Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όποιον χρησιμοποιεί το Fleksy είναι σε προσφορά 50% κάτω .

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.syntellia.fleksy.keyboard&referrer=utm_source%3DTeam%26utm_medium%3DSocialMedia%26utm_campaign%3DFleksyBird

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Για όποιον χρησιμοποιεί το Fleksy είναι σε προσφορά 50% κάτω .

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.syntellia.fleksy.keyboard&referrer=utm_source%3DTeam%26utm_medium%3DSocialMedia%26utm_campaign%3DFleksyBird

 

αφου το χρησιμοποιει γιατι να το ξαναπαρει? εκτος και εαν εχει αυτα τα μαγαζακια των οποιων το ονομα δεν μπορω να γραψω εδω μεσα...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πως βαζουμε τελικο "ς" στο fleksy οεο? :)

 

Ρυθμίσεις -. Look and feel - ενεργοποιείς case sensitive layout και μετά το γραφείς με παρατεταμένη πίεση στο σ.

 

Αυτό έχω και εγώ. Αν μάθεις να γράφεις με αυτό δύσκολα γυρνάς στα άλλα.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

επειδή είναι μεγάλο το θέμα για να το διαβάσω όλο :p , ποιο πληκτρολόγιο προτείνετε που να έχει σωστή πρόβλεψη λέξεων στα ελληνικά αλλά και αρκετά καλό auto correct ;
Link to comment
Share on other sites

επειδή είναι μεγάλο το θέμα για να το διαβάσω όλο :p , ποιο πληκτρολόγιο προτείνετε που να έχει σωστή πρόβλεψη λέξεων στα ελληνικά αλλά και αρκετά καλό auto correct ;

 

Για μένα 2 παίζουν. Swiftkey και TouchPal. Το Swiftkey έχει πολύ καλύτερη διόρθωση και τεράστια ανοχή στο λάθος. Από την άλλη το TouchPal έχει απείρως καλύτερο ελληνικό λεξικό που εξισορροπει τα πράγματα. Δοκίμασε τα και τα 2 και.κρινε

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!

Έψαχνα για πληκτρολόγιο δοκίμασα 2-3 και κατέληξα στο Swiftkey με βολεύει πιο πολύ από τα υπόλοιπα .. Ειναι free? η ειναι δοκιμαστικό και μετά από λίγες μέρες πετάει μήνυμα για αγορά ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!

Έψαχνα για πληκτρολόγιο δοκίμασα 2-3 και κατέληξα στο Swiftkey με βολεύει πιο πολύ από τα υπόλοιπα .. Ειναι free? η ειναι δοκιμαστικό και μετά από λίγες μέρες πετάει μήνυμα για αγορά ;;

Στο στυλ του Swiftkey είναι επίσης το Swype και το TouchPal αν δεν τα έχεις ήδη δοκιμάσει.

Όσον αφορά το Swiftkey άλλαξε πρόσφατα σε δωρεάν και απλά τα περισσότερα θέματα του πλέον είναι επί πληρωμής. Δεν θα σου βγάλει κάποιο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο στυλ του Swiftkey είναι επίσης το Swype και το TouchPal αν δεν τα έχεις ήδη δοκιμάσει.

Όσον αφορά το Swiftkey άλλαξε πρόσφατα σε δωρεάν και απλά τα περισσότερα θέματα του πλέον είναι επί πληρωμής. Δεν θα σου βγάλει κάποιο μήνυμα.

 

Το swype το δούλεψα λίγο αλλά δεν με βόλεψε καθόλου .. :O

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σας αν ξερει καποιος να μου πει στο κιν εχει επιλογη στα μνμ να μπορω να τα λεω κι οχι να τα γραφω αλλα δεν εχει φωνητικο μνμ στα ελληνικα ξερεις καποιος πως μπορω να βαλω την ελληνικη γλωσσα μιλαω για τα sms
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να ανοίγεις καινούργιο θέμα. Τέσπα, το πληκτρολόγιο Swype κάνει την ομιλία Κείμενο (speech to text ) όταν έχεις σύνδεση δεδομένων ή WiFi. Ενεργοποιείς ενώ είσαι στο ίντερνετ την ηχητική πληκτρολόγηση και ότι λες το καταγράφει με μεγάλη ακρίβεια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ανέβει από κάποιον άλλον. Βρήκα το πληκτρολόγιο του android L, πλήρως λειτουργικό και με μια απίστευτη λειτουργία σε swipe mode. Προς το παρόν παρόπλισα το Swype που το έχω αγορασμένο και χρησιμοποιώ αυτό... Έχει και το material θέμα, που είναι απλά πανέμορφο... Το προτείνω ανεπιφύλακτα...

http://forum.xda-developers.com/lg-g-flex/themes-apps/android-l-5-0-keyboard-apk-t2797481

Link to comment
Share on other sites

To android L keyboard έχω κι εγώ αλλά δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που γράφει μόνο Ελληνικά. Λείπουν αρκετές λέξεις σε σχέση π.χ. με το Touchpal. Και το άλλο αρνητικό είναι πως πρέπει να πατάς 2 φορές για να σώσεις μια λέξη αντί να το κάνει αυτόματα. Κατά τα άλλα όσον αφορά Αγγλικα είναι το καλύτερο για μένα.

