Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, bebius said:

Ναι.

Δυστυχως το κοντρολ απο αυτο το μποξακι εχει θεμα με τις LG τηλεορασεις!
Ελπιζω να σου δουλεψει το ''τρικ''  που σου προτεινει ο πιο πανω φιλος ...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1277

  • makis1024

    550

  • ath156

    1779

2 ώρες πριν, coulis said:

Επειδή εχω κ γω lg, από τις ρυθμίσεις, θα ρυθμίσεις να μην δίνει ρεύμα σε εξωτερικές συνδεδεμένες συσκευες οταν ανοίγει.
Δεν ειμαι μπροστά για να σου πω. Πρεπει να είναι στην "εξοικονόμηση ενέργειας".
Θα σου πω μολις επιστρέψω
 

αυτό που λες μάλλον δεν θα βοηθήσει τον φίλο μας επειδή από ότι λέει προέρχεται από επιλογές του τηλεκοντρόλ και όχι κατά το άνοιγμα κλείσιμο ή εναλλαγή πηγών στην LG TV....όμως εάν θέλεις δώσε σε screenshots που υπάρχει (εάν υπάρχει) τέτοια επιλογή γιατί θα βοηθήσουμε κάποιο ρώσο που έχει τέτοιο θέμα😉

Όσον αφορά το τηλεκοντρόλ και για αυτό υπάρχει λύση, όμως είναι αρκετά μπελαλίδικη, παρόλο που αφορά ουσιαστικά την αντικατάσταση ενός 4ψήφιου κωδικού....υπάρχει έτοιμη για την στοκ όχι όμως για σλιμ

**Δυστυχώς εγώ ενώ έχω 2 49άρες Smart LG TVs, έχω "περιορισμένη" πρόσβαση σε αυτές εφόσον χρησιμοποιούνται από σύζυγο + γιο😁

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις το έξυπνο κοντρόλ της lg0cbc877b70487f8676045c69b3290c2a.jpg

Κλεισε τον αυτόματο συγχρονισμό.

6e45d6a96a50abae2a88164987f73e0c.jpg
Ή αν δεν θες το κοντρόλ να ελέγχει άλλες συσκευές, απενεργοποιησε το απο το πιο πανω μενού.

Tapa



Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, coulis said:

Εαν εχεις το έξυπνο κοντρόλ της lg
Κλεισε τον αυτόματο συγχρονισμό.
Ή αν δεν θες το κοντρόλ να ελέγχει άλλες συσκευές, απενεργοποιησε το απο το πιο πανω μενού.
 

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως δεν νομίζω ότι αυτό λύνει κάποιο από τα 2 προβλήματα (του φίλου @bebius και του ρώσου).Μετα βίας ξέκλεψα 2 λεπτά για να δω το μενού στην 49άρα TV LG μου και να βγάλω 1 φωτογραφία του.

- το πρόβλημα του φίλου @bebius είναι κατά 90% θέμα του τηλεχειριστηρίου της LG (λύση υπάρχει δύσκολη όπως λέω πιο πάνω)

- το πρόβλημα του ρώσου όπως το αναφέρει νομίζω είναι τελείως διαφορετικό:

Tell me what can be done. I have been suffering for two years already .. the prefix itself turns on when switching sources on the LG OLED CX TV. And I do not touch this HDMI source. Samsung didn't have that. Already so tired .... Stock firmware two years ago. hdmi CEC disabled. Thank you.

Δεν ξέρω εάν λύνεται με την ρύθμιση που δείχνεις, απενεργοποιώντας το simplelink δεν  απενεργοποιούνται και τα άλλα ??(δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω...)

update: Μπας και τελικά πρόκειται για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και στους δύο?? Εφόσον και ο ρώσος μιλάει για αλλαγή "πηγής"? που και αυτή πιθανότα γίνεται με το τηλεκοντρόλ? άρα πάλι θέμα του τηλεκοντρόλ της LG? άρα μοναδική λύση αυτή που προείπα (που θέλει και κάποια δουλίτσα για να γίνει)?

https://ibb.co/yFKQHVx

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites





Δεν ξέρω εάν λύνεται με την ρύθμιση που δείχνεις, απενεργοποιώντας το silplelink δεν  απενεργοποιούνται και τα άλλα ??(δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω...)

