Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

ξαναστησα το μποξακι και τωρα επανηλθε στα συγκαλα του, δεν σκοπευω να κανω αλλα πειραματα.

 

Τωρα θελω κατι αλλο ασχετο,

παιζει η μικρη παιχνιδια και εχω παρει ενα μικρο Rii keyboard,

δυστυχως δεν βολευει για μικρο παιδι.

Υπαρχει κατι πιο ευελικτο? Εχει συνηθισει με τα παιχνιδια που επιαζε στο smartphone και με το

πληκτρολογιο αφης που εχει το Rii τα εχει βρει λιγο κωλυωμενα, μολις εχει μαθει να χειριζεται κανονικο ποντικι στο πισι.

 

Υπαρχει κατι εναλλακτικο κυριως για μικρο παιδι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Καλησπέρα, με απασχολεί ένα ζήτημα που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά γιατί με μια σύντομη ανάγνωση είδα πως μιλάτε για διάφορα tv box. Εδώ και λίγο καιρό έχω το xiaomi mi box s, το οποίο δουλεύει απροβλημάτιστα (το πήρα μόνο για το Netflix, ίσως μελλοντικά ν' ασχοληθώ και με τυχόν άλλες δυνατότητες που έχει), αλλά τον τελευταίο καιρό, όταν παραμείνει λίγες ώρες κλειστό, μετά δεν ανοίγει, παρά μόνο αφού το βγάλω για λίγο από την πρίζα. Μοιάζει δηλαδή σαν να μη μπορεί να στείλει το χειριστήριο την εντολή ενεργοποίησης. Όταν το χρονικό διάστημα που είναι κλειστό είναι μικρότερο, ανοίγει κανονικά. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό; Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

 

Κοιταξε για αρχη τι ειναι ρυθμισμενο στο power key definition ...

Διαλεξε αυτο που λεει οτι κλεινει!

Και δευτερον δοκιμασε να ξανακανεις pair το ... μανισιο κοντρολ οπως εδω :

Kαλη τυχη!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

έψαχνα καιρό για κάτι οικονομικό με τον s905X2,

αλλά τελικά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό για 22€

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009329759547.html?wid=1433363&eo=DQACD3DA5K36VQ9C&utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_computer_Tool_ai_191027_1572105912_ri04

για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

έψαχνα καιρό για κάτι οικονομικό με τον s905X2,

αλλά τελικά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό για 22€

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009329759547.html?wid=1433363&eo=DQACD3DA5K36VQ9C&utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=GB_computer_Tool_ai_191027_1572105912_ri04

για να δούμε...

1. Ο σύνδεσμος που έβαλες μιλάει για S912 και όχι τον νέο S905X2.

2. Σε περίπτωση που η τιμή του είναι έστω και οριακά άνω των 22 ευρώ υπάρχει περίπτωση τελωνείου (άρα 15ευρώ +24%ΦΠΑ) και άρα αλλάζει η εκτίμηση περί ευκαιρίας. Αλλιώς θα έπρεπε να επιλέξεις άλλον τρόπο αποστολής με την σχετική επιβάρυνση.

3. Εάν πρόσεξες δεν είναι άμεσα διαθέσιμο αλλά από 11-13 Νοεμβρίου. Αυτό βέβαια δεν είναι σημαντικό εάν το στείλουν τότε, απλώς σε πρόσφατη παραγγελία μου σε bt ακουστικά στο ίδιο κατάστημα και με αντίστοιχη αναμονή τα καθυστέρησαν επιπλέον τόσο πολύ που τελικά τα ακύρωσα.Ελπίζω να μην έχεις αντίστοιχη εμπειρία.

Κατά τα άλλα ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με τις απαιτήσεις του (χρήση, μνήμη κλπ).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1. Ο σύνδεσμος που έβαλες μιλάει για S912 και όχι τον νέο S905X2.

2. Σε περίπτωση που η τιμή του είναι έστω και οριακά άνω των 22 ευρώ υπάρχει περίπτωση τελωνείου (άρα 15ευρώ +24%ΦΠΑ) και άρα αλλάζει η εκτίμηση περί ευκαιρίας. Αλλιώς θα έπρεπε να επιλέξεις άλλον τρόπο αποστολής με την σχετική επιβάρυνση.

