Jump to content

Πλαστική επέμβαση


E_jay
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χειρουργήθηκα σε ιδιωτική κλινική από ιδιώτη γιατρό. Ο γιατρός είναι χειρούργος ΩΡΛ με εξειδίκευση στην ταυτόχρονη αποκατάσταση διαφράγματος και ρινοπλαστικής. Είναι κορυφαίος στο είδος του... μπορώ να πω το όνομά του στο internet? Γνωρίζει κάποιος?

Πάντως το έψαξα πολύ για το ποιος γιατρός θα με χειρουργήσει καθότι στο λεξικό δίπλα στην λέξη φόβος έχει το όνομά μου. Τουλάχιστον η έρευνά μου δικαιώθηκε και χαλάλι τα 4000€ που έδωσα. Δεν είναι πέξε γέλασε αυτά τα πράγματα.

Τα μάτια μου εσωτερικά δεν κοκκίνισαν, λίγες μελανιές είχα που εξαφανίστηκαν μετά από 7-8 ημέρες. Εάν οι οστεοτομές που κάνει ο γιατρός είναι προσεγμένες και λεπτεπίλεπτες οι μελανιές μετά είναι ελάχιστες. Ένας νεαρός που χειρουργήθηκε την ίδια μέρα με μένα από τον ίδιο γιατρό δεν έκανε καθόλου μελανιές. Είναι και θέμα οργανισμού. Επίσης εάν δεν κάνεις πλαστική και κάνεις μόνο διάφραγμα πάλι οι μελανιές είναι ελάχιστες έως καθόλου.

αν μπορει ο nicer ας μου στειλει τα στοιχεια του γιατρου στο allegra@ced.tuc.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να σοβαρευτούμε, η ρινοπλαστική είναι βαρυά εγχείριση και είναι απίθανο να μην έχει πόνο, πρηξίματα, ταλαιπωρία κλπ.

 

Δεν είναι τόσο θέμα γιατρού όσο θέμα ασθενούς. Ο nicer προφανώς δε χαμπαριάζει και πολλά αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όποιος κάνει στο γιατρο του δε θα νοιώσει τίποτα. Λίγο λογική βάλτε, πέφτει τρίψιμο, σε κάποιες φορές σπάσιμο χόνδρου κλπ. κλπ. δεν πάτε για αφαίρεση αγκίδας, είπαμε.

 

Αυτά για να μην παραμυθιαζόσαστε.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά για να σοβαρευτούμε, η ρινοπλαστική είναι βαρυά εγχείριση και είναι απίθανο να μην έχει πόνο, πρηξίματα, ταλαιπωρία κλπ.

 

Δεν είναι τόσο θέμα γιατρού όσο θέμα ασθενούς. Ο nicer προφανώς δε χαμπαριάζει και πολλά αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όποιος κάνει στο γιατρο του δε θα νοιώσει τίποτα. Λίγο λογική βάλτε, πέφτει τρίψιμο, σε κάποιες φορές σπάσιμο χόνδρου κλπ. κλπ. δεν πάτε για αφαίρεση αγκίδας, είπαμε.

 

Αυτά για να μην παραμυθιαζόσαστε.

σιγουρα εχεις δικιο απλα θα με ενδιεφερε να ενημερωθω για συγκεκριμενους γιατρους γιατι εμεις που ειμαστε στην επαρχια δεν εχουμε πολλους τροπους για να διαλεξουμε καταλληλο γιατρο.. και οι προσωπικες εμπειριες σιγουρα βοηθουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πόσο μπορεί να κοστίσει μια πλαστική στο αυτί;

Υπάρχουν καθόλου συνέπειες;

(Ρωτάω για να έχω μια ιδέα πριν αρχίσω τις ερωτήσεις στους γιατρούς)

 

Αν έχει σημασία, το αυτί μου στο πίσω μέρος είναι λίγο πατηκωμένο (το πείραζα όταν ήμουν μικρός), και πρέπει να "ανορθωθεί".

Link to comment
Share on other sites

αντε βρε συ. τι ασχολίσε. ασε να έχουμε και καμια διαφορά μεταξύμας πρέπει να ήμαστε όλοι από το ίδιο καλούπι δηλαδή?

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

αντε βρε συ. τι ασχολίσε. ασε να έχουμε και καμια διαφορά μεταξύμας πρέπει να ήμαστε όλοι από το ίδιο καλούπι δηλαδή?

