Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις φίλε μου.Με τόσα που ακούγονται για το mi box φοβάσαι έστω και να το σκεφτείς.Ασε που δε θεωρείται και ολοκληρωμένο box..Οι περισσότεροι θέλουμε να έχουμε μποξακι κομπλέ με ethernet μαμά με android κανονικό,magisk κλπ.Η καλύτερη λύση αναμφίβολα είναι κινέζικο με dualboot coreelec (που είναι σχεδιασμένο για amlogic) απο microSD και playstore και ικανοπ. χώρο αποθήκευσης και τα πάντα.
Εγώ δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα. Κανά δυο φτηνά που είχα πάρει μάλιστα από gearbest πήγανε στα σκουπίδια. Τι παραπανω να θέλει κάποιος από ένα κουτί από την απροβλημάτιστη αναπαραγωγή περιεχομένου. Τι προβλήματα έχουν παρατηρηθεί δηλαδή?

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κακο wifi, κολλήματα μεχρι αηδιας, μόνιμο μήνυμα οτι εξαντλείται ο χώρος, ote tv λάθος προβολή, δε παίζει μερικά κανάλια. Σκέψου το vorke Z6 μου δε το εχω κάνει reset 2 χρόνια δεν έχει κολλήσει ποτέ.Το οτι ησουν εσύ τυχερός, δε κάνει το mi box απροβληματιστο. Αρα σημεία υπάρχουν πολλές παρτίδες προβληματικες. Απο οτι διαβάζω S905x2 Νο1 επιλογή προς το παρόν (Netflix με coreelec) και ο king το odroid n2 αλλά και αυτό θέλει δουλειά.Και όπως είπαμε ανεμιστηρακι οπωσδήποτε γιατί διαβασα και μερικά με S905x2 κολλάνε στο netflix λογω υπερθέρμανσης.
Link to comment
Share on other sites

Μποξακι με rk είναι για πέταμα;

Είναι ναι, δεν αξίζει να δώσεις χρήματα από την στιγμή που υπάρχουν με amlogic επεξεργαστές

 

sent from Mi9T pro

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το Flowfon f1 τελικα ειναι Flawedfon.... Ενω εχει android 9 οι τελευταιες ενημερωσεις εφαρμογων οπως πχ youtube και Netflix δεν λειτουργουν σωστα και πρεπει να εγκαταστησεις παλιες εκδοσεις και να μην κανεις ενημερωσεις.....

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις φίλε μου.Με τόσα που ακούγονται για το mi box φοβάσαι έστω και να το σκεφτείς.Ασε που δε θεωρείται και ολοκληρωμένο box..Οι περισσότεροι θέλουμε να έχουμε μποξακι κομπλέ με ethernet μαμά με android κανονικό,magisk κλπ.Η καλύτερη λύση αναμφίβολα είναι κινέζικο με dualboot coreelec (που είναι σχεδιασμένο για amlogic) απο microSD και playstore και ικανοπ. χώρο αποθήκευσης και τα πάντα.

 

Οι περισσότεροι όπως αναφέρεις, δε γνωρίζουν τι εστί magisk, δεν είναι χρήστες του myphone, άρα και δεν τους αρέσουν οι πειραματισμοί.

 

Mi box S χρήστης εδώ και 10 μήνες, θα συμφωνήσω μαζί σου στα εξής - usb hub connected για ethernet και usb flash για extend memory κρίνονται απαραίτητα - άρα είμαστε ήδη +20€ αν θέλετε να πάρετε κάτι καλό. Πρακτικά σε σχέση με κάποιον που ξέρει να πειραματιστεί, του βγαίνει ακριβή επιλογή για λύση out of the box.

 

0 κολλήματα, 0 reboots, καθημερινή χρήση για Netflix, YouTube, Chromecast, Cyberflix και ελάχιστες φορές Kodi για κανένα ματς.

 

Δουλεύει υποδειγματικά και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απορώ τι ταλαιπώρηστε. Πάρτε το mi box ή το fire stick να κάνετε δουλειά. Τι μπλέκετε βμε κινεζιές. Έχω το πρώτο και παίζει τούμπανο τα πάντα. Netflix, Kodi, Cinema, Cyberflix, Cosmote. Δεν έχει κολλήσει ποτέ. Πάει βούτυρο και έχει και καλό WiFi.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

πες τα στον τοίχο καλύτερα.

Υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να το καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

όλα οκ με το Mi Box S, όμως βρε παιδιά αυτό το σπαστικό μήνυμα ότι εξαντλείται ο αποθηκευτικός χώρος πως αντιμετωπίζεται? Υπάρχει κάποια ΄βελτίωση μέσω συγκεκριμένης ρύθμισης? Έκανα εκκαθάριση cache, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Έκανα επίσης εκκαθάριση data, έπρεπε να σετάρω από την αρχή κάθε εφαρμογή..

 

Όλες και όλες έχω εγκαταστήσει 10 εφαρμογές. Δηλ. μοναδική λύση είναι εξωτερική μνήμη (SSD, usb flash κλπ?)

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

πες τα στον τοίχο καλύτερα.

Υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να το καταλάβει.

 

Δηλαδή όσοι δεν ασπάζονται την προσωπική σας γνώμη/άποψη είναι όπως ο τοίχος? (πάλι καλά που δεν μίλησες για τούβλα:)).

Πέρα από την πλάκα όμως είναι κουραστικό να επανέρχεστε συνεχώς και να προσπαθείτε να επιβάλλετε ως μοναδικές λύσεις τα 2 προαναφερόμενα TVboxes. Είναι προφανές ότι κάθε μηχάνημα έχει τα υπέρ και τα κατά και είναι στις προσωπικές ανάγκες του καθενός τι θα επιλέξει. Ευτυχώς υπάρχουν πολλές λύσεις καλύτερες ή χειρότερες, ακριβότερες ή φθηνότερες.

Ήδη πιο πάνω κάποιος σου έχει γράψει κάποια αρνητική του εμπειρία για το Mi Box.

Επειδή δε πολλοί αναφέρονται στo Netflix (που ομολογουμένως για να παίξει Full HD χρειάζεται πιστοποιημένο μηχάνημα) για όλα τα amlogic μηχανήματα υπάρχει το coreelec που μπουτάροντας από μία απλή SD ή memory stick σου προσφέρει το FullHD Netflix, ενώ μπουτάροντας κανονικά έχεις όλα τα υπόλοιπα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αγόρασα πριν μία βδομάδα το X96 max και μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα. Όταν βάζω vpn και είναι συνδεδεμένο μέσω ethernet με πετάει και δεν αναγνωρίζει το δίκτυο, κάτι που δεν συμβαίνει με το wifi. το έβαλα και σε άλλο δίκτυο, καθώς άλλαξα και ip σε static. Με το wifi δεν συμβαίνει αυτό. Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αγόρασα πριν μία βδομάδα το X96 max και μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα. Όταν βάζω vpn και είναι συνδεδεμένο μέσω ethernet με πετάει και δεν αναγνωρίζει το δίκτυο, κάτι που δεν συμβαίνει με το wifi. το έβαλα και σε άλλο δίκτυο, καθώς άλλαξα και ip σε static. Με το wifi δεν συμβαίνει αυτό. Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

 

Για αναβαθμιση κοιταξες;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Για αναβαθμιση κοιταξες;

 

Έχει την τελευταία αναβάθμιση. Στο συγκεκριμένο android box έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι τετοιο? Οι xda έχουν λανσάρει μια rom η οποία ταιριάζει και αναφέρει πως λύνεται το "ethernet bug" και στο beelink και θεωρητικά τα 2 αυτά box έχουν ίδια spec.

Link to comment
Share on other sites

Έχει την τελευταία αναβάθμιση. Στο συγκεκριμένο android box έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι τετοιο? Οι xda έχουν λανσάρει μια rom η οποία ταιριάζει και αναφέρει πως λύνεται το "ethernet bug" και στο beelink και θεωρητικά τα 2 αυτά box έχουν ίδια spec.

 

Αυτο το μποξακι εχει παρα μα παρα πολλα custom firmwares

Και αρκετα απο αυτα βασιζονται και στο beelink...

Παρε ενα καλωδιο usb αρσενικο σε αρσενικο και ξεκινα τα ....πειραματα!

Και εδω εχει πολυ πραγμα...