3. Εάν πρόσεξες δεν είναι άμεσα διαθέσιμο αλλά από 11-13 Νοεμβρίου. Αυτό βέβαια δεν είναι σημαντικό εάν το στείλουν τότε, απλώς σε πρόσφατη παραγγελία μου σε bt ακουστικά στο ίδιο κατάστημα και με αντίστοιχη αναμονή τα καθυστέρησαν επιπλέον τόσο πολύ που τελικά τα ακύρωσα.Ελπίζω να μην έχεις αντίστοιχη εμπειρία.

Κατά τα άλλα ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με τις απαιτήσεις του (χρήση, μνήμη κλπ).

1.φυσικά, γι αυτό γράφω "αλλά"

2.έχω πάρει και μεγαλύτερης αξίας χωρίς πρόβλημα, τώρα για μισό ευρώ...το θεωρώ απίθανο

3.δεν το βιάζομαι, είμαι ακόμη με το αρχαίο CS918 το οποίο με 1gb ram δουλεύει αξιοπρεπέστατα. Η ram σε αυτά (αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια) δεν είναι το ίδιο απαραίτητη όπως στα κινητά που θέλεις να τρέχουν ένα σωρό πράγματα ταυτόχρονα. για streaming κυρίως, φτάνουν και τα 2gb (είναι και η τιμή!)

Link to comment
Share on other sites

1.φυσικά, γι αυτό γράφω "αλλά"

2.έχω πάρει και μεγαλύτερης αξίας χωρίς πρόβλημα, τώρα για μισό ευρώ...το θεωρώ απίθανο

3.δεν το βιάζομαι, είμαι ακόμη με το αρχαίο CS918 το οποίο με 1gb ram δουλεύει αξιοπρεπέστατα. Η ram σε αυτά (αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια) δεν είναι το ίδιο απαραίτητη όπως στα κινητά που θέλεις να τρέχουν ένα σωρό πράγματα ταυτόχρονα. για streaming κυρίως, φτάνουν και τα 2gb (είναι και η τιμή!)

 

Το θέμα είναι να μην το σταματήσουν. Αλλιώς και για 0.01 ευρώ πάνω από τα 22 θα έχεις τις επιβαρύνσεις που γράφω. Ελπίζω να μην σου τύχει.

Συμφωνώ δε για το "αρχαίο" CS918 που έχω και εγώ (αλλά με 2/8).Μπορείς ακόμα να κάνεις σχεδόν τα πάντα, αλλά όπως και να το κάνουμε έχουν διαφορά τα πιο καινούργια. Ήδη και εγώ έχω παραγγείλει ένα με S905X2 που θεώρησα ότι ήταν σε καλή τιμή και το περιμένω. Βέβαια η επιθυμία μου ήταν το GT king, το οποίο όμως θεωρώ ότι τώρα είναι ιδιαίτερα ακριβό.Εάν πέσει η τιμή του βλέπουμε.........

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανείς να γίνεται κάπου αναφορά για value for money tv boxes που να παίζουν απροβλημάτιστα;

Επειδή δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με αυτά θα ήθελα μια συσκευή που απλά να τη συνδέσω και να παίζει χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι ιδιαίτερο. απλά δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία.

βλέπω ότι το xiaomi είναι η εύκολη λύση αλλά και πάλι θα ήθελα μια γνώμη από όποιον ξέρει κάτι παραπάνω από εμένα.

Αν μπορείτε να μου στείλετε και κάποιες προτάσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα (κατά προτίμηση από Ελλάδα).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Edited by sakdim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανείς να γίνεται κάπου αναφορά για value for money tv boxes που να παίζουν απροβλημάτιστα;

Επειδή δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με αυτά θα ήθελα μια συσκευή που απλά να τη συνδέσω και να παίζει χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι ιδιαίτερο. απλά δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία.

βλέπω ότι το xiaomi είναι η εύκολη λύση αλλά και πάλι θα ήθελα μια γνώμη από όποιον ξέρει κάτι παραπάνω από εμένα.

Αν μπορείτε να μου στείλετε και κάποιες προτάσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα (κατά προτίμηση από Ελλάδα).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Τι εννοεις μια περιουσια?

Τι εχεις σκοπο να δωσεις?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανείς να γίνεται κάπου αναφορά για value for money tv boxes που να παίζουν απροβλημάτιστα;

Επειδή δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με αυτά θα ήθελα μια συσκευή που απλά να τη συνδέσω και να παίζει χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι ιδιαίτερο. απλά δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία.