Εφηβεία ;)

 

Σοβαρά πάντως, η πλαστική θα πρέπει να γίνεται κατά την άποψή μου μόνο όταν υπάρχει σοβαρό ή πραγματικά ενοχλητικό/εμφανές πρόβλημα. Αν ισχύει κάτι από τα παραπάνω, ούτως ή άλλως, καλό θα ήταν να μιλήσεις πρώτα με έναν γιατρό. Εκείνος άλλωστε θα σου πει και τιμές και τα πάντα. Ό,τι τιμές και να σου πούμε εμείς θα ισχύουν για τον γιατρό που ξέρουμε εμείς.

 

Και πρόσεξε, γιατί το φτηνός γιατρός είναι συνήθως αντιστρόφος ανάλογο με το καλός γιατρός :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μπορεί να κοστίσει μια πλαστική στο αυτί;

Υπάρχουν καθόλου συνέπειες;

(Ρωτάω για να έχω μια ιδέα πριν αρχίσω τις ερωτήσεις στους γιατρούς)

 

Αν έχει σημασία, το αυτί μου στο πίσω μέρος είναι λίγο πατηκωμένο (το πείραζα όταν ήμουν μικρός), και πρέπει να "ανορθωθεί".

 

Για θέματα υγείας (και για πολλά άλλα εδώ που τα λέμε, αλλά τέλοσπάντων) καλό είναι να ρωτάμε τους ειδικούς και όχι να απευθυνόμαστε σε ένα forum. Αλλιώς, μια ζωή θα διαμορφώνουμε άποψη στηριζόμενοι σε γνώμες από 2ο και 3ο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Είχε κάνει μια φίλη μου πλαστική στα αυτιά πριν από αρκετά χρόνια, ήταν αρκετά πεταχτά και προς τα έξω. Η συγκεκριμένη δεν είχε κάποιες επιπλοκές, απλά την πονούσαν μετά για αρκετό διάστημα. Έπρεπε να φοράει και για ένα μήνα ένα πράγμα σαν κορδέλα που τα κάλυπτε. Απλά έπρεπε να προσέχει να μην ακουμπούν πουθενά όταν κοιμόταν κλπ.
Link to comment
Share on other sites

αντε βρε συ. τι ασχολίσε. ασε να έχουμε και καμια διαφορά μεταξύμας πρέπει να ήμαστε όλοι από το ίδιο καλούπι δηλαδή?

Δεν θέλω να εχω τα ίδια κάποιον άλλον, θέλω να είναι τα 2 μου αυτιά ίδια μεταξύ τους :p

Γι αυτό άλλωστε δε θα πειράξω και τα 2 αυτιά ώστε να γίνουν "τέλεια", απλώς θα σουλουπώσω το ενα να είναι ίδιο με το άλλο.

 

Εφηβεία ;)

 

Σοβαρά πάντως, η πλαστική θα πρέπει να γίνεται κατά την άποψή μου μόνο όταν υπάρχει σοβαρό ή πραγματικά ενοχλητικό/εμφανές πρόβλημα. Αν ισχύει κάτι από τα παραπάνω, ούτως ή άλλως, καλό θα ήταν να μιλήσεις πρώτα με έναν γιατρό. Εκείνος άλλωστε θα σου πει και τιμές και τα πάντα. Ό,τι τιμές και να σου πούμε εμείς θα ισχύουν για τον γιατρό που ξέρουμε εμείς.

 

Και πρόσεξε, γιατί το φτηνός γιατρός είναι συνήθως αντιστρόφος ανάλογο με το καλός γιατρός :)

 

Για θέματα υγείας (και για πολλά άλλα εδώ που τα λέμε, αλλά τέλοσπάντων) καλό είναι να ρωτάμε τους ειδικούς και όχι να απευθυνόμαστε σε ένα forum. Αλλιώς, μια ζωή θα διαμορφώνουμε άποψη στηριζόμενοι σε γνώμες από 2ο και 3ο χέρι.

 

Μα το λέω και στο 1ο μου ποστ, για να πάρω μια πρώτη ιδέα ρωτάω, να καταλάβω τι παίζει, για να δώ αν θα το προχωρήσω. Αν μου πείτε ότι θέλει 3000 για ενα αυτί, θα κερδίσω 3 ώρες γιατί δε θα πάω καν στον γιατρό.

