Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ενημερώσω τους κατόχους κινητών Huawei ότι πλέον όσα θα έχουν kitkat θα έχουν ενσωματωμένο stock το Swype μετά από το συμφωνία της Nuance με την Huawei ! :

http://www.nuance.com/company/news-room/press-releases/Nuance-and-Huawei-Swype-Keyboard.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Μια ερωτηση-προβληματισμός και απο μενα...

 

Εχω κατεβάσει 2-3 πληκτρολογια (Touchpal, Swepy) και εχω επιλέξει από ρυθμισεις προεγκατεστημένο σε μονιμη βάση το Touchpal..

 

Εντουτοις, οταν κανω επανεκκινηση του κινητού (το κλεινω την νυχτα) ανοιγοντας τα μηνυματα, μου βγαζει τον Go Keyboard...

 

Υπάρχει καποιος τρόπος να το ρυθμισω αυτο??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση-προβληματισμός και απο μενα...

 

Εχω κατεβάσει 2-3 πληκτρολογια (Touchpal, Swepy) και εχω επιλέξει από ρυθμισεις προεγκατεστημένο σε μονιμη βάση το Touchpal..

 

Εντουτοις, οταν κανω επανεκκινηση του κινητού (το κλεινω την νυχτα) ανοιγοντας τα μηνυματα, μου βγαζει τον Go Keyboard...

 

Υπάρχει καποιος τρόπος να το ρυθμισω αυτο??

 

Για κάνε μία δοκιμή και από τις ρυθμίσεις του συστήματος , πήγαινε στις εφαρμογές και βρες το go keyboard κι εκεί πάτα πάνω του και κάνε εκκαθάριση προεπιλογών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω λιγο αργοτερα, γιατι φορτιζω το κινητο κλειστο...Ελπίζω να πετυχει η "συνταγη" σου και να ειναι τόσο απλό..
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω λιγο αργοτερα, γιατι φορτιζω το κινητο κλειστο...Ελπίζω να πετυχει η "συνταγη" σου και να ειναι τόσο απλό..

 

Συνήθως αυτά είναι που ευθύνονται για τετοιου είδους θεματακια. Λογικά θα στρώσει ,αλλιως μια απεγκατασταση το go keyboard και το βλέπεις πως πάει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτά είναι που ευθύνονται για τετοιου είδους θεματακια. Λογικά θα στρώσει ,αλλιως μια απεγκατασταση το go keyboard και το βλέπεις πως πάει.

 

Τζίφος.......:cry: Πηγα ρυθμίσεις, αλλά δεν πετυχε το πειραμα..

 

Να ρωτησω...το Go Keyboard δεν ειναι συστημικη εφαρμογή??? Οταν μου ηρθε απο Κινα, ηταν προεγκατεστημενη...ν το απεγκαταστησω, σιγουρα δεν θα υπέρχει πρόβλημα (να χάσω δηλ. πληκτρολογιο)???

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τζίφος.......:cry: Πηγα ρυθμίσεις, αλλά δεν πετυχε το πειραμα..

 

Να ρωτησω...το Go Keyboard δεν ειναι συστημικη εφαρμογή??? Οταν μου ηρθε απο Κινα, ηταν προεγκατεστημενη...ν το απεγκαταστησω, σιγουρα δεν θα υπέρχει πρόβλημα (να χάσω δηλ. πληκτρολογιο)???

 

Όχι βέβαια ,είναι της ομάδας του go launcher . Τώρα αν στο κινεζικο που έχεις το έχουν κανει εφαρμογή του συστήματος , δεν το ξέρω .

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που να μοιάζει στο keyboard του iphone και να έχει καλο Ελληνικό λεξικό έχουμε;

 

Εμφανισιακά εννοείς; Γιατί το πληκτρολόγιο του iPhone είναι ξεπερασμένο. Πλέον επιζούν μόνο τα swyping πληκτρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω συνηθίσει σε αηφων και μόλις πήρα το πρώτο μ ανδροιδ. Κατέβασα το swype Αλλά δεν μπορώ να το συνηθίσω ακόμα. Πχ μου την δίνει αφάνταστα που δεν έχει μεγάλο space και πατάω πολλές φορες την τέλεια. Ή επίσης που δεν έχει την υδρόγειο για να αλλάξω γλώσσες και πρέπει να πατήσω παρατεταμένα το σπεις και να το σύρω στα Ελληνικά. Επίσης δεν έχει ξεχωριστό κουμπάκι για τόνο.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω συνηθίσει σε αηφων και μόλις πήρα το πρώτο μ ανδροιδ. Κατέβασα το swype Αλλά δεν μπορώ να το συνηθίσω ακόμα. Πχ μου την δίνει αφάνταστα που δεν έχει μεγάλο space και πατάω πολλές φορες την τέλεια. Ή επίσης που δεν έχει την υδρόγειο για να αλλάξω γλώσσες και πρέπει να πατήσω παρατεταμένα το σπεις και να το σύρω στα Ελληνικά. Επίσης δεν έχει ξεχωριστό κουμπάκι για τόνο.

