Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτησω τους κατόχους του beelink x2:

1.το σήμα wifi ειναι γενικα ικανοποιητικο αν για παράδειγμα το μηχάνημα είναι σε διαφορετικό δωμάτιο από το router?

2.kodi 1080p παίζει απροβληματιστα? Γιατί είχαν ακουστεί κάποια προβλήματα τον πρώτο καιρό τα οποία λογικά θα έχουν λυθεί με κάποιο update.

3. Ή συσκευή έρχεται ρουταρισμενη?

Πάντως η τιμή είναι χώμα αν σκεφτείς ότι έχει και remote control. Αυτό και το MXQ με τον RK στα 30$, είναι ότι πιο φθηνό.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Το wifi γενικα στα περισσοτερα tv box ,δεν ειναι καλο.Εγω το συνδεσα με καλωδιο.

1080p και 4k παιζει χωρις προβλημα και με το kodi και με τον mx player που εχω εγκαταστησει εγω.

Ναι ρουταρισμενη.

Εχω την προτελευταια αναβαθμιση 204k4 .

Link to comment
Share on other sites

(κλασικά πετάγομαι και ρωτάω τα ίδια)

έβαλε κανείς linux στο beelink x2 , γιατί για τα λεφτά του συμφέρει από το να πάρω rpi2 ή odroid

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτησω τους κατόχους του beelink x2:

1.το σήμα wifi ειναι γενικα ικανοποιητικο αν για παράδειγμα το μηχάνημα είναι σε διαφορετικό δωμάτιο από το router?

2.kodi 1080p παίζει απροβληματιστα? Γιατί είχαν ακουστεί κάποια προβλήματα τον πρώτο καιρό τα οποία λογικά θα έχουν λυθεί με κάποιο update.

3. Ή συσκευή έρχεται ρουταρισμενη?

Πάντως η τιμή είναι χώμα αν σκεφτείς ότι έχει και remote control. Αυτό και το MXQ με τον RK στα 30$, είναι ότι πιο φθηνό.

Στο δικο μου beelink x2 το wifi ηταν προβληματικο απο την αρχη. Ενω στον ιδιο χωρο δεν ειχα προβλημα σηματος ουτε με το κινητο ουτε με το ταμπλετ. Οποτε εκανα συνδεση ethernet και ησυχασα χωρις να εχω τα σπασιματα ροης που εμφανιζουν γενικα τα ασυρματα δικτυα. Θα σου το προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι κάποια λύση θα βρεθεί δεν μπορει.....

Πρέπει να περάσετε μια rom που να μην είναι root στο TV box σας και μετά θα παίζει ή αναβαθμισμένη novago εφαρμογή..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσετε μια rom που να μην είναι root στο TV box σας και μετά θα παίζει ή αναβαθμισμένη novago εφαρμογή..

Το θέμα είναι οτι υπάρχει κόσμος που είναι ανίδεος οπως καλή ώρα εγώ για να κάνει τετοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσετε μια rom που να μην είναι root στο TV box σας και μετά θα παίζει ή αναβαθμισμένη novago εφαρμογή..

Το έχεις δοκιμάσει;

Δεν έπαιζε σε tv box ανεξάρτητα με το root.

Η τελευταία παίζει σε tv box;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι κατοχος του MK808B Plus 1GB RAM Quad - Core Android 4.4 WiFi Bluetooth Mini TV Box 1080P H.265 Amlogic M805

θελω να περασω ROM που να ειναι unroot και οχι να ειναι rootarismeni .. το εχει κανει κανεις? μπορει καποιος να μου πει ακριβως ποια ROM χρειαζομαι? καθως και το τροπο να τον κανω.?

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Λύση θα έχουμε μόνο αν υπάρχει κάπου non-rooted rom για το mxiii-g να δοκιμάσουμε. Αν κάποιος βρει κάτι ας ειδοποιήσει
Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Για το MK808B Plus υπάρχει non-root rom;

Υπαρχει, η τελευταία 112κ4. http://blog.geekbuying.com/index.php/2015/10/29/rom-download112k4-lastest-firmware-for-mk808b-plus-amlogic-m805-quad-core-tv-stick/.

Πριν κανείς οτιδήποτε σιγουρέψου ότι έχεις την ίδια έκδοση MK809B PLUS γιατί τώρα τελευταία κυκλοφορούν πολλά με διαφορετικό chipset και δεν θα έχεις Wi-Fi.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει, η τελευταία 112κ4. http://blog.geekbuying.com/index.php/2015/10/29/rom-download112k4-lastest-firmware-for-mk808b-plus-amlogic-m805-quad-core-tv-stick/.

Πριν κανείς οτιδήποτε σιγουρέψου ότι έχεις την ίδια έκδοση MK809B PLUS γιατί τώρα τελευταία κυκλοφορούν πολλά με διαφορετικό chipset και δεν θα έχεις Wi-Fi.

 

εγω την εβαλα μολις και δεν.. εχει supersu μεσα και πρεπει να ειναι rooted.. εβαλα και root checker να δοκιμασω και ζηταει perms απο το supersu αλλα σκεφτομαι να πατησω full unroot μεσα απο το supersu.. παντος στο νοβαγο μου λεει οτι ειμαι root ενω στο supersu οταν το ανοιγω δεν εχω installed su κλπ..

 

δεν μπορω να καταλαβω..

