Jump to content

Galaxy S2G (I9100G) : Οδηγός για Root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Root με custom kernel για το Galaxy S II G (I9100G)

 

:!: Προσοχή - ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Αφορά αποκλειστικά και μόνο τους κατόχους του I9100G. Αν έχετε το απλό I9100 (Galaxy S II, χωρίς G) ΜΗΝ ακολουθήσετε την παρακάτω διαδικασία.

 

 

O εύκολος τρόπος του DoomLord δε δουλεύει εδώ και μερικές εκδόσεις firmware. Aν έχετε λοιπόν κάνει αναβάθμιση στο τελευταίο 2.3.6, δε θα μπορείτε να κάνετε root έτσι. Ο οδηγός λοιπόν αυτός λέει πώς γίνεται κάποιος root με τον custom kernel του Superatmos.

 

Το Superatmos είναι πολύ σταθερός πυρήνας, που προσφέρει, εκτός από root:

  • Διάφορες αλλαγές για καλύτερη διαχείριση μνήμης
  • Λειτουργεί σε όλες τις Gingerbread roms για το I9100G
  • CWM Touch Recovery 5.8.1.5
  • Βασισμένη στην ΧΧLA1 που κατά τον δημιουργό του Superatmos έχει τον καλύτερο μέχρι τώρα πυρήνα.
  • Πολύ κοντά σε stock (λίγες αλλαγές από την αρχική)
  • Δυνατότητα για o/c μέχρι 1200MHz
  • Απόλυτα συμβατός με τον CF-root kernel, μάλιστα εγκαθίσταται το CWMManager.apk
  • CIFS module
  • Custom bootanimation (αντιγράψτε το bootanimation.zip στο φάκελο "/sdcard/superatmos" και reboot) και
    Custom ήχο εκκίνησης (copy "PowerOn.wav" στο φάκελο "/sdcard/superatmos" και reboot). (ο εν λόγω φάκελος superatmos δημιουργείται στην /sdcard μόλις βάλετε τον kernel)
  • Λειτουργεί η δόνηση.
  • Υποστήριξη για init.d script (βάλτε τα boot scripts σας στο φάκελο /system/etc/init.d ή /data/etc/init.d)
  • Υποστήριξη πρόσθετων modules (αντιγράψτε τα .ko αρχεία που χρειάζεστε στο /system/lib/modules or /data/lib/modules και reboot)
  • Custom boot scripts (αντιγράψτε custom boot scripts με το όνομα customboot.sh στο /data/customboot.sh και reboot)

 

Διαδικασία:

1) Κατεβάστε την έκδοση 3.2 του Superatmos από εδώ: http://www.mediafire.com/?al2j5afjd6n72fc

2) Περάστε την στο τηλέφωνο με το Odin, βάζοντάς τo .tar αρχείο στο πεδίο PDA. (Πρέπει να είστε σε download mode - volume down + home + power με κλειστό το τηλέφωνο). Αν το κουτάκι στο Odin δε γίνει κίτρινο όταν συνδέσετε το τηλέφωνο σημαίνει ότι δεν έχετε τους drivers - εγκαταστήστε το Kies για να περαστούν.

 

Aν μετά θέλετε να βγάλετε το κίτρινο τρίγωνο που βγαίνει στην αρχή λόγω ανεπίσημου πυρήνα:

1) Κατεβάστε το kTool από το google play.

2) Κατεβάστε τον stock πυρήνα της Samsung (ΚL3): http://www.mediafire.com/?ss1n1u1zzdlht5c και περάστε τον στo τηλέφωνο (δουλεύει σε όλα τα firmwares).

3) Τρέξτε το kTool και επιλέξτε 'dump current kernel', και όταν τελειώσει επιλέξτε 'reboot το download mode'.

4) Συνδέστε το στο Odin και περάστε τον stock kernel που κατεβάσατε στο βήμα 2.