Δυστυχώς , δεν μπορώ να σου πω για "τα άλλα" γιατί τα έχω αποσυνδέσει εδω κ μήνες,αλλά με την πιο πανω ρύθμιση είχα σωθεί,γιατί ανοιγα την τβ και άνοιγαν τβ μποξ κ dvd μαζί.



Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έκανε τοx96max με την μαμά την Ρομ
Είχα αναγκαστεί να του κλείνω το ρεύμα με sonoff

Ευτυχώς σταμάτησε όταν έβαλα την Ρομ slimbox


Jvc τηλεόραση και το έκανε κάθε που άνοιγε η τηλεόραση ξεκίναγε και το βοχ

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με TV LG αλλα με το κουμπι ΟΚ απο το κοντρολ της TV.

Δοκιμασα και σε Hitachi tv  το ιδιο κανει αλλα με το κουμπι netflix.

Το κανει με μαμα και slimbox. Πιστευω οτι ειναι bug του Χ96 Max+.

Αν βρεις ακρη με ενδιαφερει γιατι ειναι πολυ σπαστικο.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, jogatore said:

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με TV LG αλλα με το κουμπι ΟΚ απο το κοντρολ της TV.

Δοκιμασα και σε Hitachi tv  το ιδιο κανει αλλα με το κουμπι netflix.

Το κανει με μαμα και slimbox. Πιστευω οτι ειναι bug του Χ96 Max+.

Αν βρεις ακρη με ενδιαφερει γιατι ειναι πολυ σπαστικο.

Η διόρθωση που χρειάζεται είναι σχετικά μικρή, όμως πρέπει να επέμβεις στην ρομ....και με την "ζούγκλα" που έχει το X96 max Plus πιθανόν χρειάζεται ξεχωριστό image file ή patch  για κάθε τέτοια παραλλαγή του....εσύ νομίζω ότι έχεις την ίδια έκδοση με εμένα (X96 max Plus 2101W), οπότε εάν το κάνω κάποια στιγμή για το δικό μου θα στο δώσω και σε εσένα...προς το παρόν δεν έχω (σχεδόν/συνήθως) καν "πρόσβαση" σε κάποια από τις 2 LG τηλεοράσεις μου.

Επίσης περιμένω ένα USB wifi adapter μπας και καταφέρω να βάλω Ugoos port 0.5.4 στο Χ96 max Plus 2101W, που να έχει όμως ταυτόχρονα και Wifi + BT  και όχι μόνο ethernet😉....λίγο δύσκολο αλλά ελπίζω.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@ath156

Δυστυχως δεν εχουμε την ιδια εκδοση. Το δικο μου ειναι X96 max Plus 100W.

Απογοητευση σκετη ειναι με τοσες εκδοσεις που εχει αυτο το μποξακι,

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αντικαταστησω το παλιο μου Xiaomi TV Box S 1st gen με κατι πιο νεο , παλι android tv αλλα παλι certfied
Η θεση του ειναι στην κρεβατοκαμαρα σε απλη οχι smart τηλεόραση
Χρηση :
ταινιες /σειρες απο file σε σκληρο / usb stik
vodafone tv & disney +
Netflix
Youtube
kodi 17 με ετοιμο build

Ελεγα για το νεο Xiaomi TV Box S 2st gen , αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα τα €€ για αυτα που δινει (63€ στο eshop . )
Δελεαστικο δειχνει το MECOOL KM2 PLUS στα 62€ με κουπονακι NNNGMKM2 απο το geekbuying

Εχουμε προτασεις για καποιο αλλο καλο tvbox

Ευχαριστω

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Στα πιστοποιημένα που ψάχνεις οι επιλογές είναι περιορισμένες. Νokia 8000 , mecool km2 plus, mecool km2, mecool km7 plus, Mi box 2 gen  και σε stick Mi stick 4k , Amazon fire stick. Δεν είμαι fan του είδους αλλά μεταξύ αυτών πιστεύω θα επέλεγα και πιο πολύ κλείνω μεταξύ αυτών στο Nokia 8000.

