Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα , μια ερωτηση . εχω περασει στο note 2 την επισημη ρομ της Vodafone ελληνικη 4.1.2 . μπορω να ξαναπερασω την επισημη ελληνικη 4.1.1 μεσω του odin η θα εχω προβλημα . στο s3 παντως δεν γινοταν . ευχαριστω. και αν γνωριζετε πια ξενη ρομ ειναι multi csc , περασει την ισπανικη , αγγλικη , γαλλικη , την open αυστριακη αλλα τιποτα . Edited by sotirisf
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα , μια ερωτηση . εχω περασει στο note 2 την επισημη ρομ της Vodafone ελληνικη 4.1.2 . μπορω να ξαναπερασω την επισημη ελληνικη 4.1.1 μεσω του odin η θα εχω προβλημα . στο s3 παντως δεν γινοταν . ευχαριστω. και αν γνωριζετε πια ξενη ρομ ειναι multi csc , περασει την ισπανικη , αγγλικη , γαλλικη , την open αυστριακη αλλα τιποτα .

 

Μπορεις,αν την περασεις με odin και δεν ενοιγει το τηλεφωνο,θα πρεπει να κανεις factory reset απο recovery..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις,αν την περασεις με odin και δεν ενοιγει το τηλεφωνο,θα πρεπει να κανεις factory reset απο recovery..

 

Δηλαδη να την περασω και αν κολησει στο samsung να το κλεισω και να μπω recovery να κανω factory reset. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να την περασω και αν κολησει στο samsung να το κλεισω και να μπω recovery να κανω factory reset. Σωστα;

 

Σωστα.. Κανε πρωτα ομως ενα backup τα αρχεια που εχεις στην εσωτερική μνημη γιατι θα χαθουν με το factory reset.. (Το γνωριζεις, απλα το υπενθυμίζω..)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα , μια ερωτηση . εχω περασει στο note 2 την επισημη ρομ της Vodafone ελληνικη 4.1.2 . μπορω να ξαναπερασω την επισημη ελληνικη 4.1.1 μεσω του odin η θα εχω προβλημα . στο s3 παντως δεν γινοταν . ευχαριστω. και αν γνωριζετε πια ξενη ρομ ειναι multi csc , περασει την ισπανικη , αγγλικη , γαλλικη , την open αυστριακη αλλα τιποτα .

Έχω την εντύπωση πως καμία 4.1.2 πλέον δεν είναι multisim. Εννοείται ότι μπορείς να γυρίσεις σε όποια ρομ θέλεις. Το δικό μου είχε ελβετική 4.1.1 (AUΤ), έβαλα την ελληνική για να έχω spen και γύρισα το csc σε EUR για να αναγνωρίζει τις αναβαθμίσεις. Επειδή στην Ελβετία βγήκε η 4.1.2 την ξαναπέρασα. Για να μπορέσω να έχω πάλι όμως csc AUT έπρεπε να περάσω πρώτα την αρχική 4.1.1.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Εδω και ενα μηνα μου εμφανιζει ενα μηνυμα στην οθονη οταν την ανοιγω ή και στο ακυρο ενω κανω κατι αλλο στο κινητο,που γραφει ''Network is not enabled.Enable network for best performance.''!Γνωριζει κανεις αν το προκαλει καποια εφαρμογη ή κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό θα μείνει πολύ καιρό μαζί μου.

Μου έδιωξε την επιθυμία για αλλαγές ανά τρίμηνο:D

Ξέρεις πόσα χρήματα γλυτώνω μόνο απ αυτό;

3 αλλαγές το χρόνο που έκανα, αντιστοιχούν στα χρήματα για την αγορά καινούριας συσκευής χωρίς να πουλήσω την παλιά.

Οπότε με βλέπω να ξανα κάνω αγορά τα επόμενα Χριστούγεννα αν έχει cash back για το note 3:p

.

