Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι είναι θέμα συνήθειας το κουμπί της αλλαγής της γλώσσας.

Κι εγώ λόγω swift key το είχα συνηθίσει το Swype, αλλά πλέον το παλεύω κι εδώ. Αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω ακόμα είναι το κόμμα, μιας και είναι ένα σύμβολο στίξης που μπαίνει αρκετά συχνά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αυτό που δεν μπορώ να συνηθίσω ακόμα είναι το κόμμα, μιας και είναι ένα σύμβολο στίξης που μπαίνει αρκετά συχνά.

 

Το κόμμα μπαίνει πιο εύκολα από την αλλαγή γλώσσας. Δοκίμασε το και θα το μάθεις. Swyping από το μ προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω το πιο ελαφρύ πληκτρολόγιο, δεν με ενδιαφέρουν ούτε swipe ούτε κάθε λόγης επιπλέον καζούρα. απλά το πιο απλό πληκτρολόγιο που να καταναλώνει π.χ. 2-3mb

 

υπάρχει κάτι τέτοιο?

 

anyone? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν κύριο μέλημα σου είναι το ελαφρύ, δε νομίζω να υπάρχει πιο ελαφρύ από το stock της συσκευής σου.

 

οκ είναι κι αυτή μία απάντηση :p

ναι μόνο το ελαφρύ-απλό με ενδιαφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

πήρα ένα samsung s4 που είχε έκδοση 4.2.2 ξένης προέλευσης (δεν γνωρίζω αυτήν την στιγμή από που)

και στο πληκτρολόγιο samsung κατέβασα και την ελληνική γλώσσα και ολα οκ.

Όταν όμως έγινε αναβάθμιση σε 4.3 και πηγαίνω να κατεβάσω την ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο δεν κατεβαίνει και μου λέει η λήψη απέτυχε

(η κάπως έτσι, γιατί αυτήν την στιγμή δεν το έχω μπροστά μου για να πω ακριβώς τι λέει)

Έκανα επανεκκίνηση το κινητό δοκίμασα να το κατεβάσω και με wifi και με τα δεδομένα του κινητού αλλά τίποτα και τσέκαρα και άλλες γλώσσες και

ούτε αυτές κατεβάζει. Και καμία φορά μετά απο πολλές προσπάθειες μπορεί να μην πετάξει το μήνυμα αποτυχίας και να πάει να ξεκινήσει να κατέβει

αλλά μένει στο 0% όση ώρα και να το αφήσεις.

Εντωμεταξύ σε ένα s3 με έκδοση 4.2 (ξένης προέλευσης και αυτό) που έγινε και σε εκείνο την ίδια ώρα αναβάθμιση σε 4.3 η ελληνική γλώσσα κατεβαίνει κανονικά.

 

Τι μπορώ να κάνω τώρα.?

Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

πήρα ένα samsung s4 που είχε έκδοση 4.2.2 ξένης προέλευσης (δεν γνωρίζω αυτήν την στιγμή από που)

και στο πληκτρολόγιο samsung κατέβασα και την ελληνική γλώσσα και ολα οκ.

Όταν όμως έγινε αναβάθμιση σε 4.3 και πηγαίνω να κατεβάσω την ελληνική γλώσσα στο πληκτρολόγιο δεν κατεβαίνει και μου λέει η λήψη απέτυχε

(η κάπως έτσι, γιατί αυτήν την στιγμή δεν το έχω μπροστά μου για να πω ακριβώς τι λέει)

Έκανα επανεκκίνηση το κινητό δοκίμασα να το κατεβάσω και με wifi και με τα δεδομένα του κινητού αλλά τίποτα και τσέκαρα και άλλες γλώσσες και

ούτε αυτές κατεβάζει. Και καμία φορά μετά απο πολλές προσπάθειες μπορεί να μην πετάξει το μήνυμα αποτυχίας και να πάει να ξεκινήσει να κατέβει

αλλά μένει στο 0% όση ώρα και να το αφήσεις.

Εντωμεταξύ σε ένα s3 με έκδοση 4.2 (ξένης προέλευσης και αυτό) που έγινε και σε εκείνο την ίδια ώρα αναβάθμιση σε 4.3 η ελληνική γλώσσα κατεβαίνει κανονικά.

 

Τι μπορώ να κάνω τώρα.?

Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό?

 

Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις στο thread του Galaxy S4.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το κόμμα μπαίνει πιο εύκολα από την αλλαγή γλώσσας. Δοκίμασε το και θα το μάθεις. Swyping από το μ προς τα κάτω.

 

Α,πολυ ωραία, δεν το ήξερα και βλέπω, δουλεύει, σωστά,,,,, :-P

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

οκ είναι κι αυτή μία απάντηση :p

ναι μόνο το ελαφρύ-απλό με ενδιαφέρει!

 

Και το stock της google μπορείς να δοκιμάσεις...