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, villasg said:

Θελω να αντικαταστησω το παλιο μου Xiaomi TV Box S 1st gen με κατι πιο νεο , παλι android tv αλλα παλι certfied
Η θεση του ειναι στην κρεβατοκαμαρα σε απλη οχι smart τηλεόραση
Χρηση :
ταινιες /σειρες απο file σε σκληρο / usb stik
vodafone tv & disney +
Netflix
Youtube
kodi 17 με ετοιμο build

Ελεγα για το νεο Xiaomi TV Box S 2st gen , αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα τα €€ για αυτα που δινει (63€ στο eshop . )
Δελεαστικο δειχνει το MECOOL KM7 PLUS στα 62€ με κουπονακι NNNGMKM2 απο το geekbuying

Εχουμε προτασεις για καποιο αλλο καλο tvbox

Ευχαριστω

Από Ελλάδα πας σίγουρα στο Nokia 8000 Link Nokia 8000

Απο Geekbuying (Banggood) μαλλον πας στο Mecool KM2 Plus, το οποίο όμως δεν τρέχει σε προσφορά όπως πριν λίγες ημέρες (περίπου 55 ευρώ)...αλλά σίγουρα θα το ξαναβάλουν έτσι...άρα για αυτό μάλλον περιμένεις..Link KM2

Για ΚΟΝΤΙ βέβαια θα βάλεις πλεον έκδοση 20.1....έχεις μείνει λίγο πίσω (εκτός εάν υπάρχει ειδικός λόγος - κάποιο συγκεκριμένο πρόσθετο??)😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, villasg said:

Θελω να αντικαταστησω το παλιο μου Xiaomi TV Box S 1st gen με κατι πιο νεο , παλι android tv αλλα παλι certfied
Η θεση του ειναι στην κρεβατοκαμαρα σε απλη οχι smart τηλεόραση
Χρηση :
ταινιες /σειρες απο file σε σκληρο / usb stik
vodafone tv & disney +
Netflix
Youtube
kodi 17 με ετοιμο build

Ελεγα για το νεο Xiaomi TV Box S 2st gen , αλλα νομιζω οτι ειναι πολλα τα €€ για αυτα που δινει (63€ στο eshop . )
Δελεαστικο δειχνει το MECOOL KM7 PLUS στα 62€ με κουπονακι NNNGMKM2 απο το geekbuying

Εχουμε προτασεις για καποιο αλλο καλο tvbox

Ευχαριστω

[100,81€ 45% OFF]MECOOL KM2 Plus Android 11 TV Box S905X4 2+16GB Dual-5G-WIFI Google Play Assistant Authentication Netdlix 4K Movie Home Audio & Video from Consumer Electronics on banggood
https://banggood.onelink.me/zMT7/sul4nu4s

Με την χρήση του κουπονιού πέφτει στα 60,49€" BGRJKM2P "

https://m.geekbuying.com/item/MECOOL-KM2-PLUS-Netflix-4K-Android-TV-4K-TV-BOX-517095.html

Με την χρήση του κουπονιού πέφτει στα 62€ " NNNGMKM2 "

 

 

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

Nέα είσοδος στα certificated box(es) https://androidpctv.com/x6-android-tv-pegasus/ Καλές προδιαγραφές με μόνο μείον η κατοστάρα lan 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη προσοχη στους υποψηφιους αγοραστες των certified Android tv boxes...
Αν η χρηση τους προοριζεται και για αλλα πραγματα εκτος του δικου τους playstore οπως εδω πιο πανω ο φιλος @villasg που θελει kodi 17 με ετοιμο build ... καλο ειναι να το ψαξουν πολυ παραπανω για το τι θα αγορασουν γιατι αν τα υποψηφια μποξακια εχουν Android 11 ATV λογισμκο (λογικα και με Android 10 το ιδιο θα ειναι) η ακομα χειροτερα Google TV λογισμικο τοτε δεν θα κανουν επ' ουδενι την δουλεια τους λογο των αυστηρων (10&11) και αυστηροτερων (Google TV) περιορισμων στα λογισμικα τους !!!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα εξης θεματα με το am7 της uggos.:

1) εβαλα το you tube revances extended (απο ενα αρχειο που ειχε προτινει καποιος απο το φορουμ) και εδω κι μια βδομαδα μετα το 1 λεπτο κολαει (δειχνει να φορτωνει  ) κι δεν παιζει το βιντεο  ενω στο youtube παιζει κανονικα.

