Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που μπορούμε να τα βρούμε χωρίς τελωνείο mecool and gt1?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

μονο μπανκγκουντ αλλιώς ελλαδα μαγαζια και αγγελιες

Link to comment
Share on other sites

καποιος κατοχος ki kii με ενσωματωμενο dvb-t και dvb-s tuner που να τα χρησιμοποιεί ταυτοχρονα και τα τρια (+kodi) δηλαδη να μας πει εντυπωσεις απο τη χρηση του υπαρχει εδω;

ελεγα να παρω ενα να δοκιμασω αλλα εχει android 5.1 και δεν νομιζω να ειναι futureproof (3+ χρ'ονια)

Αυτό το οποίο με προβληματίζει δεν είναι το android 5.1 και η αντοχή του στο χρόνο μιας και το θέλω κυρίως για δορυφορική λήψη που υποστηρίζει και 4k λήψεις άψογα. Τα δύο μείον που βρήκα είναι η δυσκολία στην καταχώρηση των δορυφόρων μέσω diseq γιατί για κάποιο ηλίθιο λόγο δεν έκανε σάρωση κανένα κανάλι και το κύριο μείον είναι ότι ζεσταίνεται στα κόκκινα σα σόμπα και το καλοκαίρι χωρίς ψύκτρα δεν τη παλεύει. Βαράει με μια ώρα χρήση 85+ ο επεξεργαστής σύμφωνα με το μετρητή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο (χωρίς υπερθερμάνσεις, χωρίς προβλήματα με το μαμίσιο λογισμικό, να μπορεί να δουλέψει αξιοπρεπώς out of the box σε έναν άσχετο χρήστη) tv box για χρήση με kodi, κι ένα αξιοπρεπές τηλεχειριστήριο;

 

Τα xiaomi γιατί δεν τα προτιμάτε;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να λειτουργήσει το TVbox με USB webcam για Skype ?

Δυστυχώς όσο και αν προσπάθησα η webcam (έχω μια Logitech) δεν αναγνωρίζεται για αυτό το σκοπό σε οποιαδήποτε θύρα USB του TVbox.

Θα ήθελα πολύ να χρησιμοποιώ το Tvbox για teleconference ακόμη και με άλλη εφαρμογή αν είναι δυνατόν (Viber, whatsup κλπ) αλλά δεν ξέρω πως να ξεπεράσω το πρόβλημα της αναγνώρισης της USB webcam από την εκάστοτε εφαρμογή...

Edited by dimitrisx
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το οποίο με προβληματίζει δεν είναι το android 5.1 και η αντοχή του στο χρόνο μιας και το θέλω κυρίως για δορυφορική λήψη που υποστηρίζει και 4k λήψεις άψογα. Τα δύο μείον που βρήκα είναι η δυσκολία στην καταχώρηση των δορυφόρων μέσω diseq γιατί για κάποιο ηλίθιο λόγο δεν έκανε σάρωση κανένα κανάλι και το κύριο μείον είναι ότι ζεσταίνεται στα κόκκινα σα σόμπα και το καλοκαίρι χωρίς ψύκτρα δεν τη παλεύει. Βαράει με μια ώρα χρήση 85+ ο επεξεργαστής σύμφωνα με το μετρητή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ απλά πήρα ενα καμένο τροφοδοτικό από pc με 12αρι ανεμιστήρα.

Το άνοιξα και κράτησα το "Π" που έχει τον ανεμιστήρα επάνω και απλά τον έβαλα ανάποδα .

Πήρα ενα παλιό καλώδιο usb και το συνέδεσα.

Μέσα σε 5 λεπτά -20 με - 35 βαθμούς κάτω.

Με digea dvb-s δουλεύει κανονικά.

Να ενημερώσω ότι και το ki pro ζεσταίνεται πολύ όπως το kii pro.

 

Το ki pro το έχει τώρα το banggood σε ψευτο προσφορά.

Έχει λίγα θέματα με το λογισμικό αλλά καλύπτονται.

