Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον πριν απο κανα 4ωρο δοκιμασα το xbmc στο laptop και ενθουσιαστικα και χωρις να κατσω να δω καμια ταινια ή να κανω τιποτα σπουδαιο. Οποτε νομιζω οτι ειμαι ετοιμος για παραγγελια, απλα θελω μια επιβεβαιωση και απο σας οτι παιρνω το σωστο μηχανημα για να κανω αυτα που θελω (xbmc κυριως, σερφαρισμα και λιγο απ' ολα). Το tv box ειναι το cs968 και το παραγγελνω απο δω http://www.merimobiles.com/cs968-quad-core-rk3188-tv-box_p/meri8011.htm . Σωστα; Χρειαζομαι κατι αλλο μαζι; Το περνω με free shipping ή να επιλεξω καποια αλλη επιλογη; Μου βγαζει προσφορα να το παρω με dhl στην τιμη του ems στα 22$. Ακουω αποψεις.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν απο κανα 4ωρο δοκιμασα το xbmc στο laptop και ενθουσιαστικα και χωρις να κατσω να δω καμια ταινια ή να κανω τιποτα σπουδαιο. Οποτε νομιζω οτι ειμαι ετοιμος για παραγγελια, απλα θελω μια επιβεβαιωση και απο σας οτι παιρνω το σωστο μηχανημα για να κανω αυτα που θελω (xbmc κυριως, σερφαρισμα και λιγο απ' ολα). Το tv box ειναι το cs968 και το παραγγελνω απο δω http://www.merimobiles.com/cs968-quad-core-rk3188-tv-box_p/meri8011.htm . Σωστα; Χρειαζομαι κατι αλλο μαζι; Το περνω με free shipping ή να επιλεξω καποια αλλη επιλογη; Μου βγαζει προσφορα να το παρω με dhl στην τιμη του ems στα 22$. Ακουω αποψεις.

 

θα πάθεις την πλάκα σου με το τι μπορείς να δεις με xbmc...εχω αρχίσει και το μαθαίνω μιλάμε άπειρα κανάλια όχι ολα super ποιότητα άλλα είναι μια χαρά

και αν δεν σε ενδιαφερει και πολύ η θέαση ταινιών πάνω από 720p

μονο free shipping και με υπομονή 15-18 εργάσιμες :)

Link to comment
Share on other sites

θα πάθεις την πλάκα σου με το τι μπορείς να δεις με xbmc...εχω αρχίσει και το μαθαίνω μιλάμε άπειρα κανάλια όχι ολα super ποιότητα άλλα είναι μια χαρά

και αν δεν σε ενδιαφερει και πολύ η θέαση ταινιών πάνω από 720p

μονο free shipping και με υπομονή 15-18 εργάσιμες :)

 

Και εγώ τώρα τελευταία ασχολήθηκα με xbmc στο pc.

Πέρα από το ότι έχει να δεις όλες τις ταινίες και σειρές που υπάρχουν σε ποιότητα dvd ή HD 720p, έχει μέχρι και όλα τα Ελληνικά κανάλια (χρήσιμο για Έλληνες του εξωτερικού).

Με τα απαραίτητα addon γίνονται τα πάντα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια, δινω σε λιγο παραγγελια. Για τα υπολοιπα που ρωτησα υποθετω οτι δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο να παρω μαζι και νομιζω οτι με τα χαρακτηριστικα που εχει θα κανει τα παντα ακομα και απο βαρια παιχνιδια.
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελια δοθηκε πριν απο κανα εικοσαλεπτο και ηρθε και το μαιλ της επιβεβαιωσης. Και τωρα υπομονη για κανα μηνα μεχρι να 'ρθει......
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα οι εκδόσεις Gotham alpha 6,7,8 αλλά και η έκδοση για το Ouya πού φαίνεται να έχει γίνει μεγάλη πρόοδος ως προς το H/W ενώ στην αρχή παίζει μια χαρά την ταινία στη συνέχεια σε όλες τις ταινίες στα 20 εναπομείναντα λεπτά για να τελειώσει με ταράζει στα drop frames. Χαρακτηριστικά σχεδόν χωρίς drop frames σε όλη τη διάρκεια και όταν φτάσει περίπου στα 20 λεπτά για να τελειώσει αρχίζει και δεν σταματάει. Απο εκείνο το διάστημα και μετά μέτρησε 3500 drop frames. Ξαναγύρισα στην Alpha 1 στην οποία το H/W δεν είναι αρκετά καλό αλλά σταμάτησαν τα drop frames.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ποιοτητα των καναλιων πως ειναι μεσα απο το Xbmc?

