Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτήν την περίπτωση το Swiftkey είναι το πληκτρολόγιο για σένα. Μπορεί να έχεις και 99.9% επιτυχία στο typing.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μόλις κατέβασα το Swype.Καλούτσικο φαίνεται αλλά στα reviews στο play market το θάβουν.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατέβασα το Swype.Καλούτσικο φαίνεται αλλά στα reviews στο play market το θάβουν.

 

Αυτό δυστυχώς συμβαίνει με πολλές καλές εφαρμογές. Αν ο άλλος έχει μάπα κινητό ή αν έχει καλό κινητό αλλά το έχει στήσει μάπα , δεν κάθεται να σκεφτεί αυτό και θάβει την εφαρμογή. Συγκεκριμένα τώρα για το Swype , η Nuance στα τελευταία updates έχει δημιουργήσει θέμα σε ορισμένα κινητά ( λαγκάρει το σύρσιμο ). Ένα από αυτά τα κινητά ήταν και το δικό μου. Πριν αφαιρέσω τα 5 αστέρια στην κριτική μου όμως, έκατσα κι έψαξα το θέμα, επικοινώνησα με την Nuance, μου είπε να απενεργοποιήσω 3 πράγματα στις ρυθμίσεις του και το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δυστυχώς συμβαίνει με πολλές καλές εφαρμογές. Αν ο άλλος έχει μάπα κινητό ή αν έχει καλό κινητό αλλά το έχει στήσει μάπα , δεν κάθεται να σκεφτεί αυτό και θάβει την εφαρμογή. Συγκεκριμένα τώρα για το Swype , η Nuance στα τελευταία updates έχει δημιουργήσει θέμα σε ορισμένα κινητά ( λαγκάρει το σύρσιμο ). Ένα από αυτά τα κινητά ήταν και το δικό μου. Πριν αφαιρέσω τα 5 αστέρια στην κριτική μου όμως, έκατσα κι έψαξα το θέμα, επικοινώνησα με την Nuance, μου είπε να απενεργοποιήσω 3 πράγματα στις ρυθμίσεις του και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Δεν είναι θέμα κινητού... Το Swype λαγκάρει σε όλα. Ακόμα και στα πιο δυνατά όπως το Note 3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κινητού... Το Swype λαγκάρει σε όλα. Ακόμα και στα πιο δυνατά όπως το Note 3.

Δε θέλω να σε πω ψεύτη, αλλά εσύ μόλις αποκάλεσες έτσι τον παραπάνω φίλο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν έχουν θέμα όλα τα κινητά αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι το lag που προκάλεσαν τα τελευταία updates φεύγει αν απενεργοποιηθεί o συγχρονισμός & backup, το δυναμικό λεξικό και το έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας. Τα δύο τελευταία αχρείαστα είναι ενώ όσο αφορά το συγχρονισμό μπορούμε να το ενεργοποιούμε στιγμιαία αν θέλουμε να συγχρονίσουμε και μετά να τον έχουμε κλειστό. Συμπέρασμα : Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις το Swype είναι 5άστερο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν έχουν θέμα όλα τα κινητά αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι το lag που προκάλεσαν τα τελευταία updates φεύγει αν απενεργοποιηθεί o συγχρονισμός & backup, το δυναμικό λεξικό και το έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας. Τα δύο τελευταία αχρείαστα είναι ενώ όσο αφορά το συγχρονισμό μπορούμε να το ενεργοποιούμε στιγμιαία αν θέλουμε να συγχρονίσουμε και μετά να τον έχουμε κλειστό. Συμπέρασμα : Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις το Swype είναι 5άστερο.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω αγοράσει και τα 3 πληκτρολόγια Swiftkey, Smart keyboard και Swype. Δεν χρησιμοποιώ το ‘’σύρσιμο’’ για να γράφω, αλλά με βολεύει το κλασικό typing. Το swype μου άρεσε πολύ για την καλή πρόβλεψη των λέξεων. Όταν έγραφα κάτι πολλές φορές δεν χρειαζόταν να δαχτυλογραφήσω , αλλά επέλεγα τις λέξεις που μου πρότεινε. Όμως μετά τα τελευταία ‘’κολλήματα’’ που μου έκανε, το εγκατέλειψα και άρχισα να χρησιμοποιώ το smart keyboard. Μπορώ να πω ότι γράφω πιο γρήγορα και έχει και αυτό καλή ορθογραφία. Αυτή άλλωστε με βολεύει πιο πολύ σε σχέση με την πρόβλεψη τω λέξεων που έχουν τα άλλα δύο. Ειδικά σε tablet και σε οριζόντια θέση γράφω αρκετά γρήγορα με τα δύο χέρια σαν να γράφω σε υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το SWIFTKEY σε LG G2 & KitKat έχει πρόβλημα από τον Φεβρουάριο και δεν έχει λυθεί ακόμα.

