Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι παλιο και δοκιμασμενο,γιατι να ψαχνεσαι με ενα καινουργιο και σχετικα αγνωστο προιον οπως το RII K25A.Βεβαιως και η rii ειναι πολυ καλη εταιρεια για να μην παρεξηγηθω.

Το f10 deluxe το εχω παντως(μαζι με πολλα αλλα )και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ειναι καλυτερο ακομα και απο το f10 pro της ιδιας εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρηστω για τις απαντησεις,αν δεν κανω λαθος η εκδοση pro δεν χειριζεται και δευτερη συσκευη οπως το deluxe
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με την δευτερη συσκευη.Αλλωστε και τα δυο δουλευουν με 2,4 ανταπτορα(usb stick) δεν ειναι bluetooth να συνδεθουν με δυο συσκευες.Το f10 pro εχει ενσωματωμενη καρτα ηχου η οποια και δημιουργει προβληματα,αφου μπαινει ως προεπιλεγμενη συσκευη ηχου στο tv box που συνδεεται.Επισης θεωρω οτι η αποκριση του flymouse ειναι χειροτερη απο αυτην του deluxe.

Τελος μεγαλο μειονεκτημα θεωρω οτι δεν μπορεις να αποθηκευσης το usb stick μεσα στις συσκευες(και στις δυο mele)με αποτελεσμα να χανονται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με την δευτερη συσκευη.Αλλωστε και τα δυο δουλευουν με 2,4 ανταπτορα(usb stick) δεν ειναι bluetooth να συνδεθουν με δυο συσκευες.Το f10 pro εχει ενσωματωμενη καρτα ηχου η οποια και δημιουργει προβληματα,αφου μπαινει ως προεπιλεγμενη συσκευη ηχου στο tv box που συνδεεται.Επισης θεωρω οτι η αποκριση του flymouse ειναι χειροτερη απο αυτην του deluxe.

Τελος μεγαλο μειονεκτημα θεωρω οτι δεν μπορεις να αποθηκευσης το usb stick μεσα στις συσκευες(και στις δυο mele)με αποτελεσμα να χανονται ευκολα.

 

εννοω οτι το F10 deluxe εχει IR learning mode,δηλαδη μπορει να διαβασει τις εντολες απο αλλο τηλεχειρηστηριο και να τις αποθηκευσει στη μνημη που θες,στα κουμπια που εχεις ορησει,ετσι με αυτον τον τροπο χειριζεσαι και δευτερη συσκευη οπως tv η satellite receive

οσο για το προβλημα με την καρτα ηχου που ανεφερες το διαβασα για το παλια μοντελο οτι ειναι υπακτο στο Mele f10, ελπιζω στο f10 deluxe να διορθωθηκε αυτο το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, αλλα δεν εχω ασχοληθει καθολου με τις υπερυθρες.Το deluxe ειναι προγενεστερο μοντελο απο το pro και δεν εχει κανενα προβλημα με τον ηχο ,αφου δεν εχει ενσωματωμενη καρτα ηχου.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αυτά τα air mouse είναι γενικώς συμβατά με όλα τα Android box? Και αυτό που λέτε πιο πάνω για ένα μοντέλο που έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου, τι χρησιμότητα έχει μια κάρτα ήχου σε ένα τηλεκοντρόλ?
Link to comment
Share on other sites

Συμβατα ειναι φτανει να υπαρχει ελευθερη usb θυρα για το στικακι.Το f10 pro εχει υποδοχη για ακουστικα για να ακους τον ηχο απο την συσκευη.

Επισης εχει ηχειο και μικροφωνο για να το δουλευεις στο skype σαν ασυρματο τηλεφωνο.Εχει ομως τραγικη αποδοση.

Edited by nscovria
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αυτά τα air mouse είναι γενικώς συμβατά με όλα τα Android box? Και αυτό που λέτε πιο πάνω για ένα μοντέλο που έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου, τι χρησιμότητα έχει μια κάρτα ήχου σε ένα τηλεκοντρόλ?

