Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενεργοποιώντας το mobile είδα ότι κάνει καλή δουλειά απλά δεν έχω καταλάβει στο κομμάτι της συμπίεσης δεδομένων τι ακριβώς δουλειά κάνει μέσω vpn server...

Μπορειωπαρακαλω κάποιος να μου περιγράψει?

Για να μην ξεφευγουμε απο το θέμα του post όμως στο θέμα του πληκτρολογίου:

1.Υπάρχει Πρόγραμμα με μεταφορά φωνής στο πληκτρολόγιο και offline?

2. Autocorrection από το swype στα κενά ή στα λάθη μεταξύ των κενών γίνεται? Γιατί εδώ και 6 μήνες βλέπω ότι δεν το κάνει...

Παράδειγμα:

Μπορώ να γράφω χωρίς να πατάω το space?

Όταν πάω να πατησω το space και τελικά πατάω άλλο κουμπί δεν βλέπω να το διορθώνει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενεργοποιώντας το mobile είδα ότι κάνει καλή δουλειά το OPERA MAX απλά δεν έχω καταλάβει στο κομμάτι της συμπίεσης δεδομένων τι ακριβώς δουλειά κάνει μέσω vpn server...

Μπορειωπαρακαλω κάποιος να μου περιγράψει?

Για να μην ξεφευγουμε απο το θέμα του post όμως στο θέμα του πληκτρολογίου:

1.Υπάρχει Πρόγραμμα με μεταφορά φωνής στο πληκτρολόγιο και offline?

2. Autocorrection από το swype στα κενά ή στα λάθη μεταξύ των κενών γίνεται? Γιατί εδώ και 6 μήνες βλέπω ότι δεν το κάνει...

Παράδειγμα:

Μπορώ να γράφω χωρίς να πατάω το space?

Όταν πάω να πατησω το space και τελικά πατάω άλλο κουμπί δεν βλέπω να το διορθώνει...

Ολοκληρώνοντας στο άλλο πρόγραμμα touchpal x γιατί δεν κατεβαίνουν οι άλλες γλώσσες μεταξύ των οποίων και τα ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Χθες έκανε update το swiftkey και μου φαίνεται ότι έχει αρχίσει να έχει lag. Τώρα έχω κατεβάσει το TouchPal αλλά με ενοχλεί ότι μπορείς γρήγορα ή να αλλάξεις γλώσσα ή να βάλεις κόμμα. Δεν θα μπορούσανε να τα βάλουν και τα δύο
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανε update το swiftkey και μου φαίνεται ότι έχει αρχίσει να έχει lag. Τώρα έχω κατεβάσει το TouchPal αλλά με ενοχλεί ότι μπορείς γρήγορα ή να αλλάξεις γλώσσα ή να βάλεις κόμμα. Δεν θα μπορούσανε να τα βάλουν και τα δύο

 

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Αριστερά του space βάζεις την αλλαγή γλώσσας.

Για τέλεια διπλοπατάς το space.

Και για κόμμα σύρει το δάχτυλο σου δεξιά από το γράμμα "μ" προς την τέλεια που είναι από κάτω.

Λίγη συνήθεια θέλει αλλά είναι πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανε update το swiftkey και μου φαίνεται ότι έχει αρχίσει να έχει lag. Τώρα έχω κατεβάσει το TouchPal αλλά με ενοχλεί ότι μπορείς γρήγορα ή να αλλάξεις γλώσσα ή να βάλεις κόμμα. Δεν θα μπορούσανε να τα βάλουν και τα δύο

 

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ και τελικά ξαναπέρασα το Swype και όλα καλά. Με είχε τρελάνει στο λαγκαρισμα τις τελευταίες μέρες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανε update το swiftkey και μου φαίνεται ότι έχει αρχίσει να έχει lag. Τώρα έχω κατεβάσει το TouchPal αλλά με ενοχλεί ότι μπορείς γρήγορα ή να αλλάξεις γλώσσα ή να βάλεις κόμμα. Δεν θα μπορούσανε να τα βάλουν και τα δύο

Εμένα πάλι μου φαίνεται σαφώς γρηγορότερο, ειδικά στο άνοιγμα.