Επίσης, από τον γιατρό θα μάθω καθαρά τα "τεχνικά" της υπόθεσης. Από κάποιον που έχει κάνει πριν 2-3 χρόναι ξερω γω θα μου πεί την άποψη του, αν το μετάνοιωσε κλπ.

 

Είχε κάνει μια φίλη μου πλαστική στα αυτιά πριν από αρκετά χρόνια, ήταν αρκετά πεταχτά και προς τα έξω. Η συγκεκριμένη δεν είχε κάποιες επιπλοκές, απλά την πονούσαν μετά για αρκετό διάστημα. Έπρεπε να φοράει και για ένα μήνα ένα πράγμα σαν κορδέλα που τα κάλυπτε. Απλά έπρεπε να προσέχει να μην ακουμπούν πουθενά όταν κοιμόταν κλπ.

Αυτό για την κορδέλα το έχω διαβάσει. Τιμή όμως;; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

proton mathe pos legete otoplastiki

 

ego exo kanei prin 1 xrono prin mpo fantaros an kai den eixa megalo provlima alla ithela n atin kano

 

eimai o monos apo aytous pou apantisan pou ksero poli kala kai tha sta po grigora

 

kostise 3000 eyro < esena ante 2000 pio kato me tipota>

den katalaveneis tipota apla meta arxizoun ta diskola diladi priksimo gia 1 eydomada kai ponous gia ena mina alla mionete me kapia xapakia pou tha s dosoun

 

i wra diarki opou eisai ksipnios ego prosopika astievomouna me ton giatro exei kai anesthisiologo sinilo einai 2 me 3 einai poli aplo

 

 

alla oxi re file plastiko ayti mathe prota to onoma

 

 

kordeles kai tetia den paizei einai psema

 

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν κάποιος έχει κάνει ρινοπλαστική και είχε πρόβλημα και με την αναπνοή του και φυσικά είναι ικανοποιημένος με το αποτελεσμα τόσο αισθητικά όσο και λειτουργικά , θα ήθελα αν γίνεται να μου στείλει email (gnnpvl@yahoo.gr). Επειδή δεν έχω κάποιον γνωστό μου που να έχει κάνει τέτοια επέμβαση γιαυτό και κάνω μια μικρή έρευνα εδώ μήπως και κάποιος με διαφωτίσει .

 

 

 

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημερα παιδια εψαχνα να βρω καποιες πληροφοριες σχετικα με τις πλαστικες για ουλες .

Την συγκεκριμενη την απεκτησα απο μικρος απο ενα ατυχημα κ το χειροτερο ειναι οτι δεν ηταν δικο μου λαθος ,τεσπα,υστερα το ατυχημα απεκτησα μια ουλη να ξεκιναει λιγο πιο κατω απο τον οφαλο κ να ανεβαινει 4-5 εκατοστα πριν το στηθος στην ευθεια διοτι με ειχαν ανοιξει..

Να μου πεις πιο μικρο δεν σε πειραζε? Ναι εννοειται απλα τα χρονια περνανε κ οι καταστασεις αλλαζουν ,τωρα με πειραζει κ με ενοχλει ,οχι πως δεν με πειραζε πιο παλια,απλα τοτε δεν με ενοιαζε διοτι ειχα κ ατομο που δεν τον ενοιαζε... τωρα ομως δεν νοιωθω κ τοσο καλα οταν παω παραλια...

Ξερει κανεις να μου πει αν εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο κ που απευθυνθηκε ? Σε ποιο νοσοκομειο ,περιπου κοστος ? Γινεται τιποτα μεσω Ικα ?

Ευχαριστω παιδια αν ξερει καποιος ας βοηθησει γιατι το ψαχνω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
[Γεια σας παιδιά,έχει κάνει κανένας ωτοπλαστική (την κλασσική μέθοδο πλαστικής στα αυτιά ή την νέα με το laser) για να μας πει την εμπειρία του.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα ρινοπλαστική και ωτοπλαστική στο Σκούρα τον ΩΡΛ πριν από ένα μήνα και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη!

Η μύτη μου ήταν θεόστραβη και η αναπνοή μου χάλια. Τώρα αναπνέω όπως δεν είχα αναπνεύσει ποτέ ενώ και εξωτερικά η μύτη μου έχει ευθειαστεί και είναι φυσικότατη!

