Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Θα σου προτινα να κοιταξεις κατι με 2GB RAM

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1281

  • makis1024

    555

  • ath156

    1790

Υπαρχει κατι τετοιο μεχρι 50 ευρω?

 

Με παρομοια "δυναμη" με αυτο που εβαλες πιο πανω και 2GB RAM δεν εχω κατι υποψιν.Αν ανεβεις λιγο θα βρεις,κοιτα τις προηγουμενες σελιδες...Αν δεν θες να ανεβεις σε χρηματα,και αυτο που εβαλες θα κανει δουλεια αν το θες μονο για ταινιες

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις αν καποιο απο τα cubieboard 1,2 η raspberry pi δουλευει απροβληματιστα και χωρις lag κτλ xbmc 720p kai 1080p αντι να αγορασω καποιο android tv box γτ ενα που εχω κολλησε το λογισμικο του κ ψαχνω να το ξεμπλοκαρω..

 

Τα έργα τα σηκώνει το rpi b+ αλλα στην πλοήγηση στα μενού μέσα θα αγανακτήσεις είναι αργό στο φόρτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θέλω να ρωτήσω και εγώ ....

 

Ποιο firmware προτείνεται για να πάμε σε KitKat και να μπει ή να έχει ένα καλό XBMC ?

 

Τώρα το έχω με αρχικό firmware από το Geekbuying με Root και σπάσιμο για τον ήχο και το SPMC που προτείνονταν αρχικά ...

Link to comment
Share on other sites

Την Quickshot 3.1 με το official 13.2 θα βάλετε

 

Unboxing και review για το Beelink Ubox R89 με τον RK3288 (Αγγλικό, σύντομα στα Ελληνικά)

 

Unboxing

 

Review

 

Καλα μολς παρελαβα και το δικο μου.......δεν το συζηταω καν,εξαιρετικο!!!

Σε ευχαριστω και εδω δημοσια φιλε μου για την συμβουλη σου.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπει κι εγω στο τρυπακι να παρω ενα android tv box και προσπαθω να βγαλω ακρη. Θα ηθελα τη βοηθεια οποιου μπορει να βοηθησει. Καταρχην, rk3288 ή s802? Το πρωτο ειναι σιγουρα αρκετα ισχυροτερο, αλλα φτανει αυτο? Ειναι με ολα τα codecs συμβατα και τα δυο? αξιζει τα περισσοτερα λεφτα το rk3288 ή για τις ταινιες (1080p) ειναι απαρκες και το s802? Αν το dts γινεται με software decoding και οχι hardware ειναι σημαντικο? Μετατροπη σε στερεοφωνικο ηχο ειναι απλη διαδικασια?

Δευτερον, πως επιλεγουμε μαρκα? Ποιο εχει καλυτερη υποστηριξη, επισημη ή μη?

 

ειδα και τα δυο review του ironwolf. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το mxiii στο βιντεο των 40mbps εχανε frames και οτι δυο τρια format δεν τα υποστηριζε, σε αντιθεση με το Beelink Ubox R89 που τα επαιξε ολα. Απλα δεν ξερω αν αυτα ειναι σημαντικα θεματα ή αν λυνονται απλα με software

Αυτα τα λιγα... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα έργα τα σηκώνει το rpi b+ αλλα στην πλοήγηση στα μενού μέσα θα αγανακτήσεις είναι αργό στο φόρτωμα.

 

 

τοσο δραμα η κατασταση δλδ να μν το κοιταξω καν????

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Οι roms του tech1 ειναι κι αυτες εξαιρετικες και περιεχουν και το xbmc build που εχω φτιαξει εγω (convictech xbmc)

 

 

 

Αυτό θα το κάνω review σε λίγες ημέρες

 

 

το πήρα ελπίζω να έκανα καλά!!! θα περιμένω το review σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό τι λέτε;

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Orion-R28-Pro-RK3288-Quad-Core-2-0GHz-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-2G-8G-Wifi-Bluetooth-Support-4K-OTA-OTG-331615.html

 

Νομιζω είναι το πιο φτηνό με rk3288 και δεν φαίνεται να του λείπει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

τοσο δραμα η κατασταση δλδ να μν το κοιταξω καν????

 

Μην το κοιτάξεις καν, ειδικά από τη στιγμή που παίρνεις π.χ. αυτό με 50$ , δηλαδή με τα ίδια ή και λιγότερα απ'όσα θα δώσεις για ένα λειτουργικό rpi εχεις ένα επαρκές media player που παιρνει κουστα στραβά και ενα linux για να το εχεις αποκλειστικά με xbmc.