βλέπω ότι το xiaomi είναι η εύκολη λύση αλλά και πάλι θα ήθελα μια γνώμη από όποιον ξέρει κάτι παραπάνω από εμένα.

Αν μπορείτε να μου στείλετε και κάποιες προτάσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα (κατά προτίμηση από Ελλάδα).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Amazon fire stick

Ψάξε όλα τα μηνύματα.

Απροβλημάτιστο και απλά το συνδέεις και παίζει

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Amazon fire stick

Ψάξε όλα τα μηνύματα.

Απροβλημάτιστο και απλά το συνδέεις και παίζει

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Επειδή συνεχώς προτείνεις ως αποκλειστική λύση και "απροβλημάτιστη" το fire stick, νομίζω καλό θα ήταν να προτείνεις σε κάθε ενδιαφερόμενο να ενημερωθεί πρώτα από το σχετικό Forum που έχεις φτιάξει.

Εκεί όροι όπως sideloading, χεράτα και όχι με store, δημιουργία λογαριασμού και πιθανοί περιορισμοί, χρήση es explorer, χρήση adb κλπ για κάποιον έμπειρο χρήστη μπορεί να είναι απλά πράγματα. Για κάποιον άλλο όμως που λέει ότι δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ-πολύ μπορεί να είναι από δύσκολα έως ανεπιθύμητα. Άρα ένα box με λειτουργικό όπως στο κινητό του ίσως είναι η προτιμότερη λύση.

Σε κάθε περίπτωση το fire stick είναι μία από τις λύσεις (με τα υπέρ και τα κατά της), όχι όμως μονόδρομος όπως συνεχώς την παρουσιάζεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για Netflix HD&Full HD ψάξτε το με coreelec.Ήμουν και γω έτοιμος να πάρω κάτι 2ο έξτρα μόνο για Netflix,αλλά σώθηκα μόλις έβαλα το coreelec (boot from microSD σε Vorke Z6)
Link to comment
Share on other sites

Για Netflix HD&Full HD ψάξτε το με coreelec.Ήμουν και γω έτοιμος να πάρω κάτι 2ο έξτρα μόνο για Netflix,αλλά σώθηκα μόλις έβαλα το coreelec (boot from microSD σε Vorke Z6)

 

Αρκεί να είναι με amlogic (π.χ. S905, S912, S905X2,S922 κλπ) επεξεργαστή. Επίσης σε πολλά box μπορεί να τρέξει και από USB stick και να δοκιμάζεις/τρέχεις με αυτό τον τρόπο και διαφορετικά έτοιμα builds εκτός από Full HD Netflix (χρησιμοποιώντας διαφορετικά sticks).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.αρκει όμως το boxακι να υποστηρίζει boot from usb.. Τώρα τα άλλα με rockchip κλπ νομίζω έχουν το libleelec. Πάντως είναι μία,αν όχι η καλύτερη λύση.2 σε 1.Κανεις ένα reboot και ξαναμπαινεις στο άθικτο σου android λειτουργικό..
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να είναι με amlogic (π.χ. S905, S912, S905X2,S922 κλπ) επεξεργαστή. Επίσης σε πολλά box μπορεί να τρέξει και από USB stick και να δοκιμάζεις/τρέχεις με αυτό τον τρόπο και διαφορετικά έτοιμα builds εκτός από Full HD Netflix (χρησιμοποιώντας διαφορετικά sticks).

 

 

σε επεξεργαστη Alwinner H6 δεν ?????

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανείς να γίνεται κάπου αναφορά για value for money tv boxes που να παίζουν απροβλημάτιστα;

Επειδή δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με αυτά θα ήθελα μια συσκευή που απλά να τη συνδέσω και να παίζει χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι ιδιαίτερο. απλά δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία.

βλέπω ότι το xiaomi είναι η εύκολη λύση αλλά και πάλι θα ήθελα μια γνώμη από όποιον ξέρει κάτι παραπάνω από εμένα.

Αν μπορείτε να μου στείλετε και κάποιες προτάσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα (κατά προτίμηση από Ελλάδα).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

οτι περισσότερο συμβατό, εύκολο, σταθερό, με αναβαθμίσεις από μόνο του χωρίς να εχεις εγκυκλοπεδικες γνώσεις και σίγουρα πολυ φτηνό για αυτα που προσφέρει ειναι το amazon και το xiaomi.