 

Κωστα,ελπιζω να κρατησω το τηλεφωνο για 2 χρονια! Αυτο θα ηταν το ιδανικο και η πιο μυαλομενη αποφαση. Ελπιζω μονο να μη παρασυρθω. Η συσκευη μου δινει ολα οσα θελω, απο τη στιγμη που αποφασισα να κανω λιγο τα στραβα ματια στο θεμα του design.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως καμία 4.1.2 πλέον δεν είναι multisim. Εννοείται ότι μπορείς να γυρίσεις σε όποια ρομ θέλεις. Το δικό μου είχε ελβετική 4.1.1 (AUΤ), έβαλα την ελληνική για να έχω spen και γύρισα το csc σε EUR για να αναγνωρίζει τις αναβαθμίσεις. Επειδή στην Ελβετία βγήκε η 4.1.2 την ξαναπέρασα. Για να μπορέσω να έχω πάλι όμως csc AUT έπρεπε να περάσω πρώτα την αρχική 4.1.1.

 

Και εγω εχω βαλει αρκετες 4.1.2 χωρων αλλα δεν μπορω να αλλαξω το csc τους με αποτελεσμα να μην αναγνωριζετε απο το kies. Εκτος απο το γνωστο *#272*imei#. Και το change csc απο το play store υπαρχει αλλος τροπο να περασουμε στο κινητο το csc της χωρας που περασαμε απο το odin. Η ρομ απο vodafone ειναι παντως multi csc.

Edited by sotirisf
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για rom, ξερει κανεις αν θα παρουμε την 4.2.1 ή ακομα και την 4.2.2 official;
Link to comment
Share on other sites

Κωστα,ελπιζω να κρατησω το τηλεφωνο για 2 χρονια! Αυτο θα ηταν το ιδανικο και η πιο μυαλομενη αποφαση. Ελπιζω μονο να μη παρασυρθω. Η συσκευη μου δινει ολα οσα θελω, απο τη στιγμη που αποφασισα να κανω λιγο τα στραβα ματια στο θεμα του design.

Για κάθε συσκευή που αγοράζω λέω ότι θα την κρατήσω για 2+ χρόνια. Όμως πάντα κάτι συμβαίνει και απογοητεύομαι απ' τις συσκευές στην πορεία και τελικά τις αλλάζω μέσα σε 1-1,5 χρόνο το πολύ. Πάντα, μέχρι που πήρα το Note II! Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει απολύτως τίποτα που να με έχει απογοητεύσει. Με τα σημερινά δεδομένα λοιπόν, τολμώ να πω πως θα κρατήσω τη συσκευή αυτή για πολύ καιρό ακόμα και θα αγνοήσω (όσο μπορέσω να το αντέξω) το επερχόμενο Note III. Δεν μου αρέσει να επιδεικνύω τις συσκευές μου, ούτε έχει για μένα σημασία να έχω την πιο καινούρια συσκευή. Αυτό που με νοιάζει είναι να έχω κάτι που να με γεμίζει και να με καλύπτει σε ό,τι κάνω. Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να παραμείνω ακόμα και στο iPhone 4 αν δεν με χαλούσαν κάποια πράγματα σ' αυτό. Το Note II με υπερκαλύπτει σε όλους τους τομείς. Χωρίς να θέλω να ακουστώ ως ρατσιστής, απορώ πώς κατάφεραν οι Κορεάτες να σχεδιάσουν μια τόσο αξιόλογη συσκευή που να ξεπερνάει τον απαγορευμένο καρπό απ' το Cupertino...

 

"Designed by Samsung in Suwon" and I absolutely love it!

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πειράξω το κινητό επειδή το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου, αυτή τη στιγμή είναι στην 4.1.1 κάνω ενημέρωση και μου λέει ότι είναι ενημερωμένο, όλα είναι σωστά η κάνω αναβάθμιση από pc?

