Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως εγω που εβαλα το swiftkey χθες μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο τη προβλεψη λεξεων. Βρισκει τις λεξεις ακομα και οταν γραφω σε greeklish (ενταξει, οχι παντα σε greeklish). Βεβαια δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα αλλα πληκτρολογια για να συγκρινω, εκανα χρηση του stock android keyboard μεχρι τωρα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Παντως εγω που εβαλα το swiftkey χθες μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο τη προβλεψη λεξεων. Βρισκει τις λεξεις ακομα και οταν γραφω σε greeklish (ενταξει, οχι παντα σε greeklish). Βεβαια δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα αλλα πληκτρολογια για να συγκρινω, εκανα χρηση του stock android keyboard μεχρι τωρα.

 

Πιστεύω συνεχίζουν όλα όπως όταν πρωτοξεκίνησαν βασικά..

Στην αναγνώριση γραφής με μεγάλο περιθώριο λάθους με τρόπο γραφής τύπου Swype/Flow κερδίζει το ίδιο το Swype..

Στην πρόβλεψη λέξεων με διαφορά το Swift key και το Touch Pal κάπου στο ενδιάμεσο.

 

Με τη σημαντική διαφορά πλέον ότι Swift και Touch διατίθενται δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω συνεχίζουν όλα όπως όταν πρωτοξεκίνησαν βασικά..

Στην αναγνώριση γραφής με μεγάλο περιθώριο λάθους με τρόπο γραφής τύπου Swype/Flow κερδίζει το ίδιο το Swype..

Στην πρόβλεψη λέξεων με διαφορά το Swift key και το Touch Pal κάπου στο ενδιάμεσο.

 

Με τη σημαντική διαφορά πλέον ότι Swift και Touch διατίθενται δωρεάν.

Εγώ παρόλο που γράφω με πάτημα και τα έχω δοκιμάσει όλα τα πληκτρολόγια που αναφέρεις (+ το fleksy).Την αίσθηση και την ευκολία που μου δίνει το Swype δεν την βρήκα αλλού.Ίσως είναι και η συνήθεια.Αλλά δεν μπόρεσα να το αντικαταστήσω με άλλο.

Πριν λίγο καιρό είχε δοθεί δωρεάν και το Swype από το Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω συνεχίζουν όλα όπως όταν πρωτοξεκίνησαν βασικά..

Στην αναγνώριση γραφής με μεγάλο περιθώριο λάθους με τρόπο γραφής τύπου Swype/Flow κερδίζει το ίδιο το Swype..

Στην πρόβλεψη λέξεων με διαφορά το Swift key και το Touch Pal κάπου στο ενδιάμεσο.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως να απενεργοποιήσω το autocorrect στο SwiftKey;

Στις ρυθμίσεις - προχωρημένο και οατας το πρώτο. Του λες να βάζει κενό οταν πατάς space

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις - προχωρημένο και οατας το πρώτο. Του λες να βάζει κενό οταν πατάς space

 

Ευχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω ακριβως τι γίνετε με τα θέματα στο SwiftKey πάντως εχθες που το κατεβασα για πρωτη φορα χωρις να το έχω αγορασει ποτε μου εχει μαζι και 15 θεματα!!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αυτό το σπαστικό του Swiftkey να βάζει κενό στο τέλος ενός username και να πρέπει να το σβήσω για να μπω λύνεται κάπως;
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αυτό το σπαστικό του Swiftkey να βάζει κενό στο τέλος ενός username και να πρέπει να το σβήσω για να μπω λύνεται κάπως;

Ισχύει με χιλια. Δεν νομίζω να υπάρχει λυση

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

και έλεγα ότι κάνω εγώ κάτι λάθος

 

Αυτός είναι και ο λόγος που εγκατέλειψα το swiftkey και γύρισα στο Swype.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε διαπιστώσει λαγκαρισματα μετά την νεα αναβάθμιση του swiftkey την εκδοση 5.χ?

 

εμενα μετα απο επανεκκινηση κινητου χανει τις γλωσσες και θελει να το κανω force close για να τις ξανα δει

Link to comment
Share on other sites

Εχετε διαπιστώσει λαγκαρισματα μετά την νεα αναβάθμιση του swiftkey την εκδοση 5.χ?

Σα να έχει γίνει ελάχιστα πιο αργοστροφο μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Σα να έχει γίνει ελάχιστα πιο αργοστροφο μου φαίνεται

 

Προχθές το κατέβασα και όποτε υπάρχει πεδίο που θέλει συμπλήρωση και πρέπει να εμφανιστεί αυτόματα, αργεί αρκετά να εμφανιστεί. Περισσότερο και απ' το touchpal.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πιο αργο το νεο swiftkey. Και στο να εμφανιστει και στο να κλείσει. Επισης τα νεα minimal themes πολυ ομορφα αλλα αμα δε βλεπεις αριθμους και δευτερες επιλογες (συμβολα) είναι πρακτικά άχρηστο. Πως διαολο θα τα θυμαμαι δλδ απεξω.

 

Εσεις γραφετε με autocorrect ελληνικα?

 

Εγω οποτε το βαζω μετα ξαναβγαζω το autocorrect γιατι δε μπορω να προσθέσω χειροκίνητα λεξεις και μου κανει τα ιδια και τα ιδια λαθη. (ειδικα εφοσον δε μαθαίνει από whatsapp)

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να το δοκιμάσεις καθώς ο καθένας θα προτείνει αυτό που τον βόλεψε.

Δύσκολη επιλογή, εγώ τώρα την μισή απάντηση την έγραψα με το ένα και την άλλη μισή με το άλλο, καθώς δεν μπορώ να αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το swype αξιζει να το αλλαξω με το swiftkey?