Μόνο αν θες ήχο 5.1 στο Netflix πας σε άλλες πολύ ακριβές η οχι τοσο εύκολες λύσεις η παίρνεις το amazon και οχι το xiaomi.

Ο μόνος λόγος να υποστείς οποιαδήποτε ταλαιπωρία αγοράζοντας αλλα μηχανηματα και τα βαζω σχεδόν ολα στο καλάθι είναι πολύ ιδιαιτεροι λόγοι πχ αν παιζεις βαρια παιχνίδια η θέλεις να συνδεθείς απευθείας στο δικό σου vpn η ψάχνεις κάτι με ενσωματωμένο δορυφορικο η επίγειο δέκτη..

Ότι και να κερδίσεις αγοράζοντας άλλο μηχάνημα κατι θα χάσεις απο αυτα που προσφέρουν αυτα που είπα.

Αν σε ενδιαφέρει η απόδοση στην καθημερινότητα η ευκολία και η συμβατότητα μην το ψάχνεις κάπου αλλού.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

οτι περισσότερο συμβατό, εύκολο, σταθερό, με αναβαθμίσεις από μόνο του χωρίς να εχεις εγκυκλοπεδικες γνώσεις και σίγουρα πολυ φτηνό για αυτα που προσφέρει ειναι το amazon και το xiaomi.

Μόνο αν θες ήχο 5.1 στο Netflix πας σε άλλες πολύ ακριβές η οχι τοσο εύκολες λύσεις η παίρνεις το amazon και οχι το xiaomi.

Ο μόνος λόγος να υποστείς οποιαδήποτε ταλαιπωρία αγοράζοντας αλλα μηχανηματα και τα βαζω σχεδόν ολα στο καλάθι είναι πολύ ιδιαιτεροι λόγοι πχ αν παιζεις βαρια παιχνίδια η θέλεις να συνδεθείς απευθείας στο δικό σου vpn η ψάχνεις κάτι με ενσωματωμένο δορυφορικο η επίγειο δέκτη..

Ότι και να κερδίσεις αγοράζοντας άλλο μηχάνημα κατι θα χάσεις απο αυτα που προσφέρουν αυτα που είπα.

Αν σε ενδιαφέρει η απόδοση στην καθημερινότητα η ευκολία και η συμβατότητα μην το ψάχνεις κάπου αλλού.

Σηκώνω ψηλά τα χέρια.

Ειλικρινά αδυνατώ να αντικρούσω τόσο μεγάλη απολυτότητα ("ταλαιπωρία αγοράζοντας άλλα μηχανήματα" , "όλα στο ίδιο καλάθι" κλπ).

Ειδικά όταν μόλις λίγο πιο πάνω π.χ. έχει αναφερθεί μποξάκι με S912 με τα μισά ή λιγότερο από τα χρήματα του xiaomi ή firestick.Όσον δε αφορά το Netflix σε Full HD (που σε πολλούς πλέον μπορεί να είναι απαίτηση) επίσης λίγο πιο πάνω έχει υποδειχθεί η χρήση του coreelec που με απλούστατο τρόπο το προσφέρει με μία απλή καρτούλα SD.Αυτό άλλωστε ήταν και το πιο μεγάλο πλεονέκτημα των πιστοποιημένων κουτιών.

Το να προτείνεις κουτιά αναφέροντας τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματά τους είναι απόλυτα θεμιτό.Το να απαξιώνεις όμως συλλήβδην όλα τα υπόλοιπα όχι.

Όσον αφορά τις "εγκυκλοπεδικές γνώσεις" υποθέτω ότι το έγραψες για να δείξεις ότι είναι κάτι πιο σοβαρό από τις "εγκυκλοπαιδικές γνώσεις" που πιθανόν αφορούν μόνο παιδιά.Το τελευταίο σε παρακαλώ να το εκλάβεις ως χιούμορ.:):):):):)

Έτσι και αλλιώς σκοπός μου δεν είναι να έρθω σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση, αλλά απλώς να σημειώσω ότι καλό θα ήταν όλοι να αναφέρουν τις εμπειρίες τους/απόψεις τους από τα μηχανήματά τους και ο κάθε ενδιαφερόμενος να αποφασίζει τελικά, ανάλογα με τις ανάγκες του.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'εμέ ολοκληρωμένο κουτί και μόνο,είναι μόνο με Amlogic πλέον S912,S905x2,S922 και με υποστήριξη coreelec.Αν θες και για αναβαθμίσεις πας σε Beelink.Και υπόψιν,βάλε και φουρφουρι!!
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω για να πω πώς πήγε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοιταξε για αρχη τι ειναι ρυθμισμενο στο power key definition ...

