Jump to content

LG Optimus L3 (E400)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω το LG Optimus L3 (E400) και πέρασα μια εφαρμογή που λέγεται AppRemover (αυτή η εφαρμογή διαγράφει τις default εφαρμογές της συσκευής). Έσβησα διάφορες αλλά τώρα χρειάζομαι κάποιες απ' αυτές.

 

Η έκδοση του λογισμικού που έχει είναι η 2.3.6 και το έχω κάνει root όταν το αγόρασα.

Η γνώμη μου για το κινητό είναι η χειρότερη, κολλάει συνέχεια και έχει πολύ μικρή μνήμη.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω την έκδοση 2.2 Froyo? Και αν ναι θα υπάρξει πρόβλημα με τη συσκευή;

Δεν γνωρίζω από που να την κατεβάσω και πως. Αν υπάρχει κάποιο tutorial τουλάχιστον για λίγη βοήθεια.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 300
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω το LG Optimus L3 (E400) και πέρασα μια εφαρμογή που λέγεται AppRemover (αυτή η εφαρμογή διαγράφει τις default εφαρμογές της συσκευής). Έσβησα διάφορες αλλά τώρα χρειάζομαι κάποιες απ' αυτές.

 

Η έκδοση του λογισμικού που έχει είναι η 2.3.6 και το έχω κάνει root όταν το αγόρασα.

Η γνώμη μου για το κινητό είναι η χειρότερη, κολλάει συνέχεια και έχει πολύ μικρή μνήμη.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω την έκδοση 2.2 Froyo? Και αν ναι θα υπάρξει πρόβλημα με τη συσκευή;

Δεν γνωρίζω από που να την κατεβάσω και πως. Αν υπάρχει κάποιο tutorial τουλάχιστον για λίγη βοήθεια.

 

Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα, δεν νομίζω να γίνεται downgrade...

 

Κολάει; Δοκίμασες να μεταφέρεις όποιες εφαρμογές μεταφέροναι από την μνήμη τηλεφώνου στην εσωτερική μνήμη; Το δικό μου πάντως με αρκετές εφαρμογές τρέχει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Εχω του εχω βαλει ICS cyanogen και το κινητο πεταει. Με λιγα τηλεφωνα και μηνυματα μου κραταει 7 ημερες η μπαταρια. Αλλα το εχω σαν δευτερο κινητο. Για πρωτο δε νομιζω να τη παλευα
Link to comment
Share on other sites

Εχω του εχω βαλει ICS cyanogen και το κινητο πεταει. Με λιγα τηλεφωνα και μηνυματα μου κραταει 7 ημερες η μπαταρια. Αλλα το εχω σαν δευτερο κινητο. Για πρωτο δε νομιζω να τη παλευα

Ποια ICS έχεις βάλει;

Δεν έχεις πρόβλημα με την οθόνη; Εγώ όσες φορές δοκίμασα και έβαλα την έβγαλα αμέσως διότι η οθόνη δεν βλεπόταν.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μερικά screen shots

Την ξαναέβαλα.

Τα screenshots ενώ εδώ φαίνονται καλά, στο κινητό δεν βλέπονται. Μέχρι σημείου που δυσκολεύεσαι να διαβάσεις.

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω; Υπάρχη λύση για τη Blurred screen;

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνουμε downgrade την Rom σου ώστε να γίνετε Root με τον ίδιο τρόπο που προσπαθείς τώρα.

 

θα χρειαστείς αυτό

http://007support.webs.com/KDZ_FW_UPD_EN.7z

Και

Αυτην την Rom η οποία είναι παλιά

http://adf.ly/HvnqG

 

1)Κανεις αποσυμπίεση το zip αρχείο και κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή σου το αρχείο msxml.msi.

2)Μετά τρέχεις το αρχείο KDZ_FW_UPD.exe θα σου ανοίξει ένα πρόγραμμα.

3)Κλείνεις το κινητό σου και ΜΕΤΑ το συνδέεις στον υπολογιστή.Μετά το ανοίγεις σε emergency mode πως;

Κρατώντας το + και το - από την ένταση ταυτόχρονα πατημένα και τα 2 μαζί,μετά πατάς το power και το αφήνεις.

4)Πας τώρα στο πρόγραμμα στον υπολογιστή και επιλέγεις TYPE βάλε 3GQCT ή CDMA (δοκίμασε το πρώτο αν δεν σε δουλέψει το δεύτερο)

5)Στο Phone Mode βάλε DIAG.

6)Στο KDZ file δώσε το αρχείο V10B_00.kdz την Rom που κατέβασες.

7)Μετά πάτα Launch software update και περιμένεις μέχρι να σου γράψει το πρόγραμμα =FINISHED= το κινητό μπορεί να αναβοσβήνει την οθόνη μην πανικοβληθείς ΠΡΟΣΟΧΗ σε καμία περίπτωση μην το αποσυνδέσεις μέχρι να γράψει το πρόγραμμα =FINISHED=.