 

Και μια ερώτηση για Touchpal:

Έχω παρατηρήσει ότι το προσωπικό λεξικό που χρησιμοποιεί είναι το ίδιο του συστήματος (πολύ χρήσιμο αν χρησιμοποιείς διάφορα πληκτρολόγια). Παρ' όλα αυτά, όταν γράφεις με Touchpal διευθύνσεις email ή web, βάζεει ένα (+) δίπλα για να τις προσθέσεις σε αυτές που γνωρίζει. Αυτές δεν τις βρίσκω μέσα στο λεξικό, ξέρετε που αποθηκεύονται?

Link to comment
Share on other sites

Παρ' όλα αυτά, όταν γράφεις με Touchpal διευθύνσεις email ή web, βάζεει ένα (+) δίπλα για να τις προσθέσεις σε αυτές που γνωρίζει. Αυτές δεν τις βρίσκω μέσα στο λεξικό, ξέρετε που αποθηκεύονται?

Τις αποθηκεύει στο λεξικό χρήστη. Θα το βρεις στις ρυθμίσεις του TouchPal στην καρτέλα TouchPal cloud εκεί που λέει "διαχείριση λεξικού χρήστη"

Link to comment
Share on other sites

Τις αποθηκεύει στο λεξικό χρήστη. Θα το βρεις στις ρυθμίσεις του TouchPal στην καρτέλα TouchPal cloud εκεί που λέει "διαχείριση λεξικού χρήστη"

 

Ευχαριστώ! Θα ορκιζόμουν ότι το είχα ψάξει :). Επειδή δεν χρησιμοποιώ το cloud, πιθανότατα το πέρασα στα γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω το πιο ελαφρύ πληκτρολόγιο, δεν με ενδιαφέρουν ούτε swipe ούτε κάθε λόγης επιπλέον καζούρα. απλά το πιο απλό πληκτρολόγιο που να καταναλώνει π.χ. 2-3mb

 

υπάρχει κάτι τέτοιο?

 

Φίλε μου μπορείς να δοκιμάσεις αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=kl.ime.oh

Αν μη τι άλλο πρέπει να είναι το πιο ελαφρύ που έχω συναντήσει. Ενδιαφέρον και γενικά σαν πληκτρολόγιο, το δοκιμάζω αυτές τις μέρες.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορείς να δοκιμάσεις αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=kl.ime.oh

Αν μη τι άλλο πρέπει να είναι το πιο ελαφρύ που έχω συναντήσει. Ενδιαφέρον και γενικά σαν πληκτρολόγιο, το δοκιμάζω αυτές τις μέρες.

 

θα το τσεκάρω, thnx!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο εμενα.εχω ενα LG g pad v500 8.3 και πηγα στο πλαισιο και αγορασα μια θηκη με πληκτρολογιο (turbo x wtk 100 ) . το πληκτρολογιο εχει πανω και ελληνικα γραμματα. προσπαθουσα να αλλαξω την γραφη απο αλληνικα στα αγγλικα και δεν γινοτανε. αποφασησα να παρω την τεχνικη υποστηριξη του πλαισιου. πηρα και μου ειπαν να κατεβασω μια εφαρμογη απο το play store (ελληνικο πληκτρολογιο). το κατεβασα εκανα επανεκινηση ,αλλα τιποτα.στο τελος μου ειπαν οτι μπορει να μην ειναι συμβατο.(τρελλαθηκα μετα απο τοση ωρα που μου ειπαν αυτο, αφου επρεπε να γνωριζουν). τελος παντων μηπως καποιος ξερει κατι σχετικα με το θεμα μου να βοηθησει? ευχαριστω!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο εμενα.εχω ενα LG g pad v500 8.3 και πηγα στο πλαισιο και αγορασα μια θηκη με πληκτρολογιο (turbo x wtk 100 ) . το πληκτρολογιο εχει πανω και ελληνικα γραμματα. προσπαθουσα να αλλαξω την γραφη απο αλληνικα στα αγγλικα και δεν γινοτανε. αποφασησα να παρω την τεχνικη υποστηριξη του πλαισιου. πηρα και μου ειπαν να κατεβασω μια εφαρμογη απο το play store (ελληνικο πληκτρολογιο). το κατεβασα εκανα επανεκινηση ,αλλα τιποτα.στο τελος μου ειπαν οτι μπορει να μην ειναι συμβατο.(τρελλαθηκα μετα απο τοση ωρα που μου ειπαν αυτο, αφου επρεπε να γνωριζουν). τελος παντων μηπως καποιος ξερει κατι σχετικα με το θεμα μου να βοηθησει? ευχαριστω!!!!

