Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ένα σημείο και μετά ο καθένας προτιμά αυτό με το οποίο είναι εξοικειωμένος αν οι διαφορές είναι μικρές.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ρε παιδιά πως αλλάζουμε σειρά στο Swype?

Με το πληκτρο τερμα κατω δεξια αν εννοεις στην επομενη γραμμη..:)

Link to comment
Share on other sites

Με το πληκτρο τερμα κατω δεξια αν εννοεις στην επομενη γραμμη..:)

 

Αυτό εννοώ φίλε αλλά απ'οτι βλέπω το πλήκτρο τέρμα κάτω δεξιά αλλάζει ανάλογα με το που γράφεις π χ σε sms app είναι για τα emoticons...Now what?:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ φίλε αλλά απ'οτι βλέπω το πλήκτρο τέρμα κάτω δεξιά αλλάζει ανάλογα με το που γράφεις π χ σε sms app είναι για τα emoticons...Now what?:p

 

Now i don't know the answer..:lol:

..κι αυτο επειδη αυτη τη στιγμη βρισκομαι με το stock πληκτρολογιο και δεν θυμαμαι αυτο που λες, μηπως στις εφαρμογες που λες οτι αλλαζει σε emmoticons μπορεις να μεταφερθεις στην επομενη σειρα ακουμπωντας απλα το δαχτυλο σου στην επομενη γραμμη για να μεταφερθει ο κερσορας της οθονης; Ειλικρινα δεν το θυμαμαι αυτη τη στιγμη..:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ φίλε αλλά απ'οτι βλέπω το πλήκτρο τέρμα κάτω δεξιά αλλάζει ανάλογα με το που γράφεις π χ σε sms app είναι για τα emoticons...Now what?:p

 

Χμ είσαι σίγουρος γιαυτό? Ποια sms εφαρμογή χρησιμοποιέις? Εγώ μόλις δοκίμασα σε handcent sms και στην stock και μου αλλάζει κανονικά σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Now i don't know the answer..:lol:

..κι αυτο επειδη αυτη τη στιγμη βρισκομαι με το stock πληκτρολογιο και δεν θυμαμαι αυτο που λες, μηπως στις εφαρμογες που λες οτι αλλαζει σε emmoticons μπορεις να μεταφερθεις στην επομενη σειρα ακουμπωντας απλα το δαχτυλο σου στην επομενη γραμμη για να μεταφερθει ο κερσορας της οθονης; Ειλικρινα δεν το θυμαμαι αυτη τη στιγμη..:)

 

Όχι φίλε γιατί έχω μια σειρά γραψίματος οπότε δεν μπορώ να πατήσω παρακάτω.

 

 

 

 

 

Χμ είσαι σίγουρος γιαυτό? Ποια sms εφαρμογή χρησιμοποιέις? Εγώ μόλις δοκίμασα σε handcent sms και στην stock και μου αλλάζει κανονικά σειρά.

 

Τη στοκ του nexus. Εδώ στο tapatalk αυτό το κουμπί κάτω δεξιά όντως αλλάζει σειρά. Μάλλον το προσαρμόζει όπως νομίζει ανάλογα την εφαρμογή, χωρίς να μπορείς να επέμβεις κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες έχω ένα πρόβλημα με το Swype.Ενώ το επιλέγω σαν πληκτρολόγιο κάθε φορά που πάω να γράψω μου ανοίγει το άλλο..Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες έχω ένα πρόβλημα με το Swype.Ενώ το επιλέγω σαν πληκτρολόγιο κάθε φορά που πάω να γράψω μου ανοίγει το άλλο..Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ .Το απεγκατεστησα , έβαλα παλι το swype beta και διορθώθηκε κάπως η κατάσταση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, βοηθείστε με λίγο

 

 

έκανα factory reset στο τηλέφωνο και ξανακατέβασα το multiling keyborad, έχω βάλει ελληνικά plugin, γράφω με t9, όλα καλά μέχρι εδώ. Αλλά θέλω να προσθέσω λέξεις στο λεξιλόγιο του... έτσι ώστε να γραφω με τα γράμματα που θέλω μια περιέργη λέξη που δεν υπήρχε, όπως πχ μπαξές(λέμε τώρα). Αυτό ακριβώς το ίδιο πράγμα, το έκανα στο language input>personal dictionaries, έκανα add τις λέξεις που ήθελα( ή στο ελληνικό, ή στο αγγλικό πληκτρολογίο, θυμάμαι κάποιο ήταν του android και άλλο ήταν του multiling για αυτό υπήρχε ένα μπέρδεμα)

 

Τώρα που εγκατέστησα τη τελευταία έκδοση του multiling, οτι και να κάνω δε μπορώ να βρω το ίδιο personal dictionary για να βάζω τις ελληνικές λέξεις που θέλω. Στα αγγλικά, λειτουργεί. Αλλά δεν υπάρχει ελληνικό dictionary για να προσθέσω τις λέξεις....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει ακόμα η beta έκδοση του swype ή διατήθεται μονο η κανονική από το play;
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ .Το απεγκατεστησα , έβαλα παλι το swype beta και διορθώθηκε κάπως η κατάσταση .