Έχω και τα δύο. Δεν γράφω με swiping,αλλά χρησιμοποιώ το typing. Το Swype το εγκατέλειψα όταν είχε αρχίσει να κολλάει, δηλ. έγραφα μία λέξη και την εμφάνιζε μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Το εγκατέλειψα και πήγα στο swiftkey. Όμως με ενοχλούσε (το ανέφεραν και πιο πάνω) το ότι όταν ήθελα να γράψω π.χ. το username μου, ή το email μου, άφηνε κενό και κάθε φορά έπρεπε να το σβήνω. Έπειτα έχω την εντύπωση ότι το Swype έχει καλύτερη πρόβλεψη λέξεων από το swiftkey.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και τα δύο. Δεν γράφω με swiping,αλλά χρησιμοποιώ το typing. Το Swype το εγκατέλειψα όταν είχε αρχίσει να κολλάει, δηλ. έγραφα μία λέξη και την εμφάνιζε μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Το εγκατέλειψα και πήγα στο swiftkey. Όμως με ενοχλούσε (το ανέφεραν και πιο πάνω) το ότι όταν ήθελα να γράψω π.χ. το username μου, ή το email μου, άφηνε κενό και κάθε φορά έπρεπε να το σβήνω. Έπειτα έχω την εντύπωση ότι το Swype έχει καλύτερη πρόβλεψη λέξεων από το swiftkey.

 

Αυτό είναι το λιγότερο για μένα. Το χειρότερο είναι που πολλές φορές μπερδεύει τα γράμματα και κάνει λάθος τους χωρισμούς λέξεων. Και αυτό χωρίς κάποια αιτία συγκεκριμένη.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παρότι έχω πετύχει σε προσφορές και έχω αγορασμένα και το SwiftKey και το swype κόλλησα με το Fleksy. Γράφω με typing όμως.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το swype αξιζει να το αλλαξω με το swiftkey?

 

>Aν το Swype το έχεις ρυθμίσει κατάλληλα ώστε να κυλά βουτυρένια ( ο φίλος πιο πάνω μάλλον δεν είχε απενεργοποιήσει τις 3 ρυθμίσεις που το λαγκάρουν )

>Αν γράφεις με swiping

>Αν κατά το swiping σε ενδιαφέρει το να κατανοεί το πληκτρολόγιο ποια λέξη γράφεις με το σύρσιμο και όταν δεν την καταλαβαίνει να σου προτείνει την καλύτερη εναλλακτική

 

τότε δεν αξίζει σε καμία μα καμία περίπτωση να πας σε άλλο πληκτρολόγιο. Είναι τεράστια η διαφορά του Swype σε σχέση με τα άλλα πληκτρολόγια στην κατανόηση της λέξης που γράφεις.

 

Αν δεν γράφεις με σύρσιμο αλλά με τον κλασικό τρόπο, τότε δεν μπορώ να σου πω κάτι γιατί δεν γράφω με τον παλιό κλασικό τρόπο κι άρα δεν έχω κάνει συγκριτικά τεστ σε αυτό το είδος γραφής.

Link to comment
Share on other sites

>Aν το Swype το έχεις ρυθμίσει κατάλληλα ώστε να κυλά βουτυρένια ( ο φίλος πιο πάνω μάλλον δεν είχε απενεργοποιήσει τις 3 ρυθμίσεις που το λαγκάρουν )

>Αν γράφεις με swiping

>Αν κατά το swiping σε ενδιαφέρει το να κατανοεί το πληκτρολόγιο ποια λέξη γράφεις με το σύρσιμο και όταν δεν την καταλαβαίνει να σου προτείνει την καλύτερη εναλλακτική

 

τότε δεν αξίζει σε καμία μα καμία περίπτωση να πας σε άλλο πληκτρολόγιο. Είναι τεράστια η διαφορά του Swype σε σχέση με τα άλλα πληκτρολόγια στην κατανόηση της λέξης που γράφεις.

 

Αν δεν γράφεις με σύρσιμο αλλά με τον κλασικό τρόπο, τότε δεν μπορώ να σου πω κάτι γιατί δεν γράφω με τον παλιό κλασικό τρόπο κι άρα δεν έχω κάνει συγκριτικά τεστ σε αυτό το είδος γραφής.

Τις έχω απενεργοποιήσει και εγώ τις ρυθμίσεις που είναι υπεύθυνες για το γνωστό lag του Swype. Δεν το έγραψα πιο πάνω γιατί επειδή έχει αναφερθεί πολλές φορές και πρόσφατα, το θεώρησα περιττό. Και στο typing το Swype είναι κορυφαίο. Έχω και το smart keyboard που είναι ιδανικό για typing. Το Swype όμως, μετά την απενεργοποίηση των σχετικών ρυθμίσεων είναι τέλειο. Ήθελα να ρωτήσω, εάν μετά την τελευταία αναβάθμιση τσεκάρουμε ότι ρυθμίσεις έχουμε με ξετσεκάρει, θα συνεχίσει αυτό το lag, κυρίως με την καθυστέρηση της εμφάνισης των προτεινόμενων λέξεων;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για ποιο lag λέτε πια στο Swype;

Εξακολουθεί να υπάρχει σε εσας τέτοιο πρόβλημα ή έχετε μείνει με την ιδέα;

 

Και εγώ το είχα παλιά ,.αλλά εδώ και πολλούς μήνες με ενεργοποιημένο το cloud backup δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Δοκιμασμένο και στο nexus 4 (με 4.4.2 πριν και 4.4.3 πλέον) και στο κινέζικο ταμπλετ μου (με 4.3).

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...