Όσο για τα αυτιά μου,,ηταν πολύ πεταχτά, ιδίως το αριστερό και τώρα έχουν διορθωθεί απόλυτα

Και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
εχει κανει κανεις κοιλιοπλαστικη γιατι ειχε χαλαρωση μετα απο απωλεια κιλων? θα ηθελα λεπτομεριες
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν έχω κάνει ποτέ πλαστική επέμβαση αλλά θα κάνω:

Εξωτερική οστεοσύνθεση (για να ψηλώσω 8-10 εκατοστά)

Ρινοπλαστική

Δερμοαπόξεση

Laser στα μάτια για τη μυοπία

Και φυσικά θα βάλω τέλεια δόντια.

Είμαι προς κατεδάφιση :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχει κανει κανεις κοιλιοπλαστικη γιατι ειχε χαλαρωση μετα απο απωλεια κιλων? θα ηθελα λεπτομεριες

 

κοιλιοπλστικη στα 26??(αν φυσικα αφορα εσενα η επεμβαση.)ειναι ηλικια στην οποια υπαρχουν πολλα περιθωρια βελτιωσης με φυσικες μεθοδους.μπορει η απωλεια πολλων κιλων να προκαλει χαλαρωση,αλλα οταν καποιος φτασει στα ιδανικα του κιλα και σταθεροποιηθει εκει για μεγαλο διαστημα,το προβλημα μετριαζεται.επισης η πολλη,καλη και επιπονη γυμναστικη μπορει να επιφερει το ιδιο καλο αποτελεσμα με μια πλαστικη,και μαλιστα χωρις να αφησει ουλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Δεν έχω κάνει ποτέ πλαστική επέμβαση αλλά θα κάνω:

Εξωτερική οστεοσύνθεση (για να ψηλώσω 8-10 εκατοστά)

Ρινοπλαστική

Δερμοαπόξεση

Laser στα μάτια για τη μυοπία

Και φυσικά θα βάλω τέλεια δόντια.

Είμαι προς κατεδάφιση :lol:

 

 

 

Πάντως αν πρόκειται να κάνεις τόσες επεμβάσεις, χρειάζεσαι μεγάλη προσοχή στην επιλογή του κατάλληλου γιατρού!

Ειδικά για τη ρινοπλαστική, διάβασα πρόσφατα κάποιες πληροφορίες για μία μοντέρνα μέθοδο, με ταυτόχρονη πλαστική μύτης και διαφράγματος... Γλιτώνεις χρόνο και χρήμα και παίρνεις και λιγότερη νάρκωση.

Θέλεις να το ψάξω και να σου στείλω πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και δεν έχω ακούσει κάτι σχετικά. Θέλεις να μας δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες Fysalida?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και δεν έχω ακούσει κάτι σχετικά. Θέλεις να μας δώσεις κάποιες επιπλέον πληροφορίες Fysalida?

 

Hi vasgian!

Με μεγάλη μου χαρά σου στέλνω πληροφορίες.

Έψαξα πολύ γιατί λένε ότι η ρινοπλαστική είναι η δυσκολότερη και πολυπλοκότερη επέμβαση. Νομίζω όμως ότι βρήκα όλες τις απαραίτητες πληροφορίες!

Σου στέλνω link για να δεις κι εσύ…

Από ελληνικά:

http://www.hespras.gr/

http://pavlidelis.gr/pages/gr/rhinoplasty/modern_rinoplastiki.php

Από εξωτερικό:

http://www.realself.com/Rhinoplasty/Nose-job/reviews

http://www.bupa.co.uk/individuals/health-information/directory/n/rhinoplasty

Εγώ είμαι σε φάση τελικής επιλογής και … έφυγα!

Έχεις κι εσύ πρόβλημα ή ρωτάς πληροφοριακά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, όταν κάνεις ένα ράμμα, μετά από πόσο καιρό μπορεί να δεί ο ήλιος την περιοχή?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας παιδια!Ψάχνω για ρινοπλαστική αν και φοβάμαι πολύ τις επεμβάσεις. Και στο Internet γίνεται χαμός. Πονάει πολύ μετά την επέμβαση?Μια γνωστή μου έκανε εμετούς για 2 ημέρες και πυρετό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ ήμουν στο τσακ να κάνω μία εγχείρηση διαφράγματος (γιατί είναι προβληματικό) και μαζί θα έκανα και επέμβαση ρινοπλαστικής, αλλά η μάνα μου κόλωσε και τα ακύρωσα όλα την παραμονή... :lol:

 

παραμένω με προβληματική μύτη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...