5) Μόλις τελειώσει η εκκίνηση, ξανατρέξτε το kTool και επιλέξτε 'flash kernel from /sdcard, διαλέξτε το zImage που θα βρείτε εκεί (δημιουργήθηκε στο βήμα 3), και μόλις τελειώσει πατήστε reboot.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
Μόλις το έκανα και κατέληξα να μένει στην αρχική οθόνη με το κίτρινο θαυμαστικό... προσπαθώ να το επαναφέρω από ένα guide τώρα στους xda =/
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα και κατέληξα να μένει στην αρχική οθόνη με το κίτρινο θαυμαστικό... προσπαθώ να το επαναφέρω από ένα guide τώρα στους xda =/

 

E... Την τελευταια παραγραφο ακριβως απο πανω την ειδες; :confused:

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
E... Την τελευταια παραγραφο ακριβως απο πανω την ειδες; :confused:

 

Όπως ηπα και παραπάνω σε εμενα δεν δούλεψε αλλα πέρασα ξανά την εργοστασιακή rom και καπάκι τον lucifr kernel και είναι πλέον rooted... Το κίτρινο θαυμαστικό δεν με ενοχλεί αφού δεν κλείνω ποτε το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Aν γινει το παραπανω θα λειτουργουνε ολα κανονικα?

Οταν βγει το ics θα μπορεσει να γινει η αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Aν γινει το παραπανω θα λειτουργουνε ολα κανονικα?

Οταν βγει το ics θα μπορεσει να γινει η αναβαθμιση?

 

ναι θα μπορεί.

 

@poweruser δεν ξέρω τι σουπήγε στραβά, η μέθοδος του οδηγού είναι δοκιμασμένη (δε θα έμπαινε εδώ αν δεν ήταν, άλλωστε).

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα πετυχε το root αφου μολις το ανοιγω βγαζει το κιτρινο τριγωνο και μπορω πλεον να βγαζω τις διαφημισεις απο τις εφαρμογες. Για να κανω overclock στα 1.2 τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω πολυ για τον πολυ καλο οδηγο!!!

Α και κατι αλλο, εμφανιστηκε και μια εφαρμογη CWM τι ακριβως μπορω να κανω με αυτη?

 

Βοηθεια κανεις???

Βασικα να μου πει τι επιπλεον μπορω να κανω τωρα που ειναι root?

Εγω αρχικα θελω να το κανω να δουλευει στα 1.2ghz γιατι οταν εμαθα οτι δουλευει στα 1008 ξενερωσα...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα πετυχε το root αφου μολις το ανοιγω βγαζει το κιτρινο τριγωνο και μπορω πλεον να βγαζω τις διαφημισεις απο τις εφαρμογες. Για να κανω overclock στα 1.2 τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω πολυ για τον πολυ καλο οδηγο!!!

Α και κατι αλλο, εμφανιστηκε και μια εφαρμογη CWM τι ακριβως μπορω να κανω με αυτη?

 

Μπορείς να κάνεις διάφορες λειτουργίες (τίποτα χρήσιμο όμως) χωρίς να χρειαστεί να μπεις στο CWM Recovery.

 

Βοηθεια κανεις???

Βασικα να μου πει τι επιπλεον μπορω να κανω τωρα που ειναι root?

Εγω αρχικα θελω να το κανω να δουλευει στα 1.2ghz γιατι οταν εμαθα οτι δουλευει στα 1008 ξενερωσα...

 

Ορολογία του Android

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez
@poweruser δεν ξέρω τι σουπήγε στραβά, η μέθοδος του οδηγού είναι δοκιμασμένη (δε θα έμπαινε εδώ αν δεν ήταν, άλλωστε).

 

Μα δεν το ηπα από κακια χαλάρωσε :) εγώ ηπα τι συνέβηκε στο δικό μου και αν κάποιος την πατήσει όπως εγώ να μην ανήσυχη υπάρχει απλή λύση... ;)

 

Όλα πήγαν καλά όταν προσπάθησα τον kernel που ανάφερες πιο πάνω, μου έβγαλε και στο odin pass απλά δεν ξεκίναγε το κινητό... κόλλησε εκεί στο κίτρινο τριγωνάκι.. Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά αλλα όλα μια χαρά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα πρέπει να βρεις έναν kernel που να υποστηρίζει overclock και στη συνέχεια να ακολουθήσεις τις οδηγίες του δημιουργού του ώστε να το κάνεις.

Δυστυχώς όπως βλέπεις δεν έχουν αρκετοί το I9100G οπότε πρέπει να το ψάξεις λίγο μόνος σου.

