Jump to content

Sony Xperia Go


Koucos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγκατασταση το titanium backup κα ξηλωμα. Απλα καλο θαναι να κανεις και ενα αντιγραφο ασφαλειας οταν ξηλωνεις κατι που δεν ξερεις. Στον οδηγο για νεους χρηστες του zxr εχει αναλυτικα τις εφαρμογες που μπορεις να σβησεις χωρις δευτερη σκεψη.

 

Ευχαριστώ πολύ.... Μπορείτε να μου δώσετε ένα link για τον οδηγό γιατί δεν τον βρίσκω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έβαλα το 4.0.4 αλλά μου φαίνεται πιο αργό :(:( (Στο άνοιγμα μυνημάτων, στην εμφάνιση επαφών και στην απόκριση του τηλεφώνου γενικότερα)

 

Και εσάς ετσι είναι ? και άν ναι υπάρχει κανα κολπάκι να γίνει κάπως πιο γρήγορο ή περίπου όπως ήταν πριν ?? :worry::worry::shifty::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε root και δες τον Οδηγό επιβίωσης για νέους χρήστες Android.

 

Αλήθεια πως έκανες αναβάθμιση; Έκανες clean install ή απλά την πέρασες από πάνω με το PC Companion;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Μετά από χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης με το κινητό του avatar μου ήρθε η ώρα της αλλαγής. Καταρχήν προσανατολίζομαι στο xperia go λόγω κυρίως μικρών (σχετικά) διαστάσεων, τεχνικών χαρακτηριστικών, χαμηλό sar, εμφάνισης + ότι είναι αρκετά ανθεκτικό. Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ κυρίως ώς τηλέφωνο (πολλές κλήσεις κάθε μέρα, σχεδόν καθόλου μηνύματα), λειτουργία μόνο GSM, μερικές φορές χρήση του GPS με φωνητική καθοδήγηση και εφαρμογές τύπου endomondo, πολύ λίγη χρήση internet και ελάχιστες φορές εφαρμογές γραφείου.

Ως νέος όμως στο λειτουργικό android έχω μερικές απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε:

 

Η μπαταρία του κρατάει με την χρήση που περιέγραψα αρκετά; (2 μέρες είναι το ελάχιστο που θα ήθελα)

Είναι εύχρηστο ως τηλέφωνο; (ακούς καλά; σε ακούν; η ανοιχτή ακρόαση είναι επαρκής; το σήμα του είναι δυνατό;)

Το gps είναι αξιόπιστο και λοκάρει σχετικά γρήγορα; Το σήμα του χάνεται ή παραμένει λοκαρισμένο συνέχεια;

Με δεδομένο ότι δεν αλλάζω κινητά γρήγορα ( το προηγούμεο το είχα 3 χρόνια) η ποιότητα κατασκευής του είναι καλή ή υπάρχουν τριξίματα, ξεφλουδίσματα, γρατζουνιές από τον πρώτο μήνα;

Επίσης γνωρίζετε αν θα αναβαθμιστεί σε JB ή θα παραμείνει σε ICS;

 

Αυτά προς το παρόν ελπίζοντας να μην σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάνε root και δες τον Οδηγό επιβίωσης για νέους χρήστες Android.

 

Αλήθεια πως έκανες αναβάθμιση; Έκανες clean install ή απλά την πέρασες από πάνω με το PC Companion;

 

Δεν θέλω να πολυμπλέξω με root είναι η αλήθεια γιατί δεν έχω πολύ εμπεριρία με android και φοβάμαι οτι θα την κάνω την μα...κια :lol::lol:

 

Το έκανα αναβάθμιση με SEUS αρκετά εύκολα μπορώ να πω. Δεν έκανα clean αλλά το πέρασα από πάνω (default επιλογή). Αν το έκανα clean πιστεύεις θα έβλεπα διαφορα στην απόκριση ??

 

Υπάρχει περίπτωση overclocking του επεξεργαστή με κάποια εφαρμογή (λέμε τώρα...) :rolleyes::rolleyes: ή κανα άλλο κολπάκι ? :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Μετά από χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης με το κινητό του avatar μου ήρθε η ώρα της αλλαγής. Καταρχήν προσανατολίζομαι στο xperia go λόγω κυρίως μικρών (σχετικά) διαστάσεων, τεχνικών χαρακτηριστικών, χαμηλό sar, εμφάνισης + ότι είναι αρκετά ανθεκτικό. Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ κυρίως ώς τηλέφωνο (πολλές κλήσεις κάθε μέρα, σχεδόν καθόλου μηνύματα), λειτουργία μόνο GSM, μερικές φορές χρήση του GPS με φωνητική καθοδήγηση και εφαρμογές τύπου endomondo, πολύ λίγη χρήση internet και ελάχιστες φορές εφαρμογές γραφείου.

