Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι παιδια περιμενω να ακουσω τις γνωμες σας πριν αγορασω κατι...

απο τα 2 που ανεφερα ειδα οτι κ τα 2 εχουν Amlogic S812

Αρα που καταληγω χωρις να εχει προβληματα και το κουτι??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1264

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Αν μπορείς πες σε τι θεωρείς ότι υπερέχει το m8s για να έχουμε καλύτερη εικόνα για το κάθε προϊόν.

Και μην ξεχνάμε ότι το mxiii-g έχει στη συσκευασία και τηλεκοντρόλ. Βέβαια αυτό που μετράει είναι το tv box αλλά αν αυτά είναι πάνω κάτω τα ίδια τότε δεν μας χαλάει να έχουμε και τσάμπα τηλεκοντρόλ μαζί.

 

Ναι παιδια περιμενω να ακουσω τις γνωμες σας πριν αγορασω κατι...

απο τα 2 που ανεφερα ειδα οτι κ τα 2 εχουν Amlogic S812

Αρα που καταληγω χωρις να εχει προβληματα και το κουτι??

Από όσο έχω καταλάβει, τη σειρά Μ8 την κατασκευάζει κατά κύριο λόγο η ACEMAX. Με την ονομασια Μ8 κατασκευάζει και η ΕΝΥ. Το ίδιο συμβαίνει και με το γνωστό ΜΧIII, όπου το κατασκευάζει η ΑCEMAX και αν δεν κανω λάθος και η beelink. Δηλαδή μηχάνηματα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικα και hardware, τα οποία παίρνουν ακριβώς τις ίδιες ρομ, κατασκευάζονται από διαφορετικές εταιρίες. Γι αυτό και κάποια μηχανήματα με την ίδια ονομασία σε άλλους δουλεύουν απροβλημάτιστα, σε άλλους όχι και σε άλλους καίγονται, γιατί ρολο παίζει και η ποιότητα κατασκευής. Οι τιμές τους παίΖουν μεταξύ 60-80$, οπότε είναι πάντα στις πρώτες επιλογές για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα. Όσον αφορά τα εν λόγω μηχανήματα από τις παραπάνω κατασκευάστριες, θεωρούνται τα original, γιατί φυσικά υπάρχουν και κλώνοι με τις ίδιες ονομασίες. Το MXIII-G, το οποίο κυκλοφορεί τώρα τελευταια δεν γνωρίζω ποιος το κατασκευάζει, πάντως όχι η ACEMAX.

Εγώ δουλεύω κυρίως για kodi ένα Μ8Ν, με Ρομ από ACEMAX και από το οποίο ειμαι γενικά ικανοποιημένος. Γενικά τα M8, από οσο γνωρίζω έχουν βγει σχετικά καλά, ειδικά από άποψη hardware. Τα προβλήματα συνήθως είναι στο software, συνήθως κάποια αστεία αλλά σπαστικά bugs, τα οποία λύνονται με κάποιο update.

Δεν έχω δοκιμάσει το Μ8s, αλλά έχω διαβάσει ότι είναι καλό. Τώρα αναμεσα σε αυτό και το ΜΧΙΙΙ-G, εγώ θα επέλεγα το δεύτερο μόνο και μόνο επειδή είναι πιο καινούργιο σε κυκλοφορία, το άλλο έχει αρκετό καιρό στην αγορα και δεν έχει τόση υποστήριξη σε software, έχει βγει νομίζω ήδη Μ8S plus. Πιο πολύ πουλάει ακόμα και τώρα νομίζω το M8 παρά το Μ8S.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Θα ήθελα έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο να συνδέεται με WiFi. Να κατεβάζω για παράδειγμα μία σαιζόν από μία σειρά και μετά να τη βλέπω μέσω του tv box. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Είδα αυτό http://www.public.gr/product/perifereiaka/external-hdd/eks-skliros-diskos-echoii-e9-wireless-hard-drive-and-power-bank-32-gb/prod5210034pp/ δεν ξέρω αν ταιριάζει με αυτό που λέω και φυσικά αν έχετε κάτι να προτείνετε. :)

εαν επιμένεις για wifi hdd ...

έψαχνα για σκληρό ...

http://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html?keyphrase=wifi+hdd+%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7 (θήκες...θα βάλεις δικό σου σκληρό )

και σκληρούς .... http://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi.html?from=catspan&keyphrase=wifi+hdd

Link to comment
Share on other sites

Μαστόρια αυτο εδω πως σας φαινεται απο specs?

 

https://www.fasttech.com/products/1110/10005979/2167100-chuangsiqi-cs918-plus-quad-core-1-8ghz-android-4

 

Το γνωριζει κανεις...?

Τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ εστιν.
Link to comment
Share on other sites

Μαστόρια αυτο εδω πως σας φαινεται απο specs?

 

https://www.fasttech.com/products/1110/10005979/2167100-chuangsiqi-cs918-plus-quad-core-1-8ghz-android-4

 

Το γνωριζει κανεις...?

Κλασσικο μηχανακι του κιλου(κυριολεκτικα)οσο δουλευει μια χαρα τα παει.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ακουγόταν πολύ πάντως πριν κάποιο καιρό.

Το Pipo x8 τι λέτε; Αν και Φρανκενστάιν έχει αξιόλογα specs και reviews. Γενικά εγώ έψαχνα κάτι αξιοπιστο με 2+ Gb ram, dual boot, αν γίνεται πολλες θυρες..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ακουγόταν πολύ πάντως πριν κάποιο καιρό.

Το Pipo x8 τι λέτε; Αν και Φρανκενστάιν έχει αξιόλογα specs και reviews. Γενικά εγώ έψαχνα κάτι αξιοπιστο με 2+ Gb ram, dual boot, αν γίνεται πολλες θυρες..

Tο Χ7 παντως που περασε απο τα χερια μου πολυ καλο,και αψογη ποιοτητα κατασκευης.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Pipo x7s στα 90$ αξιζει?

Για εμενα χαλαρα το παιρνεις........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το splashtop , Unified Remote είναι στην κατηγορία remote pc .... (απομάκρυνση διαχείριση,έλεγχο του pc ,υπάρχουν πολλά ...)

για να έχεις πρόσβαση άμεσα δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο ..Μόνο es explorer (δεν χρειάζεται κάποιο άλλο πρόγραμμα εγκατεστημένο στο pc...)

το δουλεύω κάθε μέρα ....για άμεση πρόσβαση στα 10 TB του pc....(copy , paste....streaming..κτλ)

 

Σωστόςςςςςςςςς!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω σε ποιο κατάστημα έχει 90$ το pipo x7s; καλό είναι και αυτό : http://www.gearbest.com/tv-box/pp_180548.html#customer_review τι λέτε;
X820 6/64 Indian από bangood!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Θα ήθελα έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο να συνδέεται με WiFi. Να κατεβάζω για παράδειγμα μία σαιζόν από μία σειρά και μετά να τη βλέπω μέσω του tv box. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Είδα αυτό http://www.public.gr/product/perifereiaka/external-hdd/eks-skliros-diskos-echoii-e9-wireless-hard-drive-and-power-bank-32-gb/prod5210034pp/ δεν ξέρω αν ταιριάζει με αυτό που λέω και φυσικά αν έχετε κάτι να προτείνετε. :)

Εδώ είσαι: http://www.e-shop.gr/kingston-mlw221-mobilelite-wireless-p-PER.552748. Εγώ έχω το g2 αλλά δεν έχουν μεγάλες διαφορές (το g2 έχει και θύρα ethernet)..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι: http://www.e-shop.gr/kingston-mlw221-mobilelite-wireless-p-PER.552748. Εγώ έχω το g2 αλλά δεν έχουν μεγάλες διαφορές (το g2 έχει και θύρα ethernet)..

 

η μπορεις να συμδεσεις τον δισκο στο modem σου και να το δουλευεις απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεται σήμερα για απροβλημάτιστο 4k playback σε android με τουλαχιστον 2GB ram?

Κάτι δοκιμασμένο να μην καεί σε έξη μήνες.

Αν παίζει να είναι και dual boot καλύτερα αλλά οχι υποχρεωτικο γιατι αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να μην ξεφεύγει στην τιμη.

Link to comment
Share on other sites

:!: Πρέπει να γράφουμε σε κάθε σελίδα ότι υπάρχει ειδικό thread για το Ίντερνετ και τις υπηρεσίες; :mad:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 30ε ποιο είναι το καλύτερο? Mk808b plus ή beelink x2 ή chiptrip mxv (τα δύο τελευταία διαθέτουν και τηλεχειριστηριο)
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 30ε ποιο είναι το καλύτερο? Mk808b plus ή beelink x2 ή chiptrip mxv (τα δύο τελευταία διαθέτουν και τηλεχειριστηριο)

Mk808b plus

+ διαθετει την καλυτερη υποστηρηξη απο rom ,amlogik s805

- θελει επιπλεον τηλεχειριστηριο , δεν εχει υποδοχη για ethernet ,δεν εχει υποδοχες αρκετες για usb.

Beelink x2.