 

Το rpi είναι πολύ καλό εργαλείο για πειραματισμούς και παιχνίδι, και στο λέω έχοντας το εδώ και μήνες σαν αποκλειστικό media player. Δεν είναι μόνο τα menu, είναι ότι πας να ψάξεις έναν υπότιτλο και κολλάει κάνα 5λεπτο γιατί αποφάσισε να τρέξει κάτι άλλο παράλληλα, ή ότι του στέλνεις να παίξει ένα youtube video και τρώει 30 δευτερόλεπτα να βρει λιγη ram να τρεξει το addon και μετά να αρχίσει να κανει buffering. Λυπάμαι που είχα στο σαλόνι μου το υπερπλήρες τέρας entertainment center που λέγεται xbmc και έβλεπα youtube από το κινητό γιατί ήξερα ότι θα μου βγάλει την πίστη μέχρι να πάρει μπρος, και μετά θα μείνει από ram και θα κρασάρει.

 

Θα στο συνιστούσα μόνο αν ψάχνεις αφορμή να πάρεις διαζύγιο, εγώ έφτασα πολύ κοντά και παρήγγειλα το παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό τι λέτε;

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Orion-R28-Pro-RK3288-Quad-Core-2-0GHz-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-2G-8G-Wifi-Bluetooth-Support-4K-OTA-OTG-331615.html

 

Νομιζω είναι το πιο φτηνό με rk3288 και δεν φαίνεται να του λείπει κάτι.

δες παρουσιαση εδω

http://www.cnx-software.com/category/processors/rockchip-rk32xx/

εχει θεματα με το xbmc ki wi-fi

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δες παρουσιαση εδω

http://www.cnx-software.com/category/processors/rockchip-rk32xx/

εχει θεματα με το xbmc ki wi-fi

Η γνωμη σας γιαυτο MXQ S805 http://www.geekbuying.com/item/MXQ-Amlogic-S805-Quad-Core-1-5GHz-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-1G-8G-WIFI-Miracast-DLNA-H-265-HEVC---Black-333403.html σε σχεση με αυτο CMX http://www.geekbuying.com/item/CMX-AML8726-MX-Android-4-2-Dual-Core-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-1G-8G-Built-in-XBMC-1080P-RJ45-AV-Port-with-IR-Remote-Control---Black-330173.html για αναπαραγωγή ομαλή 1080p μέσο xbmc ?

Το mxq s805 δεν έχει παθητική ψήκτρα αλλά ένα γκρι αυτοκολλητο ??

http://www.cnx-software.com/2014/10/05/mxq-s85-unboxing/

http://www.cnx-software.com/wp-content/uploads/2014/10/Netxeon_S85_V2.0_Board_large.jpg

Edited by timeout
Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν τα off topic ποστ για τις αποστολές από την Κίνα.

Με το καλό να έρθουν, εμείς συνεχίζουμε στο θέμα μας :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παρω ενα box για xbmc μονο. Θα προτιμουσα να βαλω open elec η κατι τετοιο αλλα δεν θελω να παω σε rasberry εχετε να προτεινετε κατι. Ο λογος που το θελω ετσι ειναι επειδη στο android δεν ειναι τοσο γρηγορο και σταθερο το xbmc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

έχω ένα c968 μηχάνημα εδώ και ένα χρόνο περίπου και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.¨εχω γράψει και παλιότερα γι αυτό εδώ μέσα.

βέβαια το δουλεύω σε 720 ανάλυση και τώρα ήρθε η ώρα να σκαλίσω λίγο και να περάσω νέα ρομ.

μήπως μπορεί να μου θυμίσει κάποιος τη διαδικασία φλασαρίσματος στο μηχανάκι μου...διαβάζω στα αγγλικά και χάνομαι λιγάκι.

με ενδιαφέρει να περάσω αυτήν αλλά κάπου το χάνω:

http://www.freaktab.com/showthread.php?13601-CUSTOM-ROM-QuickShoT-v3-1-for-cs968(ap6210-and-2Mpx-camera)-CR11S(ap6210-and-2Mpx-camera)

λένε πέρνα την με την official way του κατασκευαστή...

πρέπει να περάσω και νέο κερνελ πως το λένε για να έχω 1080p?

πρεοτείνετε κάτι διαφορετικό?

και κάτι ακόμη...το reset button ποιό είναι ρε παιδιά...:O

 

απο οδηγίες έχω σωσμένες απο παλιά αυτές:

1. get the RK Batch Tool 1.7

2. make sure that "Connect to PC is" disabled (Settings -> USB -> Connect to PC)

3. make sure that "USB debugging" is activated (Settings -> Developer options -> USB debugging)

4. connect the USB-Port next to microSD-Card reader to your PC

5. press the reset button for 3 to 5 sec. to activate debug mode

6. if you haven't installed the ADB (Android Debug Bridge) driver before, select the drivers which are included with the RK Batch Tool package for the new device

7. start the RK Batch Tool and make sure that your device is shown as connected (if your device isn't connected the drivers are not installed correctly)

8. open the custom firmware and start flashing by click on "Restore"

 

ισχύουν και για τη ρομ που προανέφερα?