Δεν το ξανακατεβαζεις?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανε update το swiftkey και μου φαίνεται ότι έχει αρχίσει να έχει lag. Τώρα έχω κατεβάσει το TouchPal αλλά με ενοχλεί ότι μπορείς γρήγορα ή να αλλάξεις γλώσσα ή να βάλεις κόμμα. Δεν θα μπορούσανε να τα βάλουν και τα δύο

 

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ και τελικά ξαναπέρασα το Swype και όλα καλά. Με είχε τρελάνει στο λαγκαρισμα τις τελευταίες μέρες.

 

Εμένα πάλι μου φαίνεται σαφώς γρηγορότερο, ειδικά στο άνοιγμα.

Δεν το ξανακατεβαζεις?

 

Μα αυτός ήταν και ο σκοπός του πρόσφατου update. Να φύγει το lag και κάτι force close που υπήρχαν.

Εμένα έφυγαν και τα 2 πάντως, και μου φαίνεται σφαίρα.

Όσοι έχουν θέματα ας κάνουν μια εκκαθάριση δεδομένων και δοκιμάζουν ξανά.

Την πρόβλεψη του Swiftkey δεν την έχω βρει σε κανένα...

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Offline λογογραφος υπάρχει σαν εφαρμογή μια που μιλαμε πληκτρολόγια?

Κλασσικά του μιλάς και πληκτρολογεί όπως μια εφαρμογή παλιά που είχε βγάλει η εταιρεία Magenta για pc...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

οταν πηρα το redmi 1s

ειχε αυτο που μιλας και γραφει μηνυμα ή μιλας και γραφει στο φεις ας πουμε

 

με τα πολλα δε το βρισκω. ξερει κανεις που μπορω να το ξαναβρω και να το ενεργοποιησω?

 

θενκς

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Offline λογογραφος υπάρχει σαν εφαρμογή μια που μιλαμε πληκτρολόγια?

Κλασσικά του μιλάς και πληκτρολογεί όπως μια εφαρμογή παλιά που είχε βγάλει η εταιρεία Magenta για pc...

 

Το πληκτρολόγιο swype το κάνει πολ ύκαλά αυτό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο swype το κάνει πολ ύκαλά αυτό.

 

Offline σου λέει...

Όχι φίλε zeovani πρέπει να είσαι στο ίντερνετ για να παίξει ο λογογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Offline σου λέει...

Όχι φίλε zeovani πρέπει να είσαι στο ίντερνετ για να παίξει ο λογογράφος.

Κάτι σε offline κινείται στην πιάτσα?

 

Μετά από συνεχή χρήση και καθαρό λόγο διαπίστωσα ότι το Swype στην ομιλία είναι παρά πολύ καλό...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς offline λογογράφος δεν υπάρχει (αυτή τη στιγμή τουλάχιστον) στο Android.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει τρεις μέρες που πήρα το Moto G το 16gb. Προς έκπληξη μου όμως είδα ότι το πληκτρολόγιό του είναι σε μορφη QWERTY. Επειδή έχω συνηθίσει πολύ τη μορφή πληκτρολογίου που είναι σε μορφή κινητού και όχι PC πληκτρολογίου και επειδή όσο και να έψαξα μέσα στο κινητό δεν το βρήκα σαν εναλλακτική, ξέρεις κανείς καμία εφαρμογή ή κάτι παρεμφερές που να βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο θες;

https://play.google.com/store/apps/details?id=bigkeyboard.bordeux.net

 

Αν και γνωμη μου ειναι οτι δεν θα σε βολεψει οσο τα φυσικα πληκτρα και για αυτο κοιτα απο τωρα να συνηθιζεις το QWERTY οσο πιο συντομα μπορεις.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "άνοιγμα" στα πληκτρολόγια. Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις να το ορίσεις ως default input και θα ανοίγει μόνο του κάθε φορά που το χρειάζεσαι.

