Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση για να εξυπηρετήσω ένα φίλο με Galaxy Note II.

 

Όταν χρησιμοποιεί το Swype ή το Swifkey τα sms που στέλνει παραλαμβάνονται με ερωτηματικά από τους άλλους στα σημεία όπου υπάρχει ο ελληνικός τόνος.

 

Του είπα να κοιτάξει την κωδικοποίηση χαρακτήρων μπας και δεν έχει κάνει σωστή ρύθμιση γιατί εγώ στέλνω με Swype και παραλαμβάνονται μια χαρά με τόνους από τους άλλους.Άρα κάτι φταίει στο κινητό του και όχι στο Swype ή το Swiftkey.

 

Όσοι έχετε Note II αντιμετωπίσατε τέτοιο θέμα? Καλά του είπα να πάει να αλλάξει την κωδικοποίηση χαρακτήρων?:)

Αυτό του το κάνει γιατί έχει λογικά ενεργοποιημένη την λειτουργία GSM στην εισαγωγή στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων. Αν το βάλει στο αυτόματο δεν θα έχει πρόβλημα. Θα έχει βέβαια 70 χαρακτήρες ανά μήνυμα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ωραίος φίλε.

Και σε μένα δεν έβγαινε ή εφαρμογή από το play ακολούθησα όμως το λινκ που έβαλες το πέρασα από πάνω έκανα update τα ελληνικά και όλα οκ.

Παίδες όσοι έχετε πρόβλημα επαναφέρετε την εφαρμογή από το titanium και από το λινκ του φίλου περάστε την τελευταία έκδοση από πάνω και θα είστε κομπλέ.

Sent from my note

 

Ελπίζω μόνο, όταν με το καλό αλλάξουμε κινητό να έχουμε ελληνικά, γιατί φοβάμαι ότι τα έχουμε επειδή τα είχαμε και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο, όταν με το καλό αλλάξουμε κινητό να έχουμε ελληνικά, γιατί φοβάμαι ότι τα έχουμε επειδή τα είχαμε και πριν.

 

Πιστεύω θα το διορθώσουν.

 

Κάτι λάθος θα κάνανε θα φανεί σε επόμενες μέρες.

Πάντως απίστευτη πρόβλεψη παίδες.

Κάθε φορά παθαίνω την πλάκα μου.

Έχει λέξεις το λεξικό που δεν φαντάζεσαι καν..

Ακόμη και τις βρισιές με τόνο τις βγάζει.

Respect.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα το διορθώσουν.

 

Κάτι λάθος θα κάνανε θα φανεί σε επόμενες μέρες.

Πάντως απίστευτη πρόβλεψη παίδες.

Κάθε φορά παθαίνω την πλάκα μου.

Έχει λέξεις το λεξικό που δεν φαντάζεσαι καν..

Ακόμη και τις βρισιές με τόνο τις βγάζει.

Respect.

Sent from my note

 

Και με την αναβάθμιση έγινε ακόμα καλύτερο. Τώρα η εναλλαγή πληκτρολογίου γίνεται ακόμα πιο εύκολα. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό με τα δίπλα πλήκτρα και πραγματικά δεν υπάρχει πιο γρήγορο. Ειδικά με τα δύο χέρια φυσάει. Ενώ βολεύει και με το ένα χέρι το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Και με την αναβάθμιση έγινε ακόμα καλύτερο. Τώρα η εναλλαγή πληκτρολογίου γίνεται ακόμα πιο εύκολα. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό με τα δίπλα πλήκτρα και πραγματικά δεν υπάρχει πιο γρήγορο. Ειδικά με τα δύο χέρια φυσάει. Ενώ βολεύει και με το ένα χέρι το συγκεκριμένο.

 

θα συμφωνήσω ειναι αψογο..!:)

ειδικα σε Landscape στο note μου με βολεύει παρα πολυ!

γραφω σφαιρα..!

τωρα μιλουσα με κατι φιλαρακια μου στο facebook βριζομασταν για πλακα κτλ και οι βρισες μου απο το touchpal έβγαιναν ολες με τονο.. κανονικά

κύριος...:p

απιστευτο πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό του το κάνει γιατί έχει λογικά ενεργοποιημένη την λειτουργία GSM στην εισαγωγή στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων. Αν το βάλει στο αυτόματο δεν θα έχει πρόβλημα. Θα έχει βέβαια 70 χαρακτήρες ανά μήνυμα.

 

Στο δικό μου κινητό υπάρχουν δύο επιλογές : "αυτόματο" και "προεπιλεγμένη αλφάβητος". Επιλέγοντας την επιλογή "προεπιλεγμένη αλφάβητος" γράφω με 160 χαρακτήρες ελληνικά με όποιο πληκτρολόγιο και να χρησιμοποιήσω. Τo note II ( ή γενικά τα samsung ) δεν έχουν τέτοια επιλογή???