 

καλησπερα ,εγω απο αυτα τα λιγα που εχω δει σε διαφορα βιντεο και απο αυτα που διαβασα ειναι οτι λειτουργουν σε ολα τα tvboxes ,τωρα μερικα πληκτρα που εχουν μερικα απο αυτα οπως και g sensor για παιχνιδια δεν λειτουργουν σε ολα τα μοντελα ,αλλα πρεπει να παρεις και tvbox της ιδιας εταιριας για να λειτουργησουν σωστα

οσον αφορα την καρτα ηχου ειναι για να κανεις voip call ,οπως skype,με λιγα λογια ειναι ενα απομακρυσμενο μικροφωνο,και συνδεεις και ακουστηκα αν θες για να μην ακουγεται η ομηλια απο τα ηχεια της tv

στο δικο μου Rii mini i28 που το δοκημασα λειτουργει κανονικα η βιντεοκληση στο skype,

αυτο που δεν προκειται να αγορασω ποτε ειναι bluetooth air mouse,γιατι την πατησα μια φορα,παρα μονο 2,4G αξιζει για αμεση αποκρηση στον χειρισμο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Θετικό που είναι συμβατά. Αυτό το mele f10 σε σχέση με ένα Tronsmart (δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά μάλλον θα καταλάβατε ποιο ειναι) στα μισά λεφτά που γενικά το αναφέρουν πολλοί, έχουν ουσιαστικές διαφορες? Για χρήση xbmc και άντε και κάνα σερφάρισμα. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Θετικό που είναι συμβατά. Αυτό το mele f10 σε σχέση με ένα! Tronsmart (δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά μάλλον θα καταλάβατε ποιο ειναι) στα μισά λεφτά που γενικά το αναφέρουν πολύ, έχουν ουσιαστικές διαφορες? Για χρήση xbmc και άντε και κάνα σερφάρισμα.

 

αν ενοεις αυτο http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-TSM-01-Air-Mouse---Keyboard-for-TV-Box---PC---Motion-Sensing-Games-317283.html

καλο μου φενεται,αλλα εγω θελω να εχει και στα βασικα κουμπια και πληκρο back η return καθως επισης και τα πληκτα εντασης ηχου που τα εχει στο πλαι εμενα δεν με εξυπηρετουν,θα τα ηθελα να τα τοποθετουσανε στο μπροστινο μερος

 

στην αρχη μου ειχε αρεσει αυτο http://www.geekbuying.com/item/MINIX-NEO-A2-2-4G-Wireless-Air-Fly-Keyboard-Mouse-with-Speaker-and-Microphone-Support-Gyroscope-Game-318159.html αλλα απ οτι διαβασα μερικα απο τα κουμπια που εχει πρεπει να αγορασεις minix tvbox για να λειτουργησουν

 

οποτε εγω σε ενα απο τα δυο που ανεφερα στην αρχη λεω να αγορασω ,με την βοηθεια σας βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο προβλημα του tronsmart ειναι η περιορισμενη εμβελεια του.Τον ρολο του return/back button τον παιζει το κουμπι που εχει για το δεξι κλικ του ποντικιου.Αναμεσα στα κουμπια για αριστερο και δεξι κλικ υπαρχει και home button.

Αυτα που λες για το minix A2 δυστυχως ισχυουν και στα mele.Για να λειτουργησουν ολα τα κουμπια πρεπει να εχεις mele tv box.

Τα βασικα παντως λειτουργουν κανονικα.Η minix εχει βγαλει και το Μ1 χωρις πληκτρολογιο,αλλα ειναι μικρο και βολικο .Παντως την αποκριση που εχει η flymouse λειτουργια το mele f10 deluxe δεν την εχω βρει σε αλλη συσκευη.

Edited by nscovria
Link to comment
Share on other sites

Το βασικο προβλημα του tronsmart ειναι η περιορισμενη εμβελεια του.Τον ρολο του return/back button τον παιζει το κουμπι που εχει για το δεξι κλικ του ποντικιου.Αναμεσα στα κουμπια για αριστερο και δεξι κλικ υπαρχει και home button.

Αυτα που λες για το minix A2 δυστυχως ισχυουν και στα mele.Για να λειτουργησουν ολα τα κουμπια πρεπει να εχεις mele tv box.

Τα βασικα παντως λειτουργουν κανονικα.Η minix εχει βγαλει και το A2 το οποιο εχει και πληκτρολογιο .Παντως την αποκριση που εχει η flymouse λειτουργια το mele f10 deluxe δεν την εχω βρει σε αλλη συσκευη.

