Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Palm Treo 650


BestMan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρισκόμαστε στο καλοκαίρι του 2005. Έχω ήδη, από το 2003, το Nokia 6600, αλλά πλησιάζει η διετία και σκέφτομαι εναλλακτικές επιλογές. Εκείνη την περίοδο μου κεντρίζει το ενδιαφέρον το Pam Treo 650, ένα smartphone από μια εταιρεία, η οποία θεωρείται η κορυφαία στον τομέα των PDA (Personal Digital Assistant),οι συσκεύες της αποτελούν αντικείμενο πόθου και μοναδικό επιχειρηματικό εργαλείο για πολλούς, και έχει ήδη μπει στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας μετά την εξαγορά της Handspring, η οποία έφτιαχνε PDAphones βασισμένα στο PalmOS.

 

Ο λόγος; Μα, φυσικά το PalmOS, το οποίο έχει αγκαλιαστεί από μια μεγάλη κοινότητα developers και διαθέτει εφαρμογές για τα πάντα (there was an app for that, πολύ πριν την Apple), καθώς και ενσωματωμένες εφαρμογές οργάνωσης(Contacts, Calendar, Memos, Tasks, Calculator, World Clock) και πολύ καλό Sync με Outlook (ή με το Palm Desktop, το λογισμικό που έδινε η Palm για συγχρονισμό). Το πως έφτασε να απαξιωθεί πλήρως είναι μια μεγάλη, πονεμένη, ιστορία... Κάποιος θα έπρεπε να είχε εξηγήσει στη Palm το σύγχρονο marketing, όπως έγραφε και ο xpan[/member] στο σχετικο review!

 

Παράλληλα, και στο myphone έχει ήδη αναπτυχθεί μια αξιόλογη κοινότητα, οπότε οργανώνεται και myphone.gr Palm meeting στο Μπουρνάζι. Εκεί βρέθηκα και γω, αφού έτυχε εκείνες τις μέρες να βρίσκομαι στην Αθήνα. Εκεί παρουσιάστηκαν από τα υπόλοιπα μέλη τα νέα "θαύματα" της αμερικανικής εταιρείας: Το pda-phone Treo 650 και το LifeDrive Mobile Manager, το οποίο διέθετε οθόνη 3.9", ενσωματωμένη χωρητικότητα 4 GB (όσα είχε και το "μικρό" iPhone, 2 χρόνια μετά) και δυνατότητα περιστροφής της οθόνης - με κουμπί.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/5312/treo650-2.jpg

 

Η συσκευή με είχε μαγέψει. Έγχρωμη οθόνη αφής 2.7" με ανάλυση 320Χ320 και ενσωματωμένο Qwerty πληκτρολόγιο, quadband κινητό τηλέφωνο με κάμερα 0.3 MPixels με δυνατότητα βιντεοσκόπησης, Bluetooth, υποδοχή για κάρτα SD/MMC, αναπαραγωγή MP3 και video, πολύ καλή αυτονομία και εξίσου εφάμιλλό λογισμικό - εφαρμογές. Πέρα από τις κλασικές Palm εφαρμογές που ανέφερα πιο πάνω διέθετε μια πληθώρα άλλων εφαρμογών με ναυαρχίδα το DocumentsΤοGo, μια πλήρη σουίτα Office με απόλυτη υποστήριξη σε αρχεία Microsoft Office. Διέθετε ακόμα εφαρμογή για email ή οποία υποστήριζε Microsoft Exchange Server και ActiveSync. Δεν θα ήταν υπερβολή να πω πως το λογισμικό της συσκευής μπορεί να σταθεί επάξια ακόμα και σήμερα, 8 χρόνια μετά την κυκλοφορία του!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=b9y6c6lmzrw]Comercial promo Palm Treo 650 - YouTube[/ame]

 

Στα αρνητικά του ήταν η εξωτερική κεραία, σε μια εποχή που ο κανόνας ήταν η εσωτερική κεραία και η μη υποστήριξη δικτύων 3G. Δεν υποστήριζε ούτε WiFi, με αποτέλεσμα να υποχρεωθώ να αγοράσω εξάρτημα άλλης εταιρείας (της Enfora) το οποίο "κούμπωνε" πάνω στη συσκευή και έδινε έτσι τη δυνατότητα σύνδεσης σε δίκτυα WiFi. Υποστήριζε GPRS, οπότε για τις βασικές ανάγκες (απλή πλοήγηση, email) κάλυπτε τις ανάγκες του χρήστη.

