Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το cs968 εχει 4 θυρες

 

Εχω παρει tv box εδω και κανα 8μηνο.Ωραιο εξυπηρετικο αλλα το αφησα στην ακρη βασικα λογω πληκτρολογιου και ειπα παλι να το ξαναπιασω.

Δεν το θελω για τιποτα φοβερα πραγματα και αυτο που εχω με καλυπτε μια χαρα.

Αυτο που θελω ειναι να κανω την μια θυρα που εχει 3-4 για να βαλω το πληκτρολογιο καμερα για skype και ισως και σκληρο δισκο.

Απο οτι θυμαμαι καποτε που το ειχα ψαξει μπορουσα να τα καλω αυτα οποτε ηρθε ο καιρος να τα ξαναπιασω..

Καμερα ,αν παιξει,εχω,σκληρο,αν παιξει εχω οποτε μου λειπει hubακι και πληκτρολογιο..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1094

  • gatos814

    1291

  • makis1024

    555

  • ath156

    1817

.. σήμερα έκανα παραγγελία το CS968 από dealsprime και εγώ.

ελπιζω όλα να είναι οκ

.. ekkli σου κάνει τα ίδια με τις ταινίες και όταν δεν τις αναπαράγεις από το ασύρματο δίκτυο ;

 

Πάλι καλά, όχι.

Για αυτό το λόγο, η λύση που έχω καταλήξει όταν είναι να δω κάτι, είναι να τα αντιγράφω από τα πισιά στον εξωτερικό δίσκο που έχω μόνιμα επάνω στο tv box.

Οι ταχύτητες που έχω παρατηρήσει και έχουν ενδιαφέρον νομίζω, είναι συνήθως στο 1,5 MB/s σύμφωνα με τον ES Explorer, ενώ χθες το βράδυ, στις ίδιες συνθήκες, χωρίς λόγο ήταν στα 700 kb/s με αποτέλεσμα για να περάσω μια ταινία στον εξωτερικό δίσκο να κάνει πάνω από ένα τέταρτο.

Θυμίζω ότι μιλάμε για αντιγραφή μέσω τοπικού δικτύου και ενώ τα πισιά είναι ασύρματα συνδεδεμένα στο ρούτερ, το tv box είναι ενσύρματα.

Καλώς να το λάβεις το μηχανηματάκι σου και να σου πηγαίνει μια χαρά

 

πάντως ο ekkli αν και έχει αυτά τα πετάγματα ,από ότι κατάλαβα ,χωρίς να κάνει τίποτα, μια χαρά βλέπει το μηχάνημα του το δίκτυο ,και βλέπει ταινίες μέσω δικτύου άνετα,όσο αφορά την μεταφορά των δεδομένων.

 

πετάγματα εννοείς τις διακοπές στην αναπαραγωγή , ε ;

να με πετάξει από το δίκτυο, μέχρι στιγμής δεν μου συμβαίνει.

και κάτι ακόμα, δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με ότι δεν προλαβαίνει να κάνει μπάφερινκ το μηχάνημα, συμβαίνει και στα πιο μικρά αρχεία, πχ 24λεπτο βίντεο με μέγεθος 210 ΜΒ.

 

Καλημερα

Usb hub(3-4) θυρες παιζουν? Να επιλεξω καποιο συγκεκριμενα?

 

αν και όπως σου απάντησαν, το μηχάνημα έχει ήδη 4 θύρες πάνω, αν θες για μεγαλύτερη ευελιξία να έχεις κάποιο χαμπάκι πάνω, δουλεύει μια χαρά.

Εγώ αρχικά έβαλα αυτό , αλλά επειδή δεν μπορούσε να σηκώσει τα ρεύματα του το tv box, μετά έβαλα αυτό , το οποίο έχει τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

[quote name=

 

 

αν και όπως σου απάντησαν, το μηχάνημα έχει ήδη 4 θύρες πάνω, αν θες για μεγαλύτερη ευελιξία να έχεις κάποιο χαμπάκι πάνω, δουλεύει μια χαρά.

Εγώ αρχικά έβαλα αυτό , αλλά επειδή δεν μπορούσε να σηκώσει τα ρεύματα του το tv box, μετά έβαλα αυτό , το οποίο έχει τροφοδοτικό.

Οποτε γινεται να εχω 3 συσκευες ταυτοχρονα επανω !! Οκ σε ευχαριστω.