 

Διαλεξε αυτο που λεει οτι κλεινει!

 

Και δευτερον δοκιμασε να ξανακανεις pair το ... μανισιο κοντρολ οπως εδω :

 

 

Kαλη τυχη!

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνεχώς προτείνεις ως αποκλειστική λύση και "απροβλημάτιστη" το fire stick, νομίζω καλό θα ήταν να προτείνεις σε κάθε ενδιαφερόμενο να ενημερωθεί πρώτα από το σχετικό Forum που έχεις φτιάξει.

 

Εκεί όροι όπως sideloading, χεράτα και όχι με store, δημιουργία λογαριασμού και πιθανοί περιορισμοί, χρήση es explorer, χρήση adb κλπ για κάποιον έμπειρο χρήστη μπορεί να είναι απλά πράγματα. Για κάποιον άλλο όμως που λέει ότι δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ-πολύ μπορεί να είναι από δύσκολα έως ανεπιθύμητα. Άρα ένα box με λειτουργικό όπως στο κινητό του ίσως είναι η προτιμότερη λύση.

 

Σε κάθε περίπτωση το fire stick είναι μία από τις λύσεις (με τα υπέρ και τα κατά της), όχι όμως μονόδρομος όπως συνεχώς την παρουσιάζεις.

Υπερθεματιζω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

ath οτι και να πεις η αλήθεια είναι αυτη που λέω.

το νόμισμα εχει 2 όψεις.

Οταν όμως θες την απλούστερη και περισσότερο συμβατή λύση απο Ελλάδα και εχεις "καθημερινές" απαιτήσεις πρέπει να παιξεις έτσι.

Ευπροσδεκτες όλες οι καινούργιες λύσεις οταν έρθουν.

Δεν έχουμε μετοχές στην xiaomi η στο amazon αλλα μας βολεψαν και τους ευχαριστούμε.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

ath οτι και να πεις η αλήθεια είναι αυτη που λέω.

το νόμισμα εχει 2 όψεις.

Οταν όμως θες την απλούστερη και περισσότερο συμβατή λύση απο Ελλάδα και εχεις "καθημερινές" απαιτήσεις πρέπει να παιξεις έτσι.

Ευπροσδεκτες όλες οι καινούργιες λύσεις οταν έρθουν.

Δεν έχουμε μετοχές στην xiaomi η στο amazon αλλα μας βολεψαν και τους ευχαριστούμε.

 

Τώρα τι να πω για κάποιον που πιστεύει ότι η μοναδική "αλήθεια" είναι ότι λέει αυτός.

Επίσης γιατί πρέπει να δεχθώ ότι αυτά που προτείνεις είναι "απλούστερη" και "περισσότερο συμβατή λύση από Ελλάδα"!!!!!!!!

Δηλαδή εμείς που έχουμε π.χ. το beelink GT1 2/16 από τον Οκτώβριο του 2016 και μέχρι σήμερα πάει σφαίρα σε όλα τι πρέπει να κάνουμε?Να αρχίσουμε να ευχαριστούμε την beelink ? (ούτε και εμείς έχουμε μετοχές εκεί).

Τέλος πάντων το όλο νόημα της παρέμβασής μου ήταν ότι πρέπει να παρουσιάζονται ψύχραιμα όλες οι απόψεις και πιθανές λύσεις, όσο γίνεται πιο αντικειμενικά, για να βοηθηθούν και όσοι δεν είναι τόσο έμπειροι με το αντικείμενο (αλλά και όσοι σκοπεύουν να προβούν σε αγορά και νεότερου 2ου/3ου κλπ. box).Χωρίς Αφορισμούς και Μοναδικές Αλήθειες.

