Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1094

  • gatos814

    1291

  • makis1024

    555

  • ath156

    1817

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους

θέλω να κάνω Root στο cs968 και να κρατήσω αντίγραφο της μαμάς rom. Υπάρχει κανένας οδηγός?

Αγορασμένο απο geekbuying, αυτό με τους πιγκουίνους στο άνοιγμα

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το MK908II ήρθε όπως είπα. Δεν ήταν root ούτε είχε το xbmc εγκατεστημένο.

 

Έβαλα το xbmc που μου πρότεινε ο ironwolf και 720p παίζουν καλά, μέσω Wi-Fi πάντα. Τα 1080 με τίποτα. Δοκίμασα BSPlayer, MX Player, VLC, τα ίδια. Μόνο η εφαρμογή που είχε μέσα, eHomeMediaCenter, παίζει τα πάντα αλλά δεν αναγνωρίζει υπότιτλους.

 

Σήμερα θα δοκιμάσω και καμιά custom Rom, λέω για την finless, μήπως δω βελτίωση. Πάντως για να αντικαταστήσει το htpc δεν μπορεί. Ίσως αν πάρω box με Ethernet να είναι καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλα σε όλους

 

Εχω εδω και 10 μέρες το cs968 ή tv01, αγορασμένο απο geekbuying. Πέρασα και το xbmc, έκδοση frodo και ολα καλα μέχρι στιγμής! Ειναι πολυ λίγες οι φορές που μου κόλλησε ταινία κι αυτό για κανα λεπτό. Το θεμα μου ειναι, όμως, οτι δεν εχω surround ήχο. Το εχω συνδέσει με hdmi σε μια samsung τηλεοραση και με οπτική σε ενα lg home cinema, αλλα εχω καταφέρει να παρω ήχο μόνο απο τα μπροστινά ηχεία και τον ενιςχυτη. Τα πισω, τιποτα. Κανω κατι λάθος?

 

Επίσης, υπάρχει κανένας οδηγός στα ελληνικά για να κάνω root? Το πρόβλημα μου είναι ότι είμαι σε mac. Γίνεται να γίνει root απευθείας από την συσκευή?

Edited by soula_kop
Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κάνεις κανένα σαν κατεβαστηρι, συνέχεια ανοιχτό με δίσκο εξωτερικό πάνω;

 

Δεν κατεβάζω συνέχεια, αλλά το μηχάνημα το έχω πάντα ανοιχτό με εξωτερικό δίσκο πάνω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δλδ δισκος θα σπιναρει ολημερις?μετρησε κανεις καταναλωση του κουτιου?οχι τι γραφει πισω αλλα τι τραβαει πραγματικα.......
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβάζω συνέχεια, αλλά το μηχάνημα το έχω πάντα ανοιχτό με εξωτερικό δίσκο πάνω.

 

Ποιο μοντέλο έχεις φίλε; ικανοποιημενος; κατέβασμα και αναπαραγωγή το θελω

Link to comment
Share on other sites

δλδ δισκος θα σπιναρει ολημερις?μετρησε κανεις καταναλωση του κουτιου?οχι τι γραφει πισω αλλα τι τραβαει πραγματικα.......

 

Με wattmeter 7w έχω δει σε κατανάλωση για το CS968.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο Ivideon Video Surveillance μπορεί άραγε να δουλέψει στο cs968?

 

δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, ένα απλό app είναι , δεν χρειάζεται συγκεκριμένο hardware για να τρέξει

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο Ivideon Video Surveillance μπορεί άραγε να δουλέψει στο cs968?

 

Όλες οι android συσκευές μπορούν να τρέξουν τέτοια application.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον minix Neo x7. Εχω μια απλή HD Ready Tv Με HDMI. Αν συνδέσω τον minix με HDMI και αναπαράγω έργο 1080p με ήχο DTS θα κάνει DOWNMIX τον ήχο στην TV μου? Και αν ναι, σε τί? Stereo ή AC3?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια!ενδιαφερομαι για ενα android tv box για το οποιο η χρηση θα ειναι xbmc,internet(ebay,fb κτλ)και κανενα παιχνιδακι στον ελευθερο χρονο,θα συνδεθει στο router me powerline οποτε χρειαζομαι σιγουρα ethernet!Εχω διαβασει σχεδον ολο το thread και¨βασει τα post εχω καταληξει σε αυτο

http://www.geekbuying.com/item/TV01-RK3188-Quad-Core-Google-Android-4-2-OS-Cortex-A9-1-6GHz-Mini-TV-BOX-2G-8G-BT-Mic-Camera-RJ45-External-Wifi-Antenna---Black-320161.html

απλα εχω δει και αυτο

http://www.geekbuying.com/item/T-R42II-TV-Box-Rk3188-Bluetooth-V4-0-External-Wifi-Antenna-Android-4-2-2-OS---Black-323496.html

χωρις να ειμαι κλειστος και σε καποια αλλη προταση εφοσον τα χρηματα δεν ξεπερνουν του cs968!Επιπλεον αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι

1ον.παραγγελνουμε απο geekbuing η υπαρχει και καποια αλλη ασφαλη λυση?