 

Φίλε χρειάζεται την εφαρμογή external keyboard helper. Μόνο με αυτη θα σου δουλεύει

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε χρειάζεται την εφαρμογή external keyboard helper. Μόνο με αυτη θα σου δουλεύει

πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις μετα? ποια κουμπια παταω για αλλαγη γλωσσας? υπαρχουν 2 εκδοσεις απο οτι βλεπω? την free η αυτη που αγοραζουμε? παντως σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις μετα? ποια κουμπια παταω για αλλαγη γλωσσας? υπαρχουν 2 εκδοσεις απο οτι βλεπω? την free η αυτη που αγοραζουμε? παντως σε ευχαριστω!

 

Έχει οδηγίες η εφαρμογή. Βάλε τη free πρώτα και αν δουλεύει την αγοράζεις. Εγώ την έχω αγοράσει. Μέχρι τώρα δουλεύει σε ότι πληκτρολόγιο έχω δοκιμάσει

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Έχει οδηγίες η εφαρμογή. Βάλε τη free πρώτα και αν δουλεύει την αγοράζεις. Εγώ την έχω αγοράσει. Μέχρι τώρα δουλεύει σε ότι πληκτρολόγιο έχω δοκιμάσει

δουλευει αλλα αν θελω να αλλαξω την ελληνικη με την αγγλικη πρεπει να πηγαινω παλι μεσα στο μενου και να τα αλλαζω? δεν υπαρχει τρποσ στιγμιαια να αλλαζει πατωντας καποιο πληκτρο οπως κανουμε se laptop?

Link to comment
Share on other sites

δουλευει αλλα αν θελω να αλλαξω την ελληνικη με την αγγλικη πρεπει να πηγαινω παλι μεσα στο μενου και να τα αλλαζω? δεν υπαρχει τρποσ στιγμιαια να αλλαζει πατωντας καποιο πληκτρο οπως κανουμε se laptop?

 

Κάπου στο μενού ορίζεις εσύ τα κουμπιά αλλαγής της γλώσσας

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο μενού ορίζεις εσύ τα κουμπιά αλλαγής της γλώσσας

σωστα το λες αλλα βαζεις μονο μια γλωσσα δεν μπορεις να βαλεις 2 οπως στο laptop εκτος αν κανω λαθος. μια και το εχεις βαλει και εσυ παρακληση κοιταξετο και πες μου αν παιρνει 2 και αν παιρνει 2 με ποια πληκτρα αλλαζουν οι γλωσσες? σε ζαλισα φιλε μου αλλα εχω τρελλαθει να βρω την λυση, αλλιως να το παω πισω . ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σωστα το λες αλλα βαζεις μονο μια γλωσσα δεν μπορεις να βαλεις 2 οπως στο laptop εκτος αν κανω λαθος. μια και το εχεις βαλει και εσυ παρακληση κοιταξετο και πες μου αν παιρνει 2 και αν παιρνει 2 με ποια πληκτρα αλλαζουν οι γλωσσες? σε ζαλισα φιλε μου αλλα εχω τρελλαθει να βρω την λυση, αλλιως να το παω πισω . ευχαριστω

 

Σίγουρα παίρνει δύο φίλε απλά αυτή τη στιγμή το έχω στο ταμπλετ της κόρης μου και δεν θα δω σύντομα τις λεπτομέρειες στα μενού γιατί το έχει μαζί της

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίρνει δύο φίλε απλά αυτή τη στιγμή το έχω στο ταμπλετ της κόρης μου και δεν θα δω σύντομα τις λεπτομέρειες στα μενού γιατί το έχει μαζί της

ok φιλε αντωνη. οποτε μπορεις κοιτα το και αν θες γραψε κατι. θα το παλεψω και εγω. σε ευχαριστω παντως, με εχει τρελανει ο μικρος για αυτο και προσπαθω να βρω μια λυση, καλημερα στην ομορφη πατριδα(ΠΑΤΡΑ)!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ok φιλε αντωνη. οποτε μπορεις κοιτα το και αν θες γραψε κατι. θα το παλεψω και εγω. σε ευχαριστω παντως, με εχει τρελανει ο μικρος για αυτο και προσπαθω να βρω μια λυση, καλημερα στην ομορφη πατριδα(ΠΑΤΡΑ)!!!!!!

 

Off topic εάν είσαι από Πάτρα έλα στην τοπική παρέα μας.

Link to comment
Share on other sites

Off topic εάν είσαι από Πάτρα έλα στην τοπική παρέα μας.

μενω αθηνα ,αλλα μπορει γιατι οχι αν η πεθερα μου με δεχτει. χα χα χα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε lg g pad v500 8.3 που θα βρω βρε παιδια θηκη keyboards να συνεργαζετε? σε οπιοιο μαγαζι που πηγα βρηκα αλλα δεν ηταν συμβατο. τι προγραμματα κατεβασα με τι app τιποτα σε αυτο το tablet δεν ειχε συμβατοτητα στα πληκτρα εννοω να γυριζει απο την μια γλωσσα στην αλλη. επρεπε να μπω στο menu και απο εκει να αλλαζω την γλωσσα.καμια ιδεα απο καποιον που να εχει το ιδιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...