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου κινητό υπάρχουν δύο επιλογές : "αυτόματο" και "προεπιλεγμένη αλφάβητος". Επιλέγοντας την επιλογή "προεπιλεγμένη αλφάβητος" γράφω με 160 χαρακτήρες ελληνικά με όποιο πληκτρολόγιο και να χρησιμοποιήσω. Τo note II ( ή γενικά τα samsung ) δεν έχουν τέτοια επιλογή???

Με την επιλογή "Αλφάβητο GSM" έχεις 160 χαρακτήρες. Απλώς πρέπει να γράφεις χωρίς τόνους. Αν γράψεις κεφαλαία ή μικρά άτονα θα το στείλει κανονικά. Αλλιώς θα σου πει ότι θα είναι κατεστραμμένο και θα στείλει τους τονισμένους χαρακτήρες ως ερωτηματικά. Απλώς με το stock πληκτρολόγιο αφαιρεί τους τόνους στα κεφαλαία.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Α επομένως έχετε θέμα με πληκτρολόγια όπως το swype ή το swiftkey που χρησιμοποιούν τόνους στη λειτουργία swype.Πρέπει αναγκαστικά να γράφετε GSM 70 χαρακτήρες για να μην υπάρχει το πρόβλημα κωδικοποίησης.Δεν το ήξερα ότι είχαν τέτοιο θέμα τα Note.Και στα galaxy το ίδιο συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς στα περισσότερα συμβαίνει με την stock εφαρμογή. Νομίζω και σε 2 xperia που έχω το ίδιο κάνει. Δεν είναι ακριβώς πρόβλημα, αλλά η υλοποίηση της stock εφαρμογής. Aν έχεις άλλη εφαρμογή για μηνύματα δεν έχεις θέμα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι έχεις την τελευταία έκδοση.

Μιλάμε για την Beta έτσι;

 

Εχω αυτή

[ATTACH]30899[/ATTACH]

Εάν βάλω την beta θα αρχίσει πάλι να μου αποθηκεύει τις δικές μου λέξεις;

Και που βρίσκουμε τούτην beta;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτή

[ATTACH]30899[/ATTACH]

Εάν βάλω την beta θα αρχίσει πάλι να μου αποθηκεύει τις δικές μου λέξεις;

Και που βρίσκουμε τούτην beta;

 

Δεν είναι η τελευταία έκδοση.

Πήγαινε ρυθμίσεις - γλώσσα και εισαγωγή.Βρες το Swype beta.Πατα το "κουμπί" των ρυθμίσεων δεξιά και πατα ενημερώσεις.Αν σού βγάλει ενημέρωση αλλά κολλάει και δεν την κάνει,κάνε επανεκκίνηση της συσκευής και ξαναδοκίμασε.Εννοείται ότι το Wi-Fi θα είναι ανοιχτό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η τελευταία έκδοση.

Πήγαινε ρυθμίσεις - γλώσσα και εισαγωγή.Βρες το Swype beta.Πατα το "κουμπί" των ρυθμίσεων δεξιά και πατα ενημερώσεις.Αν σού βγάλει ενημέρωση αλλά κολλάει και δεν την κάνει,κάνε επανεκκίνηση της συσκευής και ξαναδοκίμασε.Εννοείται ότι το Wi-Fi θα είναι ανοιχτό...

 

Μετά από reboot μου γράφει 'ελέγξτε πάλι στο μέλλον'.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μετά από reboot μου γράφει 'ελέγξτε πάλι στο μέλλον'.

 

Googlare για Swype beta και κατέβασε το από το επίσημο site.

Αλλά δεν ξέρω αν θα σου κρατήσει τυχόν ήδη αποθηκευμενες λέξεις ή θα ξεκινήσει από την αρχή.

Η τελευταία είναι η 1.4.5

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Googlare για Swype beta και κατέβασε το από το επίσημο site.

Αλλά δεν ξέρω αν θα σου κρατήσει τυχόν ήδη αποθηκευμενες λέξεις ή θα ξεκινήσει από την αρχή.

Η τελευταία είναι η 1.4.5

Ωραίος.:)

Σε ευχαριστώ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω,

εγκατεστησα το handcent sms αλλα πως ενεργοποιω τις αναφορες παραδοσεις?

το μονο μερος που τις βρηκα ειναι οταν παταμε τις τρεις γραμμες για τις ρυθμισεις που εχει ολα τα μηνυματα μαζι

καποιο pop-up μηνυμα η κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πληκτρολόγιο που να μου δίνει την δυνατότητα να βάζω τόνους χωρίς να χρειάζεται να πατάω παρατεταμένα το πλήκτρο;

Στο iphone υπάρχει ο τόνος πάνω στο πληκτρολόγιο και πατάς γράμμα και τόνο για να σου εμφανίσει το τονούμενο. Δεν σου χρησιμεύει φυσικά σε κάποιο sms, αλλά όταν θέλεις να γράψεις κάποιο σοβαρό κείμενο στο tablet.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πληκτρολόγιο που να μου δίνει την δυνατότητα να βάζω τόνους χωρίς να χρειάζεται να πατάω παρατεταμένα το πλήκτρο;

Στο iphone υπάρχει ο τόνος πάνω στο πληκτρολόγιο και πατάς γράμμα και τόνο για να σου εμφανίσει το τονούμενο. Δεν σου χρησιμεύει φυσικά σε κάποιο sms, αλλά όταν θέλεις να γράψεις κάποιο σοβαρό κείμενο στο tablet.