 

Το κενό ανάμεσα στις λέξεις μπαίνει αυτόματα όταν σηκώσεις το δάχτυλο σου από το πληκτρολόγιο όταν γράψεις την λέξη.

Τέλεια βάζεις πατώντας στο φορές το space.

Για να αλλάξεις γλώσσα, σύρεις το δάχτυλο σου από το εικονίδιο αριστερά προς το space.

Το κουμπί του τόνου δεν χρειάζεται. Τονίζει αυτόματα. Έγραψα όλο αυτό το κείμενο που διαβάζεις χωρίς να βάλω ούτε έναν τόνο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω συνηθίσει σε αηφων και μόλις πήρα το πρώτο μ ανδροιδ. Κατέβασα το swype Αλλά δεν μπορώ να το συνηθίσω ακόμα. Πχ μου την δίνει αφάνταστα που δεν έχει μεγάλο space και πατάω πολλές φορες την τέλεια. Ή επίσης που δεν έχει την υδρόγειο για να αλλάξω γλώσσες και πρέπει να πατήσω παρατεταμένα το σπεις και να το σύρω στα Ελληνικά. Επίσης δεν έχει ξεχωριστό κουμπάκι για τόνο.

 

Υπάρχουν άπειρα πληκτρολόγια. Δες το touchpal, multiling, swiftkey. Δοκίμασε και δες τι σε βολεύει

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω συνηθίσει σε αηφων και μόλις πήρα το πρώτο μ ανδροιδ. Κατέβασα το swype Αλλά δεν μπορώ να το συνηθίσω ακόμα. Πχ μου την δίνει αφάνταστα που δεν έχει μεγάλο space και πατάω πολλές φορες την τέλεια. Ή επίσης που δεν έχει την υδρόγειο για να αλλάξω γλώσσες και πρέπει να πατήσω παρατεταμένα το σπεις και να το σύρω στα Ελληνικά. Επίσης δεν έχει ξεχωριστό κουμπάκι για τόνο.

 

Το κενό ανάμεσα στις λέξεις μπαίνει αυτόματα όταν σηκώσεις το δάχτυλο σου από το πληκτρολόγιο όταν γράψεις την λέξη.

Τέλεια βάζεις πατώντας στο φορές το space.

Για να αλλάξεις γλώσσα, σύρεις το δάχτυλο σου από το εικονίδιο αριστερά προς το space.

Το κουμπί του τόνου δεν χρειάζεται. Τονίζει αυτόματα. Έγραψα όλο αυτό το κείμενο που διαβάζεις χωρίς να βάλω ούτε έναν τόνο.

 

Μάλλον ο XtR δεν γράφει με σύρσιμο. Δεν εξηγείται αλλιώς το να ψάχνεται με τους τόνους, το space και την αλλαγή γλώσσας. Φίλε XtR , πίστεψέ με όταν συνηθίσεις να γράφεις με το Swype ( δεν λέω τα υπόλοιπα swiping keyboards γιατί υστερούν συγκριτικά στην κατανόηση ) δεν θα γυρίσεις με τίποτα στον παλιό τρόπο γραφής. Θα νιώθεις σαν να πρέπει να γυρίσεις στο T9 ή στο ΑΒΓ. :p Μην το φοβάσαι το σύρσιμο. Θα δεις ότι και ακριβώς να μην πέφτεις στα γράμματα , εκείνο θα σε καταλαβαίνει και όσες λέξεις δεν καταλάβει θα στις δίνει ως εναλλακτικές ή θα σου προτείνει να τις κρατήσει στη μνήμη ώστε να τις καταλάβει με τη μία την επόμενη φορά.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι κάτοχος Samsung galaxy core το πήρα από skroutz ευρωπαϊκής ένωσης και δεν μπορώ να γράψω ελληνικά με μικρά σε SMS. Αρχική γλώσσα είχε ολλανδικά και αγγλικά και υποστηρίζει μέχρι 160 χαρακτήρες. Κατέβασα από το μενού του κινητού ελληνικά αλλά γράφει μόνο κεφαλαία. Σε όλες τις άλλες εφαρμογές π.χ. καταχώρηση επαφής ή ίντερνετ browser όπως αυτό εδώ το κείμενο που γράφω εδώ από το κινητό έχει ελληνικά κανονικά. Κάποια εξήγηση-λυση;το κινητό δεν είναι root btw.