Επίσης να σας πω ότι ύστερα από πολλές δοκιμές η διαφορά σε σχέση με το σήμα είναι τεράστια, με το LG μιλάω κανονικά ενώ με το νοτε δεν με ακούν ούτε ακούω και πέφτει η γραμμή,(έχω και στα δύο τηλέφωνα f2g,άλλαξα μέχρι και σιμ μεταξύ τους) αν δεν βρω λύση θα αναγκαστώ να το δώσω αν και όντως είναι καταπληκτική συσκευή,απλά δεν θέλω να αλλάξω παροχου, δεν το υποτιμώ σε καμία περίπτωση

Edited by ioannis82
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για rom, ξερει κανεις αν θα παρουμε την 4.2.1 ή ακομα και την 4.2.2 official;

 

Υπομονη κι ολα σιγα σιγα θα ερθουν.Απλα ειναι αργα τα ζα εκει στη σαμμυ και μεχρι να βαλουν το κ...ο tw πανω στην καθε ρομ παιρναει αιωνας.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πειράξω το κινητό επειδή το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου, αυτή τη στιγμή είναι στην 4.1.1 κάνω ενημέρωση και μου λέει ότι είναι ενημερωμένο, όλα είναι σωστά η κάνω αναβάθμιση από pc?

Επίσης να σας πω ότι ύστερα από πολλές δοκιμές η διαφορά σε σχέση με το σήμα είναι τεράστια, με το LG μιλάω κανονικά ενώ με το νοτε δεν με ακούν ούτε ακούω και πέφτει η γραμμή,(έχω και στα δύο τηλέφωνα f2g,άλλαξα μέχρι και σιμ μεταξύ τους) αν δεν βρω λύση θα αναγκαστώ να το δώσω αν και όντως είναι καταπληκτική συσκευή,απλά δεν θέλω να αλλάξω παροχου, δεν το υποτιμώ σε καμία περίπτωση

Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα στο σήμα. Και σε κοσμοτέ και σε βονταφον. Η wind (ή όπως αλλιώς λέγεται. Έχω χάσει τις αλλαγές ονόματος) είναι σίγουρα προβληματική εταιρία στο σήμα. Θυμάμαι πλήρωνα ένα χρόνο εντελώς τσάμπα συμβόλαιο γιατί δεν έπιανε στο...σπίτι μου. Πάνω από 10 τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση και η λύση που μου είχαν προτείνει είναι κεραία στην ... ταράτσα μου.:wacko:

 

Αν δεν δεσμεύεσαι σε εταιρικό ή δεν έχεις υπγράψει πρόσφατα μην φοβάσαι την φορητότητα. Μια αίτηση είναι. Φυσικά επειδή είμαστε μπανανία μπορεί να σου απορρίψουν τις 2-3 πρώτες ή να σου κάνουν κάποια προσφορά. Τις κάνεις όμως ηλεκτρονικά ξανά και είσαι οκ.

 

Πάντως απορώ γιατί δεν μου δυσκολεύεται καθόλου ακόμη και σε δύσκολα σημεία. Π.χ. στο υπόγειο στο πατρικό που κάποια τηλέφωνα είχαν και δεν είχαν σήμα, σήμερα μιλούσα κανονικά.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε βαλει το Swype Beta παρατηρησατε οτι καταναλωνει πολυ μπαταρια??

Πολυ καλο προγραμμα αλλα και μεγαλη καταναλωση !

 

Δεν νομίζω... Στα ίδια επίπεδα με το Swift key είναι...

Τουλάχιστον σε εμένα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε βαλει το Swype Beta παρατηρησατε οτι καταναλωνει πολυ μπαταρια??

Πολυ καλο προγραμμα αλλα και μεγαλη καταναλωση !

Δεν νομίζω βρε συ... Τουλάχιστον όχι σε βαθμό που να με έχει κάνει να το παρατηρήσω, αν και το χρησιμοποιώ πάνω από μήνα. Το μόνο του κακό (για το οποίο όμως δεν φταίει το swype) είναι ότι με την φωνητική πληκτρολόγηση (τέλεια αν οδηγείς) γράφει το sms με μικρά ελληνικά και σου λέει ότι μπορεί να είναι "κατεστραμένο" το μήνυμα. Κατά τα άλλα, είναι τέλειο!