+ τηλεχειρηστηριο ,ethernet ,usb port

-ελειψη υποστηρηξης rom ,επεξεργαστης H3 Allwinner οχι κι η καλυτερη εταιρεια .

Mxv

+ τηλεχειρηστηριο , s805 , ethernet ,usb port

-ελειψη υποστηρηξης rom

Εγω θα προτιμουσα το mxv

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικά να το πάρω το Pipo x8? Δε με ενδιαφερει η οθόνη, αλλα ειναι σε καλή τιμή αυτά που θέλω, dual boot, 2 Gb ram, αρκετές θύρες.. Υπάρχει κάτι άλλο αξιοπιστο σε καλή τιμή;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 30ε ποιο είναι το καλύτερο? Mk808b plus ή beelink x2 ή chiptrip mxv (τα δύο τελευταία διαθέτουν και τηλεχειριστηριο)

Εχοντας δοκιμασει τα Mk808b plus και Beelink x2,θα ελεγα οτι κινουνται στις ιδιες επιδοσεις πανω κατω,σαν πιο αξοιοπιστο μηχανακι ομως θα ελεγα το Beelink,καθως σε οσα κομματια εφερα ειχα ελαχιστα θεματακια.

 

@Roid_rage

Θα ελεγα να πας στο Χ7,και αυτο δοκιμασμενο απο εμενα,εδειξε αψογο χαρακτηρα,και εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης.

 

Θα παρακαλεσω θερμα καποιους φιλους να μην γραφουν παντελως ακυρα σχολια για καποια μηχανακια.

Ειμαστε εδω για να βοηθαμε εχοντας αποψη,και εχοντας δοκιμασει τεσταρει μηχανακια..

Το γραφω αυτο εχοντας πλεον 600+ αγορες απο Κινα,σε κντ και box,οποτε εχω αμεση αποψη,και οχι ακουσα-διαβασα κτλ.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ρουταρεται χωρις να επηρεαστουν τα windows?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ρουταρεται χωρις να επηρεαστουν τα windows?

Αυτο φιλε μου δεν το ξερω καθως δεν το δοκιμασα.Αλλα θα ελεγα οτι τα παει καλυτερα μονο με το android επανω.

Τα win μπορει να τα παει και καλυτερα,αλλα θα ελεγα οτι θελει λιγη ram ακομα.Οχι οτι εχει καποιο σοβαρο θεμα,αλλα το βλεπεις οτι ζητα το κατιτις του......βεβαια εαν περασεις τα 10ρια ανασαινει καλυτερα:)Αλλα επαναλαμβανω οτι εαν δεν ζητας πολλα,κυριως σε games,δεν θα εχεις θεμα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θελει ψαξιμο.. Κατι με win10..? Τους περνανε 10αρια ή Android 5 και το βαζουν 10$ περισσοτερο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θελει ψαξιμο.. Κατι με win10..? Τους περνανε 10αρια ή Android 5 και το βαζουν 10$ περισσοτερο..

Κοιτα να δεις,τα δεκαρια ειναι το ευκολο,δεν θα εχεις θεμα να τα περασεις.Το Android 5 δεν το εχω ψαξει καθολου.Δεν ξερω ποια rom βαζουν.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

 

Θα παρακαλεσω θερμα καποιους φιλους να μην γραφουν παντελως ακυρα σχολια για καποια μηχανακια.

Ειμαστε εδω για να βοηθαμε εχοντας αποψη,και εχοντας δοκιμασει τεσταρει μηχανακια..

Το γραφω αυτο εχοντας πλεον 600+ αγορες απο Κινα,σε κντ και box,οποτε εχω αμεση αποψη,και οχι ακουσα-διαβασα κτλ.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η βέλτιστη βοήθεια που μπορεί να πάρει ένας υποψήφιος αγοραστής ενός προϊόντος είναι η άποψη κάποιου που το έχει δοκιμάσει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν βοηθά και η άποψη κάποιου που εχει σχηματιστεί απο την ενημερωσή του για τα διάφορα προϊόντα από φορουμς, διαβάζοντας απόψεις άλλων χρηστών που έχουν το προϊόν κλπ, αρκεί βέβαια να το αναφέρει αυτό. Στο κατω κατω τη γνωμη του γραφει με σκοπό να βοηθήσει. Από εκεί και πέρα ο αγοραστής είναι αυτός που θα πρεπει να το ψαξει παραπανω, να διαβάσει και να ενημερωθεί για να παρει την αποφασή του. Οι πιο επιτυχημενες αγορες ειναι αυτες οπου πριν ο αγοραστης εχει διαβασει και ενημερωθει από πολλές πηγές.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...