 

Αν και, η συνήθεια δεν είναι λόγος να θες τέτοιου τύπου πληκτρολόγιο. Καλύτερα να συνηθίσεις το qwerty γιατί είναι παντού και είναι πιο εύχρηστο και γρήγορο στην πληκτρολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει τρεις μέρες που πήρα το Moto G το 16gb. Προς έκπληξη μου όμως είδα ότι το πληκτρολόγιό του είναι σε μορφη QWERTY. Επειδή έχω συνηθίσει πολύ τη μορφή πληκτρολογίου που είναι σε μορφή κινητού και όχι PC πληκτρολογίου και επειδή όσο και να έψαξα μέσα στο κινητό δεν το βρήκα σαν εναλλακτική, ξέρεις κανείς καμία εφαρμογή ή κάτι παρεμφερές που να βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κι εγώ θα σου έλεγα να συνηθίσεις το QWERTY. Αν το συνηθίσεις δεν θα θες να ξαναγράψεις με άλλο πληκτρολόγιο.

Αν θες ένα πληκτρολόγιο που συνδυάζει αυτό που ζητάς και ένα QWERTY πληκτρολόγιο, δες το TouchPal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει τρεις μέρες που πήρα το Moto G το 16gb. Προς έκπληξη μου όμως είδα ότι το πληκτρολόγιό του είναι σε μορφη QWERTY. Επειδή έχω συνηθίσει πολύ τη μορφή πληκτρολογίου που είναι σε μορφή κινητού και όχι PC πληκτρολογίου και επειδή όσο και να έψαξα μέσα στο κινητό δεν το βρήκα σαν εναλλακτική, ξέρεις κανείς καμία εφαρμογή ή κάτι παρεμφερές που να βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

TouchPal Μοναδικό

Link to comment
Share on other sites

TouchPal Μοναδικό

 

Mακάρι να είχε και την ικανότητα στην κατανόηση λέξης στο swiping όπως το Swype. To είχα δοκιμάσει επί 1 μήνα, εκτίμησα πολύ την ελαφρυά λειτουργία του αλλά δεν καταλάβαινε πάντα όπως το Swype το ποια λέξη έγραφα σέρνοντας το δάχτυλο και δεν μου έδινε τις κατάλληλες εναλλακτικές λέξεις. Πάντως αν δεν έγραφα με swiping σίγουρα θα χρησιμοποιούσα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

TouchPal Μοναδικό

 

Αυτό χρησιμοποιώ και εγώ μόνιμα. Είναι ότι καλύτερο για γραφή με πληκτρολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μπορείτε παρακαλώ να με ενημερώσετε πως βάζω τόνο στις λέξεις στο SWYPE?

Όταν μια λέξη δεν είναι γνωστή λεξικό και την κάνω προσθήκη στις επιλογές πριν πατήσω την προσθήκη στις επιλογές των λέξεων δεν υπάρχει η συγκεκριμένη λέξη με τόνο επομένως θα πρέπει να το κάνω δυστυχώς manually...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μπορείτε παρακαλώ να με ενημερώσετε πως βάζω τόνο στις λέξεις στο SWYPE?

Όταν μια λέξη δεν είναι γνωστή λεξικό και την κάνω προσθήκη στις επιλογές πριν πατήσω την προσθήκη στις επιλογές των λέξεων δεν υπάρχει η συγκεκριμένη λέξη με τόνο επομένως θα πρέπει να το κάνω δυστυχώς manually...

 

Γράφεις την λέξη και το φωνήεν που θες με τόνο το πατάς παρατεταμένα ώστε να βγουν οι επιπλέον εκδοχές του που περιλαμβάνουν τόνο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μενα,

 

Εχω το Lenovo A630 και εγκατεστησα τα Handcent (εφαρμογή σύνταξης μηνυμάτων κλπ) και Touchpal (πληκτρολόγιο)..

 

Ψαχνω εν τροπο να μην εμφανίζονται τα κεφαλαια στα μηνυματα μου..θελω να γραφω με μικρά και να εμφανίζονται επίσης με μικρά..Τα κεφαλαια με κουραζουν πολύ..Ξερει κανεις κατι παραπανω??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...