Με δορυφορική δεν το δοκίμασα ακόμα.

Στην επίγεια έχει τρομερά χρώματα αλλά παρατήρησα οτι η εικόνα δεν εχει κεντραρει.

Αφήνει 1.5 εκατοστά μαύρη γραμμή αριστερά.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά πήρα ενα καμένο τροφοδοτικό από pc με 12αρι ανεμιστήρα.

Το άνοιξα και κράτησα το "Π" που έχει τον ανεμιστήρα επάνω και απλά τον έβαλα ανάποδα .

Πήρα ενα παλιό καλώδιο usb και το συνέδεσα.

Μέσα σε 5 λεπτά -20 με - 35 βαθμούς κάτω.

Με digea dvb-s δουλεύει κανονικά.

Να ενημερώσω ότι και το ki pro ζεσταίνεται πολύ όπως το kii pro.

 

Το ki pro το έχει τώρα το banggood σε ψευτο προσφορά.

Έχει λίγα θέματα με το λογισμικό αλλά καλύπτονται.

Με δορυφορική δεν το δοκίμασα ακόμα.

Στην επίγεια έχει τρομερά χρώματα αλλά παρατήρησα οτι η εικόνα δεν εχει κεντραρει.

Αφήνει 1.5 εκατοστά μαύρη γραμμή αριστερά.

Το kii σε 4k απλά δε παίζεται. Το δοκίμασα στα uhd κανάλια σε hotbird και astra. Και εγώ θα καταφύγω σε λύση με ανεμιστήρα με usb,έχεις δίκιο είναι μόνη λύση. Αν λυθεί αυτό το θέμα είναι πολύ καλή λύση για 3 σε 1

Υγ. Στην επίγεια κεντράρει κανονικά σε μένα πάντως.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το kii κεντράρει, το ki pro δεν κεντράρει με το τελευταίο firmware.

 

Στο kii έχω βάλει malaysk firmware αν και διάβασα ότι βγήκε καινούργιο πρόσφατα από την μαμά του!

 

Όπως είσαι βρες ενα καμένο τροφοδοτικό και καθάρισες..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ki pro λένε ότι θα βγει και με 3γιγα .

Θα είναι πολύ καλή επιλογή..

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά πήρα ενα καμένο τροφοδοτικό από pc με 12αρι ανεμιστήρα.

Το άνοιξα και κράτησα το "Π" που έχει τον ανεμιστήρα επάνω και απλά τον έβαλα ανάποδα .

Πήρα ενα παλιό καλώδιο usb και το συνέδεσα.

Μέσα σε 5 λεπτά -20 με - 35 βαθμούς κάτω.

Με digea dvb-s δουλεύει κανονικά.

Να ενημερώσω ότι και το ki pro ζεσταίνεται πολύ όπως το kii pro.

 

Το ki pro το έχει τώρα το banggood σε ψευτο προσφορά.

Έχει λίγα θέματα με το λογισμικό αλλά καλύπτονται.

Με δορυφορική δεν το δοκίμασα ακόμα.

Στην επίγεια έχει τρομερά χρώματα αλλά παρατήρησα οτι η εικόνα δεν εχει κεντραρει.

Αφήνει 1.5 εκατοστά μαύρη γραμμή αριστερά.

 

Σχετικά με το ανεμιστηράκι όταν λες 12άρι εννοείς την διάσταση δηλαδή 12cm ή τα Volt που δέχεται 12V ??

Διότι εγώ που έχω αρκετά από παλιά τροφοδοτικά είναι όλα 12V. Άρα δεν μπορώ να τα τροφοδοτήσω με USB θύρα εφόσον αυτή είναι 5V.

Για να ψύξω ένα Beelink GT1 που έχω χρησιμοποιώ εξωτερικό μετασχηματιστή (με επιλογέα από 3 έως 12V).