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψήνομαι κι εγώ για το Note II αλλά δεν είναι εποχή για να πετάμε λεφτά, μπορεί να υποθέσει κανείς με βάση την εμπειρία του από προηγούμενες περιπτώσεις, αν αξίζει να περιμένω κανάδυο μήνες για μείωση τιμής (λόγω π.χ. της εμφάνισης του S IV ή ανακοίνωσης για Note III) ή να μη χάνω τζάμπα χρόνο;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψήνομαι κι εγώ για το Note II αλλά δεν είναι εποχή για να πετάμε λεφτά, μπορεί να υποθέσει κανείς με βάση την εμπειρία του από προηγούμενες περιπτώσεις, αν αξίζει να περιμένω κανάδυο μήνες για μείωση τιμής (λόγω π.χ. της εμφάνισης του S IV ή ανακοίνωσης για Note III) ή να μη χάνω τζάμπα χρόνο;

 

Υπάρχουν μαγαζιά που το πουλάνε στα 550..

Μεταχειρισμενο το βρίσκεις κοντά στα 400...

Και στις δύο περιπτώσεις αν περιμένεις 2 μήνες όπως λες αντε να γλυτώσεις ένα 50ρικο...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για rom, ξερει κανεις αν θα παρουμε την 4.2.1 ή ακομα και την 4.2.2 official;

 

Από την στιγμή που σε 1 μήνα θα κυκλοφορήσει το S4 με 4.2.1 ή 4.2.2 όπως λένε, πιστεύω δεν θα αργήσουμε να την πάρουμε κι εμείς στο Note II και οι υπόλοιποι που έχουν S3

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το forum!Έχοντας διαβάσει γύρω στις 300 σελίδες,έχοντας δει τα άπειρα unboxing,review,tips and tricks,καταστάλαξα σε αυτή την υπερκινητοταμπλετάρα.

Θα ρωτήσω κάποια πράγματα,που είμαι 90% σίγουρος ότι έχω καταλάβει,αλλά θα προτιμούσα να πάρω μια τελική απάντηση από τους πιο έμπειρους εδώ μέσα ώστε να προχωρήσω στην παραγγελία μου.

Σκοπεύω να το παραγγείλω είτε από το kaizershop,είτε από το birdphone,καθώς έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές από όσους παρήγγειλαν από τα συγκεκριμένα.Αν έχετε να προσθέσετε κάτι για αυτά τα μαγαζιά,κάποια λεπτομέρεια,θα το εκτιμούσα.

Από αυτά τα μαγαζιά,τα κινητά δεν είναι ελληνικά αλλά παραεισαγωγής, έτσι;

Όμως έχουν μέσα ελληνική γλώσσα,κι από ό,τι διάβασα μετά την 4.1 όλα αναγνωρίζουν και ελληνικά με το πενάκι,έτσι;Το κινήτο δε θα το πειράξω,οπότε θα ήθελα να έχει τα πάντα από ελληνικά.Κινδυνεύω από skroutzoμάγαζο το κινητό να μην είναι ευρωπαικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον/όποια κάνει τον κόπο να μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το forum!Έχοντας διαβάσει γύρω στις 300 σελίδες,έχοντας δει τα άπειρα unboxing,review,tips and tricks,καταστάλαξα σε αυτή την υπερκινητοταμπλετάρα.

Θα ρωτήσω κάποια πράγματα,που είμαι 90% σίγουρος ότι έχω καταλάβει,αλλά θα προτιμούσα να πάρω μια τελική απάντηση από τους πιο έμπειρους εδώ μέσα ώστε να προχωρήσω στην παραγγελία μου.