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x2/firmware-roms-tools-do

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το μποξακι εχει παρα μα παρα πολλα custom firmwares

Και αρκετα απο αυτα βασιζονται και στο beelink...

Παρε ενα καλωδιο usb αρσενικο σε αρσενικο και ξεκινα τα ....πειραματα!

Και εδω εχει πολυ πραγμα...

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s905x2/firmware-roms-tools-do

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου . Θα ενημερωσω για την εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

Το X96 max το σκέφτομαι για 2ο.Έχει κανείς ολοκληρωμένη άποψη?Κάτι που λένε δε δουλεύει η έξοδος ήχου s/pdif? επίσης υπάρχει firmware που να προσθέτει statusbar/navbar?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Είμαι στην φάση να flashάρω το x96 max με το burning tools και μου βγάζει error στο 2%, 3% και 7%. Συγκεκριμένα την έκδοση XTM ATV V4. Σας παρακαλώ βοηθήστε με.
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να δουλέψω crt τηλεόραση με boxάκι.

πως θα γίνει η σύνδεση?

 

θα έχω κανένα πρόβλημα λέτε???

Έχει κάποια μποξακια που βγάζουν από το jack του ήχου σε rca απλά σε 480 ή 576 δεν θα έχεις και την καλύτερη ποιότητα σε εφαρμογές streaming και πρέπει να πάρεις το καλώδιο έξτρα.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Είμαι στην φάση να flashάρω το x96 max με το burning tools και μου βγάζει error στο 2%, 3% και 7%. Συγκεκριμένα την έκδοση XTM ATV V4. Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

 

Δυο πραγματα θα συμβαινουν...

Η δεν κανει για το μποξακι σου η ειναι με αλλο hardware το δικο σου!

Ααα.... κοιτα να εχεις την βερσιον 2.16.8 η την 2.17 στο tool!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι δυστυχως το X96 MAX εχει προβλημα με το ethernet ειδικα οταν παω να βαλω VPN χανει την συνδεση του . Προσπαθησα να βαλω αλλη rom που λυνει το προβλημα αλλα δεν τα καταφερα . Σκεφτομαι να το αλλαξω με καποιο αλλο αλλα να ειναι σε ποιοτητα και ταχυτητα εφαμιλλο

1)Beelink GT1 Mini (32GB) απο οτι εχω διαβασει εχει τα ιδια πραγματα με το X96MAX (μηπως θα εχει και αυτο το ιδιο προβλημα με το ethernet ?

2)X88 MAX+ (64GB)

3)Tanix TX9 Pro (32GB)

4)Sunvell T95Z Plus 3GB RAM(32GB) το πρηγουμενο με τα 2 GB RAM το εχει φιλος 3 χρονια και ειναι απροβληματιστο για αυτο δεν εχω αποψη δεν γνωριζω

Αυτο που ζητα ω ειναι vpn me ethernet μεγαλη ταχυτητα για kodi για να βλεπω υψηλη ποιοτητα ηχου και εικονα σε ταινιες

Ενημερωτικα εχω διαβασει τις τελευταιες 200 σελιδες

Αν καταφερνα να δουλεψει το x96max me ethernet και vpn δεν θα το αλλαζα

Να συμπληρωσω επισης οτι εχω vdsl 100

Σας ευχαριστω για ακομη μια φορα

Edited by andreasbal
Link to comment
Share on other sites

Το X96 max το σκέφτομαι για 2ο.Έχει κανείς ολοκληρωμένη άποψη?Κάτι που λένε δε δουλεύει η έξοδος ήχου s/pdif? επίσης υπάρχει firmware που να προσθέτει statusbar/navbar?

