Jump to content

Ράγισε CD!Μπορώ να το σώσω?


MrZ
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από ένα όμορφο format βάζω το δισκάκι στο drive για να πάρω αυτά που είχα γράψει.Μου βγάζει κάτι κουλά για αδυναμία ανάγνωσης του CD κτλ.Το γυρνάω να δω αν έχει σκόνες και βλέπω το ράγισμα! :cry: Πιθανότατα έγινε στην προσπάθειά μου να το ξεκουμπώσω από το drive ενός laptop...(Το ήξερα ότι αυτό το αναθεματισμένο drive κάποτε θα μου προκαλούσε προβλήματα :mad: )

 

Υπάρχει κανένας τρόπος να σώσω τα δεδομένα του CD?Backup ήταν ρε γμτ!Να ήταν κανένα παιχνίδι να το έστελνα στα σκουπίδια... :cry:

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το BadCopy Pro.

Βέβαια νομίζω ότι είναι λίγο επικίνδυνο να βάζεις το CD έτσι σε drive. Μπορεί να το δεις να θρυμματίζεται...

Υπάρχουν και εταιρείες που αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά θα σου πάρουν πολλά €€€€€€

Link to comment
Share on other sites

Οχι, προς θεού μην δοκιμάσεις να βάλεις σπασμένο CD σε drive ποτέ! Μπορεί λόγω των δυνάμεων που δημιουργούνται από την περιστροφική κίνηση, να διαλυθεί τελείως και να σου καταστρέψει το drive!!

 

Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να βρεις ένα αργό, παλιό drive 4x ή κάτι τέτοιο, να κολλήσεις μία ετικέτα CD πάνω του ώστε να το κρατήσει όσο γίνεται και να δοκιμάσεις με κάποιο πρόγραμμα όπως cdroller, cd diagnostic κλπ. να διαβάσεις ότι μπορείς (αλλά και πάλι τ'αποτελέσματα είναι αμφίβολα).

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Η γρατζουνιά είναι στην αρχή του cd οπότε δε θα καταφέρεις ποτέ να το κάνεις να δει τίποτα διότι πιθανότατα έχει καταστραφεί το TOC.
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις τελικα το cd στο drive και ξεφλουδησει, την εχεις πολυ ασχημα!

After having COSMOTE and then VODAFONE, I think TIM is the best..

[colour=blue]"TIM: ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ!!!!!"[/colour]

www.djavalance.tk

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον Elektrik...Δεν Προκειται να κανεις και πολλα γιατι εχουν καταστραφει βασικες πληροφοριες για την αναγνώριση του CD...
Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Avalance (24 Μάι. 2004 , 01:38)

 

Αν βαλεις τελικα το cd στο drive και ξεφλουδησει, την εχεις πολυ ασχημα!

 

 

Εμένα μου χει τύχει να ξεφλουδιστεί ένα άδειο creation (άθλια ποιότητα by the way) κατά την εγγραφή στο plextor cd recorder μου.

 

Τι μπορεί να συμβεί;

 

Ευχαριστώ :) :o

 

 

(Θα επισυνάψω φωτογραφίες από το κωλο-cd :mad: )

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και μια φωτογραφία με το εν λόγω δισκάκι...

 

Τα κομμάτια του υλικού που ξεφλουδίστηκε βρίσκονται μέσα στο plextor μου;

 

Είναι επικίνδυνο; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου είπατε να μήν βάλω ξανά το δισκάκι στον οδηγό....δεν άντεξα και είπα να δοκιμάσω ένα πρόγραμμα που σύστησε ένας σας...Δεν έγινε κομμάτια αλλά δεν κέρδισα και τίποτα :(

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

File exw akribos to idio problima milame les kai exoume to idio cd pou ida stin photografia ....... de epeze kai mena me tipota se 3 drives ..... katebasa to bad copy to bala sto cdrw ..... kai ek thaymatos ta brike paralila sikosan ta xp kai windows explorer ....... apo ki ekana siga siga copy to cd sto pc mou !!!! apisteuto kai omws esosa ola ta data ..... apa pa kai milame gia cd apo to 95 to proto mou ....... ouf me eixe piasi mia stenaxoria file ....... elpizw na kanis kati kai esi.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (24 Μάι. 2004 , 18:55)

 

Δείτε και μια φωτογραφία με το εν λόγω δισκάκι...

 

Τα κομμάτια του υλικού που ξεφλουδίστηκε βρίσκονται μέσα στο plextor μου;

 

Είναι επικίνδυνο; :worry:

 

 

Φίλε Κώστα , μην δοκιμάσεις να βάλεις το cd αυτό στο drive σου.

Κάποτε χωρίς να έχω προσέξει έβαλα κι εγώ ένα παρόμοιο στο pc και μάντεψε τι έγινε? :whistle: .... ναι , πολύ σωστά ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΕΣ!!!! :lol: :blink:

 

Κατά τα άλλα ,τέτοια cd δεν υπάρχει αμφιβολία ότι έχουν χάσει πληροφορίες ,αφού οποιαδήποτε γρατζουνιά προκαλεί αλλοίωση - καταστροφή του κύκλου στον οποίο γράφτηκαν οι πληροφορίες. Άρα cd ραγισμένα, αλλοιωμένα, ξεφλουδισμένα και αποτελούν κίνδυνο για το drive!! :cool:

Albert Einstein : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." :!: :)

 

<-><-><-><-><->

This signature is protected by Norton AntiVirus 2005 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MrZ (23 Μάι. 2004 , 13:14)

 

Μετά από ένα όμορφο format βάζω το δισκάκι στο drive για να πάρω αυτά που είχα γράψει.Μου βγάζει κάτι κουλά για αδυναμία ανάγνωσης του CD κτλ.Το γυρνάω να δω αν έχει σκόνες και βλέπω το ράγισμα! :cry: Πιθανότατα έγινε στην προσπάθειά μου να το ξεκουμπώσω από το drive ενός laptop...(Το ήξερα ότι αυτό το αναθεματισμένο drive κάποτε θα μου προκαλούσε προβλήματα :mad: )

 

Υπάρχει κανένας τρόπος να σώσω τα δεδομένα του CD?Backup ήταν ρε γμτ!Να ήταν κανένα παιχνίδι να το έστελνα στα σκουπίδια... :cry:

 

ειναι ματαιος κοπος φιλε μου...απο την στιγμη που ραγισε απο την περιοχη εγγραφης και επειτα, δεν γινεται τιποτα!αν ραγιζε απο εξω προς τα μεσα στην περιφερεια του δισκου τοτε δεν θα ειχε προβλημα!απο τη στιγμη που υπαρχει ασυνεχεια στην περιοχη εγγραφης τοτε bye bye...

 

H μονη περιπτωση που θα μπορουσες να σωσεις κατι θα ηταν να ειχες δημιουργησεις πολλους τομεις στον δισκο...αλλα συνηθως οι περισσοτεροι γραφουν με επιλογη disc at once!Οποτε ολος ο τομεας καταστραφηκε και αρα δεν εχεις ελπιδες! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...