 

Εγώ πάλι με swype beta trial (δύο μέρες το έχω και λέει για ένα μήνα) έχω το εξής πρόβλημα.Εκεί που σέρνω κανονικά μια λέξη και την εμφανίζει,ξεκινάω να γράψω άλλη λεξη και εξαφανίζεται εντελώς το swype keyboard και εμφανίζεται μετά από καμμιά 10αρια δευτερα μετά απο συνεχόμενα πατήματα στο κείμενο.:blink:

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ .Το απεγκατεστησα , έβαλα παλι το swype beta και διορθώθηκε κάπως η κατάσταση .

 

Εννοείς ότι επέλεξες το swype beta που είχες εγκατεστημένο, ή το εγκατέστησες ξανά? Στη δεύτερη περίπτωση, εννοείς το παλιό 3.26 ή υπάρχει τρόπος να ξαναεγκαταστήσει κανείς το πρόσφατο swype beta? (Νομίζω το ίδιο ρωτάει κι ο nikolas1274)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι επέλεξες το swype beta που είχες εγκατεστημένο, ή το εγκατέστησες ξανά? Στη δεύτερη περίπτωση, εννοείς το παλιό 3.26 ή υπάρχει τρόπος να ξαναεγκαταστήσει κανείς το πρόσφατο swype beta? (Νομίζω το ίδιο ρωτάει κι ο nikolas1274)

 

To παλιό beta το είχα βγάλει ,και έτσι πήγα ξανά στo beta.swype.com και το κατέβασα .

 

Πάντως το πρόβλημα όντως υπάρχει σε αρκετούς, κάτι το οποίο έχει παραδέχεται η ομάδα του swype και οι οποία δηλώνει οτι το συγκεκριμένο bug διορθώνεται στην 4.2 http://forum.swype.com/showthread.php?11569-Swype-v1-5-0-15186-no-longer-default-keyboard-after-restarting

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μια δοκιμή, να γράψω πάλι με την κλασική πληκτρολόγηση χωρίς swipe.

Έβγαλα το flow από το swiftkey και θυμήθηκα πως είναι να γραφείς γρήγορα χωρίς κανένα λάθος. Το μόνο μείον, ότι χρειάζεται και τα δυο χέρια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Mολις παρατηρησα με το greenify οτι to SWYPE εχει τρομερα wakelocks που μου επιβαρύνουν αρκετά την μπαταρία . 40 με 50 % μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας χωρις υπερβολη με το που το απενεργοποιησα.Για κανετε ενα check και αλλοι που το εχετε εγκατεστημενο να μου πείτε
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έγινα beta tester στο fleksy που το έχουν φτιάξει Έλληνες. Όταν το είχα δει πρώτη φορά μου άρεσε πολύ. Απλά τώρα που έχω μάθει με το swype μου φαίνεται έτσι και έτσι. Ωστόσο για ευπαθής ομάδες ανθρώπων είναι απίστευτο.

 

Δείτε ένα βίντεο: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MhzHyHLIg4g

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να το κατεβάσουμε από κάπου να το δοκιμάσουμε?

 

Έχουν για google+ σελίδα με πληροφορίες για beta https://plus.google.com/u/0/communities/100504125911411427770

 

Δεξιά στην σελίδα έχει οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το απεγκατάσταση και ξαναβάλε το.Δεν έχει στους υπόλοιπους τέτοιο θέμα το Swype.

 

Το έκανα 2 φορές αλλά κάνει τα ίδια.Έβαλα το swiftkey και κάνει και αυτό τα ίδια :blink:

Επίσης παρατήρησα ότι το κάνουν και τα μόνο στους browsers.Opera,dolphin αλλά και τον aosp της Slim bean 4.2.2.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πόσοι από εσάς χρησιμοποιείται το stock πληκτρολόγιο της έκδοσης 4.2.2;

Είχα ένα πρόβλημα και φαίνεται πως βρήκα την λύση του.

Μπορείτε να γράψετε την λέξη "κάτι" με την μέθοδο του swipe;

Μήπως σας βγάζει πάντα σαν αποτέλεσμα το "και";

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι από εσάς χρησιμοποιείται το stock πληκτρολόγιο της έκδοσης 4.2.2;

Είχα ένα πρόβλημα και φαίνεται πως βρήκα την λύση του.

Μπορείτε να γράψετε την λέξη "κάτι" με την μέθοδο του swipe;

Μήπως σας βγάζει πάντα σαν αποτέλεσμα το "και";

 

Μην ασχολείσαι. Κατέβασε το swype η το swiftkey και θα βρεις την υγειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι. Κατέβασε το swype η το swiftkey και θα βρεις την υγειά σου.

 

Έχω και τα δυο αγορασμένα αλλά ασχολούμαι αρκετά με το stock και πιστεύω πως όταν κάποιος προσθέσει (αρκετές είναι η αλήθεια) λέξεις στο λεξιλόγιό του, τότε δεν βλέπω να υστερεί κάπου.

Στο Swype δεν μου αρέσει που πρέπει να βάλω εγώ τα κενά μετά το κόμμα ή την τέλεια και το swiftkey δεν είναι το καλύτερο στο swipe. Είναι το κορυφαίο όταν γραφείς με δυο χέρια, αλλά για μένα όχι στο flow.

Το stock έχει το μεγάλο μείον πως δεν μαθαίνει νέες λέξεις και πρέπει εσύ να τις προσθέσεις και απαιτεί μεγαλύτερη ακρίβεια. Στο τελευταίο έχει τα πρωτεία το Swype.

Η μέση λύση είναι το stock που με τις ανάλογες προσθέσεις και ρυθμίσεις, γίνεται εύχρηστο και είναι πιο ελαφρύ από όλα.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...