 

Καλησπέρα φίλοι,

 

Ακολουθώντας βήμα βήμα τις οδηγίες σου έφτασα σε ένα σημείο που εμφάνισε error και από τότε όποτε ανοίγω το κινητό αναβοσβήνει η οθόνη. Δοκίμασα να το λύσω περνώντας το με CDMA μετά, πάλι σταματάει με το ίδιο error και η οθόνη αναβοσβήνει... Να προσπαθήσω να περάσω πάλι άλλο firmware; Παιδιά βοηθήστε please :(

Link to comment
Share on other sites

FYI Έψαχνα χθες τα πάντα... Πέρασα και προηγούμενες εκδόαεις η 10Β δεν περνάει, πέρασε η 10j αλλά πάλι δεν γίνεται Root με τίποτα, τα ίδια μηνύματα πως δεν επιτρέπεται η πρόσβαση κλπ Δεν έχω καταφέρει να το κάνω root με κανένα on click program. Ούτε αυτά που παραθέτετε εδώ δεν το κάνουν root.. Παρά μόνο αυτό http://d-h.st/9QW (εάν δεν επιτρέπεται να κάνω post το πρόγραμμα πείτε μου να το σβήσω ή σβήστε το σχόλιό μου). Edited by bananaki_f
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!έχω και εγώ το l3 εδώ και 2 βδομάδες και του έβαλα μια sd 8GB class 10.Χθες δεν θυμάμαι ακριβώς τι έγινε,εκεί που χρησιμοποιούσα την σύνδεση με το pc άρχισε να μου εμφανίζει τα εξής προβλήματα: το πρόγραμμα link2sd δεν περνάει τα προγράμματα στην εξωτερική sd αλλά στην εσωτερική και αν τυχόν το συνδέσω με τον υπολιστή μετά δεν μου διαβάζει την εξωτερική κάρτα!Τι γίνεται??έχω πελαγώσει!

Nokia 6220 classic

LG L3 E400

 

 

The best sound comes from the air!UH-1H

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum,έχει καταφέρει κανείς να κάνει root την έκδοση 10m του λογισμικού,και αν ναι,πώς; έχω δοκιμάσει 5-6 διαφορετικά προγράμματα,αλλά τίποτα μέχρι στιγμής
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν νομίζω να γίνεται downgrade...

 

Κολάει; Δοκίμασες να μεταφέρεις όποιες εφαρμογές μεταφέροναι από την μνήμη τηλεφώνου στην εσωτερική μνήμη; Το δικό μου πάντως με αρκετές εφαρμογές τρέχει μια χαρά...

 

Καλησπέρα, μόλις είδα το μήνυμα που είχες αφήσει.

Όποις εφαρμογές μεταφέρονται τις έχω στην εσωτερική μνήμη. Μέσω του App2SD Pro

 

Έχω σβήσει default εφαρμογές του κινητού μου. Τουλάχιστον μπορώ να περάσω πάλι την 2.3 έκδοση μέσα και να το φτιάξω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις; Έχω προσπαθήσει να του κάνω format με το κάτω βελάκι και το power button αλλά οι εφαρμογές δεν εμφανίζονται πάλι.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως.

 

Εχω του εχω βαλει ICS cyanogen και το κινητο πεταει.

 

Τι ακριβώς είναι αυτό; Και που χρησιμεύει στο τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το forum,έχει καταφέρει κανείς να κάνει root την έκδοση 10m του λογισμικού,και αν ναι,πώς; έχω δοκιμάσει 5-6 διαφορετικά προγράμματα,αλλά τίποτα μέχρι στιγμής

 

πρέπει να πας στις ρυθμίσεις και να ενεργοποιήσεις τις άγνωστες εφαρμογές!εγώ έτσι τα κατάφερα!

Nokia 6220 classic

LG L3 E400

 

 

The best sound comes from the air!UH-1H

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να πας στις ρυθμίσεις και να ενεργοποιήσεις τις άγνωστες εφαρμογές!εγώ έτσι τα κατάφερα!

 

κ ποιά μέθοδο χρησιμοποίησες;

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

χερετώ την παρέα.

έχω το LG E 400 γνωρίζει κανείς έάν θα μπορουσα να του βάλω καποια άλλη εκδοση android kai με ποιόν τρόπο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

χερετώ την παρέα.

έχω το LG E 400 γνωρίζει κανείς έάν θα μπορουσα να του βάλω καποια άλλη εκδοση android kai με ποιόν τρόπο.

Ευχαριστώ

Ρίξε μια ματιά εδώ

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post (#101) έχω ακόμη πρόβλημα με το κινητό μου.

Δεν ξέρω να λειτουργώ καλά τα κινητά android.

 

Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό: ΕΔΩ κατέβασα την ICS και την πέρασα στο κινητό μου. Όμως η συγκεκριμένη έκδοση ήταν χάλια από γραφικά και γενικά δεν βόλευε σε τίποτα. Την είχα δει πάλι την ίδια σε μια ταμπλέτα που πάλι δεν με εντυπωσίασε.

 

Προσπαθώ να γυρίσω πίσω στην 2.3 έκδοση που είχε σαν default το κινητό μου.