 

πραγματικα χρησιμες οι πληροφοριες που εδωσες και για το tronsmart,δεν το ηξερα αυτο

αλλα αποτι καταλαβα στο παλιο μοντελο mele F10 ισχυε αυτο,οτι επρεπε να αγορασεις συσκευη mele για να λειτουργησουν τα extra πληκτρα,κατι το οποιο δεν εγινε ποτε λογω ενος update που δεν πραγματοποιηθηκε

γιαυτο στο νεο mele F10 deluxe αντικατασταθηκαν τα κουμπια αυτα με αλλες λειτουργιες οι οποιες συνεργαζονται σε καθε tvbox,για παραδειγμα στο δικο σου deluxe υπαρχουν "νεκρα" κουμπια λογω ασυμβατοτητας με το tvbox?συγνωμη αν γινομαι κουραστηκος,αλλα δυστηχως υπαρχουν περιορισμενα rewie οσο αφορα την χρηση αυτων των χειρηστηριων και πολλα απο αυτα ειναι στα ρωσικα

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπερδεψει!!!Το πρωτο μοντελο ειναι το f10 deluxe.Μετα εβγαλαν το f10 με διαφορες βελτιωσεις οπως ενσωματωμενη καρτα ηχου(κακη ποιοτητα ηχου ομως) και g σενσορα για να παιζεις παιχνιδια σαν να κρατας tablet(δεν δουλεψε ποτε σε εμενα).Για αναβαθμισεις δεν εχω ιδεα.Δεν ξερω καν εαν αναβαθμιζονται αυτες οι συσκευες.

Δυστυχως και στις δυο συσκευες υπαρχουν κουμπια που δεν λειτουργουν.Μιλαω για καποια απο τα 8 κουμπια που βρισκονται στο μπροστινο και κατω μερος των συσκευων.Επισης σε καποια tv box δεν λειτουργουν και μερικα απο τα 4 κουμπια που βρισκονται ακριβως απο πανω(home button και volume keys).Τα υπολοιπα ομως κουμπια και το πληκτρολογιο στο πισω μερος λειτουργουν κανονικα.

Edited by nscovria
Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπερδεψει!!!Το πρωτο μοντελο ειναι το f10 deluxe.Μετα εβγαλαν το f10 με διαφορες βελτιωσεις οπως ενσωματωμενη καρτα ηχου(κακη ποιοτητα ηχου ομως) και g σενσορα για να παιζεις παιχνιδια σαν να κρατας tablet(δεν δουλεψε ποτε σε εμενα).Για αναβαθμισεις δεν εχω ιδεα.Δεν ξερω καν εαν αναβαθμιζονται αυτες οι συσκευες.

Δυστυχως και στις δυο συσκευες υπαρχουν κουμπια που δεν λειτουργουν.Μιλαω για καποια απο τα 8 κουμπια που βρισκονται στο μπροστινο και κατω μερος των συσκευων.Επισης σε καποια tv box δεν λειτουργουν και μερικα απο τα 4 κουμπια που βρισκονται ακριβως απο πανω(home button και volume keys).Τα υπολοιπα ομως κουμπια και το πληκτρολογιο στο πισω μερος λειτουργουν κανονικα.

 

συμφωνα με αυτο το βιντεο που ειδα

αυτο καταλαβα,εκτος αν το F10X ειναι καποιο αλλο μοντελο

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο!!!!Υπαρχει και απλο f10 που εμφανισιακα ειναι το ιδιο με το deluxe(πορτοκαλι κουμπια) και τα μπερδεψα.

Το f10 pro εχει μπλε κουμπια.Η σειρα δηλαδη ειναι f10-f10 pro-f10 deluxe.

To tronsmart εχει εμβελεια γυρω στα 4 μετρα ενω τα mele δουλευουν γυρω στα 8.

Δυστυχως υπαρχουν αναφορες οτι μερικα tronsmart δεν δουλευουν με εμβελεια πανω απο 2 μετρα,αλλα ισως ηταν ελλατωματικα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι με την σειρα εχουν βγει,αυτο καταλαβα και εγω

συμφωνα με αυτα που εγραψες nscovria "Δυστυχως και στις δυο συσκευες υπαρχουν κουμπια που δεν λειτουργουν.Μιλαω για καποια απο τα 8 κουμπια που βρισκονται στο μπροστινο και κατω μερος των συσκευων.Επισης σε καποια tv box δεν λειτουργουν και μερικα απο τα 4 κουμπια που βρισκονται ακριβως απο πανω(home button και volume keys)" θα με αποτρεψουν στην αγορα του F10 Deluxe,ειναι ρισκο να μην δουλευουν τα volume -+

λεω να κανω την διαφορα και να προβω στην αγορα του http://www.geekbuying.com/item/RII-K25-2-4Ghz-Wireless-Air-Mouse-Keyboard---Infrared-Remote-Control-Audio-Chat-For-TV-BOX-PC-Game--Black-323597.html

