Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1281

  • makis1024

    555

  • ath156

    1789

Έχω το M8 S802 και συνδέω εξωτερικό 2.5" σκληρό(με usb) αλλά δεν τον βλέπει.

Έχω δοκιμάσει και NTFS και FAT32,υπάρχει τρόπος να τον δει;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το M8 S802 και συνδέω εξωτερικό 2.5" σκληρό(με usb) αλλά δεν τον βλέπει.

Έχω δοκιμάσει και NTFS και FAT32,υπάρχει τρόπος να τον δει;

 

Παρε τροφοδοτικο με πιο πολλα αμπερ.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό για το TV BOX;

 

Ναι. Απο εκει δεν παιρνει ρευμα. κι ο δισκος?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Απο εκει δεν παιρνει ρευμα. κι ο δισκος?

Ναι από εκεί παίρνει,θα κοιτάξω για μεγαλύτερο τροφοδοτικό ή μήπως βάλω μεγαλύτερη sd.

Έχω 32gb μήπως βάλω 64gb,αλλά δεν ξέρω αν θα την βλέπει!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να περάσω custom rom στο cs968 μου, δοκιμαζοντας σε άλλο pc.

3 ερωτήσεις:

1) Όταν εγκατέστησα το Beyond XBMC (launcher version), όταν άνοιγα το πρόγραμμα έδειχνε μια μαύρη οθόνη και με πέταγε πίσω στο homescreen. Το απεγκατέστησα και έβαλα το XBMC 13.2 το οποίο λειτουργεί μια χαρά αλλά δεν βρίσκω launcher version...Υπάρχει?

2) Τα addons όπως το GoTV, yifi κλπ τα βρίσκεται μέσα στα addons του προγράμματος ή από κάπου αλλού?

3) Αγόρασα από το ebay ένα airmouse το οποίο ακόμα και οταν το συνδέω με το pc δεν λειτουργεί καλά το touchpad. Δεν μπορώ με τίποτα να χειριστώ τον δείκτη του ποντικιού με το touchpad. Μετακινείται ελάχιστα. Είναι hardware το πρόβλημα? Υπάρχει κανενα app που να διορθώνει το πρόβλημα? Τα υπόλοιπα κουμπιά του airmouse λειτουργούν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να περάσω custom rom στο cs968 μου, δοκιμαζοντας σε άλλο pc.

3 ερωτήσεις:

1) Όταν εγκατέστησα το Beyond XBMC (launcher version), όταν άνοιγα το πρόγραμμα έδειχνε μια μαύρη οθόνη και με πέταγε πίσω στο homescreen. Το απεγκατέστησα και έβαλα το XBMC 13.2 το οποίο λειτουργεί μια χαρά αλλά δεν βρίσκω launcher version...Υπάρχει?

2) Τα addons όπως το GoTV, yifi κλπ τα βρίσκεται μέσα στα addons του προγράμματος ή από κάπου αλλού?

3) Αγόρασα από το ebay ένα airmouse το οποίο ακόμα και οταν το συνδέω με το pc δεν λειτουργεί καλά το touchpad. Δεν μπορώ με τίποτα να χειριστώ τον δείκτη του ποντικιού με το touchpad. Μετακινείται ελάχιστα. Είναι hardware το πρόβλημα? Υπάρχει κανενα app που να διορθώνει το πρόβλημα? Τα υπόλοιπα κουμπιά του airmouse λειτουργούν μια χαρά

Για το 2 θα ρωτήσεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=378116

Για το 3ο, έχω ακριβώς το ίδιο και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι για να δουλέψει καλά θέλει φορτισμένες μπαταρίες και 1 φορά την ημέρα να βγάζεις την τελευταία και να την ξαναβαζεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για οσους χρησιμοποιουν το Popcorn Time στο Minix X8H (ισως κανει και για αλλα) και εχουν προβλημα στην αναπαραγωγη του βιντεο με μη ομαλη κινηση ας δουνε εδω:

 

http://forum.time4popcorn.eu/viewtopic.php?f=7&t=1739

 

Το δοκιμασα στο δικο μου με Beta 8 απο Hardwareguru και εστρωσε

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Επιλογή Android TV Box :

1) TV01II RK3288 Quad Core 1.8GHz $ 87.19 με κουπόνι ( LKCOJMRE )

http://www.geekbuying.com/item/TV01II-RK3288-Quad-Core-1-8GHz-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-2G-8G-Bluetooth-2-4G-5G-WIFI-Bluetooth-OTG-Built-in-Mic-DLNA---Black-332175.html

2) Tronsmart Orion R28 Pro RK3288 Quad Core 1.8GHz Android 4.4 Mini TV Box HDMI HDD Player 2G/8G Wifi Bluetooth Support 4K OTA OTG $ 99.99