P.s. Υπάρχει κάποιο free πληκτρολόγιο στο Google store που να αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι κάτοχος Samsung galaxy core το πήρα από skroutz ευρωπαϊκής ένωσης και δεν μπορώ να γράψω ελληνικά με μικρά σε SMS. Αρχική γλώσσα είχε ολλανδικά και αγγλικά και υποστηρίζει μέχρι 160 χαρακτήρες. Κατέβασα από το μενού του κινητού ελληνικά αλλά γράφει μόνο κεφαλαία. Σε όλες τις άλλες εφαρμογές π.χ. καταχώρηση επαφής ή ίντερνετ browser όπως αυτό εδώ το κείμενο που γράφω εδώ από το κινητό έχει ελληνικά κανονικά. Κάποια εξήγηση-λυση;το κινητό δεν είναι root btw.

P.s. Υπάρχει κάποιο free πληκτρολόγιο στο Google store που να αξίζει;

 

Μόνο με κεφαλαία έχεις 160 χαρακτήρες... :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι θέμα πληκτρολογιου, είναι θέμα της εφαρμογής μηνυμάτων αυτό. Κατέβασε το handcent sms, ή το go sms ή το textra, στις ρυθμίσεις θα βρεις την ανάλογη ρύθμιση και θα είσαι έτοιμος

(μάλλον είναι πρωί και δεν διάβασα καλά το μήνυμα, αυτή είναι η λύση για να γράφεις με 160 χαρακτήρες, που ναι, για να γράφεις με 160 χαρακτήρες πρέπει να είναι κεφάλαια και χωρίς τόνους)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι θέμα πληκτρολογιου, είναι θέμα της εφαρμογής μηνυμάτων αυτό. Κατέβασε το handcent sms, ή το go sms ή το textra, στις ρυθμίσεις θα βρεις την ανάλογη ρύθμιση και θα είσαι έτοιμος

(μάλλον είναι πρωί και δεν διάβασα καλά το μήνυμα, αυτή είναι η λύση για να γράφεις με 160 χαρακτήρες, που ναι, για να γράφεις με 160 χαρακτήρες πρέπει να είναι κεφάλαια και χωρίς τόνους)

 

Βέβαια αν έχεις διΚαρτο η μόνη λύση είναι xposed και gravity box

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι θέμα πληκτρολογιου, είναι θέμα της εφαρμογής μηνυμάτων αυτό. Κατέβασε το handcent sms, ή το go sms ή το textra, στις ρυθμίσεις θα βρεις την ανάλογη ρύθμιση και θα είσαι έτοιμος

(μάλλον είναι πρωί και δεν διάβασα καλά το μήνυμα, αυτή είναι η λύση για να γράφεις με 160 χαρακτήρες, που ναι, για να γράφεις με 160 χαρακτήρες πρέπει να είναι κεφάλαια και χωρίς τόνους)

 

Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω άμεσα.

 

 

@anikologr δεν έχω το δίκαρτο, πήρα το απλό

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δοκίμασα αυτά που μου είπε ο Charlie πιο πάνω κάτι δεν μου άρεσαν είπα να μείνω στην default εφαρμογή μηνυμάτων του κινητού. Ως τελευταία λύση δοκίμασα αυτό πού μου είπαν όλοι ότι θα αποτύχει να κατεβάσω δηλαδή ένα άλλο πληκτρολόγιο. Κατέβα το touch pal το οποίο είναι εντελώς δωρεάν και έμεινα έκπληκτος! Γράφει μικρά ελληνικά στους 160 χαρακτήρες μηνυμάτων και όσο για την πρόβλεψη που έχει σε σύρσιμο δεν υπάρχει! Δοκιμάστε το!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δοκίμασα αυτά που μου είπε ο Charlie πιο πάνω κάτι δεν μου άρεσαν είπα να μείνω στην default εφαρμογή μηνυμάτων του κινητού. Ως τελευταία λύση δοκίμασα αυτό πού μου είπαν όλοι ότι θα αποτύχει να κατεβάσω δηλαδή ένα άλλο πληκτρολόγιο. Κατέβα το touch pal το οποίο είναι εντελώς δωρεάν και έμεινα έκπληκτος! Γράφει μικρά ελληνικά στους 160 χαρακτήρες μηνυμάτων και όσο για την πρόβλεψη που έχει σε σύρσιμο δεν υπάρχει! Δοκιμάστε το!
στον παραληπτη πανε ΚΕΦΑΛΑΙΑ ομως.απλα στο δικο σου κινητο φαινονται τα μικρα.αυτο ειναι θεμα γενικο ΟΧΙ κινητων.
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν έχεις διΚαρτο η μόνη λύση είναι xposed και gravity box