γιατι απο το αλλο μοντελο που εχω http://www.geekbuying.com/item/RII-RT-MWK28-2-4G-Wireless-Keyoard-Air-Mouse-6-axis-Gyroscope-And-Touchpad-For-TV-BOX-MAC-XP--Black-323681.html λειτουργουν πολυ καλλα τα volume keys & pause play keys και κουμπια πλοηγησης,τα οποια ειναι τα ποιο συμαντικα για εμενα,

οσο για την καρτα ηχου δεν εχω καποια παραμορφωση η καθυστερηση στον ηχο, συμφωνα με αυτα ελπιζω να μου βγει και το αλλο χωρις προβληματα

οπως και να χει σε ευχαριστω πολυ nscovria για τις πληροφοριες και για τον χρονο που διαθεσες για να με βοηθησεις

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η rii βγαζει ποιο universal προιοντα απο τα mele και minix,αν και τα τελευταια θεωρουνται ποιο ποιοτικα.

Για παραδειγμα η flymouse λειτουργια των mele αγγιζει-για εμενα-το τελειο.

Παντως το μηχανημα που εχεις ειναι κορυφαιο(ως flymouse ειναι μετριο) και επειδη ειμαι σιγουρος πως η backlight δυνατοτητα θα σου λειψει,θα σου προτεινα να κοιταξεις και το rii rt mwk01(με μετριο touchpad,χωρις flymouse) η καποιο νεωτερο μοντελο της rii με backlight.

Τεσπα δες και κανα review στο youtube και αποφασισε.

Μπορεις να μου πεις με ποια συσκευη ειχες προβλημα με το bluetooth,γιατι σκεφτομαι να αγορασω το rii rt mwk02 και με αποθαρυνες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα τελικα παραγκειλα το RΙΙ Κ25a,δυστηχως απο οσα εχω δει τις εταιριας στο στυλ που θελω να ειναι απο εμφανηση σαν χειρηστηριο τηλεορασης δεν εχει καποιο blacklight

εκτος απο αυτο που εχω ηδη στην κατοχη μου

 

για την fly mouse λειτουργια,ζητημα να την χρησημοποιησω στο 10% οπως και τωρα με αυτο που εχω,δεν με ενδιαφερει και τοσο δηλαδη.

 

εγω το πρωτο που ειχα αγορασει ηταν αυτο

http://www.ebay.com/itm/iPazzPort-Mini-Bluetooth-Keyboard-with-Android-TV-IR-Remote-Voice-FOR-MINI-PC-/311170970705?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item48733c3451

 

δεν ηταν βεβαια fly mouse,αλλα ειχε mouse touchpad, ο κυριως λογος που το ειχα αγορασει ηταν για να μην δεσμευσω ελευθερη usb θυρα και να εκμεταλευτω την Bluetooth λειτουργια,πραγμα που δεν με απασχολει πλεον διοτι τοποθετησα usb hub στο tvbox και ειμαι οκ,

λοιπον εμενα στο δικο μου Tronsmart Vega S89 δεν μου αρεσε για τους εξης λογους:

 

πρωτον οταν δεν το λειτουργουσα για καποιο χρονο,αυτο επεφτε σε αδρανεια και οσο και να κουνουσα το δαχτυλο μου στο mouse touchpad αυτο δεν ξυπνουσε με τιποτα παρα μονο αν πατουσα παποιο κουμπι 3-4 φορες για να ξυπνησει,αυτο οφειλοταν στο android tvbox γιατι στον υπολογηστη με windows 7 64bit αποτι ειδα δεν το εκανε σε τετοιο βαθμο και ηταν ποιο αμεσο

 

ο δευτερος λογος ηταν οτι στις αποσυνδεσεις ειχα βαρεθει να κανω conect και να παταω κωδικους για να γινει συζευξη

 

και ενας ακομα λογος οτι δεν μου καθοτανε καλλα στα χερια,ειδικα τα πληκτρα πλοηγησης τα βελακια δηλαδη καθως το δεξι και αριστερο ποντικι εκει που τα εχουν κατω απο το mouse touchpad δεν βολευουν,στο λεω γιατι αποτι βλεπω ετσι ειναι τοποθετημενα και σε αυτο που ενδιαφερεσαι εσυ να αγορασεις,κατα την γνωμη μου επρεπε το αριστερο κουμπι ποντικιου να το τοποθετησουν στο αριστερο μερος της συσκευης και να το χειριζεσαι με το αριστερο χερι,