2ον.το geekbuing στελνει με απλο ταχυδρομειο(δηλαδη μας το αφηνουν στο γραμματοκιββωτιο η αφηνουν χαρτακι?)

3ον.περιπου ποσο καιρο κανει να ερθει?

4ον.με το τελωνειο τι παιζει?ξερω απο το ebay οτι κοιτανε δεματα αξια ανω τον 45Ε,υπαρχει κανενας που να ειχε προβλημα???

σορρυ για το μεγαλο μηνυμα και τις πολλες αποριες και ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας!

Edited by iliasmast
Link to comment
Share on other sites

Σ᾽ ευχαριστώ πολύ, για την απάντηση. Την κατεβάζω ήδη. Πάντως, απ᾽ ότι κατάλαβα, είναι υποχρεωτικό να συνδέσω την συσκευή σε pc, για να μπορέσω να την περάσω, έτσι; Δεν θα μπορούσα, π.χ., να την αντιγράψω σε usb flash ή εξωτερικό δίσκο και να την περάσω από εκεί;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να περάσεις αυτή τη rom που υποστηρίζει 5.1 και είναι και rooted

http://www.freaktab.com/showthread.php?7677-CS968-Custom-Firmware-quot-GEASS-quot-ver-1

 

Σ᾽ ευχαριστώ πολύ, για την απάντηση. Την κατεβάζω ήδη. Πάντως, απ᾽ ότι κατάλαβα, είναι υποχρεωτικό να συνδέσω την συσκευή σε pc, για να μπορέσω να την περάσω, έτσι; Δεν θα μπορούσα, π.χ., να την αντιγράψω σε usb flash ή εξωτερικό δίσκο και να την περάσω από εκεί;

 

Υ.Γ.: Συγνώμη για το διπλό post, βιάστηκα και πάτησα απάντηση αντί για παράθεση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα και καλη χρονια!ενδιαφερομαι για ενα android tv box για το οποιο η χρηση θα ειναι xbmc,internet(ebay,fb κτλ)και κανενα παιχνιδακι στον ελευθερο χρονο,θα συνδεθει στο router me powerline οποτε χρειαζομαι σιγουρα ethernet!Εχω διαβασει σχεδον ολο το thread και¨βασει τα post εχω καταληξει σε αυτο

http://www.geekbuying.com/item/TV01-RK3188-Quad-Core-Google-Android-4-2-OS-Cortex-A9-1-6GHz-Mini-TV-BOX-2G-8G-BT-Mic-Camera-RJ45-External-Wifi-Antenna---Black-320161.html

απλα εχω δει και αυτο

http://www.geekbuying.com/item/T-R42II-TV-Box-Rk3188-Bluetooth-V4-0-External-Wifi-Antenna-Android-4-2-2-OS---Black-323496.html

χωρις να ειμαι κλειστος και σε καποια αλλη προταση εφοσον τα χρηματα δεν ξεπερνουν του cs968!Επιπλεον αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι

1ον.παραγγελνουμε απο geekbuing η υπαρχει και καποια αλλη ασφαλη λυση?

2ον.το geekbuing στελνει με απλο ταχυδρομειο(δηλαδη μας το αφηνουν στο γραμματοκιββωτιο η αφηνουν χαρτακι?)

3ον.περιπου ποσο καιρο κανει να ερθει?

4ον.με το τελωνειο τι παιζει?ξερω απο το ebay οτι κοιτανε δεματα αξια ανω τον 45Ε,υπαρχει κανενας που να ειχε προβλημα???

σορρυ για το μεγαλο μηνυμα και τις πολλες αποριες και ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας!

 

Το πρώτο λινκ που δίνεις είναι το cs968 (κυκλοφορεί με διάφορα ονόματα, στη δική μου παραγγελία φαίνεται ως tv01 και όταν ανοίγει το μηχάνημα γράφει R-Box).