Ουσιαστικά πρόκεται για το παλιό Google Keyboard με νέο skin.

Link to comment
Share on other sites

To android L keyboard έχω κι εγώ αλλά δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που γράφει μόνο Ελληνικά. Λείπουν αρκετές λέξεις σε σχέση π.χ. με το Touchpal. Και το άλλο αρνητικό είναι πως πρέπει να πατάς 2 φορές για να σώσεις μια λέξη αντί να το κάνει αυτόματα. Κατά τα άλλα όσον αφορά Αγγλικα είναι το καλύτερο για μένα.

Ουσιαστικά πρόκεται για το παλιό Google Keyboard με νέο skin.

Έχει βελτιωθεί κατά πολύ η πρόβλεψη του πάντως και ειδικά στην λειτουργία swipe το βρίσκω καλύτερο από τον αρχηγό του είδους, το Swype. Όσο για τις λέξεις που λείπουν εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Αλλά ακόμη και αυτές που λείπουν τις αποθηκεύεις μια φορά και την επόμενη φορά στις βγάζει με τη μια, κάτι που το Swype δεν το έκανε και μου έσπαγε τα νεύρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το swype keyboard και πρόσφατα δοκιμάζω την εμπειρία της φωνής. Ομολογώ ότι εντυπωσιασμένος αλλά δεν ξέρω πόσα μεγκαμπάιτ τραβάει κάθε φορά γιατί άλλο να μιλάς μέσω WiFi από το σπίτι σου και άλλο να επικοινωνείς μέσω του παρόχου σου. Έγω κάθε μήνα χρησιμοποιώ την κάρτα των πέντε € για πεντάκοσια μεγκαμπάιτ από την COSMOTE. Ερωτώ λοιπόν:

Επαρκει μια τέτοια κάρτα κάθε μήνα για νορμάλ χρήση της φωνής?

Επίσης όταν έχω ολοκληρώσει την ομιλία μου δε βλέπω το πρόγραμμα να συνδεέται με κάποιον ορθογραφικό έλεγχο ώστε να μη χρειάζεται να πηγαίνω στα αντίστοιχα σημεία και να διορθώνω και να χάνω χρόνο..

Επίσης αναφορικά με την πληκτρολόγηση βλέπω πρόβλημα σχετικά με τα διαστήματα για παράδειγμα: όταν καταλάθος στο δεν βάζω space αλλά κάποιο άλλο γράμμα δεν γίνεται αυτόματη διόρθωση ενώ την έχω επιλέξει η όταν γίνεται δεν γίνεται σωστά...

Αυτά τα ολίγα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το swype keyboard και πρόσφατα δοκιμάζω την εμπειρία της φωνής. Ομολογώ ότι εντυπωσιασμένος αλλά δεν ξέρω πόσα μεγκαμπάιτ τραβάει κάθε φορά γιατί άλλο να μιλάς μέσω WiFi από το σπίτι σου και άλλο να επικοινωνείς μέσω του παρόχου σου. Έγω κάθε μήνα χρησιμοποιώ την κάρτα των πέντε € για πεντάκοσια μεγκαμπάιτ από την COSMOTE. Ερωτώ λοιπόν:

Επαρκει μια τέτοια κάρτα κάθε μήνα για νορμάλ χρήση της φωνής?

Επίσης όταν έχω ολοκληρώσει την ομιλία μου δε βλέπω το πρόγραμμα να συνδεέται με κάποιον ορθογραφικό έλεγχο ώστε να μη χρειάζεται να πηγαίνω στα αντίστοιχα σημεία και να διορθώνω και να χάνω χρόνο..

Επίσης αναφορικά με την πληκτρολόγηση βλέπω πρόβλημα σχετικά με τα διαστήματα για παράδειγμα: όταν καταλάθος στο δεν βάζω space αλλά κάποιο άλλο γράμμα δεν γίνεται αυτόματη διόρθωση ενώ την έχω επιλέξει η όταν γίνεται δεν γίνεται σωστά...

Αυτά τα ολίγα...