 

ΥΓ .αυτο που προτειναν πριν οντως εχει 4 θυρες.εγω ομως εχω ηδη tv box και με 5 ευρω hub

Που μου προτεινεις κανω την δουλεια μου.ποιος ο λογος να παρω καινουργιο??

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να χρησιμοποιώ αποκλειστικά xmbc και μόνο αυτό. Υπάρχει κάτι αξιόλογο που να μη χρειάζεται να ασχοληθεις 1 βδομάδα ψάχνοντας τι δε δουλεύει σωστά και πως θα το διορθώσεις περνώντας διάφορες εκδόσεις απο το net? Έχω δεί το CS968, το Pivos και το OUYA. Εχει κανείς εμπειρία απο το τελευταίο? Διαβάζω καλά λόγια πάντως..
Link to comment
Share on other sites

ekkli

..νομίζω πρέπει να περάσεις την rom που έχουν οι υπόλοιποι (αν έχεις κάποια άλλη ) για να δούμε αν διορθώνεται το πρόβλημα ,

...για να σου κάνει το ίδιο πρόβλημα και ενσύρματα τι να πω.

 

λογικά θα έχεις και μεγάλο πρόβλημα με το xbmc.

 

πρέπει να μιλήσεις και με κάποιον από τους άλλους φίλου που έχουν το cs968 μήπως με την εμπειρία τους σε οδηγήσουν κάπου.

 

... μετά τι να πω ,υπάρχει λες πιθανότητα ελατωματικού μηχανήματος;

Edited by Buried
Link to comment
Share on other sites

ekkli

..νομίζω πρέπει να περάσεις την rom που έχουν οι υπόλοιποι (αν έχεις κάποια άλλη ) για να δούμε αν διορθώνεται το πρόβλημα ,

...για να σου κάνει το ίδιο πρόβλημα και ενσύρματα τι να πω.

 

λογικά θα έχεις και μεγάλο πρόβλημα με το xbmc.

 

πρέπει να μιλήσεις και με κάποιον από τους άλλους φίλου που έχουν το cs968 μήπως με την εμπειρία τους σε οδηγήσουν κάπου.

 

... μετά τι να πω ,υπάρχει λες πιθανότητα ελατωματικού μηχανήματος;

 

το κουφό φίλε μου, είναι ότι με το xbmc δεν έχω κανένα πρόβλημα, εκτός από την κακή ποιότητα παιξίματος (πολλά σπασίματα, ασύγχρονος ήχος), κατά τ'άλλα, αν αρχίσει να παίζει, δεν σταματάει αν δεν το κόψω εγώ. Καμία σχέση με την αναπαραγωγή μέσω τοπικού δικτύου. Βιαζόμουνα χθες και για να δω 40λεπτη σειρά, είχα 3 διακοπές.

 

Όμως, να αλλάξω ρομ, ακόμα και αν υπάρχουν μονάχα υπόνοιες ότι μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, ακόμα και που είμαι άσχετος με αυτή τη διαδικασία, αλλά δεν μου έχει πει κάποιος δοκίμασε την χ ή ψ ρομ γιατί υπάρχουν διάφορες.

Link to comment
Share on other sites

το κουφό φίλε μου, είναι ότι με το xbmc δεν έχω κανένα πρόβλημα, εκτός από την κακή ποιότητα παιξίματος (πολλά σπασίματα, ασύγχρονος ήχος), κατά τ'άλλα, αν αρχίσει να παίζει, δεν σταματάει αν δεν το κόψω εγώ. Καμία σχέση με την αναπαραγωγή μέσω τοπικού δικτύου. Βιαζόμουνα χθες και για να δω 40λεπτη σειρά, είχα 3 διακοπές.

 

Όμως, να αλλάξω ρομ, ακόμα και αν υπάρχουν μονάχα υπόνοιες ότι μπορεί να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, ακόμα και που είμαι άσχετος με αυτή τη διαδικασία, αλλά δεν μου έχει πει κάποιος δοκίμασε την χ ή ψ ρομ γιατί υπάρχουν διάφορες.

