Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα σήμερα με την σκέψη να το πάρω, αλλά με φόβισε το μέγεθος του. Εσείς που το έχετε και το χρησιμοποιείτε πως το βρίσκετε? Δεν είναι άβολο?

 

Όχι βέβαια. Είναι μεγάλη μας ευχαρίστηση να το κρατάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά πρότεινε ένας φίλος πιο πάνω το Swype beta, το δοκίμασα και έχω πάθει πλάκα.

 

Είναι απίστευτο! καταλαβαίνει άμα του μιλάς και μετατρέπει σε γραφή, ελληνικά και αγγλικά με μεγάλη ακρίβεια.

 

Εννοείται πως αυτή τη στιγμή του μιλάω και δεν πληκτρολογώ.

Άμα μιλήσεις αργά και κάθαρά δεν θα κάνει ούτε ένα λάθος, καταλαβαίνει και τα σημεία στίξης αν του τα πεις.

 

Ελληνικά δεν βλέπω κάπου για φωνητική πληκτρολόγηση..:(

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα με την σκέψη να το πάρω, αλλά με φόβισε το μέγεθος του. Εσείς που το έχετε και το χρησιμοποιείτε πως το βρίσκετε? Δεν είναι άβολο?

 

Μετά από 5 μήνες όλα τα άλλα μου φαίνονται μικρά και αυτό σαν το φυσιολογικό μέγεθος:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μήνες όλα τα άλλα μου φαίνονται μικρά και αυτό σαν το φυσιολογικό μέγεθος:)

 

Η μεγαλύτερη αλήθεια. Δεν θέλω να σκεφτώ καν την αγορά του s4 .

5" ?

Λίγο και αυτο. Είναι πανέμορφο, πανάλαφρο και πρώτα από όλα είναι κτήνος!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα με την σκέψη να το πάρω, αλλά με φόβισε το μέγεθος του. Εσείς που το έχετε και το χρησιμοποιείτε πως το βρίσκετε? Δεν είναι άβολο?

 

Είχα το ίδιο θέμα ακριβώς. Αν έχεις διάθεση ψάξε τέλη γεναρη μια συζήτηση που κάναμε εδώ με αφορμή ανάλογο προβληματισμό μου. Πήγα να το δω και είχε δίπλα το S3. O Νότης μου φάνηκε enormous που λένε και οι αγγλοσαξωνες. Το σκέφτηκα από εδώ το σκέφτηκα από εκεί τελικά είπα να πάω για όλα για όλα. Να τζογαρω στην αποδοχή του μεγέθους και να πάρω ένα εξαιρετικό τηλεφωνοταμπλετ. 1.5 μήνα μετά δεν μετανοιωσα. Αμέσως μετά την αγορά κάθε κινητού πίνω ένα καφέ μόνος μου για να το χαζέψω. Το πρώτο μας ραντεβού και καλά. Αρχικά μου φαινόταν μεγάλο αλλά λεπτό με το λεπτό το χερι συνήθισε. Δεν μου πήρε πάνω από μέρα να συνηθίσω το μέγεθος στο χέρι. Το μάτι όμως έκανε λίγο παραπάνω να το συνηθίσει. Τώρα πια δεν υφίσταται καν ως σκέψη ότι είναι μεγάλο. Το θυμάμαι μόνο αν τύχει και βρεθεί δίπλα στο iPhone της γυναίκας μου η αν πάει η μπέμπα να το πιάσει και δυσκολεύεται (αν και το κραταει κανονικα με ένα χέρι). Όσο δεν υπάρχει δίπλα άλλο κινητό μου φαίνεται κανονικό.

Προχωρά και θα μας θυμηθείς πιστεύω..

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά δεν βλέπω κάπου για φωνητική πληκτρολόγηση..:(

 

Πήγαινε στης ρυθμίσεις >γλώσσα και εισαγωγή >swype beta >πατάς το γρανάζι >γλώσσες >λήψη γλωσσών .....αυτά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως έτσι είναι..όμως "καίει" μπαταρία και καταναλώνει πολύ ram το άτιμο... ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται...

 

Δεν έχω δει διαφορά στην μπαταρία.. ram δεν ξέρω αλλά επειδή δεν κολλάει δεν σκέφτηκα να το κοιτάξω.

Εμφανισιακά και σαν λειτουργία είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στης ρυθμίσεις >γλώσσα και εισαγωγή >swype beta >πατάς το γρανάζι >γλώσσες >λήψη γλωσσών .....αυτά .

 

Μιας και σας βρήκα για το Swype αν και λίγο οφτοπικ.

Η γλώσσα από Αγγλικά σε Ελληνικά αλλάζει μόνο με παρατεταμένο πάτημα του διαστήματος και επιλογή?Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση για αλλαγή με ένα πλήκτρο?

Μέγεθος τα πλήκτρα μπορούν να αλλάξουν? Στον Νότη τα μεγαλώνω όλα τα πληκτρολόγια για ευκολία.

Έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι και ρωτάω μήπως μου διαφεύγει κάτι.