Μόλις ανοίγεις την συσκευή βγάζει το μήνυμα " "The process com.google.process.gapps has stopped" .

Δείτε το εδώ : http://support.swiftkey.net/forums/116693-2-bug-reports/suggestions/5560697-foreclose-on-lg-g2-at-t-kitkat

Όταν το είχα όμως σε ένα Galaxy S3 και ήταν άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω μετά από πολύ καιρό στο Touchpal το Swype.. τι το'θελα..

εξαιρετικό πραγματικά στο σύρσιμο και στη κατανόηση της λέξης.

Εκεί που στο Touchpal πρέπει να περάσεις με λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια επάνω από τα γράμματα στο Swype απλά ζωγραφίζεις (βέβαια μερικές φορές ζωγραφίζει και αυτό..!).

Συντομεύσεις βέβαια και ευκολίες του Touchpal γενικότερα ούτε για πλάκα..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Android Tablet (Galaxy Tab 3 10.1) και έχω πάρει και ένα εξωτερικό πληκτρολόγιο logitech.Προσπαθώ να βρώ κάποια καλή λύση για λειτουργεί σωστά το language swapping καθώς το default πληκτρολόγιο έχει κάποια προβληματάκια.Οποιος γνωρίζει κάποια καλή λύση πάνω στο θέμα ας ποστάρει.Ευχαριστώ.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω μετά από πολύ καιρό στο Touchpal το Swype.. τι το'θελα..

εξαιρετικό πραγματικά στο σύρσιμο και στη κατανόηση της λέξης.

Εκεί που στο Touchpal πρέπει να περάσεις με λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια επάνω από τα γράμματα στο Swype απλά ζωγραφίζεις (βέβαια μερικές φορές ζωγραφίζει και αυτό..!).

Συντομεύσεις βέβαια και ευκολίες του Touchpal γενικότερα ούτε για πλάκα..

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, έχω μείνει εδώ ναι καιρό κολλημένος στο Swype αφού έχω απενεργοποιήσει τον συγχρονισμό του λεξικού μου και δεν κόλλησε στιγμή από τότε. Άψογο!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Android Tablet (Galaxy Tab 3 10.1) και έχω πάρει και ένα εξωτερικό πληκτρολόγιο logitech.Προσπαθώ να βρώ κάποια καλή λύση για λειτουργεί σωστά το language swapping καθώς το default πληκτρολόγιο έχει κάποια προβληματάκια.Οποιος γνωρίζει κάποια καλή λύση πάνω στο θέμα ας ποστάρει.Ευχαριστώ.

Είχα το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα με αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apedroid.hwkeyboardhelper&hl=el

Edited by Villis
Προσθήκη παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα Swype μετά από 5 μήνες και έχω το εξής πρόβλημα.

Την πρώτη φορά που γράφω μετά από εναλλαγή γλώσσας,δεν εμφανίζονται τα γράμματα στην οθόνη. Μόλις κρύψω το πληκτρολόγιο όμως η πρόταση που έχω γράψει φαίνεται κανονικά.

Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός..Την ώρα που γράφω δεν φαίνεται αυτό που γράφω,μόλις πατήσω το back όμως για να κρυφτεί το layout του keyboard βλέπω κανονικά αυτό που έγραψα.

 

Αυτό το πρόσεξα να συμβαίνει στηνν εφαρμογή WhatsApp.

Έχει προσέξει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο? Είναι κάπως major το bug αυτό και μου συμβαίνει 8 στις 10 φορές.

Δεν έχω προσέξει να συμβαίνει σε άλλο app όπως το tapatalk που γράφω τώρα,δεν το έχω παίξει κ πολύ βέβαια. Στο WhatsApp είναι πολύ συχνό!

me > you
Link to comment
Share on other sites

ποιο πληκτρολογιο αξιζει να κατεβασω;;;

τα επι πληρωμης δεν με ενδιαφερουν

 

Για δωρεάν το touchpal ασυζητητί! :)

Link to comment
Share on other sites

Για δωρεάν το touchpal ασυζητητί! :)

 

Εγώ που έχω πρόβλημα όρασης χρησιμοποιώ το touchpal με αυτό τον τρόπo

 

https://www.dropbox.com/lightbox/home/Camera%20Uploads

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω μετά από πολύ καιρό στο Touchpal το Swype.. τι το'θελα..

εξαιρετικό πραγματικά στο σύρσιμο και στη κατανόηση της λέξης.