Edited by Ultralord
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα άλλο θέμα για το OTEtvGO και πιο συγκεκριμένα εδώ, ο συμφορουμίτης voriosfm είχε γράψει πώς έχει καταφέρει να κάνει unroot το στικάκι του, ένα MK809IV, ώστε να μην του βγαίνει το γνωστό μήνυμα λάθους για το root από την υπηρεσία.

 

Δεν γνωρίζω αν ταιριάζει η διαδικασία και για το MK808B Plus, γιατί αυτά τα 2 στικάκια έχουν διαφορετικό τσιπάκι Rockchip / Amlogic.

Άλλωστε, δεν έχω στην κατοχή μου κανένα από τα 2 αναφερθέντα τσιπάκια. Απλά διάβαζα το εδώ topic κι επειδή θυμόμουν το σχόλιο του voriosfm σκέφτηκα να το αναφέρω μήπως και βοηθήσει κάποιον :)

 

Επίσης, δεν γνωρίζω αν (εφόσον πετύχει) θα λύσει το θέμα με το NovaGO, γιατί είναι διαφορετική υπηρεσία από το OTEtvGO για το οποίο είχε γραφτεί, αλλά έχω την αίσθηση πώς πλέον ταιριάζουν πολύ οι 2 πλατφόρμες μετά την τελευταία αναβάθμιση του NovaGO ;)

Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κάποιος το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, εχω μια ερώτηση.

Θελω να κανω το ταμπλετ μου (galaxy note2014) tv box.δηλαδη να το βλεπω στην τηλεόρασή και να το χρησιμοποιω - χειρίζομαι με ποντικη.

Γνωριζεται τι καλώδια πρέπει να παρω για να γίνει αυτο;

Δεν θελω mirroring τυπου chromecast γιατι πολυ απλα δεν συγχρονιζουν. ...

Η τηλεόραση εχει εξοδος μονο hdmi ,οχι usb.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, εχω μια ερώτηση.

Θελω να κανω το ταμπλετ μου (galaxy note2014) tv box.δηλαδη να το βλεπω στην τηλεόρασή και να το χρησιμοποιω - χειρίζομαι με ποντικη.

Γνωριζεται τι καλώδια πρέπει να παρω για να γίνει αυτο;

Δεν θελω mirroring τυπου chromecast γιατι πολυ απλα δεν συγχρονιζουν. ...

Η τηλεόραση εχει εξοδος μονο hdmi ,οχι usb.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση. Ευχαριστώ

 

Χρειάζεσαι ένα καλώδιο το οποίο ονομάζεται MHL. (περίπου 20 cm μήκος)

Στη μία πλευρά έχει υποδοχή Micro Usb

και στην άλλη HDMI + Micro Usb (για φόρτιση).

Το συνδέεις στο tablet + 1 HDMI

και έχεις την εικόνα στη τηλεόραση.

Για χειρισμό χρειάζεσαι και ένα bluetooth mouse.

Link to comment
Share on other sites

εγω την εβαλα μολις και δεν.. εχει supersu μεσα και πρεπει να ειναι rooted.. εβαλα και root checker να δοκιμασω και ζηταει perms απο το supersu αλλα σκεφτομαι να πατησω full unroot μεσα απο το supersu.. παντος στο νοβαγο μου λεει οτι ειμαι root ενω στο supersu οταν το ανοιγω δεν εχω installed su κλπ..

 

δεν μπορω να καταλαβω..

Στο δικο μου tv box (tronsmart vega s89) η τελευταία non root rom ειναι η 107k4, την οποία και έβαλα, απο την 108k4 και πάνω ήταν όλες root. Αλλο μηχάνημα βέβαια αλλα οι rom έχουν την ιδια κωδική ονομασία.

Τελικά ο καλύτερος root checker ειναι ο novago!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από όλα αυτά τα apps που υπάρχουν στο store κανένα δεν κάνει δουλειά για να κάνουμε unroot τα boxακια?Υπάρχουν και στο youtube video που δείχνουν apps να κάνουν unroot μια συσκευή πάρα πολύ άπλα π.x. https://www.youtube.com/watch?v=GTwyTLl-rdw , κάνουν όμως τπτ η έτσι βάζω σε κίνδυνο και το box?
Link to comment
Share on other sites

χαχα δικιο εχεις... βρηκα σκεφτομαι να δω αν υπαρχει 107k4 για το mk808b plus και την περασω μπας και ειμαι τυχερος.. ξερω εγω.. :P

δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολες ειναι rooted :P

 

εχει καποιος ιδεα για το mxiii m82 ή beelink i68 αν υπαρχει rom non-root?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή:

http://blog.geekbuying.com/index.php/2014/11/19/rom-download-stock-firmware-for-mk808b-plus-amlogic-s805-tv-stick/

από τη φωτογραφία φαίνεται ότι είναι η 107κ4, για δοκίμααι την..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από όλα αυτά τα apps που υπάρχουν στο store κανένα δεν κάνει δουλειά για να κάνουμε unroot τα boxακια?Υπάρχουν και στο youtube video που δείχνουν apps να κάνουν unroot μια συσκευή πάρα πολύ άπλα π.x. https://www.youtube.com/watch?v=GTwyTLl-rdw , κάνουν όμως τπτ η έτσι βάζω σε κίνδυνο και το box?

μπορείς να κάνεις unroot αλλά πάντα μένουν υπολείμματα .Δεν ξέρουμε ποια αρχεία "διαβάζουν" τα novago,otego για να εξακριβωσουν εάν οι συσκευές είναι root... προφανώς μπερδεύονται και νομίζουν ότι ακόμα είναι)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...