Βέβαια ένα πλεονέκτημα που έχω με αυτό τον τρόπο είναι ότι δεν απασχολώ καμία θύρα USB και τις έχω και τις 2 ελεύθερες (π.χ. για USB με Libreelec η μία και αντάπτορα για ποντίκι ή πληκτρολόγιο/pad ασύρματα).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να λειτουργήσει το TVbox με USB webcam για Skype ?

Δυστυχώς όσο και αν προσπάθησα η webcam (έχω μια Logitech) δεν αναγνωρίζεται για αυτό το σκοπό σε οποιαδήποτε θύρα USB του TVbox.

Θα ήθελα πολύ να χρησιμοποιώ το Tvbox για teleconference ακόμη και με άλλη εφαρμογή αν είναι δυνατόν (Viber, whatsup κλπ) αλλά δεν ξέρω πως να ξεπεράσω το πρόβλημα της αναγνώρισης της USB webcam από την εκάστοτε εφαρμογή...

Δεν ξέρω αν έχεις αυτή

Logitech HD Pro Webcam C920

Πάντως σε nvidia shield tv δουλεύει μια χαρά καθώς και σε άλλα boxakia από ότι έχω διαβάσει.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ανεμιστηράκι όταν λες 12άρι εννοείς την διάσταση δηλαδή 12cm ή τα Volt που δέχεται 12V ??

Διότι εγώ που έχω αρκετά από παλιά τροφοδοτικά είναι όλα 12V. Άρα δεν μπορώ να τα τροφοδοτήσω με USB θύρα εφόσον αυτή είναι 5V.

Για να ψύξω ένα Beelink GT1 που έχω χρησιμοποιώ εξωτερικό μετασχηματιστή (με επιλογέα από 3 έως 12V).

Βέβαια ένα πλεονέκτημα που έχω με αυτό τον τρόπο είναι ότι δεν απασχολώ καμία θύρα USB και τις έχω και τις 2 ελεύθερες (π.χ. για USB με Libreelec η μία και αντάπτορα για ποντίκι ή πληκτρολόγιο/pad ασύρματα).

12 εννοώ το μέγεθος.

Όσο για τα volt δεν σε νοιάζει γιατι δουλεύουν συνήθως και με 5 απλά θα γυρνάνε αργά..

Το πλεονέκτημα ειναι οτι ετσι δεν ακους τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

12 εννοώ το μέγεθος.

Όσο για τα volt δεν σε νοιάζει γιατι δουλεύουν συνήθως και με 5 απλά θα γυρνάνε αργά..

Το πλεονέκτημα ειναι οτι ετσι δεν ακους τίποτα.

 

Συμφωνώ.

Όμως με τα 5V γυρίζουν εξαιρετικά αργά (αθόρυβα μεν αλλά πολύ αργά). Έχεις διαπιστώσει ότι έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα όπως όταν έχουν 12V ??? Δηλαδή με 5V έχεις διαφορά 20-25 βαθμούς ???

Εγώ στο Beelink GT1 (χωρίς όμως να έχω ανοίξει τρύπες και γενικά χωρίς να πειράξω το περίβλημα) έχω διαπιστώσει διαφορά έως 10 βαθμούς.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Όμως με τα 5V γυρίζουν εξαιρετικά αργά (αθόρυβα μεν αλλά πολύ αργά). Έχεις διαπιστώσει ότι έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα όπως όταν έχουν 12V ??? Δηλαδή με 5V έχεις διαφορά 20-25 βαθμούς ???

Εγώ στο Beelink GT1 (χωρίς όμως να έχω ανοίξει τρύπες και γενικά χωρίς να πειράξω το περίβλημα) έχω διαπιστώσει διαφορά έως 10 βαθμούς.

 

To gt1 έφτανε 87 βαθμούς ????? Γιατί 3 mecool/videostrong που έχω είναι να βάζεις κατσαρόλα επάνω..

Τα καινούργια δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να υπάρχει καμιά βελτίωση της προκοπής. και το ki pro καινούργιο είναι ...

Ας μας πει κάποιος να ξέρουμε και για το περιβόητο..