Γινεται το xbmc να ανοιξει αυτοματα μολις ανοιξει το TV box;

Γινεται να βαλω καποιο browser στο xbmc (Google Chrome) και να τον ανοιξω απο εκει?

Ironwolf σε αναλυση 1080p εχεις κανενα προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από το κανάλι. Υπάρχουν κανάλια που είναι σε sd και άλλα που είναι σε hd. Γίνεται αλλά με custom rom που προς το παρών δεν έχει βγει για CS968

Αυτό για τον browser δεν το ξερω

Με το OUYA XBMC και το xbmc 13 alpha 7 και alpha 8 δεν έχω κάποιο θέμα. Απλά ώρες ώρες κάνει κάποια drop frames αλλά πολύ ελάχιστα. Επίσης κάνει και όταν προχωράω το βίντεο, αλλά μόνο λίγο στην αρχή.

Όσο για τα 720p δεν έχω κανένα πρόβλημα

 

 

Εγω μενω σε επαρχια και τα περισσοτερα καναλια (σχεδον ολα παιζουν χαλια) ουτε η Digea δεν εχει ερθει ακομα. Το hd σε καναλια ελληνικα μου ειναι αγνωστη λεξη. Το cs968 απο που λες να το παραγγειλω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρήγγειλα από dealsprime.com και ήταν όλα άψογα. Σε 22 μέρες ήρθε και υπήρχε καλή επικοινωνία με τον εκπρόσωπο στο chat της σελίδας. Αν δεν έχεις τηλεόραση με hdmi, εχω δοκιμάσει και το a/v out και λειτουργεί κανονικά

 

αυτη εχω Samsung UE40EH6030 που εχει hdmi. Πληκτρολογιο και ποντικι εχω ενα ασυρματο απο τον υπολογιστη (microsoft) δεν θυμαμαι πιο λες να εχει κανενα προβλημα?

Επισης εχω ενα εσωτερικο δισκο 596 gb και δεν το χρησιμοποιω γινεται να τον κανω εξωτερικο με κανενα 25αρι

Link to comment
Share on other sites

αυτη εχω Samsung UE40EH6030 που εχει hdmi. Πληκτρολογιο και ποντικι εχω ενα ασυρματο απο τον υπολογιστη (microsoft) δεν θυμαμαι πιο λες να εχει κανενα προβλημα?

Επισης εχω ενα εσωτερικο δισκο 596 gb και δεν το χρησιμοποιω γινεται να τον κανω εξωτερικο με κανενα 25αρι

 

Αναφέρθηκε σε προηγούμενες σελίδες ότι παίζουν μια χαρά τα ασύρματα keyboard.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ποιοτητα των καναλιων πως ειναι μεσα απο το Xbmc?

Γινεται το xbmc να ανοιξει αυτοματα μολις ανοιξει το TV box;

Γινεται να βαλω καποιο browser στο xbmc (Google Chrome) και να τον ανοιξω απο εκει?

Ironwolf σε αναλυση 1080p εχεις κανενα προβλημα;

 

γινεται με και οχι απαραίτητα με custom rom υπάρχουν πολλά apps για το start up

για το browser to ψάχνω

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω ενα εσωτερικο δισκο 596 gb και δεν το χρησιμοποιω γινεται να τον κανω εξωτερικο με κανενα 25αρι

 

Κάτι τέτοιο χρειάζεσαι μαν...

 

http://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html?from=catspan&keyphrase=icybox

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο χρειάζεσαι μαν...

 

http://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html?from=catspan&keyphrase=icybox

 

 

 

Τι θα πρεπει να προσεξω για την αγορα ενος και απο το ebay να ειναι δεν εχω προβλημα

Edit: Η τροφοδοσια του απο που θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πρεπει να προσεξω για την αγορα ενος και απο το ebay να ειναι δεν εχω προβλημα

Edit: Η τροφοδοσια του απο που θα ειναι?

 

Όταν έχουμε τριαμισάρι σκληρό , 3,5' ίντσες είναι οι διαστάσεις των σκληρών που έχουν οι σταθεροί υπολογιστές,

τότε έχει εξωτερική τροφοδοσία το κουτί.

Όταν έχουμε δυομισάρι, όπως είναι οι σκληροί των φορητών δηλαδή, δεν χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία.

 

Για την αγορά από το ebay δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι διαφορετικό από κάθε άλλη αγορά, δηλαδή να φαίνεται αξιόπιστος ο πωλητής.

Το μοναδικό χαρακτηριστικό που διαχωρίζει τα κουτιά είναι το πρωτόκολλο επικοινωνίας, παλιότερα είχαμε firewire στα ακριβά κουτιά, τώρα μάλλον θα έχουν βγει usb 3.