Ως νέος όμως στο λειτουργικό android έχω μερικές απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε:

 

Η μπαταρία του κρατάει με την χρήση που περιέγραψα αρκετά; (2 μέρες είναι το ελάχιστο που θα ήθελα)

Είναι εύχρηστο ως τηλέφωνο; (ακούς καλά; σε ακούν; η ανοιχτή ακρόαση είναι επαρκής; το σήμα του είναι δυνατό;)

Το gps είναι αξιόπιστο και λοκάρει σχετικά γρήγορα; Το σήμα του χάνεται ή παραμένει λοκαρισμένο συνέχεια;

Με δεδομένο ότι δεν αλλάζω κινητά γρήγορα ( το προηγούμεο το είχα 3 χρόνια) η ποιότητα κατασκευής του είναι καλή ή υπάρχουν τριξίματα, ξεφλουδίσματα, γρατζουνιές από τον πρώτο μήνα;

Επίσης γνωρίζετε αν θα αναβαθμιστεί σε JB ή θα παραμείνει σε ICS;

 

Αυτά προς το παρόν ελπίζοντας να μην σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μιας και τα πράγματα μας οδηγούν μαθηματικά στις touch συσκευές πλέον το go αν το θέλεις για αυτά που είπες θα είναι πολύ καλή επιλογή.

Η μπαταρία κρατάει 2 μέρες αν δεν είσαι συνέχεια με on οθόνη,απο ακουστική είναι μια χαρά το τηλέφωνο,jb θα πάρει σίγουρα σε αντίθεση με άλλα των κυβικών του,αδιάβροχο είναι για βροχή και όχι μόνο,όμορφο είναι σε άσπρο ειδικά,εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος αλλά το έδωσα γιατί ήθελα να έχω μόνο 1 κινητό και με μεγάλη οθόνη αλλιώς δε θα το 'δινα.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Μετά από χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης με το κινητό του avatar μου ήρθε η ώρα της αλλαγής. Καταρχήν προσανατολίζομαι στο xperia go λόγω κυρίως μικρών (σχετικά) διαστάσεων, τεχνικών χαρακτηριστικών, χαμηλό sar, εμφάνισης + ότι είναι αρκετά ανθεκτικό. Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ κυρίως ώς τηλέφωνο (πολλές κλήσεις κάθε μέρα, σχεδόν καθόλου μηνύματα), λειτουργία μόνο GSM, μερικές φορές χρήση του GPS με φωνητική καθοδήγηση και εφαρμογές τύπου endomondo, πολύ λίγη χρήση internet και ελάχιστες φορές εφαρμογές γραφείου.

Ως νέος όμως στο λειτουργικό android έχω μερικές απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε:

 

Η μπαταρία του κρατάει με την χρήση που περιέγραψα αρκετά; (2 μέρες είναι το ελάχιστο που θα ήθελα)

Είναι εύχρηστο ως τηλέφωνο; (ακούς καλά; σε ακούν; η ανοιχτή ακρόαση είναι επαρκής; το σήμα του είναι δυνατό;)

Το gps είναι αξιόπιστο και λοκάρει σχετικά γρήγορα; Το σήμα του χάνεται ή παραμένει λοκαρισμένο συνέχεια;

Με δεδομένο ότι δεν αλλάζω κινητά γρήγορα ( το προηγούμεο το είχα 3 χρόνια) η ποιότητα κατασκευής του είναι καλή ή υπάρχουν τριξίματα, ξεφλουδίσματα, γρατζουνιές από τον πρώτο μήνα;

Επίσης γνωρίζετε αν θα αναβαθμιστεί σε JB ή θα παραμείνει σε ICS;

 

Αυτά προς το παρόν ελπίζοντας να μην σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Χωρις να έχω εμπειρία απο android - το xperia go είναι το πρώτο μου smartphone θα σου πω απαντήσω για μένα

 

1) Η μπαταρία κρατάει 2 μέρες σίγουρα και ίσως και 3 με νορμαλ ομιλία και μυνήματα και wifi (όχι υπερβολές με κάμερα και gps, bravia engine ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ)

2) Είναι ΠΟΛΥ εύχρηστο σαν τηλέφωνο αφού εγώ που ήμουν άσχετος το συνήθισα μέσα σε λίγες μέρες (μυνήματα, επαφές, μενού κτλ)