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Orion-R28-Pro-RK3288-Quad-Core-2-0GHz-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-2G-8G-Wifi-Bluetooth-Support-4K-OTA-OTG-331615.html

3) MXIII M82 Quad Core KitKat Cortex A9 ARM Mali-450 Android 4.4 5GHz WiFi Bluetooth TV Box 2GB DDR3 RAM 8GB ROM $79 με κουπονι

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_67822.html

Ποιο από τα 3 να πάρω και γιατί ? Για xbmc με DTS and DOLBY stereo απευθείας στην τβ κι όχι μεσώ ενισχυτή .

review

Tronsmart Orion R28 Pro RK3288 Quad Core 1.8GHz vs MXIII M82 Quad Core

This is a great product, this product conected a NAS server gigabite seems thath fly.

I have an Amlogic S802 product, both works great, but this in video streaming is better, is not necessary upper version of the product (as happends in amlogic) for passtrought DTS MA and other audio formats.

By other side Mali 764 is more powerfull than Mali 450, I have made a test and it wins in GPU.

Antutu benchmark v5.0 scores in 3d graphics (1920*1080) 11542 vs 9032 thath scores MXIII Amlogic s802

Edited by timeout
Link to comment
Share on other sites

Επιλογή Android TV Box :

1) TV01II RK3288 Quad Core 1.8GHz $ 87.19 με κουπόνι ( LKCOJMRE )

http://www.geekbuying.com/item/TV01II-RK3288-Quad-Core-1-8GHz-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-2G-8G-Bluetooth-2-4G-5G-WIFI-Bluetooth-OTG-Built-in-Mic-DLNA---Black-332175.html

2) Tronsmart Orion R28 Pro RK3288 Quad Core 1.8GHz Android 4.4 Mini TV Box HDMI HDD Player 2G/8G Wifi Bluetooth Support 4K OTA OTG $ 99.99

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-Orion-R28-Pro-RK3288-Quad-Core-2-0GHz-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-2G-8G-Wifi-Bluetooth-Support-4K-OTA-OTG-331615.html

3) MXIII M82 Quad Core KitKat Cortex A9 ARM Mali-450 Android 4.4 5GHz WiFi Bluetooth TV Box 2GB DDR3 RAM 8GB ROM $79 με κουπονι

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_67822.html

Ποιο από τα 3 να πάρω και γιατί ? Για xbmc με DTS and DOLBY stereo απευθείας στην τβ κι όχι μεσώ ενισχυτή .

review

Tronsmart Orion R28 Pro RK3288 Quad Core 1.8GHz vs MXIII M82 Quad Core

This is a great product, this product conected a NAS server gigabite seems thath fly.

I have an Amlogic S802 product, both works great, but this in video streaming is better, is not necessary upper version of the product (as happends in amlogic) for passtrought DTS MA and other audio formats.

By other side Mali 764 is more powerfull than Mali 450, I have made a test and it wins in GPU.

Antutu benchmark v5.0 scores in 3d graphics (1920*1080) 11542 vs 9032 thath scores MXIII Amlogic s802

Φίλος Εγώ οδευω για tronsmart, σε σχέση με το πρώτο έχει h265 και έχω διαβάσει τα καλύτερα σε πολλά review

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Για xbmc με DTS and DOLBY stereo απευθείας στην τβ κι όχι μεσώ ενισχυτή

 

Αυτο προσεξε το,γιατι μπορει να μην εχεις ηχο.Αν η τηλεοραση σου δεν κανει αποκωδικοποιηση dolby digital και DTS και αν το media player δεν κανει απο μονο του decoding σε απλο στερεο ηχο θα εχεις προβλημα.Τα minix x8-H και το tronsmart s89-H εχουν hardware υποστηριξη.Τωρα για software υποστηριξη πρεπει να βρεις καποιον που εχει και να δοκιμασει.

Στο minix x8h που εχω εγω με hardware decoding η tv μου παιζει DTS που σε αλλες περιπτωσεις δεν ειχε ηχο ή εβγαζε μηνυμα σφαλματος.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολη την παρεα

Θα ηθελα να ρωτησω στα android box μπορεις να βαλεις ενα dvb-t stick και να μπορεσεις να βλεπεις ελληνικη τηλεοραση απο monitor?

Να πω οτι δεν με ενδιαφερεο να βλεπω iptv

 

Και αλλη μια ερωτηση

 

Ποιο ειναι καλυτερο?

Tronsmart Orion R28 Pro RK3288 Quad Core 1.8GHz Android 4.4 Mini TV Box HDMI HDD Player 2G/8G Wifi Bluetooth Support 4K OTA

 

Η το mxiii

?

 

Τελικα τοσο δυσκολο ειναι να κανεις ενα android box να το κανεις να δουλεψει σαν τηλεοραση σε ενα μονιτορ ?