 

 

Να ρωτήσω με την σειρά μου,

γιατί μετά από διάβασμα όλου του θέματος μάλλον μπερδεύτηκα παρά κατέληξα.

Τηλεόραση καινούρια, τυπική Full HD, led, με μάλλον παρωχημένο ενσωματωμένο media player -δεν κάνει downmix τα 5.1 .

Αρχαίο σετ ηχείων 2.1 που το είχα αγοράσει πανάκριβο πριν 10 χρόνια και παίζει ακόμα πολύ καλά από είσοδο mini jack -η κλασσική των ακουστικων.

Μπάτζετ 80 με 100 ευρώ το πάρα πολύ για όλο το σετ. Και το αντρόιντ και τα περιφερειακά πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ

Χρήση: κυρίως να βλέπω οποιουδήποτε μεγέθους και κωδικοποίησης ταινίες αλλά θα με ενδιέφερε να καλύψω τα γκατζετίστικα ενδιαφέροντα μου αν βρεθώ να σερφάρω, να σκαϊπάρω και να φεηζμπουκάρω στις 42 ίντσες.

 

Τί προτείνετε ;

 

Επιπρόσθετες ερωτήσεις, το cs 968 έχει αναλογική έξοδο ήχου; Από το review του Μάριου δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε τριαμισάρι σκληρό , 3,5' ίντσες είναι οι διαστάσεις των σκληρών που έχουν οι σταθεροί υπολογιστές,

τότε έχει εξωτερική τροφοδοσία το κουτί.

Όταν έχουμε δυομισάρι, όπως είναι οι σκληροί των φορητών δηλαδή, δεν χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία.

 

Για την αγορά από το ebay δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι διαφορετικό από κάθε άλλη αγορά, δηλαδή να φαίνεται αξιόπιστος ο πωλητής.

Το μοναδικό χαρακτηριστικό που διαχωρίζει τα κουτιά είναι το πρωτόκολλο επικοινωνίας, παλιότερα είχαμε firewire στα ακριβά κουτιά, τώρα μάλλον θα έχουν βγει usb 3.

 

 

Να ρωτήσω με την σειρά μου,

γιατί μετά από διάβασμα όλου του θέματος μάλλον μπερδεύτηκα παρά κατέληξα.

Τηλεόραση καινούρια, τυπική Full HD, led, με μάλλον παρωχημένο ενσωματωμένο media player -δεν κάνει downmix τα 5.1 .

Αρχαίο σετ ηχείων 2.1 που το είχα αγοράσει πανάκριβο πριν 10 χρόνια και παίζει ακόμα πολύ καλά από είσοδο mini jack -η κλασσική των ακουστικων.

Μπάτζετ 80 με 100 ευρώ το πάρα πολύ για όλο το σετ. Και το αντρόιντ και τα περιφερειακά πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ

Χρήση: κυρίως να βλέπω οποιουδήποτε μεγέθους και κωδικοποίησης ταινίες αλλά θα με ενδιέφερε να καλύψω τα γκατζετίστικα ενδιαφέροντα μου αν βρεθώ να σερφάρω, να σκαϊπάρω και να φεηζμπουκάρω στις 42 ίντσες.

 

Τί προτείνετε ;

 

Επιπρόσθετες ερωτήσεις, το cs 968 έχει αναλογική έξοδο ήχου; Από το review του Μάριου δεν κατάλαβα.

 

Ο σκληρος δισκος ειναι σταθερου υπολογιστη (5ετιας ειναι αλλα δεν εχει κανενα προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω με την σειρά μου,

γιατί μετά από διάβασμα όλου του θέματος μάλλον μπερδεύτηκα παρά κατέληξα.

Τηλεόραση καινούρια, τυπική Full HD, led, με μάλλον παρωχημένο ενσωματωμένο media player -δεν κάνει downmix τα 5.1 .

Αρχαίο σετ ηχείων 2.1 που το είχα αγοράσει πανάκριβο πριν 10 χρόνια και παίζει ακόμα πολύ καλά από είσοδο mini jack -η κλασσική των ακουστικων.

Μπάτζετ 80 με 100 ευρώ το πάρα πολύ για όλο το σετ. Και το αντρόιντ και τα περιφερειακά πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ

Χρήση: κυρίως να βλέπω οποιουδήποτε μεγέθους και κωδικοποίησης ταινίες αλλά θα με ενδιέφερε να καλύψω τα γκατζετίστικα ενδιαφέροντα μου αν βρεθώ να σερφάρω, να σκαϊπάρω και να φεηζμπουκάρω στις 42 ίντσες.