 

Να πω και γω τη βλακεία μου. Μήπως πέφτει σε hibernate ο Η/Υ που streamάρεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλα στο tv box κανεις σας δεν παιζει παιχνιδια; εχω περασει 2-3 και δεν μου παιζουν και δεν μπορω να κανω και το χειριστηριο να δουλεψει σωστα. Τουλαχιστον ελπιζω οταν ερθει το rc13 να καταφερω με αυτο να παιξουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλα στο tv box κανεις σας δεν παιζει παιχνιδια; εχω περασει 2-3 και δεν μου παιζουν και δεν μπορω να κανω και το χειριστηριο να δουλεψει σωστα. Τουλαχιστον ελπιζω οταν ερθει το rc13 να καταφερω με αυτο να παιξουν.

 

Το rc ειναι το μικρο πληκτρολογιο? Μου φαινεται δεν θα κανεις δουλεια!!!

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλα στο tv box κανεις σας δεν παιζει παιχνιδια; εχω περασει 2-3 και δεν μου παιζουν και δεν μπορω να κανω και το χειριστηριο να δουλεψει σωστα. Τουλαχιστον ελπιζω οταν ερθει το rc13 να καταφερω με αυτο να παιξουν.

 

Ούτε εγώ παίζω, αλλά αν θες να κάνεις δουλειά και να παίξεις αντικαθιστώντας τα touch κουμπιά με δικά σου, θες ένα smartphone κινητό ή ταμπλετ ως χειριστήριο και ένα πρόγραμμα να τρέχει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Σημερα παρελαβα το Prometheus (σε 20 μερες απο geekbuying). Επειδη δεν ξερω απο tv box, ποιες προτεινετε να ειναι οι πρωτες κινησεις μου?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ παίζω, αλλά αν θες να κάνεις δουλειά και να παίξεις αντικαθιστώντας τα touch κουμπιά με δικά σου, θες ένα smartphone κινητό ή ταμπλετ ως χειριστήριο και ένα πρόγραμμα να τρέχει.

 

Ποιο προγραμμα ομως? Οσα εχω δοκιμασει δεν παιζουν.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ποιο προγραμμα ομως? Οσα εχω δοκιμασει δεν παιζουν.

 

Δες εδώ πώς γίνεται

http://liliputing.com/2013/05/remote-control-an-rk3188-android-stick-with-your-phone-tablet.html

 

Αυτό νομίζω ενδιαφέρει πολλούς.

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το optical switch, ώστε να αλλάζεις τον ήχο όταν έρχεται το optical είτε από την tv είτε από το tv box είτε από άλλη πηγή και όλα καταλήγουν στον ενισχυτή;http://i.ebayimg.com/t/SPDIF-TosLink-Digital-Optical-Audio-3x1-switch-adapter-selector-for-AV-amplifer-/00/s/NzIwWDcyMA==/z/lZkAAOxyAs9SQ9Ti/$T2eC16hHJGYE9nookQNvBSQ9TiSM3w~~60_3.JPG

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Σημερα παρελαβα το Prometheus (σε 20 μερες απο geekbuying). Επειδη δεν ξερω απο tv box, ποιες προτεινετε να ειναι οι πρωτες κινησεις μου?

 

πότε το παρηγγειλες? απο 7/12 ακόμα τίποτα

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εφυγε το δεμα στις 6 του μηνα. Μεσα στην βδομαδα θα εχεις νεα πιστευω. :)

 

@junglist Αυτο θα δουλεψει στο tronsmart prometheus? Κι αν οχι ποια εφαρμογη να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους

 

Να πω και γω τη βλακεία μου. Μήπως πέφτει σε hibernate ο Η/Υ που streamάρεις?

 

δεν πέφτουν σε hibernate οι υπολογιστές καθότι όταν σταματάει να παίζει ο player με πετάει στον explorer που δείχνει κανονικά και τους δύο υπολογιστές και τα περιεχόμενα τους. Επίσης είναι σε κοντινή απόσταση όλα τα μηχανήματα και τα βλέπω ότι δουλεύουν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους.

 

Εχω και γω 2 ερωτησεις σε σχεση με το streaming.

Εβαλα στο prometheus(stock rom) μεσω wifi και μεσω chrome να δω κανενα ματς αλλα εβγαζε μαυρη οθονη εκει που επρεπε να ειναι το βιντεο και εδειχνε οτι φορτωνει, αλλα τιποτα παραπανω. (και ανοιγε το google play και μου προτεινε εφαρμογες)

 

Και το αλλο θεμα ειναι με το xbmc. Εβαλα το sportsdevil (και στο pc και στο tv box) και οταν παταω σε καποιο λινκ για ματς μου βγαζει "stream not available" (ή καπως ετσι).

