Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως φταίει ο browser και όχι το keyboard?

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

Μου το κάνει παντού.

Και στο Tapatalk

 

 

 

Για έλεγξε το παρακάτω:

Ρυθμίσεις -> Γλώσσα και εισαγωγή -> Ορθογραφικός έλεγχος -> Ανενεργό.

 

Sent from Nexus 6

 

Ναι, ήταν ενεργό.

Κάνοντάς το ανενεργό το πρόβλημα διορθώθηκε, απλά εγώ αυτή τη ρύθμιση δεν την έχω πειράξει ποτέ, ενώ και στο Oneplus One είναι ενεργό!!!

 

Το αφήνω έτσι.

Thanks.

 

 

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μετά τα 2-3 σχετικά απανωτά updates στο Swype, όποτε γράφω στο Nexus με ελληνικά, ΟΛΕΣ οι λέξεις υπογραμμίζονται με κόκκινο.

 

Αυτό δεν συνέβαινε πριν, ενώ δεν συμβαίνει στο Oneplus One που επίσης το έχω εγκατεστημένο στην ίδια έκδοση.

 

Καμία ιδέα τί μπορεί να φταίει;

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Μήπως δεν φταίει το Swype αλλά το Google keyboard;

Και σε μένα το έκανε μέχρι που το απενεργοποίησα και ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήταν ενεργό.

Κάνοντάς το ανενεργό το πρόβλημα διορθώθηκε, απλά εγώ αυτή τη ρύθμιση δεν την έχω πειράξει ποτέ, ενώ και στο Oneplus One είναι ενεργό!!!

 

Το αφήνω έτσι.

Thanks.

 

 

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

 

Ο ορθογραφικός έλεγχος της Google έχει ελάχιστες λέξεις στα ελληνικά, γι' αυτό και υπογραμμίζει όσες λέξεις δεν θεωρεί σωστά γραμμένες. Πάντως, δεν έχει να κάνει με το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιείς.

Γιατί δεν το έκανε μέχρι τώρα, ή γιατί δεν το κάνει στο OPO δεν το γνωρίζω. Εμένα εξ' αρχής το έκανε και πάντα το απενεργοποιούσα, ασχέτως του πληκτρολογίου που χρησιμοποιούσα.

 

Sent from Nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω κάποιο bug ασυμβατότητας έκδοσης με συσκευή. Λογικά αφού το αναφέρουν αρκετοί, σε επόμενη αναβάθμιση θα φτιαχτεί.

 

sent from my Amstrad CPC6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ποιες 2-3 αναβαθμίσεις;; :P Δεν έχω πάρει ούτε μία.

Πέρα από αυτό, το θέμα είναι της Google και της αυτόματης διόρθωσης.

 

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ποιες 2-3 αναβαθμίσεις;; :P Δεν έχω πάρει ούτε μία.

Πέρα από αυτό, το θέμα είναι της Google και της αυτόματης διόρθωσης.

 

 

Live to ride, ride to live

27 Μαΐου το τελευταίο update.

Και πριν από αυτό υπήρξε σίγουρα ένα ακόμη, αν και είμαι σίγουρος ότι είχαν δώσει 2.

 

Πάντως το πρόβλημα όπως γράψατε πρέπει να είναι στην πλευρά της Google, γιατί στο Oneplus πρόσεξα ότι η αυτόματη διόρθωση ήταν ρυθμισμένη σε AOSP.

Όπως και να έχει, απορώ γιατί συνέβη αυτό, μιας και ποτέ δεν είχα μπει στο συγκεκριμένο μενού. Από την αρχή ήταν αυτή την ρύθμιση, και πριν τα update λειτουργούσε μια χαρά..

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ποιες 2-3 αναβαθμίσεις;; :P Δεν έχω πάρει ούτε μία.

Πέρα από αυτό, το θέμα είναι της Google και της αυτόματης διόρθωσης.

 

 

Live to ride, ride to live

Ποιο δεν έχει πάρει αναβάθμιση;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μερικές φορές με το SwiftKey όταν γράφω ένα κείμενο και πατήσω τέλεια και κενό μου ξαναγράψει την λέξη που έχω γράψει τελευταία δύο φορές;

Αν γνωριζει κανεις γιατι συμβαινει κατι τετοιο και πως μπορω να το λυσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις ποια έκδοση του Swype έχεις αν σου είναι εύκολο;

 

Live to ride, ride to live

Την 2.2.1.2020100.43935.

 

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν γνωριζει κανεις γιατι συμβαινει κατι τετοιο και πως μπορω να το λυσω.

Τι ίδιο παθαίνει και σε εμένα και είναι τέρμα σπαστικό.

 

Για την ακρίβεια το παθαίνει μόνο όταν γράφω σε συγκεκριμένες σελίδες (πχ Insomnia).

Απ ότι είδα το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα.

Edited by bilakos10
Link to comment
Share on other sites

Τι ίδιο παθαίνει και σε εμένα και είναι τέρμα σπαστικό.

 

Για την ακρίβεια το παθαίνει μόνο όταν γράφω σε συγκεκριμένες σελίδες (πχ Insomnia).

Απ ότι είδα το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα.

Και σε μενα το κάνε πιο παλια όπως είπε ο φίλος σε κάποιες εφαρμογές οχι παντού.

Τωρα του περασε.

