Jump to content

X10 mini / pro / X8 : [ROM] MiniCM9-3.x.x && nAa-ICS kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναβάθμισα κι εγώ σήμερα τη mini cm μου. Είχα μείνει στην 2.3.5 (την πρώτη που δούλεψε σωστά η κάμερα).

Όλα μια χαρά αλλά βρε παιδιά πώς μπορεί να ανάβει το led σε αναπάντητες και μηνύματα; Πάω να τρελαθώ. Οι ρυθμίσεις είναι πολύπλοκες σε αυτόν τον τομέα κι ότι έχω δοκιμάσει δεν έχει φέρει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 123
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναβάθμισα κι εγώ σήμερα τη mini cm μου. Είχα μείνει στην 2.3.5 (την πρώτη που δούλεψε σωστά η κάμερα).

Όλα μια χαρά αλλά βρε παιδιά πώς μπορεί να ανάβει το led σε αναπάντητες και μηνύματα; Πάω να τρελαθώ. Οι ρυθμίσεις είναι πολύπλοκες σε αυτόν τον τομέα κι ότι έχω δοκιμάσει δεν έχει φέρει αποτέλεσμα.

 

H λύση είναι NoLED

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση! έχω εγκατεστημένη την minicm7 2.2. Για να κανω εγκατάσταση την minicm9 πρέπει να επαναφέρω το τηλέφωνο στην αρχικη έκδοση του( δλδ σε android 2.1)? μια βοήθεια plz
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση! έχω εγκατεστημένη την minicm7 2.2. Για να κανω εγκατάσταση την minicm9 πρέπει να επαναφέρω το τηλέφωνο στην αρχικη έκδοση του( δλδ σε android 2.1)? μια βοήθεια plz

 

Όχι δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο. Πρώτα κάνεις flash kernel, καθαρίζεις cache και factory defaults και μετά περνάς rom.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
βρε παιδιά πώς μπορεί να ανάβει το led σε αναπάντητες και μηνύματα;

 

Οντως, το παρατηρησα και εγω αυτο το bug και ηθελα να το γραψω και στο xda (sorry για το spam), αλλα δεν με αφηνε να γραψω στο σχετικο τοπικ. Το λεντ ΑΦΟΥ εσβησα το αρχειο robyn.lights.so, αναβοσβηνει για λιγα δευτερολεπτα και μετα σταματαει να αναβοσβηνει. Τι λυση παιζει για αυτο εκτος απο τα led επι οθονης που εδειξε ο φιλος πιο πανω? στην MINICM 7 εσβηνες το robyn.lights.so και εστρωνε το θεμα (αυτο για σενα φιλε μου noisex), εδω δεν στρωνει ουτε ετσι ομως. Επισης στην χρωματικη παλεττα για το λεντ ειναι επιλεγμενο το πρασινο, αλλα το λεντ αναβει ασπρο η γαλαζιο. Για μενα αν φταχτει το θεμα του ηχειου και του λεντ μιλαμε για την κορυφαια ρομ για ICS.

 

Προς προσθετη πληροφορηση (αν χρειαστει), εκανα τα παντα wipe πριν περασω το λογισμικο και ΑΦΟΥ το περασα, οποτε δεν ειναι θεμα wipe.

Edited by DarksonDAP
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Οντως, το παρατηρησα και εγω αυτο το bug και ηθελα να το γραψω και στο xda (sorry για το spam), αλλα δεν με αφηνε να γραψω στο σχετικο τοπικ. Το λεντ ΑΦΟΥ εσβησα το αρχειο robyn.lights.so, αναβοσβηνει για λιγα δευτερολεπτα και μετα σταματαει να αναβοσβηνει. Τι λυση παιζει για αυτο εκτος απο τα led επι οθονης που εδειξε ο φιλος πιο πανω? στην MINICM 7 εσβηνες το robyn.lights.so και εστρωνε το θεμα (αυτο για σενα φιλε μου noisex), εδω δεν στρωνει ουτε ετσι ομως. Επισης στην χρωματικη παλεττα για το λεντ ειναι επιλεγμενο το πρασινο, αλλα το λεντ αναβει ασπρο η γαλαζιο. Για μενα αν φταχτει το θεμα του ηχειου και του λεντ μιλαμε για την κορυφαια ρομ για ICS.

 

Προς προσθετη πληροφορηση (αν χρειαστει), εκανα τα παντα wipe πριν περασω το λογισμικο και ΑΦΟΥ το περασα, οποτε δεν ειναι θεμα wipe.

 

 

Αν μπορείς πες μας που το βρίσκουμε και πως θα σβηστεί :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και μπορω. Το αρχειο βρισκεται στην διαδρομη system/lib/hw/lights.robyn.so . Για να το βρειτε θα πρεπει να εχετε ενα προγραμμα που να εεχει προσβαση και να μπορει να τροποποιησει τα αρχεια συστηματος, οπως το root explorer. Βρισκεται το αρχειο, το πατατε παρατεταμενα, delete, reboot την συσκευη, ετοιμοι!

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τελικα η διαγραφη του lights.robyn.so λυνει το προβλημα στο λεντ ΚΑΙ στην MINICM 9, χωρις βεβαια να λυνει το προβλημα του χρωματος

Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,το έκανα είδη από εχτές αλλά ξέχασα να το γράψω,χρειαζότανε όμως και το μνμ για να το δουν και αλοι:) Παρατήρησα πάντως ότι το Λεντ αναβοσβήνει πάρα πολύ αργά,για να δεις αν έχεις κλήση,8α πρέπει να κοιτάς το κινητό για αρκετά δεύτερα. Αυτό διορθώνετε?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

σχετικη ρυθμιση για την ταχυτητα του λεντ υπηρχε στην MINICM 7. Για τετοιου τυπου ρυθμιση στην MINICM 9 αναμενουμε.