 

Υπάρχουν πολλά πληκτρολόγια με πολύ καλά λεξικά όπως το swiftkey, που συμπληρώνουν αυτόματα τις λέξεις, με τόνους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω,

εγκατεστησα το handcent sms αλλα πως ενεργοποιω τις αναφορες παραδοσεις?

το μονο μερος που τις βρηκα ειναι οταν παταμε τις τρεις γραμμες για τις ρυθμισεις που εχει ολα τα μηνυματα μαζι

καποιο pop-up μηνυμα η κατι παρομοιο?

 

Ρυθμίσεις--Ρυθμίσεις λήψης μηνυμάτων--και το πρώτο που λέει αναφορές παράδοσης το τσεκάρεις

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις--Ρυθμίσεις λήψης μηνυμάτων--και το πρώτο που λέει αναφορές παράδοσης το τσεκάρεις

:wacko:δεν το πιστευω.. και εψαξα και δεν το ειδα! αληθεια! σε ευχαριστω πολυ panosntok!

 

πολυ καλο το handcent γενικα ομως, εχει πολλες ρυθμισεις παραμετροποιησης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά πληκτρολόγια με πολύ καλά λεξικά όπως το swiftkey, που συμπληρώνουν αυτόματα τις λέξεις, με τόνους.

 

+1, δεν έχω δει ποτέ ξεχωριστό τόνο στα keyboards που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. +1 και για το swiftkey, το καλύτερο για μένα. Προβλέψεις από άλλο πλανήτη.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πληκτρολόγιο που να μου δίνει την δυνατότητα να βάζω τόνους χωρίς να χρειάζεται να πατάω παρατεταμένα το πλήκτρο;

Στο iphone υπάρχει ο τόνος πάνω στο πληκτρολόγιο και πατάς γράμμα και τόνο για να σου εμφανίσει το τονούμενο. Δεν σου χρησιμεύει φυσικά σε κάποιο sms, αλλά όταν θέλεις να γράψεις κάποιο σοβαρό κείμενο στο tablet.

To μονάδικο πληκτρολόγιο που έχω δει να έχει ξεχωριστό τόνο είναι το stock του Note II. Τώρα αν υπάρχει κάποιο port για άλλες συσκευές, ώστε να κάνεις αυτό που θες, δεν το έχω ψάξει.

Το swiftkey και το swype είναι και τα δύο εξαιρετικά. Δεν έχω καταλήξει ποιό έχει καλύτερες προβλέψεις. Νομίζω και τα δύο έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Ανάλογα τι βολεύει τον καθένα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα καλύτερα είναι και το TouchPal, το οποίο και χρησιμοποιώ, αλλά δεν το προτείνω γιατί δεν είναι πλέον διαθέσιμο με ελληνικά και δεν φαίνεται στο market. Μόνο όσοι το είχαν από πριν εγκατεστημένο έχουν ελληνικά. Ελπίζω να επιστρέψει.
Link to comment
Share on other sites

To μονάδικο πληκτρολόγιο που έχω δει να έχει ξεχωριστό τόνο είναι το stock του Note II. Τώρα αν υπάρχει κάποιο port για άλλες συσκευές, ώστε να κάνεις αυτό που θες, δεν το έχω ψάξει.

 

Και αντίστοιχα, το στοκ πληκτρολόγιο του SII στην JB έχει ξεχωριστά τόνο.

Link to comment
Share on other sites

To μονάδικο πληκτρολόγιο που έχω δει να έχει ξεχωριστό τόνο είναι το stock του Note II. Τώρα αν υπάρχει κάποιο port για άλλες συσκευές, ώστε να κάνεις αυτό που θες, δεν το έχω ψάξει.

Το swiftkey και το swype είναι και τα δύο εξαιρετικά. Δεν έχω καταλήξει ποιό έχει καλύτερες προβλέψεις. Νομίζω και τα δύο έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Ανάλογα τι βολεύει τον καθένα.

 

Εγώ που δουλεύω και τα 2 πολύ καιρό έχω την εντύπωση ότι :

-Το Swype έχει το καλύτερο swype, ενώ στο swiftkey μια στις 3 φορές θα βγάλει άλλη λέξη

- Το Swiftkey έχει όμως τις καλύτερες προβλέψεις

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...