Βασικά κατέβασε μια εφαρμογή να σου λέει πόσα καταναλώνεις, και γράψε κάτι. Δες πόσα σου τράβηξε, και βγάλε συμπέρασμα αν σου φτάνει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κατέβασε μια εφαρμογή να σου λέει πόσα καταναλώνεις, και γράψε κάτι. Δες πόσα σου τράβηξε, και βγάλε συμπέρασμα αν σου φτάνει.

Ή ας βάλει wind f2g που με 5€ δίνει 1gb :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ή ας βάλει wind f2g που με 5€ δίνει 1gb :-)

Θα έβαζα αλλά δυστυχώς το υπόλοιπο δεν μεταφέρεται για τον επόμενο μήνα όπως το αντίστοιχο της Cosmote επομένως προς το παρόν θα συνεχίσω να είμαι Cosmote...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά κατέβασε μια εφαρμογή να σου λέει πόσα καταναλώνεις, και γράψε κάτι. Δες πόσα σου τράβηξε, και βγάλε συμπέρασμα αν σου φτάνει.

 

Βασικά κατέβασε μια εφαρμογή να σου λέει πόσα καταναλώνεις, και γράψε κάτι. Δες πόσα σου τράβηξε, και βγάλε συμπέρασμα αν σου φτάνει.

Θα μπορούσες να μου προτείνεις εσύ μια εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα αλλά δυστυχώς το υπόλοιπο δεν μεταφέρεται για τον επόμενο μήνα όπως το αντίστοιχο της Cosmote επομένως προς το παρόν θα συνεχίσω να είμαι Cosmote...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Θα μπορούσες να μου προτείνεις εσύ μια εφαρμογή?

το opera max και σου λεει ποσα τρως, και σου σωζει αρκετα! θεωρω ειναι το τελειο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

το opera max και σου λεει ποσα τρως, και σου σωζει αρκετα! θεωρω ειναι το τελειο.

Προς το παρόν εγκαθιστώντας το πρόγραμμα αυτό που παρατηρώ είναι ότι με παραπέμπει σε ένα Server προκειμένου εκεί να σωσω σου τα data μου. Δεν έχω βρει ακόμα που πρέπει να μπω για να δω την κίνηση του δικτύου και συν της άλλης δε βλέπω να έχει κίνηση δεδομένων για Γουάι φαΐ...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν εγκαθιστώντας το πρόγραμμα αυτό που παρατηρώ είναι ότι με παραπέμπει σε ένα Server προκειμένου εκεί να σωσω σου τα data μου. Δεν έχω βρει ακόμα που πρέπει να μπω για να δω την κίνηση του δικτύου και συν της άλλης δε βλέπω να έχει κίνηση δεδομένων για Γουάι φαΐ...

 

wifi δεν εχει, δουλευει για 3G 4g.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιώντας το mobile είδα ότι κάνει καλή δουλειά απλά δεν έχω καταλάβει στο κομμάτι της συμπίεσης δεδομένων τι ακριβώς δουλειά κάνει μέσω vpn server...

Μπορειωπαρακαλω κάποιος να μου περιγράψει?

Για να μην ξεφευγουμε απο το θέμα του post όμως στο θέμα του πληκτρολογίου:

1.Υπάρχει Πρόγραμμα με μεταφορά φωνής στο πληκτρολόγιο και offline?

2. Autocorrection από το swype στα κενά ή στα λάθη μεταξύ των κενών γίνεται? Γιατί εδώ και 6 μήνες βλέπω ότι δεν το κάνει...

Παράδειγμα:

Μπορώ να γράφω χωρίς να πατάω το space?

Όταν πάω να πατησω το space και τελικά πατάω άλλο κουμπί δεν βλέπω να το διορθώνει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενεργοποιώντας το mobile είδα ότι κάνει καλή δουλειά το OPERA MAX απλά δεν έχω καταλάβει στο κομμάτι της συμπίεσης δεδομένων τι ακριβώς δουλειά κάνει μέσω vpn server...

Μπορειωπαρακαλω κάποιος να μου περιγράψει?

Για να μην ξεφευγουμε απο το θέμα του post όμως στο θέμα του πληκτρολογίου:

1.Υπάρχει Πρόγραμμα με μεταφορά φωνής στο πληκτρολόγιο και offline?

2. Autocorrection από το swype στα κενά ή στα λάθη μεταξύ των κενών γίνεται? Γιατί εδώ και 6 μήνες βλέπω ότι δεν το κάνει...

Παράδειγμα:

Μπορώ να γράφω χωρίς να πατάω το space?

Όταν πάω να πατησω το space και τελικά πατάω άλλο κουμπί δεν βλέπω να το διορθώνει...

Edited by zeovani
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...