1) Έχω αγοράσει από geekbuing πολλές φορές χωρίς κανένα πρόβλημα (και στην επικοινωνία μαζί τους, ποτέ δεν είχα πρόβλημα)

2) Πάντα με απλό ταχυδρομείο, για να μην σταματήσει τελεωνείο.

3) Εγώ παρήγγειλα 29 Νοεμβρίου και το είχα στα χέρια μου πριν την Πρωτοχρονιά!!! (συνήθως κάνει κανά μήνα)

4) Με τελωνείο, από geekbuing, δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Φροντίζουν από μόνοι τους να αναγράφρουν στα δέματα χαμηλότερη τιμή, ούτε από ebay είχα ποτέ πρόβλημα (πάντα με απλό ταχυδρομείο). Τώρα, αν είσαι άτυχος... πάντα υπάρχει η περίπτωση να σταματήσει τελωνείο. Το σίγουρο είναι ότι θα σταματήσει τελωνείο αν επιλέξει DHL ή με άλλη courier.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις παρελαβα και εγω το cs968 και εχω καποιες ερωτησεις.

καταρχας δεν εχει xbmc.χρειαζεται οπωσδηποτε να το βαλω και ποια ειναι η λειτουργια του?

οποιος εχει κανει ρουτ και εχει βαλει καποια καστομ εχει δει διαφορα?αν δεν εχει μεγαλη διαφορα μην μπω σε αυτη τη διαδικασια.

υπαρχει τροπος να συνδεθω απο ενα πσ στο tvbox μεσω teamviewer?γιατι κατεβαζοντας το δεν μου δινει κωδικο.

και οποια αλλη πληροφορια θα μπορουσε καποιος να μου δωσει ευπροσδεκτη.ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μολις παρελαβα και εγω το cs968 και εχω καποιες ερωτησεις.

καταρχας δεν εχει xbmc.χρειαζεται οπωσδηποτε να το βαλω και ποια ειναι η λειτουργια του?

οποιος εχει κανει ρουτ και εχει βαλει καποια καστομ εχει δει διαφορα?αν δεν εχει μεγαλη διαφορα μην μπω σε αυτη τη διαδικασια.

υπαρχει τροπος να συνδεθω απο ενα πσ στο tvbox μεσω teamviewer?γιατι κατεβαζοντας το δεν μου δινει κωδικο.

και οποια αλλη πληροφορια θα μπορουσε καποιος να μου δωσει ευπροσδεκτη.ευχαριστω πολυ.

 

Αν δεν ξέρεις τι είναι το XBMC , τότε δεν το χρειάζεσαι.

Ροοτ επίσης δεν χρειάζεται αν δεν είσαι εξοικειωμένος.

Στο tv box συνδεεσαι μέσω teamviewer κανονικά από pc. Τι εννοείς δεν σου δίνει κωδικό;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις τι είναι το XBMC , τότε δεν το χρειάζεσαι.

Ροοτ επίσης δεν χρειάζεται αν δεν είσαι εξοικειωμένος.

Στο tv box συνδεεσαι μέσω teamviewer κανονικά από pc. Τι εννοείς δεν σου δίνει κωδικό;

 

καλα πες μου εσυ σε τι χρειαζεται το xbmc και πως το εγκαθιστω και ασε μετα εμενα να κρινω αν το χρειαζομαι η οχι.

απο θεμα ρουτ ειμαι πολυ εξοικειωμενος οπως και μαστομ ρομς.απλα αυτο που λεω ειναι πως ηδη εχει aosp μεσα απο οτι ειδα και θεωρω πως με ρουτ και καποια καστομ δε θα δω μεγαλη διαφορα.αν κανω λαθος διορθωσε με.

οσο για το teamviewer εννοω πως μπαινοντας στο μενου μπορω να βαλω κωδικο να συνδεσω το tv box με καποιο pc οχι το αντιθετο.εγω θελω να συνδεθω απο pc στο tv box.ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

καλα πες μου εσυ σε τι χρειαζεται το xbmc και πως το εγκαθιστω και ασε μετα εμενα να κρινω αν το χρειαζομαι η οχι.

απο θεμα ρουτ ειμαι πολυ εξοικειωμενος οπως και μαστομ ρομς.απλα αυτο που λεω ειναι πως ηδη εχει aosp μεσα απο οτι ειδα και θεωρω πως με ρουτ και καποια καστομ δε θα δω μεγαλη διαφορα.αν κανω λαθος διορθωσε με.

οσο για το teamviewer εννοω πως μπαινοντας στο μενου μπορω να βαλω κωδικο να συνδεσω το tv box με καποιο pc οχι το αντιθετο.εγω θελω να συνδεθω απο pc στο tv box.ευχαριστω και παλι.