Κατέβασα από ένα site την 2.3 έκδοση (νομίζω official) και την έτρεξα μέσω ενός utility που έχει η LG. Την έκανα install απ' το recovery mode του κινητού μου, άνοιξε το έφτιαξα στα μέτρα μου το κινητό και στη συνέχεια έψαξα μέσα απ' την εφαρμογή Ενημέρωση που έχει το κινητό μου να δω μήπως έχει βγει τίποτα νέο. Είχε μια ενημέρωση. Κατέβηκε - εγκαταστάθηκε και έγινε restart το τηλέφωνο. Μετά απ' το restart ανοίγει μόνο το recovery mode. Δεν ανοίγει κανονικά με τίποτα. Τι μπορεί να έγινε;

 

Πέρασα πάλι την ίδια έκδοση μήπως και έφταιγε το ότι δεν έπρεπε να του κάνω update αλλά ό,τι και να κάνω με πάει στο recovery mode. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ώστε να μην πετάξω τζάμπα το κινητό.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κανείς πως θα κάνω ένα επιτυχημένο partition??έχει εδώ και 2 μέρες που παιδεύομαι και δεν μπορώ να κάνω το κινητό να δεχτεί το partition όπως λέει εδώ
http://forum.xda-developers.com/wiki/SD_card_partitioning

.όταν βάζω την κάρτα μέσα στο κινητό λέει ότι η κάρτα είναι κενή.Τι κάνω λάθος??

Nokia 6220 classic

LG L3 E400

 

 

The best sound comes from the air!UH-1H

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κανείς πως θα κάνω ένα επιτυχημένο partition??έχει εδώ και 2 μέρες που παιδεύομαι και δεν μπορώ να κάνω το κινητό να δεχτεί το partition όπως λέει εδώ
http://forum.xda-developers.com/wiki/SD_card_partitioning

.όταν βάζω την κάρτα μέσα στο κινητό λέει ότι η κάρτα είναι κενή.Τι κάνω λάθος??

Έχω την εντύπωση πως αυτό το κάνεις μέσω recovery mode.

Το είδα καθώς έψαχνα να βρω λύση στο κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή??πως μπαίνει σε recovery mode??

Πατώντας το κάτω βελάκι, το power button και το menu button.

Όλα μαζί ταυτόχρονα.

Και όταν σου βγάλει την οθόνη της LG τα αφήνεις και μπαίνει σε recovery mode.

 

Αλλά αυτό που θέλεις να κάνεις δεν ξέρω πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κανείς πως θα κάνω ένα επιτυχημένο partition??έχει εδώ και 2 μέρες που παιδεύομαι και δεν μπορώ να κάνω το κινητό να δεχτεί το partition όπως λέει εδώ
http://forum.xda-developers.com/wiki/SD_card_partitioning

.όταν βάζω την κάρτα μέσα στο κινητό λέει ότι η κάρτα είναι κενή.Τι κάνω λάθος??

Με Stock Rom κι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα.

Έβαλα Αυτή συν αυτό το Kernel (για την blurred screen) και ησύχασα.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

....

 

Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό: ΕΔΩ κατέβασα την ICS και την πέρασα στο κινητό μου. Όμως η συγκεκριμένη έκδοση ήταν χάλια από γραφικά και γενικά δεν βόλευε σε τίποτα. Την είχα δει πάλι την ίδια σε μια ταμπλέτα που πάλι δεν με εντυπωσίασε.

......

Για το πρόβλημα της οθόνης (blurred screen) στις ICS Roms έχει δοθεί λύση με Αυτό το kernel.

 

P.S. Ζητώ συγνώμη για το διπλό (απανωτό) post. Παρακαλώ κάποιον mod να συγχωνεύσει τα δύο posts.

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Με Stock Rom κι εγώ είχα αυτό το πρόβλημα.

Έβαλα Αυτή συν αυτό το Kernel (για την blurred screen) και ησύχασα.

 

δηλαδή η μόνη λύση είναι να αλλάξω rom?δεν γίνεται με την μανίσια??

Nokia 6220 classic

LG L3 E400

 

 

The best sound comes from the air!UH-1H

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή η μόνη λύση είναι να αλλάξω rom?δεν γίνεται με την μανίσια??

Εγώ δεν μπόρεσα να βρω λύση (παρ' όλο που παιδεύτηκα πολύ) με τη μαμίσια Rom.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα της οθόνης (blurred screen) στις ICS Roms έχει δοθεί λύση με Αυτό το kernel.

 

Το κινητό μου δεν έχει λειτουργικό μέσα.

Όταν το ανοίγω μου βγάζει την οθόνη την οποία επισυνάπτω.

 

Η κάρτα μνήμης είναι κενή. Έβαλα μέσα τον Kernel που δίνεις παραπάνω σε link το εγκατέστησα, και πέρασα και αυτή την ROM για να ελένξω αν λειτουργεί και πάλι όταν τέλειωσε η εγκατάσταση με παραπέμπει στην οθόνη της επισύναψης.

 

Επειδή δε γνωρίζω πολλά από κινητά android διότι τα χρησιμοποιώ για την βασική χρήση, μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι θα πρέπει να κάνω;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L3 (E400)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...