Σκοπεύω να το παραγγείλω είτε από το kaizershop,είτε από το birdphone,καθώς έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές από όσους παρήγγειλαν από τα συγκεκριμένα.Αν έχετε να προσθέσετε κάτι για αυτά τα μαγαζιά,κάποια λεπτομέρεια,θα το εκτιμούσα.

Από αυτά τα μαγαζιά,τα κινητά δεν είναι ελληνικά αλλά παραεισαγωγής, έτσι;

Όμως έχουν μέσα ελληνική γλώσσα,κι από ό,τι διάβασα μετά την 4.1 όλα αναγνωρίζουν και ελληνικά με το πενάκι,έτσι;Το κινήτο δε θα το πειράξω,οπότε θα ήθελα να έχει τα πάντα από ελληνικά.Κινδυνεύω από skroutzoμάγαζο το κινητό να μην είναι ευρωπαικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον/όποια κάνει τον κόπο να μου απαντήσει.

 

Καλησπέρα φιλε, ειναι ολα οπως τα ειπες, εγω το πηρα απο birdphone και ειναι ολα κομπλε..

Επικοινώνησα και με την Samsung για να σιγουρευτώ για την εγγύηση και ολα ενταξει..

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποια λύση. Επομένως αναγκαστικά θα το πουλήσω, οποίος ενδιαφέρεται πμ

 

Αν δεν εχει κάποιος το ιδιο προβλημα λογικο ειναι να μην υπάρχει λυση.. Και το πιο σωστό ειναι να το πας για service παρα να το πουλήσεις σε καποιον απο εδω μεσα ενω υπάρχει περίπτωση να εχει προβλημα η συσκευή σου..

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.. Κανε πρωτα ομως ενα backup τα αρχεια που εχεις στην εσωτερική μνημη γιατι θα χαθουν με το factory reset.. (Το γνωριζεις, απλα το υπενθυμίζω..)

 

σ ευχαριστω παρα πολυ το εκανα και πετυχε. ειμαι με την ελληνικη 4.1.1 ξανα οπως ηταν το τηλ. οταν το αγορασα. στα EUR ποτε θα ερθει επιτελους η 4.1.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πειράξω το κινητό επειδή το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου, αυτή τη στιγμή είναι στην 4.1.1 κάνω ενημέρωση και μου λέει ότι είναι ενημερωμένο, όλα είναι σωστά η κάνω αναβάθμιση από pc?
για τα ελληνικά note 2 δεν έχει βγει ακόμα αναβάθμιση σε 4.1.2 ...Από την άλλη είναι σχεδόν αμελητέα η διαφορά από την πολύ καλή 4.1.1., συνεπώς όλα σωστά. Από ελληνική αντιπροσωπία είναι η συσκευή σου (πλαισιο, γερμανο, wind, κλπ; ) ;;;

Επίσης να σας πω ότι ύστερα από πολλές δοκιμές η διαφορά σε σχέση με το σήμα είναι τεράστια, με το LG μιλάω κανονικά ενώ με το νοτε δεν με ακούν ούτε ακούω και πέφτει η γραμμή,(έχω και στα δύο τηλέφωνα f2g,άλλαξα μέχρι και σιμ μεταξύ τους) αν δεν βρω λύση θα αναγκαστώ να το δώσω αν και όντως είναι καταπληκτική συσκευή,απλά δεν θέλω να αλλάξω παροχου, δεν το υποτιμώ σε καμία περίπτωση
Συμφωνώ με τον motomoto00, αναφέρεις ένα πρόβλημα που δεν το αντιμετωπίζουν άλλοι, συνεπώς "...το πιο σωστό ειναι να το πας για service παρα να το πουλήσεις σε καποιον απο εδω μεσα ενω υπάρχει περίπτωση να εχει προβλημα η συσκευή σου...", άλλωστε αφενός συσκευή με πιθανό πρόβλημα θα ρίξει πολύ την τιμή, αφετέρου το service έχει ειπωθεί από κάποιους εδώ ότι είναι καλό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...