Έχω ψάξει σχεδόν όλα τα πληκτρολόγια για τον νοτη και είναι πράγματι πολύ καλό. Δουλεύει και η αναγνώριση φωνής αρκετά καλά όπως προείπε συνφορουμιστας. Αν είχε και αυτά τα δύο θα ήταν τέλειο. Έχει εκτός από γλώσσες τίποτα άλλα έξτρα στο σάιτ που δεν είδα?

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και σας βρήκα για το Swype αν και λίγο οφτοπικ.

Η γλώσσα από Αγγλικά σε Ελληνικά αλλάζει μόνο με παρατεταμένο πάτημα του διαστήματος και επιλογή?Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση για αλλαγή με ένα πλήκτρο?

Μέγεθος τα πλήκτρα μπορούν να αλλάξουν? Στον Νότη τα μεγαλώνω όλα τα πληκτρολόγια για ευκολία.

Έψαξα στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι και ρωτάω μήπως μου διαφεύγει κάτι.

Έχω ψάξει σχεδόν όλα τα πληκτρολόγια για τον νοτη και είναι πράγματι πολύ καλό. Δουλεύει και η αναγνώριση φωνής αρκετά καλά όπως προείπε συνφορουμιστας. Αν είχε και αυτά τα δύο θα ήταν τέλειο. Έχει εκτός από γλώσσες τίποτα άλλα έξτρα στο σάιτ που δεν είδα?

 

Για την αλλαγη της γλωσσας συρε το δαχτυλο σου απο το S στο Space. A και απο S στο 123 εμφανιζει τα βελακια. Απλως αυτο με την αλλαγη γλωσσας δε γινεται παντα, πρεπει πρωτα να εχεις κανει μια αλλαγη απο το παρατεταμενο πατημα του space (μετα απο καθε reboot χρειαζεται αυτο). Ή εγω εχω καταλαβει κατι λαθος.

Για μεγεθυνση των πληκτρων δε νομιζω πως γινεται..

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μήνες όλα τα άλλα μου φαίνονται μικρά και αυτό σαν το φυσιολογικό μέγεθος:)

Έτσι ακριβώς. Είναι η πρώτη και μοναδική συσκευή που μπορώ να τη δουλεύω για ώρες χωρίς να με πιάνει πονοκέφαλος... Το άλλο θετικό είναι ότι πλέον δεν με απασχολούν άλλες συσκευές (Nexus, HTC One, Galaxy S IV). Είναι απλά "μικρές"... Η μόνη συσκευή που ίσως με συγκινήσει θα είναι το Note III.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στης ρυθμίσεις >γλώσσα και εισαγωγή >swype beta >πατάς το γρανάζι >γλώσσες >λήψη γλωσσών .....αυτά .

 

Δεν βρηκα ελκηνικη γλωσσα στην φωνητικη αναζητηση.

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκα ελκηνικη γλωσσα στην φωνητικη αναζητηση.

 

βασικά η φωνητική πληκτρολόγιση δουλεύει με ότι γλώσσα έχεις επιλέξει και στο πληκτρολόγιο.

Αν και όταν μιλάς Ελληνικά καταλαβαίνει και Αγγλικά, δεν συμβαίνει όμως το αντίστροφο.

 

Τώρα κάποια κολληματάκια μπορεί να τα κάνει αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι και beta .. θα βελτιωθεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα, είμαι κάτοχος εδώ και ένα μήνα, φανταστικό κινητό, αντιμετωπίζω πρόβλημα όμως σε σχέση με το σήμα, έχω wind δύο κινητά το note &.LG x2,ενώ στο δεύτερο έχω σήμα στο νοτε έχω χαμηλότερη ένδειξη και ποιότητα, χάνοντας έτσι πολλές κλήσεις, κάποια ιδέα εκτός της αλλαγής παροχου?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα, είμαι κάτοχος εδώ και ένα μήνα, φανταστικό κινητό, αντιμετωπίζω πρόβλημα όμως σε σχέση με το σήμα, έχω wind δύο κινητά το note &.LG x2,ενώ στο δεύτερο έχω σήμα στο νοτε έχω χαμηλότερη ένδειξη και ποιότητα, χάνοντας έτσι πολλές κλήσεις, κάποια ιδέα εκτός της αλλαγής παροχου?

 

Καλημέρα. Στις ρυθμίσεις δικτύου τί έχεις τικαρει; Gsm ή Αυτόματη λειτουργία; Μήπως δεν έχεις καλό 3g σήμα και γι αυτό δεν πιάνει καλά;:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα με την σκέψη να το πάρω, αλλά με φόβισε το μέγεθος του. Εσείς που το έχετε και το χρησιμοποιείτε πως το βρίσκετε? Δεν είναι άβολο?

 

Το καλοκαίρι θα δούμε...!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος (προερχομενος απο galaxy Nexus) το συνηθισα σε δυο ωρες χωρις υπερβολες.

Πλεον ολα μου φαινονται μικρα και δυστυχως δε ξερω κατα ποσο θα μπορουσα να γυρισω σε μικροτερη οθονη.