Εκεί που στο Touchpal πρέπει να περάσεις με λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια επάνω από τα γράμματα στο Swype απλά ζωγραφίζεις (βέβαια μερικές φορές ζωγραφίζει και αυτό..!).

Συντομεύσεις βέβαια και ευκολίες του Touchpal γενικότερα ούτε για πλάκα..

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, έχω μείνει εδώ ναι καιρό κολλημένος στο Swype αφού έχω απενεργοποιήσει τον συγχρονισμό του λεξικού μου και δεν κόλλησε στιγμή από τότε. Άψογο!

 

Επειδή έχω παρατήσει εδώ και πααααάρα πολύ καιρό το Swype λόγω του γνωστού lag (εννοείται πως έχω off τους συγχρονισμούς κτλ.), μπορείτε να μου πείτε πώς συμπεριφέρεται σ' εσάς, εάν:

έχετε γράψει ένα sms το οποίο στην οθόνη του κινητού σας πιάνει για παράδειγμα 4 γραμμές, και δείτε ότι στην 2η έχετε ένα λάθος. Κάνετε επάνω στη λέξη με το λάθος double tap έτσι ώστε να την επιλέξει και γράφετε τη σωστή λέξη που σας ενδιαφέρει (με swiping εννοείται και όχι ένα-ένα γράμμα όπως στα απλά πληκτρολόγια), η οποία όμως τυχαίνει να είναι μεγάλη (πχ. ενδιαφέρομαι).

Σας την γράφει κανονικά χωρίς ίχνος lag, ή η όλη διαδικασία τού ότι πρέπει να σβήσει την επιλεγμένη λάθος λέξη σε συνδιασμό με την εισαγωγή της μεγάλης, καινούριας, 'κολλάει' το κινητό για x δευτερόλεπτα;

 

Είναι ο λόγος που παρότι δεν το έχω απεγκαταστήσει από το κινητό μου, δεν το χρησιμοποιώ, και έχω κολλήσει εδώ και αρκετό καιρό με το Fleksy.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σας την γράφει κανονικά χωρίς ίχνος lag, ή η όλη διαδικασία τού ότι πρέπει να σβήσει την επιλεγμένη λάθος λέξη σε συνδιασμό με την εισαγωγή της μεγάλης, καινούριας, 'κολλάει' το κινητό για x δευτερόλεπτα;

 

Μόλις το δοκίμασα σε πολύ μεγάλο κείμενο και δούλεψε απροβλημάτιστα.

Μάλιστα σε ευχαριστώ και για το double tap μιας και δεν το γνώριζα!

Μηδενικό lag γενικότερα έπειτα από απενεργοποίηση συγχωριανών και έξυπνου προγράμματος επεξεργασίας.

 

Edit: Η διαφορά του Swype στα λάθη με τα υπόλοιπα πληκτρολόγια είναι ότι είναι ένα κι ένα.. πάω να απενεργοποιήσω και τους υπόλοιπους συγχωριανούς μου..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα σε πολύ μεγάλο κείμενο και δούλεψε απροβλημάτιστα.

Μάλιστα σε ευχαριστώ και για το double tap μιας και δεν το γνώριζα!

Μηδενικό lag γενικότερα έπειτα από απενεργοποίηση συγχωριανών και έξυπνου προγράμματος επεξεργασίας.

 

Edit: Η διαφορά του Swype στα λάθη με τα υπόλοιπα πληκτρολόγια είναι ότι είναι ένα κι ένα.. πάω να απενεργοποιήσω και τους υπόλοιπους συγχωριανούς μου..

 

Αυτό με τους συγχωριανούς δεν είναι ακριβώς διαφήμιση :-)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Τι sci fi χωριό είναι αυτό του οποίου οι κάτοικοι απενεργοποιούνται :!:

 

Σε όποιον δοκιμάζει το Swype να το λέμε κάθε φορά αυτό περί της απενεργοποίησης συγχρονισμού , έξυπνου επεξεργαστή και δυναμικού λεξικού μέχρι να γίνει γνωστό σε όλους γιατί θα νομίζουν ότι το πληκτρολόγιο έχει πρόβλημα και δεν θα χαίρονται το μεγαλείο του. Πάντως αφού η Nuance ξέρει το πρόβλημα γιατί δεν βγάζει ένα update με απενεργοποιημένες εξαρχής αυτές τις τρεις ρυθμίσεις; Είναι τόσο απλό να το κάνει και απορώ γιατί δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τους συγχωριανούς δεν είναι ακριβώς διαφήμιση :-)

 

Μα δεν είχα τέτοιο σκοπό :-)

Αλλά λάθη κάνουν όλα στα δικά μου χέρια, του Swype μου φαίνονται απλά τα πιο πετυχημένα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...