Edited by cookmangr
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τοσο δυσκολο ειναι να κανεις ενα android box να το κανεις να δουλεψει σαν τηλεοραση σε ενα μονιτορ ?

Για ποιο λόγο θες να κάνεις κάτι τέτοιο; Μια τηλεόραση με media player είναι φθηνότερη..

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θες να κάνεις κάτι τέτοιο; Μια τηλεόραση με media player είναι φθηνότερη..

 

Γιατι η τηλεοραση που εχω δεν εχει dvb-t και θα ηθελα να εχω 2 σε ενα

 

Αλλα δεν το θελω με ιπτβ

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η τηλεοραση που εχω δεν εχει dvb-t και θα ηθελα να εχω 2 σε ενα

 

Αλλα δεν το θελω με ιπτβ

 

Οι android συσκευες δεν παιρνουν ενα οποιοδηποτε στικακι dvb-t και δουλευουν οπως ενας υπολογιστης.Εχω δει να κυκλοφορουν 2-3 μοντελα ΕΙΔΙΚΑ για android.Και φθηνα δεν τα λες,αλλα ουτε και απλησιαστα.Για αποδοση,αν υποστηριζουν HD καναλια και ποσο γτηγορα αλλαζουν καναλια θελει ψαξιμο.Επισης ΔΕΝ ειναι συμβατα με ολες τις συσκευες,γιατι ειναι παρα πολλες και εξαρταται και απο τον κατασκευαστη αλλα και απο το firmware...

 

Πατα στο google

android dvb-t tv receiver

 

Τα πιο γνωστα ειναι της tivizen.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Απλα πιστευα οτι θα ηταν τοσο ευκολο οσο ευκολο ηταν σε ενα δορυφορικο κουτακι με enigma 2 vu solo που εβαλα το στικακι εβαλα και τους drivers και ειδωμεν φως......

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Απλα πιστευα οτι θα ηταν τοσο ευκολο οσο ευκολο ηταν σε ενα δορυφορικο κουτακι με enigma 2 vu solo που εβαλα το στικακι εβαλα και τους drivers και ειδωμεν φως......

 

Κοιτα,και στο android αν το υποστηριζει το hardware και η ROM,πανω κατω τα ιδια ειναι.Συνδεεις το "ειδικο" στικακι,κατεβαζεις την εφαρμογη που δινει η εταιρια στο Play Store και βλεπεις φως.Απλα Το θεμα συμβατοτητας με τοσες πολλες συσκευες android (κινητα,tablet,tv-boxes,κτλ) ειναι κατι που θελει δοκιμη.Λογικα αφου τα tv box εχουν USB host και αναγνωριζουν διαφορες συσκευες,και συνηθως φορανε 4.0+ εκδοση,η ζυγαρια γερνει στο οτι θα δουλευει,αλλα χωρις δοκιμη δεν μπορεις να το ξερεις σιγουρα

 

Επισης υπαρχουν καποια android TV boxes που εχουν ενσωματωμενο DVB-T (ισως και DVB-S,S2 ή και combo),αλλα δεν εχω δει κανενα review και απο specs δεν ηταν και κατι αξιολογο.Απο υποστηριξη μαλλον θα ειναι ακομα χειροτερα,αφου χωρις κοινο δεν θα παιζει τιποτα

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Απλα πιστευα οτι θα ηταν τοσο ευκολο οσο ευκολο ηταν σε ενα δορυφορικο κουτακι με enigma 2 vu solo που εβαλα το στικακι εβαλα και τους drivers και ειδωμεν φως......

Δυστυχώς συσκευές που δεν είναι generic (πληκτρολόγια, mouse, usb storage), εν γένει δεν υποστηρίζονται από το android. Χρειάζεται να ψάξεις για συγκεκριμένες λύσεις όπως ειπώθηκε που αμφιβάλλω αν θα δουλέψουν απροβλημάτιστα.

 

Αν έχεις monitor με hdmi, πάρε ένα φτηνό αποκωδικοποιητή να κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα που αφορούσαν στο ebay μεταφέρθηκαν στο σωστό thread

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=13814

Συνεχίζουμε on topic:)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα που αφορούσαν στο ebay μεταφέρθηκαν στο σωστό thread

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=13814

Συνεχίζουμε on topic:)

Πάντως εγώ δεν τα βρήκα εκεί

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν τα βρήκα εκεί

 

ενα βημα πισω στην κατηγορια ειναι

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=400946

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις αν καποιο απο τα cubieboard 1,2 η raspberry pi δουλευει απροβληματιστα και χωρις lag κτλ xbmc 720p kai 1080p αντι να αγορασω καποιο android tv box γτ ενα που εχω κολλησε το λογισμικο του κ ψαχνω να το ξεμπλοκαρω..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...