 

Ποιοτητα κορυφαια με οπτικη ινα σε ενισχυτη ο ηχος κορυφη , σε hdmi ο ηχος μια χαρα το μεγαλο του προβλημα το ethernet σε συδιασμο με vpn αποσυνδεετε . Αν το θελεις με συνδεση μονο wi fi ειναι κορυφη

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτητα κορυφαια με οπτικη ινα σε ενισχυτη ο ηχος κορυφη , σε hdmi ο ηχος μια χαρα το μεγαλο του προβλημα το ethernet σε συδιασμο με vpn αποσυνδεετε . Αν το θελεις με συνδεση μονο wi fi ειναι κορυφη
Vpn δε με ενδιαφέρει πλέον.Δηλαδή ethernet χωρίς vpn τρέχει καλά;Γιατί οπωσδήποτε θέλω ethernet λόγω ταχυτήτων.Επίσης με statusbar/navbar τι παίζει;

*Για υον φίλο πιο πάνω προτείνω Vorke Z6 (Tanix TX92) στα εντελώς απροβλημάτιστα.Το έχω 2 χρόνια.Είχα ακούσει εδώ την ομάδα,το πήρα και σώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι δυστυχως το X96 MAX εχει προβλημα με το ethernet ειδικα οταν παω να βαλω VPN χανει την συνδεση του . Προσπαθησα να βαλω αλλη rom που λυνει το προβλημα αλλα δεν τα καταφερα . Σκεφτομαι να το αλλαξω με καποιο αλλο αλλα να ειναι σε ποιοτητα και ταχυτητα εφαμιλλο

1)Beelink GT1 Mini (32GB) απο οτι εχω διαβασει εχει τα ιδια πραγματα με το X96MAX (μηπως θα εχει και αυτο το ιδιο προβλημα με το ethernet ?

2)X88 MAX+ (64GB)

3)Tanix TX9 Pro (32GB)

4)Sunvell T95Z Plus 3GB RAM(32GB) το πρηγουμενο με τα 2 GB RAM το εχει φιλος 3 χρονια και ειναι απροβληματιστο για αυτο δεν εχω αποψη δεν γνωριζω

Αυτο που ζητα ω ειναι vpn me ethernet μεγαλη ταχυτητα για kodi για να βλεπω υψηλη ποιοτητα ηχου και εικονα σε ταινιες

Ενημερωτικα εχω διαβασει τις τελευταιες 200 σελιδες

Αν καταφερνα να δουλεψει το x96max me ethernet και vpn δεν θα το αλλαζα

Σας ευχαριστω για ακομη μια φορα

 

Οταν λες οτι ''Προσπαθησα να βαλω αλλη rom που λυνει το προβλημα αλλα δεν τα καταφερα'' τι ενοεις ;

Δεν καταφερες να εγκαταστησεις καμοια rom απο τετοια ειδους λαθη στο εργαλειο η εβαλες καποιες και δεν σου ελυσαν το προβλημα ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι ''Προσπαθησα να βαλω αλλη rom που λυνει το προβλημα αλλα δεν τα καταφερα'' τι ενοεις ;

Δεν καταφερες να εγκαταστησεις καμοια rom απο τετοια ειδους λαθη στο εργαλειο η εβαλες καποιες και δεν σου ελυσαν το προβλημα ;

 

Δεν καταφερα να περασω καμια ολο μου κολαγε στο 7% το γραφω και πιο πανω .Δυστυχως οι γνωσεις μου δεν φτανουν απο οτι φαινεται

και ειναι κριμα γιατι αν το εφτιαχνα αυτο το μηχανακι ειναι κατα τα αλλο πολυ καλο

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Vpn δε με ενδιαφέρει πλέον.Δηλαδή ethernet χωρίς vpn τρέχει καλά;Γιατί οπωσδήποτε θέλω ethernet λόγω ταχυτήτων.Επίσης με statusbar/navbar τι παίζει;

*Για υον φίλο πιο πάνω προτείνω Vorke Z6 (Tanix TX92) στα εντελώς απροβλημάτιστα.Το έχω 2 χρόνια.Είχα ακούσει εδώ την ομάδα,το πήρα και σώθηκα.

Σε 2 με 3 μερες θα σου απαντησω για το ethernet χωρις vpn που θα το τεσταρω .

Επειδη με εχεις μπερδεψει αφου εχεις το Vorke 26 και δουλευει απροβληματιστα γιατι κοιτας το x96 max ? Επειδη εχει 4 giga ram ???

Link to comment
Share on other sites

Εγραφες και για αλλα νουμερα σφαλματων...

Τεσπα ....

Μεσα στα σετινγκς στις λεπτομερειες τι σου γραφει ...

X96Max_V311 η X96Max_V31R ;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...