 

παιδια να ρωτησω κατι, στους xda ποσταρανε κατι αρχεια που υποτιθεται τα φλασαρεις στο κινητο και τα ηχεια παιζουν τελεια μετα. Εγω φλασαρα το ζιπ 2 ΦΟΡΕΣ αλλα διαφορα δεν βλεπω, ακομα εχω παραμορφωμενα μπασα. Θα το εχουμε λυσει το θεματακι στην επομενη εκδοση η υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε σε αυτη την εκδοση?

 

Edit: ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ η εκδοση 3.0.3, χωρις βεβαια να εχει βρεθει λυση για το προβληματακι του ηχου, διαφορετικα εχει αρκετη βελτιωση απο την προηγουμενη εκδοση

Edited by DarksonDAP
Συνένωση Μηνυμάτων
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που είναι οι ρυθμίσεις για να περνάει αυτόματα τις εφαρμογές στην SD και όχι να τις περνάω εγώ μια μια;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ψαχνω και γω να σου πω τυην αληθεια. Απ οτι εχω καταλαβει αυτοματη ρυθμιση δεν υπαρχει, παρα μονο αν χρησιμοποιεις την εφαρμογη link2sd
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ψαχνω και γω να σου πω τυην αληθεια. Απ οτι εχω καταλαβει αυτοματη ρυθμιση δεν υπαρχει, παρα μονο αν χρησιμοποιεις την εφαρμογη link2sd

 

Ναι αλλά δε βολεύει γιατί πριν που πέρασα τις εφαρμογές από backup απ το titanium με σταμάταγε κάθε λίγο και λιγάκι για χώρο...

 

Θα πάμε σε jb εμείς φίλε nobodyAtall έτσι; Θεωρητικά θα πηγαίνει καλύτερα το κινητό με jb απ ότι με ics..

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δε βολεύει γιατί πριν που πέρασα τις εφαρμογές από backup απ το titanium με σταμάταγε κάθε λίγο και λιγάκι για χώρο....

 

Και εμενα μου το εκανε αυτο. Ανοιγα την διαχειρηση εφαρμογων, εβλεπα ποιες εφαρμογες ειναι μεγαλες και τις εκανα μετακινηση στην καρτα SD. Σπαστικο μεν, αλλα ειναι ο μονος τροπος χωρις link2sd

Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

πολυ δραστηριοτητα βλεπω και ανησυχω :p Πειτε τιποτα ρε παιδια
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αλλά αν το κινητό σου έχει ημερομηνία πριν τη 11W28 τότε προχωράς άφοβα.

Για τη δεύτερη ερώτηση σου, όχι, δε χρειάζεται..

 

 

Καταρχήν γράφε στα ελληνικά! Δεν επιτρέπονται τα greeklish.

Δεύτερον κλείνεις το κινητό, βγάζεις τη μπαταρία και στο πίσω μέρος του κινητού θα τη δεις. Έχει άλλη μια τέτοια ημερομηνία πάνω στη μπαταρία αλλά δε μας ενδιαφέρει αυτή..

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη δεν το ηξερα.Εχω το χ10 μινι κ απλως ανοιξα το καπακι κ βρηκα αυτο 10W22,ειμαι οκ δηλαδη??

 

Άρχοντας!:p

Προχωράς κανονικά στη διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα την τελευταια και δεν μου ανοιγει το wifi ξερει κανεισ?

 

θα σου παραθεσω αυτο που εγραψα και στους xda, και προσωπικα δουλευει για μενα

 

1. Μπες στο recovery και κανε wipe all data

2. Μετα κανε Wipe cache

3. Μετα κανε wipe all data ΞΑΝΑ

4. Φλασαρε τη rom

5. Κανε το κινητο reboot και ασοτ να μπει στη rom. Περνα τα μενου των ρυθμισεων και τσεκαρε το wifi. Αν δουλευει, μπες στο recovery

6. Φλασαρε τα gapps

7. μπουταρε στη ρομ, κανε τις ρυθμισεις αυτη τη φορα, και ετοιμος

Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εγω που εκανα 1η φορα ολη την εγκατασταση και μου πηγαν ολα τελεια,εχω ενα θεματακι...το κινητο μου ειναι τελειο(X10 mini),αλλα δεν ειναι πια κινητο...δεν εχω σημα με αποτελεσμα να μην λειτουργουν ουτε τα μηνυματα,ουτε μπορω να κανω κλησεις ή να μου κανουν...τι να κανω παιδια?πρεπει επιγοντως να λειτουργησουν αυτα... Edited by Vaimaster
Link to comment
Share on other sites

παιδες η rom miniCM9 3.0.3 Επειδη ειναι σε αρχικο σταδιο εχει καποια προβληματακια και κολαει λιγο... που με τον καιρο τα τσακαλια θα την κανουν να ΠΕΤΑΕΙ εγω με πολλα πειραματα στις: επιδοσεις , cpu , ram δεν καταφερα τπτ αξιολογο.... Μεχρι που πειραξα : ((SWAP Settings)) _1. Swap to SD card το ενεργοποιησα 2. swap size το εβαλα 256ΜΒ και χωρις πλακα το κινητο παει 3 φορες καλυτερα... Α χωρις να πειραξω τπτ αλλο ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΤΟ και πειτε εντυπωσεις...........
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...