκολεύονται να τα διαχειριστούν.

Σχετικά με την απομακρυσμένη σύνδεση, χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα androidvnc και teamviewer

Link to comment
Share on other sites

@ikarus δεν συγκρίνεται το iphone με το Note για βαριά επαγγελματική χρήση.Το Note II είναι ο ορισμός του επαγγελματικού εργαλείου.Όσο για τις sd,έχω την sandisc 32 gb ultra microSDHC η οποία είναι ταχύτατη ακόμα και σε video.Για το 4g,είναι κάτι που εσύ θα το συνεκτιμήσεις.Μην ξεχνάς όμως ότι ακόμη και στην Αμερική, η συγκεκριμένη τεχνολογία έχει μόλις 7% market share σε σχέση με το 63% που έχει το 3g.Στην πράξη πιστεύεις ότι θα έχουμε αξιόπιστο δίκτυο 4g όταν ακόμα και το 3g έχει πολλά προβλήματα, λαμβάνοντας υπόψιν και την παρούσα οικονομική συγκυρία;

Για απομακρυσμένη σύνδεση θα προσθέσω σ' αυτά που ανέφερε ο syd77 και το PocketCloud Remote Desktop Pro.

Edited by thakost
Link to comment
Share on other sites

Φυσάει η συσκευή παιδιά.Δείτε http://www.sammobile.com/2012/11/25/5-million-units-already-sold-of-the-galaxy-note-ii/ 2 μύρια μέσα σε 2 μήνες πούλησε

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο βίντεο για το πως μπορείς να συνδέσεις το note 2 με bluetooth keyboard, mouse, ηχεία 5.1 και οθόνη και να κάνεις "παπάδες"!!!!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Φυσάει η συσκευή παιδιά.Δείτε http://www.sammobile.com/2012/11/25/5-million-units-already-sold-of-the-galaxy-note-ii/ 2 μύρια μέσα σε 2 μήνες πούλησε

5 million units already sold of the Galaxy Note II

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις συμπληρώθηκε το χρήμα και πλέον αύριο βγαίνω παγανιά να χτυπήσω το Note 2.

 

Λέω να το πάρω απο το πιο φθηνό skroutzo-μάγαζο.

Δεν με νοιάζει rom κτλ γιατί έτσι και αλλιώς θα περάσω απο odin αμέσως.

 

Καμια συμβουλή για κάποιο κατάστημα?

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Σας ηρθε update ?

χθες κατεβασε ενα 12 ΜΒ.

 

Ειδα φοβερη διαφορα στο ποσο γρηγορα ξοδευει τη μπαταρια τωρα.

Πεφτει πιο αργα ο δεικτης.

 

Εχω αγγλικη εκδοση

:X
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να προσαρτήσω μέσω usb έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με ext4 file system, άλλα δεν τα κατάφερα. Το έχει καταφέρει κάποιος; Μήπως χρειάζεται κάποιον άλλον kernel;

Χρησιμοποιώ τον stock.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ο εξωτερικος σκληρος τραβαει και ρευμα απο το usb οποτε δεν θα σου δουλεψει..
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ο εξωτερικος σκληρος τραβαει και ρευμα απο το usb οποτε δεν θα σου δουλεψει..

 

Δοκίμασα με ένα φορητό και με έναν με δική του τροφοδοσία αλλά δε έγινε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με ένα φορητό και με έναν με δική του τροφοδοσία αλλά δε έγινε τίποτα

 

Είναι θεμα kernel μαλλον.Για δοκιμασε τον neak kernel για samsung rom και βαλε την εφαρμογη ntfs mounter απο το play store

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην καλή παρέα σας. Αν αγοράσω το note 2 με πρόγραμμα για Ιντερνετ θα μπορέσω να μοιράσω με hotspot το ιντερνετ στο ipad 2 που έχω, κάτι που κάνω με το Iphone, όταν χρειάζεται. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην καλή παρέα σας. Αν αγοράσω το note 2 με πρόγραμμα για Ιντερνετ θα μπορέσω να μοιράσω με hotspot το ιντερνετ στο ipad 2 που έχω, κάτι που κάνω με το Iphone, όταν χρειάζεται. Ευχαριστώ

 

Καλημέρα.

Ναι, υπάρχει αυτή η δυνατότητα... ;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ναι, υπάρχει αυτή η δυνατότητα... ;)

Για πες Ηλία με ενδιαφέρει και μένα.Βέβαια με το iphone το θεωρούσα επιβεβλημένο(Δεν κάνεις σοβαρό browsing με 3,5 οθόνη) αλλά ίσως κάποια στιγμή μου χρειαστεί και στο Note.

Link to comment
Share on other sites

Για πες Ηλία με ενδιαφέρει και μένα.Βέβαια με το iphone το θεωρούσα επιβεβλημένο(Δεν κάνεις σοβαρό browsing με 3,5 οθόνη) αλλά ίσως κάποια στιγμή μου χρειαστεί και στο Note.

 

Δεν έχει χρειαστεί να το δοκιμάσω πότε, αλλά η δυνατότητα δίνεται στις ρυθμίσεις της συσκευής - ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα - περισσότερες ρυθμίσεις του - tethering

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χρειαστεί να το δοκιμάσω πότε, αλλά η δυνατότητα δίνεται στις ρυθμίσεις της συσκευής - ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα - περισσότερες ρυθμίσεις του - tethering

Thanks.:)

Δουλεύει άψογα.Γραφω απ´ το iPad στο οποίο παίρνω σήμα wifi από το Note.

Link to comment
Share on other sites

ενα ομορφο βιντεο για την ποιοτητα κατασκευης

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dc9c5YFyovU#!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Thanks.:)

Δουλεύει άψογα.Γραφω απ´ το iPad στο οποίο παίρνω σήμα wifi από το Note.

 

Εισθε αψογοι ολοι σας. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας. Εχω ipad και iphone, αλλα αρχιζω να πιστευω οτι το iphone τουλάχιστον αρχίζει να μενει πισω απο τον ανταγωνισμο και προσανατολίζομαι προς το Note 2.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το πρόγραμμα αιχμής στις ρυθμίσεις του email??

 

Με πολυ απλα λογια, επιλεγεις ποσο συχνα θα ψαχνει για καινουργια email σε εργασιμες ωρες και ποσο συχνα θα ψαχνει σε μη εργασιμες ωρες.

 

Πχ καθημερινη και σε εργασιμες ωρες να ψαχνει καθε 10 λεπτα

σ/κ να ψαχνει καθε ωρα ή και καθολου.

 

Δεν τρεχω samsung rom αυτη τη στιγμη για να σου πω ακριβως τις επιλογες, αλλα χοντρικα ειναι αυτο που σου εγραψα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...