 

Πώς ακριβώς επιτυγχάνεται αυτό με το Gravity Box;

Δεν έχω δίκαρτο, ενώ και σαν εφαρμογή για sms χρησιμοποιώ το EvolveSMS που υποστηρίζει strip unicode, οπότε έχω 160 χαρακτήρες, αλλά θα ήθελα να μάθω.

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πώς ακριβώς επιτυγχάνεται αυτό με το Gravity Box;

Δεν έχω δίκαρτο, ενώ και σαν εφαρμογή για sms χρησιμοποιώ το EvolveSMS που υποστηρίζει strip unicode, οπότε έχω 160 χαρακτήρες, αλλά θα ήθελα να μάθω.

 

Ευχαριστώ.

 

Διάβασε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με το swype. Έχω το Sony Xperia Z και ξαφνικά άρχισε να μου βγάζει μήνυμα σχετικά με τη διαχείριση της μνήμης. Όταν πατούσα στο μήνυμα, με παρέπεμπε να απεγκαταστήσω το swype. Το αγνοούσα μέχρι που έκανα μία εκκαθάριση της μνήμης της εφαρμογής. Από εκεί και μετά δεν μπορώ να κατεβάσω την ελληνική γλώσσα. Μου λέει ότι δεν υπάρχει σύνδεση ενώ είμαι συνδεδεμένος σε wifi. Το απεγκατέστησα και θα δοκιμάσω πάλι κάποια στιγμή να το εγκαταστήσω. Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό, ή εάν η εφαρμογή αντιμετωπίζει κάποιο bug;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο XtR δεν γράφει με σύρσιμο. Δεν εξηγείται αλλιώς το να ψάχνεται με τους τόνους, το space και την αλλαγή γλώσσας. Φίλε XtR , πίστεψέ με όταν συνηθίσεις να γράφεις με το Swype ( δεν λέω τα υπόλοιπα swiping keyboards γιατί υστερούν συγκριτικά στην κατανόηση ) δεν θα γυρίσεις με τίποτα στον παλιό τρόπο γραφής. Θα νιώθεις σαν να πρέπει να γυρίσεις στο T9 ή στο ΑΒΓ. :p Μην το φοβάσαι το σύρσιμο. Θα δεις ότι και ακριβώς να μην πέφτεις στα γράμματα , εκείνο θα σε καταλαβαίνει και όσες λέξεις δεν καταλάβει θα στις δίνει ως εναλλακτικές ή θα σου προτείνει να τις κρατήσει στη μνήμη ώστε να τις καταλάβει με τη μία την επόμενη φορά.:)

Ακριβώς όπως τα λες δεν το σέρνω!!! Η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει το πληκτρολόγιο του ανδρόιδ, είναι και η δουλειά μου τέτοια, (δακτυλογράφηση, τυφλό σύστημα κλπ) και γράφω υπεργρήγορα στο πισί, οπότε μου είναι πιο "γνώριμο" το κανονικό πληκτρολόγιο. Πριν από μερικές μέρες έδωσα την νέα μου παντόφλα(inew v3) στην κοπέλα μου και ξέμεινα με ένα παλιό vodafone smart 2. Ίσως φταίει που έχω χοντροδάχτυλα, ίσως φταίει που έχει μικρή οθόνη, με τον κανονικό τρόπο πάντως πατούσα ό,τι να 'ναι, οπότε άρχισα να δουλεύω το σύρσιμο. Ναι μεν στο συγκεκριμένο τηλ γράφω σωστά και πιο γρήγορα σε σχέση με το κανονικό, αλλά δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα, γράφω πιο αργά και από το θάνατο, περιμένω να βγει και η σωστή λέξη γιατί μερικές φορές αργεί να την εμφανίσει και τρέχα γύρευε. Σε κανα διβδόμαδο θα έρθει το xiaomi και τότε θα το ξανακοιτάξω το θέμα! Μέχρι τότε σύρσιμο!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...