ευχαριστω προκαταβολικά:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

έχω ένα c968 μηχάνημα εδώ και ένα χρόνο περίπου και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.¨εχω γράψει και παλιότερα γι αυτό εδώ μέσα.

βέβαια το δουλεύω σε 720 ανάλυση και τώρα ήρθε η ώρα να σκαλίσω λίγο και να περάσω νέα ρομ.

μήπως μπορεί να μου θυμίσει κάποιος τη διαδικασία φλασαρίσματος στο μηχανάκι μου...διαβάζω στα αγγλικά και χάνομαι λιγάκι.

με ενδιαφέρει να περάσω αυτήν αλλά κάπου το χάνω:

http://www.freaktab.com/showthread.php?13601-CUSTOM-ROM-QuickShoT-v3-1-for-cs968(ap6210-and-2Mpx-camera)-CR11S(ap6210-and-2Mpx-camera)

λένε πέρνα την με την official way του κατασκευαστή...

πρέπει να περάσω και νέο κερνελ πως το λένε για να έχω 1080p?

πρεοτείνετε κάτι διαφορετικό?

και κάτι ακόμη...το reset button ποιό είναι ρε παιδιά...:O

 

απο οδηγίες έχω σωσμένες απο παλιά αυτές:

1. get the RK Batch Tool 1.7

2. make sure that "Connect to PC is" disabled (Settings -> USB -> Connect to PC)

3. make sure that "USB debugging" is activated (Settings -> Developer options -> USB debugging)

4. connect the USB-Port next to microSD-Card reader to your PC

5. press the reset button for 3 to 5 sec. to activate debug mode

6. if you haven't installed the ADB (Android Debug Bridge) driver before, select the drivers which are included with the RK Batch Tool package for the new device

7. start the RK Batch Tool and make sure that your device is shown as connected (if your device isn't connected the drivers are not installed correctly)

8. open the custom firmware and start flashing by click on "Restore"

 

ισχύουν και για τη ρομ που προανέφερα?

ευχαριστω προκαταβολικά:)

 

και εγω εχω την ιδια απορια και επισης στο τελος που κατι λεει αν θελουμε να παμε σε προηγουμενη εκδοση πρεπει να σβησουμε την nand πως γινετε αυτο? υπαρχει περιπτωση να γινει bricked?

Link to comment
Share on other sites

Ας το αφήσω εδώ

 

Ελληνικό unboxing και παρουσίαση του Beelink Ubox R89 με τον RK3288

 

Unboxing

 

Review

 

Καλοριζικη η TV. Παλι καλα που δεν την εσφαξες με το μαχαιρακι που πηγες να την ανοιξης:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη η TV. Παλι καλα που δεν την εσφαξες με το μαχαιρακι που πηγες να την ανοιξης:lol:

 

Βρε συ,πολυ καλα το ανοιξε το κουτι το παλικαρι,πρωτα απο πισω το ανοιγεις,και μετα το γυρνας τουμπα,ωστε να κατσει πανω στα προστατευτικα η οθονη.

Και ναι αυτο μονο μαχαιρακι δεν ηταν...........Σκηνη απο γνωστο θριλερ μου ηρθε στο μυαλο.....:lol:

 

@Ironwolf

Εξαιρτικη επιλογη φιλε μου η οθονη αυτη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε το firmware beta 9 για το Minix X8, φτιαγμενο στο νεο sdk της amlogic, που λυνει οπως αναφερουν τα προβληματα αναπαραγωγης βιντεο και οχι μονο.

Αυριο-μεθαυριο θα υπαρξει και keep data αρχειο αναβαθμισης,για οσους δεν θελουν να τα ξαναστηνουν ολα απο την αρχη,οπως και γω!

Θα ενημερωσω για το ακριβες changelog μολις βγει,αλλα και με εντυπωσεις αφου το δοκιμασω

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στα Minix X8 και Tronsmart R28/Beelink R89. Ποιο προτείνετε απο την άποψη ποιότητας υλικών, αναπαραγωγής βίντεο αλλά και υποστήριξης;
Link to comment
Share on other sites

Και τα τρία έχουν αυτά που λες από κει και πέρα σαν ποιότητα υλικών προτείνω το minix

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Τα android box αναβάθμιση στο λειτουργικο πχ τα τελευταια έχουν την kitkat παιρνουν ή θα μείνουν με αυτή που έχουν? Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...