Τα πάντα για το κινητό σου υπάρχουν εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες help!

 

Έχω το 9100g με το τελευταίο επίσημο 2.3.6 update. Ακολούθησα τον παραπάνω οδηγό στο odin μου έγραψε pass αλλά το κινητό δεν κάνει boot! Έχει κολλήσει στην οθόνη με το κίτρινο θαυμαστικό!

http://i48.tinypic.com/1jwava.jpg

 

@powerulez

Μάλλον είχαμε το ίδιο πρόβλημα. Μπορείς να πεις αναλυτικά τι έκανες για να το επαναφέρεις?

 

Μήπως έχει κανένα λάθος ο οδηγός ρε παιδιά? Το αρχείο στο superatmos εντομεταξύ δεν είχε την επέκταση .tar και την έβαλα εγώ.

 

 

Λοιπόν μολις κατάλαβα τι λαλακια έκανα. :lol:

Νόμιζα ότι το αρχείο superatmos ήταν rar και το αποσυμπίεσα. :O

Το ξανά πέρασα σωστά και όλα οκ.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αφου εβαλα την πολυ αναμενομενη ICS εκανα και το απαραιτητο πλεον για μενα ROOT

Aκολουθησα αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1679778

Χρησιμοποιησα την μεθοδο 1 και ολα κομπλε!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΕΣ....ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ 9100G ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΝ ΕΧΕΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ???

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα εχω 2.3.6 με superatmos 3.3 μπορω να φλασαρω την ics με αυτον τον κερνελ η πρεπει να τον αλλαξω πρωτα

ευχαριστω

mi8
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδη μπερδευτηκα,γραφει στο 1ο ποστ "Δυνατότητα για o/c μέχρι 1200MHz"

Δεν υποτιθεται πως απο το εργοστασιο τα SGS2 ειναι χρονισμενα στα 1200;Το i9100G ειναι πιο κατω;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπερδευτηκα,γραφει στο 1ο ποστ "Δυνατότητα για o/c μέχρι 1200MHz"

Δεν υποτιθεται πως απο το εργοστασιο τα SGS2 ειναι χρονισμενα στα 1200;Το i9100G ειναι πιο κατω;

 

Ίσως να κάνω λάθος αλλα νομίζω οτι το G ειναι χρονισμενο στα 1008 Mhz

Πάντως διαφορές έχουν για κάποιους ειναι σημαντικές και για κάποιους άλλους οχι .http://img1.digitalversus.com/news/23/23912/clock.jpg

http://www.digitalversus.com/mobile-phone/samsung-galaxy-ii-p11161/samsung-galaxy-s-ii-i9100-vs-i9100g-differences-processing-power-n23912.html

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω!

Μολις ρουταρα το κινητο κι εχω καποιες αποριες λογω του οτι αλλα κανουμε με το κανονικο SGS2 κι αλλα με το G.

Χρειαζεται να βαλω το rom manager;Σαν εικονιδιο μου εβγαλε μονο το superuser.

Με ποια εφαρμογη να κανω o/c;

Ειχα απο παλια το tegrak αγορασμενο.Κανει ή πρεπει να βαλω το SetCPU ή καποιο αλλο;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως ρουταρα το κινητο,εβαλα το Set Cpu και περασα και την 4.0.4 την Γερμανικη που ποσταρες και με δειχνει στα 1200 χρονισμενο.Ισως το φτιαξανε...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδια στο xda λεει οτι αν κανουμε root σε 4.0.4 δεν δουλευει το bluetooth

υπαρχει τροπος να το ροοταρω και να εχω κ bluetooth?

δοκιμασα την δευτερη μεθοδο απο xda κ δεν ολοκληρωνεται η διαδικασια

Edited by vagelakos
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το θέμα θα έπρεπε να είναι επισημασμένο.

Οι χρήστες μπαίνουν και τους τραβάει το μάτι, το επισημασμένο root του i9100.

Δεν είναι δύσκολο να γίνει κάποιο λάθος, νομίζοντας ότι είναι κοινή η διαδικασία.

Εδώ πολλοί δε ξέρουν ότι υπάρχουν 2 παραλλαγές του S2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...