3) Σε ακούν και ακούς πολύ καλά και στην ανοιχτή ακρόαση, το σήμα του σαν μπάρες ανεβοκατεβαίνει αναλόγως αλλά δεν έχει αντίκτυπο στην ποιότητα της συνομιλίας (ίσως επειδή έχω cosmote και δεν είχα πρόβλημα με διακοπές ή κακή ποιότητα σήματος)

4) Το gps είναι αξιόπιστο αλλά προσωπικά σε μένα δεν λοκάρει καθόλου γρήγορα χωρίς την μεταφορά δεδομένων ενεργή, αν έχεις 3G αλλάζει το πράγμα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα - (εγω δεν έχω δωρεάν 3G)

5) Για JB ακούγεται οτι θα αναβαθμίζεται και το GO αργότερα όμως, περίπου Μάρτιο του 2013 αλλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα το τρέχει.... ;)

6) Όσο για τριξίματα και γρατζουνιές, εμένα ήταν προβληματικό το καπάκι και δεν κούμπωνε καλά (δες προηγούμενα post) , μου το αλλάξανε δωρεαν στο πλαίσιο και 2 μήνες περίπου τώρα δεν έχω παρατηρήσει τριξιματα, γρατζουνιές ή εμφανή φθορά (έχει φάει 4-5 ΚΑΛΕΣ τουμπες) Φαίνεται δηλαδή ανθεκτικό κινητό για πολύχρονη χρήση

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις γρήγορες και αναλυτικές απαντήσεις. Πιθανότατα το go θα είναι το επόμενο μου τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πολυμπλέξω με root είναι η αλήθεια γιατί δεν έχω πολύ εμπεριρία με android και φοβάμαι οτι θα την κάνω την μα...κια :lol::lol:

 

Το έκανα αναβάθμιση με SEUS αρκετά εύκολα μπορώ να πω. Δεν έκανα clean αλλά το πέρασα από πάνω (default επιλογή). Αν το έκανα clean πιστεύεις θα έβλεπα διαφορα στην απόκριση ??

 

Υπάρχει περίπτωση overclocking του επεξεργαστή με κάποια εφαρμογή (λέμε τώρα...) :rolleyes::rolleyes: ή κανα άλλο κολπάκι ? :p

Μπορεί να μην έβλεπες διαφορά με το πρώτο άνοιγμα αλλά μετά από λίγο καιρό θα δεις ότι μπορεί να κινητό να καθυστερεί λίγο (αν και λόγω δυο πυρήνων ίσως να μην γίνει και ποτέ).

 

Υπάρχουν τέτοια προγράμματα αλλά θα πρέπει να είσαι root. Με το πέρασμα του καιρού θα διαπιστώσεις ότι όταν θα θέλεις να κάνεις κάτι πιο προχωρημένο στο κινητό σου θα πέφτεις πάνω στον τοίχο του root! ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έβλεπες διαφορά με το πρώτο άνοιγμα αλλά μετά από λίγο καιρό θα δεις ότι μπορεί να κινητό να καθυστερεί λίγο (αν και λόγω δυο πυρήνων ίσως να μην γίνει και ποτέ).

 

Υπάρχουν τέτοια προγράμματα αλλά θα πρέπει να είσαι root. Με το πέρασμα του καιρού θα διαπιστώσεις ότι όταν θα θέλεις να κάνεις κάτι πιο προχωρημένο στο κινητό σου θα πέφτεις πάνω στον τοίχο του root! ;)

 

Έχεις δίκιο, έψαξα λίγο το post σου για overclocking και τα δυο προγράμματα που προτείνεις για overclock γίνονται μόνο σε rooted τηλέφωνα... :(

 

Θα δούμε, άμα δω ότι εξοικιώνομαι θα το επιχειρήσω το root :shifty::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πολυμπλέξω με root είναι η αλήθεια γιατί δεν έχω πολύ εμπεριρία με android και φοβάμαι οτι θα την κάνω την μα...κια :lol::lol:

 

Το έκανα αναβάθμιση με SEUS αρκετά εύκολα μπορώ να πω. Δεν έκανα clean αλλά το πέρασα από πάνω (default επιλογή). Αν το έκανα clean πιστεύεις θα έβλεπα διαφορα στην απόκριση ??

 

Υπάρχει περίπτωση overclocking του επεξεργαστή με κάποια εφαρμογή (λέμε τώρα...) :rolleyes::rolleyes: ή κανα άλλο κολπάκι ? :p

 

Παιδιά έχει διαφορά αν είναι clean ή το περάσεις απο επάνω. Και εγώ με SEUS το πέρασα απο πάνω κκαι όντως παρατηρώ ότι το τηλέφωνο αποκίνεται πιο αργά σε σχέση πχ με την 2.3.7 που είχε όταν το πήρα.