 

Μονο με 5v το έχω δοκιμάσει και αυτό είναι το αποτέλεσμα που λέω, δεν είμαι για πατέντες τώρα και 7v .

48-67 βαθμούς τον Οκτώβριο να δουλεύει το box .

idle μπορεί να δουλεύει και παραπάνω από ότι αν παίζει κάτι, 55-67 !

screensaver , bitcoins κλπ ....?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

To gt1 έφτανε 87 βαθμούς ????? Γιατί 3 mecool/videostrong που έχω είναι να βάζεις κατσαρόλα επάνω..

Τα καινούργια δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να υπάρχει καμιά βελτίωση της προκοπής. και το ki pro καινούργιο είναι ...

Ας μας πει κάποιος να ξέρουμε και για το περιβόητο..

 

Μονο με 5v το έχω δοκιμάσει και αυτό είναι το αποτέλεσμα που λέω, δεν είμαι για πατέντες τώρα και 7v .

48-67 βαθμούς τον Οκτώβριο να δουλεύει το box .

idle μπορεί να δουλεύει και παραπάνω από ότι αν παίζει κάτι, 55-67 !

screensaver , bitcoins κλπ ....?

To gt1 το καλοκαίρι με τις ζέστες και εντατική χρήση χτυπούσε θερμοκρασία 75-79 βαθμούς.

Τώρα οι αντίστοιχες μέγιστες θερμοκρασίες (χωρίς χρήση ανεμιστήρα) είναι 65-69 βαθμούς.

Με χρήση του ανεμιστήρα (στα 12V) η μέγιστη θερμοκρασία είναι 50-53 βαθμούς.

 

Όπως είπα χρησιμοποίησα μετασχηματιστή (που ήδη τον είχα) που μπορείς να βάλεις από 3-12V. Ομολογουμένως με τα 12V κάνει πολύ θόρυβο. Ίσως η ιδανική ρύθμιση είναι στα 7.50V που έχει ελάχιστο θόρυβο και από ότι δείχνει ικανοποιητικότατη ροή αέρα.

Έκανα και έναν 2ο με USB βύσμα για να δοκιμάσω την αποτελεσματικότητά του (η ροή του αέρα όμως φαίνεται εξαιρετικά μικρή).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα δεύτερο mini m8s ii το οποίο με ταλαιπωρεί απίστευτα. Έκανα την εξής χαζομάρα. Ήθελα να βάλω άλλο firmware οπότε με amlogic burn tool αφού έκανε erase bootloader, erase flash και μου κόλλησε στο 2% . Οπότε δεν μπαίνει πλέον γιατί δεν έχει bootloader. Έχω δοκιμάσει τους εξής τρόπους:

1) με sd card μέσω του burn card maker και όποια stock ή οποιοδήποτε firmware έχω δοκιμάσει δεν κάνει τίποτα, το κουτί. Το λαμπάκι φαίνεται μπλε κιόλας αλλά δεν κάνει οπως είπα τίποτα απολύτως όταν προσπαθώ να μπω σε recovery μέσω του reset.

2) μέσω του amlogic burner ξανά έχω δοκιμάσει άπειρες firmware και σε όλα κολλάει στο 2% ενώ βλέπει το κουτί ο υπολογιστής μου. (Το έχω δοκιμάσει σε 2 πισι). Έχω δοκιμάσει με το να το έχω στη πρίζα, να πατάω reset, να βάζω το καλώδιο. Να το βγάζω και να δοκιμάζω ίσα και με 50 φορές πάντα κολλάει στο 2% . Μου βγάζει το εξής λάθος: ]--[0x10105002]Romcode/Initialize DDR/Read initialize status/USB Control setup error.

Έχω δοκιμάσει επίσης να βγάλω το erase flash και το erase bootloader μήπως και. Έχω αλλάξει 2 καλώδια. Έχω διαβάσει άπειρα και ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει.

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση που δεν περνά απ το μυαλό μου;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμασα και με διαφορετική έκδοση amlogic burner.