Link to comment
Share on other sites

Πατησα "αποκρυψη" κατα λαθος στο προγραμμα es explorer σε καποια αρχεια και φακελους και τωρα δεν μπορω να τα δω με το es explorer προγραμμα παρα μονο με αυτο που εχει το κινητο μου εξ' αρχης.

 

Δοκιμασα την ρυθμιση στο es explorer να δειχνει και τα κρυφα αρχεια και ενω μου δειχνει κανονικα τους φακελους που εχει το κινητο εξ' αρχης κρυφους δεν μου δειχνει αυτα τα αρχεια και φακελους που εγω επελεξα να κανει αποκρυψη.

 

Πως λυνω αυτη τη βλακεια που εκανα?

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πατησα "αποκρυψη" κατα λαθος στο προγραμμα es explorer σε καποια αρχεια και φακελους και τωρα δεν μπορω να τα δω με το es explorer προγραμμα παρα μονο με αυτο που εχει το κινητο μου εξ' αρχης.

 

Δοκιμασα την ρυθμιση στο es explorer να δειχνει και τα κρυφα αρχεια και ενω μου δειχνει κανονικα τους φακελους που εχει το κινητο εξ' αρχης κρυφους δεν μου δειχνει αυτα τα αρχεια και φακελους που εγω επελεξα να κανει αποκρυψη.

 

Πως λυνω αυτη τη βλακεια που εκανα?

 

Ευχαριστω πολυ.

Πήγαινε στον es, εργαλεία/λίστα υποδειξεων, και κάνε επιλογή επαναφορά στα αρχεία που θέλεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι εκει.

 

Τι αλλο μπορω να κανω για να επαναφερω σε φανερη κατασταση αρχεια και φακελους που εκανα αποκρυψη κατα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι εκει.

 

Τι αλλο μπορω να κανω για να επαναφερω σε φανερη κατασταση αρχεια και φακελους που εκανα αποκρυψη κατα λαθος?

Κανονικά πατάς τρεις γραμμούλες επάνω αριστερά, εργαλεία, λίστα υποδειξεων, και έπρεπε να είναι εκεί.

http://s33.postimg.org/qym5nfq6n/Pics_Art_06_09_09_45_51.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία παρατηρώ ότι το Swype γράφει πολύ πιο εύκολα άλλα ντ'άλλων απ'ότι παλιότερα. Σαν να θέλει μεγαλύτερη ακρίβεια στην γραμμή που ακολουθεί το χέρι πάνω στο πληκτρολόγιο. Φανταστείτε, το "χέρι" που έγραψα πριν το έβγαλε "χει" πρώτα.

Μάλιστα αισθάνομαι ότι πάει με τις ώρες του. Τη μια γράφει σωστά και καθαρά, την άλλη αγανακτώ να γράψω μια πρόταση.

Πως το έκαναν έτσι γμτ..

Link to comment
Share on other sites

ναι, σωστος, θα συμφωνησω, εμενα μου την εχει σπασει κανα δυο φορες τελευταια που παω να γραψω την λεξη "αλλο",

αλλά αυτο μου βγαζει προτασεις για "αλλ'" (με αποστροφο) κατι κατι τετοια, πουθενα το "αλλο",

κι ενω το γραφω, καμια προταση να το κανω add, υπαρχει κανονικα, οτι ναναι..

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα δούλευε μια χαρά. Τώρα μόνο μέσω της έγγραφης ομιλίας γράφει σωστά. Μάλιστα εκεί γράφει υποδειγματικά! Δεν μπορώ να φανταστώ όμως τον εαυτό μου να μιλάω συνεχώς στο tablet. Update στο update και η γραφή ομιλίας δουλεύει μια χαρά, άψογα σχεδόν. Όμως στο swiping όσο πάει και χαλάει..
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα δούλευε μια χαρά. Τώρα μόνο μέσω της έγγραφης ομιλίας γράφει σωστά. Μάλιστα εκεί γράφει υποδειγματικά! Δεν μπορώ να φανταστώ όμως τον εαυτό μου να μιλάω συνεχώς στο tablet. Update στο update και η γραφή ομιλίας δουλεύει μια χαρά, άψογα σχεδόν. Όμως στο swiping όσο πάει και χαλάει..

Έχετε δίκιο..το swype έχει γίνει χάλια..μα είναι δυνατόν;.Τελικά ένα πληκτρολόγιο που να με βολεύει δεν υπάρχει..Θέλω 59 και μόνο δύο το υποστηρίζουν..το ένα μου κάνει συνεχώς battery drain και το δεύτερο δεν το έχω συνηθίσει..

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο..το swype έχει γίνει χάλια..μα είναι δυνατόν;.Τελικά ένα πληκτρολόγιο που να με βολεύει δεν υπάρχει..Θέλω 59 και μόνο δύο το υποστηρίζουν..το ένα μου κάνει συνεχώς battery drain και το δεύτερο δεν το έχω συνηθίσει..

Συνήθησε το Google Keyboard!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθησε το Google Keyboard!! ;)

Ίσως έχεις δίκιο..Αλλά το τ9 μου αρέσει πολύ και με διευκολύνει αφάνταστα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Ε χει χαλάσει.πάρα πολύ (ετ Σι μου τα βγάζει :P )

Παιδιά όσοι προτείνουν το Google, καλό χρυσό, αλλά το ui του Swype είναι ιδιαίτερο και για αυτό νευριάζουμε με αυτά που κάνει. Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικό.

Edited by rtifosi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...