 

Φεύγοντας, λοιπόν, απο το meeting, τριβέλιζε στο μυαλό μου η αγορά του Treo με την πρώτη ευκαιρία. Το σχετικό review από τον xpan, απλά επιβεβαίωσε την απόφασή μου. Και η ευκαιρία δόθηκε, όταν τον Οκτώβριο του ίδιου έτους, κλάπηκε το 6600 μου. Ο επίσημος αντιπρόσωπος της Palm σε Ελλάδα και Κύπρο αγρόν ηγόραζε, οπότε το Palm αγοράστηκε από διαδικτυακό κατάστημα της αλλοδαπής.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/5313/2008121521100494.jpg

 

Περιττό να πω πως το ξέσκισα. Το σύνδεσα και με τον Exchange Server της εταιρείας μου, συγχρόνιζα με Outlook, είχα ένα πλήθος εφαρμογών εγκαταστημένες - μέχρι και Σύστημα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων είχα. Αγόρασα και το σχετικό πακέτο ελληνικών PiLoc, αφου η γλώσσα μας δεν υποστηριζόταν, και έγινε η προέκταση του χεριού μου για 2 χρονια.

 

Αντικαταστάθηκε τον Οκτώβριο του 2007 από (τι άλλο) το νέο θαύμα της εποχής εκείνης, το iPhone, αλλά παραμένει πάντα στην καρδιά μου.

 

xpan[/member], nikosxeng3[/member], iaswn[/member], pythagoras[/member] και τ' άλλα παιδιά της πάλαι ποτέ κοινότητας των Palm, σας ευχαριστώ πολύ που με μυήσατε στα μυστικά του PalmOS και των Palm συσκευών...

Edited by Mythozz

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κείμενο συγχαρητήρια. Μήπως σου είναι εύκολο να βάλεις και μια φωτογραφία τον αντάπτορα wifi που είχες πάρει;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παρέμεινε όχι μόνο στην καρδιά μου, αλλά και στο συρτάρι μου, ως καρτοκινητό για έκτακτες καταστάσεις...

 

Εντελώς τυχαία το περιεργαζόμασταν χθες με τον ξάδερφό μου και το συγκρίναμε με το iPhone ο ένας και το HTC One ο άλλος.. Απίστευτα ποιοτικό και γρήγορο, είναι ν' απορεί κανείς πραγματικά γιατί δεν είχε το μέλλον που του άξιζε. Και το ίδιο πάνω κάτω πάει να γίνει ξανά με την RIM και τα blackberries..

 

ΥΓ: I was proud to be there (Bournazi) too, και θα σκέφτομαι πάντα με νοσταλγία το φοβερό community που δημιουργήθηκε μέσα στο φόρουμ των Palm devices, τα πειράματα (και τα πειράγματα), τις εξόδους (και τα έξοδα) για να δούμε τις νέες συσκευές. Κάτι που δεν συμβαίνει πλέον την εποχή της iAge. Ισως επειδή η τεχνολογική αθωότητα χάθηκε μαζί με το Web OS...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το κείμενο.... αλλά για το κινητό , ούτε καν το θυμάμαι !!!
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Palm...

Θα μπορούσε να είναι νο1 σήμερα αν δεν είχε κάνει τόσα πολλά λάθη.

Μετά ήρθε και η HP και ολοκλήρωσε το καταστροφικό της έργο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο smartphone.. :O Αλλά και άρθρο. :)

 

P.S.: Πολύ θα ήθελα να δω ξανά ένα κινητό με εξωτερική κεραία...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η βάση και τα δύο καλώδια που ξεκινούσαν από αυτήν (φόρτιση και συγχρονισμός) είναι ακριβώς τα ίδια του palm m500 που αγόρασα το 2000 για 210.000 δρχ! Και είχε από τότε ένα σωρό εφαρμογές που κατέβαζες από το διαδίκτυο για οτιδήποτε ήθελες όταν τα κινητά ακόμα πάλευαν να μικρήνουν πόσο μάλλον να γίνουν έξυπνα. Κρίμα για τέτοια εταιρία να εξαφανιστεί :(

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο κείμενο!

Απίστευτη εταιρία η Palm. Ακόμα θεωρώ το Pre κινητάρα. Κρίμα που δεν χάραξε το δρόμο που του άξιζε γιατί μπορούσε να βάλει άνετα τα γυαλιά σε πολλούς :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

P.S.: Πολύ θα ήθελα να δω ξανά ένα κινητό με εξωτερική κεραία...

 

πω πω τι βίτσιο είναι αυτό;;; :p

 

κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουνα!!! ;)

 

Κορυφαίο κινητό, πολύ κρίμα που δεν μπόρεσα να το αποκτήσω ποτέ!!!

Link to comment
Share on other sites

πω πω τι βίτσιο είναι αυτό;;; :p

 

κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουνα!!! ;)

 

Χαχαχαχα :lol: Αφού όλα ίδια έχουν καταλήξει να είναι..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κείμενο συγχαρητήρια. Μήπως σου είναι εύκολο να βάλεις και μια φωτογραφία τον αντάπτορα wifi που είχες πάρει;

 

Ναι... Ορίστε η εικόνα του από review της εποχής

http://digital-lifestyles.info/copy_images/enfora-treo-wifi-lg3.jpg

Υπάρχει κάπου καταχωνιασμένο και αυτό...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...