Το θέμα θεωρείται εξαντλημένο από την πλευρά μου.Καλή συνέχεια.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

 

αρα στο TANIX X6 μονο librelec βαζω και οχι Corelec....ορθον? Σε ευχαριστω....τωρα ψιλοασχολουμαι με τα android κουτακια....:O

 

Eπισης....Ελληνικα forum αποκλειστικα για Android tv box υπαρχουν ?

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ηρεμία χαχα.Xiaomακιας ως το κόκκαλο,αλλά με το Mi box θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω.Όποιος το προτείνει σε χρήστες που θέλουν Netflix full HD,,απλά θα πρέπει εκτός απο το να το παινευει,να λέει και τα αρνητικά του,αλλιώς είναι ο ίδιος υπαίτιος για έναν νέο χρήστη που τον άκουσε,το πήρε και του έβγαλε πρόβλημα/τα.Και δεν είναι λίγα.(Κακό wifi,αποσυνδεσεις,χαμηλή ταχύτητα,λάθος προβολή στο ote tv,δε ξυπνάει μετά από ώρα ύπνου,τηλεχειριστήριο δε πιάνει,λαγκαρει,ειδοποίηση μόνιμη οτι ο χώρος εξαντλείται,κλπ κλπ)Δίπλα δίπλα σε ενα πιο φτηνό κινέζικο,σε καμία των περιπτώσεων δε συγκρίνεται,γιατί πολύ απλά δε θεωρείται ολοκληρωμένο κουτί!(Πολλές ελλείψεις σε hardware,μικρή μνήμη κλπ)Τώρα υπάρχει και η μικρή κατηγορία που το πήρε και δε της αρέσει το γεγονός οτι υπάρχουν χρήστες που κάνουν την ίδια δουλειά σε Netflix (Για να μη πω για γενικότερα αλλα addons)με μποξακι φτηνότερο+coreelec (που υπάρχει ολόκληρο team που το εξελίσσει συγκεκριμένα για Amlogic επεξ. γι'αυτό τονίζω πάρτε με Amlogic!) αλλά τι να κάνουμε,deal with it!Απλώς καλό θα ήταν για τη βοήθεια ολλωνων μας,να μη παινευουμε το προϊόν μας μόνο στην κατηγορία που μας αρέσει,αλλά να τονίζουμε και τα αρνητικά του!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνεχώς προτείνεις ως αποκλειστική λύση και "απροβλημάτιστη" το fire stick, νομίζω καλό θα ήταν να προτείνεις σε κάθε ενδιαφερόμενο να ενημερωθεί πρώτα από το σχετικό Forum που έχεις φτιάξει.

 

Εκεί όροι όπως sideloading, χεράτα και όχι με store, δημιουργία λογαριασμού και πιθανοί περιορισμοί, χρήση es explorer, χρήση adb κλπ για κάποιον έμπειρο χρήστη μπορεί να είναι απλά πράγματα. Για κάποιον άλλο όμως που λέει ότι δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ-πολύ μπορεί να είναι από δύσκολα έως ανεπιθύμητα. Άρα ένα box με λειτουργικό όπως στο κινητό του ίσως είναι η προτιμότερη λύση.

 

Σε κάθε περίπτωση το fire stick είναι μία από τις λύσεις (με τα υπέρ και τα κατά της), όχι όμως μονόδρομος όπως συνεχώς την παρουσιάζεις.

 

Ελληνικά ξέρεις να διαβάζεις;

Ή γράφεις μόνο σε μένα και σε άλλα παιδιά τα δικά σου, μόνο και μόνο επειδή διαφωνείς;

 

Γράφω στο ποστ μου και σε ξεχωριστή φράση: Διάβασε τα μηνύματα

 

Και μετά έρχεσαι να μου πεις ότι καλό είναι να ενημερώνεται ο άλλος για το τι προτείνουμε;;

 

Και κάτι adb, sideload κλπ τα γράφεις λες και είναι επιστήμη.

Χρησιμοποιείς τον downloader,.κατεβάζεις ο,τι χρειάζεται και πατάς install. Σου φαίνεται περίπλοκο;

 

Όσο για το box, έχω αλλάξει 2-3 εδώ και χρόνια οπότε έχω άποψη και από τις 2 πλατφόρμες; Εσύ έχεις παίξει με το Amazon stick;

Μάλλον όχι και σορρυ που στο λέω, φαίνεσαι και άσχετος από την χρήση του με αυτά που γράφεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...