 

νομίζω δεν υπάρχει τέτοια έκδοση teamviewer για android.

το xbmc ένα περιβάλλον για htpc (home theater pc) κοινώς αν έχεις συλλογή από ταινίες ή για να βλέπεις ονλινε περιεχόμενο (θέλει ειδικά plugin) κλπ κλπ

 

το πρόβλημα είναι να βρεις κάποιο apk για να δεις 1080p βίντεο χωρίς διακοπές

 

μπορείς κάλλιστα να δοκιμάσεις άλλα παρόμοια προγράμματα (mizuu) ή αν δε σε ενδιαφέρει τότε απλά κατεβάζεις κάποιο απλό video player (mx / bs κλπ) και κάνεις την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

νομίζω δεν υπάρχει τέτοια έκδοση teamviewer για android.

το xbmc ένα περιβάλλον για htpc (home theater pc) κοινώς αν έχεις συλλογή από ταινίες ή για να βλέπεις ονλινε περιεχόμενο (θέλει ειδικά plugin) κλπ κλπ

 

το πρόβλημα είναι να βρεις κάποιο apk για να δεις 1080p βίντεο χωρίς διακοπές

 

μπορείς κάλλιστα να δοκιμάσεις άλλα παρόμοια προγράμματα (mizuu) ή αν δε σε ενδιαφέρει τότε απλά κατεβάζεις κάποιο απλό video player (mx / bs κλπ) και κάνεις την δουλειά σου

 

μαλιστα,το θεμα ειναι πως ενω πανω στο κουτι γραφει xbmc δεν ειναι εγκατεστημενο σαν προγραμμα μεσα και μου εκανε εντυπωση.απο εκει και περα οπως λες και εσυ μαλλον θα βαλω ενα mxplayer να τελειωνει και το θεμα και δε θα πολυασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ απο εχθές να περάσω καταρχάς τους drivers για το cs968 (tv01) με σκοπό να φλασαρω τη"GEASS" ver. 1ν.

Μετα απο αρκετο ψάξιμο βρηκα τον τροπο αλλα το πρόβλημα ειναι οτι ενω φαίνεται στην διαχείριση συσκευών σαν RK31sd

στην ενημέρωση προγράμματος οδήγησης δεν περνάει με τίποτα τους drivers από τον σχετικό φάκελο.

Τις οδηγίες τις βρήκα απο εδω http://www.freaktab.com/showthread.php?8121-Collective-Thread-CS968-CloudnetGo-CR11s-TV01-UGOOS-UG410 ΄΄How to install a rom'' και εχω windows 7 x64

 

Αν εχει καποις καποια λυση η του έτυχε κατι παρομοιο, θα εκτιμούσα την βοηθεια του:)

 

edit: άνοιξα το BatchTool και βλέπει ως συνδεδεμένη την συσκευή στο πρωτο κουτακι αλλα το χρώμα του είναι μοβ αντί πρασινο...

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ απο εχθές να περάσω καταρχάς τους drivers για το cs968 (tv01) με σκοπό να φλασαρω τη"GEASS" ver. 1ν.

Μετα απο αρκετο ψάξιμο βρηκα τον τροπο αλλα το πρόβλημα ειναι οτι ενω φαίνεται στην διαχείριση συσκευών σαν RK31sd

στην ενημέρωση προγράμματος οδήγησης δεν περνάει με τίποτα τους drivers από τον σχετικό φάκελο.

Τις οδηγίες τις βρήκα απο εδω http://www.freaktab.com/showthread.php?8121-Collective-Thread-CS968-CloudnetGo-CR11s-TV01-UGOOS-UG410 ΄΄How to install a rom'' και εχω windows 7 x64

 

Αν εχει καποις καποια λυση η του έτυχε κατι παρομοιο, θα εκτιμούσα την βοηθεια του:)

 

edit: άνοιξα το BatchTool και βλέπει ως συνδεδεμένη την συσκευή στο πρωτο κουτακι αλλα το χρώμα του είναι μοβ αντί πρασινο...

 

Ο μόνος λόγος που έχω κρατήσει ένα παλιό pc με Windows Xp είναι για να αποφύγω τέτοια θέματα.

Ο,τι χρειάζεται φλασαρισμα (κινητό, tv box, ταμπλετ) πάντα γίνεται μια χαρά με αυτό το pc.

Αντίθετα πάντα υπήρχε ταλαιπωρεί όταν δοκίμασα με τα άλλα 2 pc που έχω με Windows 7 και 8.1

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...