 

Τί προτείνετε ;

 

Επιπρόσθετες ερωτήσεις, το cs 968 έχει αναλογική έξοδο ήχου; Από το review του Μάριου δεν κατάλαβα.

http://www.ebay.com/itm/CS968-Android-4-2-TV-Box-RK3188-Quad-Core-2G-DDR3-2MP-Camera-Mic-Bluetooth-8GB-/221296798193?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33865129f1

Αν δεις στα ports και τις φωτογραφίες έτσι φαίνεται...

Αλλά ούτως ή άλλως η συσκευασία μέσα έχει τα κλασσικά RCA...

 

Εγώ ήμουν ανάμεσα στο MK908II και το CX-919 αλλά από ότι έχω διαβάσει έχουν τα θεματάκια τους με τα 1080p (μου το επιβεβαίωσε και ο Justin από GeekBuying μέσω pm. Αν θες στα προωθώ)... Οπότε έχω καταλήξει στου Μάριου την επιλογή... cs968 λοιπόν

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Eγώ παρέλαβα χτες τα υπόλοιπα περιφερειακά (καλώδιο optical και optical switch για να αλλάζω μεταξύ πηγών που θα δίνω στο tv box) και περιμένω από βδομάδα να φτάσει το CS968 και το wireless keyboard.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

στο xbmc σε περισσότερες ταινίες που το ζητάω υποτίτλους ελληνικούς μου του κατεβάζει και μου τους δειχνει αραβικά πηγα στα setting του xbmc το έβαλα greek(windows) δεν άλλαξε τίποτα μονο χτες streamαρα μια ταινια 1080p απο το mushup και μου τα έβγαλε κανανοικα ... αν ξέρει κάποιος κατι...
Link to comment
Share on other sites

στο xbmc σε περισσότερες ταινίες που το ζητάω υποτίτλους ελληνικούς μου του κατεβάζει και μου τους δειχνει αραβικά πηγα στα setting του xbmc το έβαλα greek(windows) δεν άλλαξε τίποτα μονο χτες streamαρα μια ταινια 1080p απο το mushup και μου τα έβγαλε κανανοικα ... αν ξέρει κάποιος κατι...

 

Αλλαξε και το Unicode/character set σε Greek

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εστειλε το merimobile email σημερα και μου λεει το εξεις:

 

Hi,

we suggest that you go with atleast singapore post, as the regular mail shipping is experiencing delays due to the extra holiday shipping traffic, to do so please send 13$ to our paypal account email at checkoutmerimobiles@gmail.com

thank you

 

Τι παιζει; να τα στειλω; νομιζω οτι με 18$ το εστελνε με EMS.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εστειλε το merimobile email σημερα και μου λεει το εξεις:

 

Hi,

we suggest that you go with atleast singapore post, as the regular mail shipping is experiencing delays due to the extra holiday shipping traffic, to do so please send 13$ to our paypal account email at checkoutmerimobiles@gmail.com

thank you

 

Τι παιζει; να τα στειλω; νομιζω οτι με 18$ το εστελνε με EMS.

 

Δηλαδή σύνολο πόσο θα δώσεις;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εστειλε το merimobile email σημερα και μου λεει το εξεις:

 

Hi,

we suggest that you go with atleast singapore post, as the regular mail shipping is experiencing delays due to the extra holiday shipping traffic, to do so please send 13$ to our paypal account email at checkoutmerimobiles@gmail.com

thank you

 

Τι παιζει; να τα στειλω; νομιζω οτι με 18$ το εστελνε με EMS.

 

Μου μυρίζει scam.

Τσέκαρε αν το mail αντιστοιχεί όντως στο site.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Μου μυρίζει scam.

Τσέκαρε αν το mail αντιστοιχεί όντως στο site.

 

Θα συμφωνήσω με το φίλο Πέτρο... Κάπου το είχα διαβάσει και παραπάνω που είχε τύχει σε ένα άλλο φίλο

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα και στην σελιδα του merimobiles και βλεπω το μυνημα στα εισερχομενα μου.

Στο email που μου ειχε ερθει εχει link και σε οδηγει στο site για να δεις το μυνημα.

 

New Reply to your Order Message

 

*** This is an automated message, please do not reply ***

 

MeriMobiles.com has sent you a message about your order.

To view the message and reply, follow the link below:

 

https://www.merimobiles.com/account.php?action=inbox

 

Shipping Time Explanation?

Click here

 

Αυτο μου ηρθε στο email μου. Το προηγουμενο που σας εγραψα που ελεγε για τα 13$ το διαβασα απο το link.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...