Ποιά έχεις;

Το έπαθα αυτό παλιά σε ένα Teclast tablet

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτό έχω δοκιμάσει, απλά ξέχασα να το γράψω στο όλο κατεβατό μου. Έχω δοκιμάσει το 2.0.5, 2.06, 2.08, 2.09.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

αυτό αξίζει;

H96 PRO PLUS Amlogic S912 Octa Core 3GB RAM 32GB ROM TV Box

 

σε σχεση με το mecool mecool m8s pro ή το Beelink GT1 Ultimate ????

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτό έχω δοκιμάσει, απλά ξέχασα να το γράψω στο όλο κατεβατό μου. Έχω δοκιμάσει το 2.0.5, 2.06, 2.08, 2.09.

 

Μόνο μερικές ιδέες που πιθανόν να βοηθήσουν:

- Δοκίμασες όταν σταμάτησε στο 2% να μην κάνεις τίποτα άλλο, αλλά απλά να αποσυνδέσεις το USB και να το ξανασυνδέσεις μήπως συνεχίσει??

- Έχεις βρει το σωστό - "αυθεντικό" firmware του μηχανήματός σου ??

- Το καλώδιο USB είναι μικρό (κάτω από 50εκ.)? Βέβαια εάν θυμάμαι καλά (παλιότερα) το είχες αντιμετωπίσει αυτό σε άλλο μηχάνημα?

- Έχεις δοκιμάσει το USB burnig tool όπου πρώτα φορτώνεις το firmware - μετά Start - και μετά συνδέεις το Box με USB ???

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

αυτό αξίζει;

H96 PRO PLUS Amlogic S912 Octa Core 3GB RAM 32GB ROM TV Box

 

σε σχεση με το mecool mecool m8s pro ή το Beelink GT1 Ultimate ????

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Το πρώτο το έχω καιρό το έδωσα σε μια φίλη, είναι καλό, πλαστικούρα σαν συσκευή όμως. Έχω το beelink gt 1 σούπερ φοβερό και έχει και support. Οπότε το gt1 ultimate θεωρώ με περισσότερη ραμ γιατί όχι; Εγώ θα έπαιρνα το beelink σαν κατασκευή πολύ ποιοτικότερο. Δες και βιντεάκια και αποφάσισε τι θες. Για το mecool δεν έχω άποψη δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

η μικροτερη?

 

Ξεκινάει από 45 και σχετικά γρήγορα πάει σε 49-50. Μετά από πολύ και έντονη χρήση μπορεί να ανέβει έως 52-53.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτό έχω δοκιμάσει, απλά ξέχασα να το γράψω στο όλο κατεβατό μου. Έχω δοκιμάσει το 2.0.5, 2.06, 2.08, 2.09.

 

Δοκίμασες σε άλλη θύρα usb;

Είτε usb2 η ακόμα και σε usb3.

Δοκίμασε και αυτό κάπου πριν λίγο το διάβασα

 

 

uncheck erase flash and bootloader in amlogic tool and that should fix your problem

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Έχω το m8s ii,2/16.

Όταν θέλω να δω κάτι στο box ,πάω από το source της smart Samsung tv στην hdmi θύρα που έχω το box,και εν συνεχεία ανοίγω το box από το δικό του τηλεκοντρόλ.Εχω όμως άλλα δύο universal,τα οποία είναι και air mouse(σύνδεση μέσω usb),που με βολεύουν πολύ περισσότερο!Το πρόβλημα μου είναι το εξής...

Ενώ κάνω ΟΛΕΣ τις λειτουργίες μέσω και των δύο άλλων χειριστήριων,ακόμα και power off,δεν μπορώ να ανοίξω το box μέσω αυτών...Οπότε αναγκαστικά το ανοίγω από το δικό του το οποίο είναι ψιλομουφα...Ανέφερα και την τηλεόραση ,γιατί έχει μια λειτουργία στην οποία έχει ένα ir δεκτη,αλλά δεν λειτουργεί ούτε μέσω αυτής.

Μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση κάτι,ώστε να ανοίγει το box με universal remote?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...