 

παντος αν το εχει καποιος φιλος σου δοκημασε το αυτο που ενδιαφερεσαι να αγορασεις,ισως σε εμενα δεν που εκατσε καλλα το συγκεκριμενο Bluetooth,αυτο που θες εσυ ισως να ταιριαξει σωστα με το μηχανημα σου

 

λογω των παραπανω προβληματων αγορασα αυτο εδω

http://s30.postimg.org/kxmo2v8cx/20150502_095225.jpg

στα 2,4g που εκτος απο αμεσο σε ολες τις λειτουργειες καθετε πολυ καλλα στα χερια,το οποιο τα αγκαλιαζουν

το αριστερο και δεξι ποντικι το χειριζομαι με τους δεικτες το χεριων που ειναι σε μορφη σκανδαλης οπως στο xbox πχ,ετσι μου μενουν ελευθεροι οι δυο αντιχειρες να πληκτρολογω ανετα

 

παντος το blacklight εκτος απο απαραιτητο ειναι μαγεια την νυχτα σε τετοιου ειδους συσκευες

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα.Δεν προκειται να αγορασω bluetooth airmouse.Νομιζα οτι θα περασω μια φορα τους κωδικους και τελος.Αν ειναι να χανει την συνδεση και να βαζω σε καθε εκκινηση τους κωδικους του bluetooth,καλυτερα να βαζω το στικακι.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Την flymouse λειτουργια αναγκαστικα θα την δουλευεις πολυ περισσοτερο με την συσκευη που αγορασες, αφου δεν εχει ουτε touchpad ουτε joystick.

Edited by nscovria
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορει να φυγει το εικονιδιο του xbmc, απο τη επιφανεια ργασιας δηλ την αρχικη σελιδα, που ειναι προεγκατεστημενο σε android 4.4? Εκανα απεγκατασταση της προεγκατεστημενης εκδοσης χωρις να αφαιρεσω πρωτα το εικονιδιο,αυτο ομως εμεινε, αλλα τωρα δεν ξερω πως να το βγαλω
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορει να φυγει το εικονιδιο του xbmc, απο τη επιφανεια ργασιας δηλ την αρχικη σελιδα, που ειναι προεγκατεστημενο σε android 4.4? Εκανα απεγκατασταση της προεγκατεστημενης εκδοσης χωρις να αφαιρεσω πρωτα το εικονιδιο,αυτο ομως εμεινε, αλλα τωρα δεν ξερω πως να το βγαλω

Reboot μετά την απεγκατάσταση έκανες?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορει να φυγει το εικονιδιο του xbmc, απο τη επιφανεια ργασιας δηλ την αρχικη σελιδα, που ειναι προεγκατεστημενο σε android 4.4? Εκανα απεγκατασταση της προεγκατεστημενης εκδοσης χωρις να αφαιρεσω πρωτα το εικονιδιο,αυτο ομως εμεινε, αλλα τωρα δεν ξερω πως να το βγαλω

 

Αν μιλάς για την κλασική αρχική επιφάνεια android τότε αν με ένα ποντίκι προσπαθήσεις να σύρεις το εικονίδιο

λογικά σου εμφανίζει στην οθόνη ένα κάδο ανακύκλωσης.

 

Αν μιλάς για κάποιον ειδικό launcher που μπορεί να έχει το κάθε tv box πολύ θα ήθελα να μάθω και εγώ πως μπορώ να αντικαταστήσω το xbmc του συγκεκριμένου launcher με το spmc που χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για κάποιον ειδικό launcher που μπορεί να έχει το κάθε tv box πολύ θα ήθελα να μάθω και εγώ πως μπορώ να αντικαταστήσω το xbmc του συγκεκριμένου launcher με το spmc που χρησιμοποιώ.
Στον default launcher του mk808b plus πατάς στο "+" και σε παει στις εφαρμογές όπου αν παρατηρήσεις, όσες κάποιες έχουν ένα λεπτό πλαίσιο γύρω τους, είναι δηλαδή επιλεγμένες. Αυτές είναι που έχουν shortcut στην επιφάνεια εργασίας. Κάνοντας κλικ πάνω στην κάθε μία τις αποεπιλέγεις και το πλαίσιο φεύγει και φυσικά φεύγει και το shortcut από την επιφάνεια. Δηλαδή είτε θες να προσθέσεις είτε να αφαιρέσεις shortcut, το κάνεις πατώντας στο "+".
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...