 

Σε ολα τα τζιν μου χωραει αλλα σε καποια εξειχε λιγο πανω με αποτελεσμα να δυσκολευομαι στα σκαλια και οταν καθομαι.Η λυση ηρθε πατενταριστα με μια μικρη "επιμηκυνση" στις τσεπες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον έχω επιλέξει μόνο gsm επειδή εδώ που μένω δεν υπάρχει καλό 3g

 

Φίλε Ιωάννη, δεν αποκλείεται καθόλου αυτό που λες...

Το τίμημα για το πολύ χαμηλό sar της συσκευής και της μεγάλης διάρκειας της μπαταρίας είναι, δυστυχώς, το περιορισμένο σήμα που ενδέχεται να έχει σε σχέση με άλλες που έχουν υψηλότερα ποσοστά ακτινοβολίας και μειωμένη διάρκεια μπαταρίας. To ίδιο μπορεί να παρατηρήσεις και στην ένταση του wifi. Όμως αυτά δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο της πλασματικής ποιότητας σήματος που μπορεί να υποδεικνύει η μπάρα ενώ καλό είναι να κάνεις κανονικά όλα τα updates που σου έρχονται και τα οποία συνήθως βελτιώνουν τη λειτουργικότητα της συσκευής συμπεριλαμβανομένου και του σήματος.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ιωάννη, δεν αποκλείεται καθόλου αυτό που λες...

Το τίμημα για το πολύ χαμηλό sar της συσκευής και της μεγάλης διάρκειας της μπαταρίας είναι, δυστυχώς, το περιορισμένο σήμα που ενδέχεται να έχει σε σχέση με άλλες που έχουν υψηλότερα ποσοστά ακτινοβολίας και μειωμένη διάρκεια μπαταρίας. To ίδιο μπορεί να παρατηρήσεις και στην ένταση του wifi. Όμως αυτά δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο της πλασματικής ποιότητας σήματος που μπορεί να υποδεικνύει η μπάρα ενώ καλό είναι να κάνεις κανονικά όλα τα updates που σου έρχονται και τα οποία συνήθως βελτιώνουν τη λειτουργικότητα της συσκευής συμπεριλαμβανομένου και του σήματος.

Το νοτε2 αγαπητέ, δεν έχει μειωμένο σήμα δικτύου και wifi σε σχέση με άλλα κινητά. Νομίζω είναι μια χαρά στους τομείς αυτούς και σε όλους τους δέκτες του γενικώς. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το νοτε2 αγαπητέ, δεν έχει μειωμένο σήμα δικτύου και wifi σε σχέση με άλλα κινητά. Νομίζω είναι μια χαρά στους τομείς αυτούς και σε όλους τους δέκτες του γενικώς. :)

 

Πρέπει να είσαι πολύ ευχαριστημένος Γιάννη από το Note2.:)

Αν δεν κάνω λάθος είναι το τρίτο συνεχόμενο ποστ που το επαινείς:D

Χωρίς πλάκα το σήμα του είναι πολύ καλό και το βλέπω σε σχέση με το Nokia Lumia 800.

Στο Wi-Fi το Nokia δείχνει μερικές φορές φουλ αλλά δεν κατεβάζει τίποτα. Ενώ το Νοτε με μια γραμμή τα πάει περίφημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι πολύ ευχαριστημένος Γιάννη από το Note2.:)

Αν δεν κάνω λάθος είναι το τρίτο συνεχόμενο ποστ που το επαινείς:D

Χωρίς πλάκα το σήμα του είναι πολύ καλό και το βλέπω σε σχέση με το Nokia Lumia 800.

Στο Wi-Fi το Nokia δείχνει μερικές φορές φουλ αλλά δεν κατεβάζει τίποτα. Ενώ το Νοτε με μια γραμμή τα πάει περίφημα.

Βεβαίως και είμαι Κώστα. :D

Το έχω ήδη 2 μήνες άλλωστε. Αν δεν ήμουν, θα είχε πάρει την άγουσα....

Στα θέματα σήμα, wifi, gps, ακουστικό και ηχείο είναι πολύ καλό για όσους αναρωτιούνται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και είμαι Κώστα. :D

Το έχω ήδη 2 μήνες άλλωστε. Αν δεν ήμουν, θα είχε πάρει την άγουσα....

Στα θέματα σήμα, wifi, gps, ακουστικό και ηχείο είναι πολύ καλό για όσους αναρωτιούνται.

 

Γι αυτό θα μείνει πολύ καιρό μαζί μου.

Μου έδιωξε την επιθυμία για αλλαγές ανά τρίμηνο:D

Ξέρεις πόσα χρήματα γλυτώνω μόνο απ αυτό;

3 αλλαγές το χρόνο που έκανα, αντιστοιχούν στα χρήματα για την αγορά καινούριας συσκευής χωρίς να πουλήσω την παλιά.

Οπότε με βλέπω να ξανα κάνω αγορά τα επόμενα Χριστούγεννα αν έχει cash back για το note 3:p

.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...