 

Καποια βοηθεια? :)

Link to comment
Share on other sites

στο tronsmart prometheus θα βαλεις την εκδοση για xbmc που ειναι αποκλειστηκα κ μονο για το prometheus που παιζει κ 1080p και δεν κολαει....τωρα για το stream not available δεν παιζουν ολα τα λινκ οπωσ και για της ταινιες...για περισσοτερες πληροφοριες για το xbmc κοιτα εδω..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=378116&page=12

 

Χρονια πολλα σε ολους.

 

Εχω και γω 2 ερωτησεις σε σχεση με το streaming.

Εβαλα στο prometheus(stock rom) μεσω wifi και μεσω chrome να δω κανενα ματς αλλα εβγαζε μαυρη οθονη εκει που επρεπε να ειναι το βιντεο και εδειχνε οτι φορτωνει, αλλα τιποτα παραπανω. (και ανοιγε το google play και μου προτεινε εφαρμογες)

 

Και το αλλο θεμα ειναι με το xbmc. Εβαλα το sportsdevil (και στο pc και στο tv box) και οταν παταω σε καποιο λινκ για ματς μου βγαζει "stream not available" (ή καπως ετσι).

 

 

 

στο tronsmart prometheus θα βαλεις την εκδοση για xbmc που ειναι αποκλειστηκα κ μονο για το prometheus που παιζει κ 1080p και δεν κολαει....τωρα για το stream not available δεν παιζουν ολα τα λινκ οπωσ και για της ταινιες...για περισσοτερες πληροφοριες για το xbmc κοιτα εδω..

 

http://www.myphone.gr/foru...378116&page=12

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Το xbmc δουλευει κανονικα! :D

Εκτος απο τα αθλητικα ομως και παλι. Αλλα γι'αυτο θα ρωτησω στο τοπικ του xbmc γιατι εχω δει κυκλοφορουν αρκετα fix για το sportsdevil.

 

Τωρα η απορια που μενει ειναι γιατι δεν παιζει streaming μεσω chrome oυτε μεσω opera mini το tv box. Θελει μηπως καποιον codec?

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε κι αυτο. Να'στε καλα οσοι βοηθησατε-βοηθατε. Για τον πατερα μου ειναι το κουτι οποτε φανταζομαι σας ευχαριστει (κι αυτος) θερμα :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε κι αυτο. Να'στε καλα οσοι βοηθησατε-βοηθατε. Για τον πατερα μου ειναι το κουτι οποτε φανταζομαι σας ευχαριστει (κι αυτος) θερμα :lol::lol:

 

πως το έλυσες?

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα και εγω το tv box το cs968. Οι πρωτες εντυπωσεις καλες χωρις προβλημα λιγο στο χειρισμο δυσκολευομαι εχω βαλει ενα ποντικι με καλωδιο προς το παρον. Το tvbox δεν ειναι ρουταρισμενο να του περασω custom rom αξιζει ? ποια προτεινεται και καποιο λινκ
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα και εγω το tv box το cs968. Οι πρωτες εντυπωσεις καλες χωρις προβλημα λιγο στο χειρισμο δυσκολευομαι εχω βαλει ενα ποντικι με καλωδιο προς το παρον. Το tvbox δεν ειναι ρουταρισμενο να του περασω custom rom αξιζει ? ποια προτεινεται και καποιο λινκ

 

Ψάξε για την geass από το freaktab.

Link έχει δοθεί σίγουρα σε προηγούμενα post.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ εδώ και λίγες μέρες κάτοχος του CS968 (TV01 - Geekbuying) το οποίο σήμερα πρόλαβα να ασχοληθώ λίγο μαζί του.

Ψάχνοντας τι υπάρχει για Firmware σύμφωνα και με τις προτάσεις από εδώ, είδα ότι κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα νέο firmware :

CS968 Exclusive MODDED ROM EQS-v2.0M 1080p

 

CS968 a RK3188 ChipSet Based TVBoX

AKA: TV01 [GeekBuying] CR11s [CloudNET2GO]

 

THIS VERSION HAS 1080P KERNEL, NOT SAME.

 

Factory Date : 09-12-2013 from CloudNET based CR11/s

Modification Date: 21-12-2013

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...