 

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο τώρα που το ξαναδιαβάζω δεν είναι και τόσο κατανοητό τι ακριβώς εννοώ!

 

Βασικά ρωτάω αν έχει διαφορά το clean, αλλά επίσης διαπυστώνω ότι το τηλέφωνο ήταν πολύ πιο γρήγορο με το 2.3.7.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει διαφορά το clean ειδικά όταν περάσει λίγος καιρός (αλλά και από την αρχή μη σου πω!!!!). Αν κάνεις clean εξ αρχής θα είναι σχεδόν γρήγορο με την 2.3.7. Στο λέω από προσωπική εμπειρία.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει διαφορά το clean ειδικά όταν περάσει λίγος καιρός (αλλά και από την αρχή μη σου πω!!!!). Αν κάνεις clean εξ αρχής θα είναι σχεδόν γρήγορο με την 2.3.7. Στο λέω από προσωπική εμπειρία.

 

Ωραία τότε μάλλον με την πρώτη ευκαιρία πρέπει να το δοκιμάσω.

Δεν το έχω ξανακάνει όμως και δεν έχω ιδέα πως να το κάνω. Υπάρχει κανένας οδηγός;;;

 

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάποιος οδηγός. Κάνε ένα backup, κάνε ένα hard reset, σύνδεσε το κινητό και φλάσαρε το με το SEUS (έχει δυο επιλογές αν θυμάμαι καλά--επέλεξε αυτή που λεει ότι θα σβηστούν τα πάντα).
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάποιος οδηγός. Κάνε ένα backup, κάνε ένα hard reset, σύνδεσε το κινητό και φλάσαρε το με το SEUS (έχει δυο επιλογές αν θυμάμαι καλά--επέλεξε αυτή που λεει ότι θα σβηστούν τα πάντα).

 

Επειδή είμαι νέος ακόμα 2 απορίες....

 

1) Πως κάνουμε hard reset.

2) Τι εννοείς ακρβώς με το "σύνδεσε το κινητό και φλάσαρε το με το SUES";

 

Ευχαριστώ πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1) Ρυθμίσεις --> Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά Εργοσ. δεδομ. (Έχω ICS, αν έχεις GB κάτι παρόμοιο ψάχνεις)

2) Θα εγκαταστήσεις το SEUS, θα το εκκινήσιεις, θα συνδέσεις το κινητό σου στον υπολογιστή και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου δίνει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

1) Ρυθμίσεις --> Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά --> Επαναφορά Εργοσ. δεδομ. (Έχω ICS, αν έχεις GB κάτι παρόμοιο ψάχνεις)

2) Θα εγκαταστήσεις το SEUS, θα το εκκινήσιεις, θα συνδέσεις το κινητό σου στον υπολογιστή και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που σου δίνει.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία μπας και δω προκοπή!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασικά ρωτάω αν έχει διαφορά το clean, αλλά επίσης διαπυστώνω ότι το τηλέφωνο ήταν πολύ πιο γρήγορο με το 2.3.7.

 

Δεν έχει να κάνει με το clean install, απλά η υλοποίηση της Sony πάνω στην ics δεν ήταν και ότι καλύτερο έχει κάνει η εταιρεία σε αυτή τη σειρά των συσκευών. Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα που αναμένεται να διωρθωθεί σε επερχόμενη αναβάθμιση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

athanaso77 χωρίς να έχω το go πιστεύω ότι έχει διαφορά προς το καλύτερο το clean install και το φορμαρισμα της κάρτας sd.

πολλοί χρήστες με Sony(Ericsson) που δεν έκαναν clean install είχαν-έχουν πολλά προβλήματα με κολλήματα και αργά τηλέφωνα στην απόκριση. Όπως γράφει και ο zxr τα προβλήματα είναι εμφανή είτε από την αρχή είτε μετά από λίγο καιρό.

Τώρα για την υλοποίηση της Sony στην ics είναι άλλη ιστορία....

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέπτομαι να κάνω δώρο στον εαυτό μου το xperia go τώρα στις γιορτές , και έχω μια επιφύλαξη όσον αφορά τη χρήση gps σε αυτό το κινητό , δεδομένου ότι έχει μικρή οθόνη , μήπως μπορεί κάποιος κάτοχος του κινητού να μου πει αν έχει χρησιμοποιήσει το GPS σε αυτό το κινητό ; Και φυσικά τις εντυπώσεις του ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την χρήση του GPS. H οθόνη έχει ικανοποιητικό μέγεθος όσον αφορά τις διαστάσεις της. Θα μου ήταν πιο λογικό να μου έλεγες για την ανάλυσή της παρά για το μέγεθος. Όπως και να έχει όμως την δουλειά σου την κάνεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Go

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...