Μαλιστα μια φορα που το πατησα για να παιξει εκανε επανεκινηση.(η θερμοκρασια ηταν γυρω στα 55 οταν το εκανε)

2) το τηλεκοντρολ δεν ειναι airmouse η εγω κανω λαθος κι δεν βρηκα πως λειτουργει ως airmouse?

 

 

 

 

 

Edited by powerup
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μπορεί κάποιος που έχει το MI TV Box S gen2 (αυτό που γράφει xiaomi πανω) να μου πει εάν κατά το boot ή την επανεκκίνηση το led που έχει μπροστά αναβοσβήνει;

Μου κάνει κάτι black out η ΤV και δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

HTC HD2 TyphooN CyanogenMod 7

iPhone4s iPhone 6 iPhone 6sPlus

Huawei P10

Samsung Galaxy S8+

Samsung Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, powerup said:

Εχω τα εξης θεματα με το am7 της uggos.:

1) εβαλα το you tube revances extended (απο ενα αρχειο που ειχε προτινει καποιος απο το φορουμ) και εδω κι μια βδομαδα μετα το 1 λεπτο κολαει (δειχνει να φορτωνει  ) κι δεν παιζει το βιντεο  ενω στο youtube παιζει κανονικα.

Μαλιστα μια φορα που το πατησα για να παιξει εκανε επανεκινηση.(η θερμοκρασια ηταν γυρω στα 55 οταν το εκανε)

2) το τηλεκοντρολ δεν ειναι airmouse η εγω κανω λαθος κι δεν βρηκα πως λειτουργει ως airmouse?

Για το κοντρολ εχει οδηγιες μεσα...
Ειναι ΒΤ και θελει πρωτα να το κανεις ζευξη για airmouse !
Για το tube revanced...για δοκιμασε και αλλες βερσιον αφου πρωτα σβησεις εντελως αυτην που εχεις και ισως και το MicroG...!
Π.χ...
1

2

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, powerup said:

Εχω τα εξης θεματα με το am7 της uggos.:

1) εβαλα το you tube revances extended (απο ενα αρχειο που ειχε προτινει καποιος απο το φορουμ) και εδω κι μια βδομαδα μετα το 1 λεπτο κολαει (δειχνει να φορτωνει  ) κι δεν παιζει το βιντεο  ενω στο youtube παιζει κανονικα.

Μαλιστα μια φορα που το πατησα για να παιξει εκανε επανεκινηση.(η θερμοκρασια ηταν γυρω στα 55 οταν το εκανε)

2) το τηλεκοντρολ δεν ειναι airmouse η εγω κανω λαθος κι δεν βρηκα πως λειτουργει ως airmouse?

 

 

 

 

 

https://ytricks.co/youtube-vanced-apk-download/download/1/

1. Απεγκατέστησε το YouTube Vanced και εγκατέστησε αυτό που σου δίνω.

2. Με πατημένα παρατεταμένα τα vol+ και vol- βάλε το remote control σε pairing mode , κάνε σύζευξη από τις ρυθμίσεις Bluetooth και δούλεψε το σαν Bluetooth device.

3. Εάν σου κάνει μαγκιές απεγκατέστησε και ξαναεγκατέστησε το MicroG. Από εδώ.

https://apkfinder.xyz/down/youtube/MicroG_v0.2.26-Ytricks.co.apk

Edited by makis1024
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, bebius said:

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω για δώρο box από Ελλάδα που να παίζει άνετα Kodi greek builds, να έχει air mouse και να μη χρειάζεται custom rom.

Αν εισαι τυχερος...!

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2125870-ugoos-am7-hdmi-21-wifi-6/

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, gatos814 said:

Λες να το κρατήσω για μένα και να του δώσω το φτιαγμένο X96 Max PLUS;

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, bebius said:

Λες να το κρατήσω για μένα και να του δώσω το φτιαγμένο X96 Max PLUS;

Αν δεν εχει ... LG TV !
Χαχαχα...

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gatos814 said:

Χρειάζομαι τελικά και άλλο ένα με τις αρχικές προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, bebius said:

Χρειάζομαι τελικά και άλλο ένα με τις αρχικές προδιαγραφές.

Αν εισαι καλος στα παζαρια...!!!

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2125346-ugoos-am7-amlogic-s905x4-android-11-smart-tv-box-ddr4-4gb-ram-32gb-rom-wifi-6-4k-hd-support-av1-cec/

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...