Jump to content

LG Optimus L3 (E400)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Προσπάθησα να φλασάρω μέσα από το CWM Recovery μια custom Rom...http://theunlockr.com/rom/xperia-z-slim-rom/

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε κανονικά αλλά όταν πάτησα το reboot το κινητό έμεινε με μια μαύρη οθόνη και με φωτισμένα τα δυο πλήκτρα αφής χωρίς να μπουτάρει.

Όποιο συνδιασμό μπλήκτρων και αν πατήσω το μόνο που κάνει είναι να ανάψουν στιγμιαία τα δυο πλήκτρα αφής και να κάνει μια μικρή δόνηση. Τίποτα άλλο. Δεν μπαίνει και στη κίτρινη οθόνη του Emergency Mode.

Αν παρ' όλα αυτά το συνδέσω στον υπολογιστή με USB ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος των Windows. Επίσης αν προχωρήσω στην διαδικασία με το KDZ παίρνω το μήνυμα που φαίνεται στο συνημμένο.

Έχω δοκιμάσει διάφορες διαδικασίες διαβάζοντας στο net αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το συνεφέρω.

Μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα;:(

 

Η ROM που κατέβασες δεν είναι για το L3 E400 προφανώς και είναι για άλλο κινητό....

 

Βγάλε μπαταρία από το κινητό άστο έτσι για 5 λεπτά.Ανιξέτο κρατώντας πατημένο το Power και ταυτόχρονα και το volume+ και το volume-

λογικά θα πρέπει να μπει στο Emergency Mode αν δεν μπαίνει και κολλήσει στο Logo της LG άστο όπως είναι τρέξε το KDZ με δικαιώματα διαχειριστή

και κανε την διαδικασία όπως και πριν.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 300
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ROM που κατέβασες δεν είναι για το L3 E400 προφανώς και είναι για άλλο κινητό....

 

Βγάλε μπαταρία από το κινητό άστο έτσι για 5 λεπτά.Ανιξέτο κρατώντας πατημένο το Power και ταυτόχρονα και το volume+ και το volume-

λογικά θα πρέπει να μπει στο Emergency Mode αν δεν μπαίνει και κολλήσει στο Logo της LG άστο όπως είναι τρέξε το KDZ με δικαιώματα διαχειριστή

και κανε την διαδικασία όπως και πριν.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Λέει ότι η Ρομ είναι για το LG Optimus L3 E400!!!

Τα έκανα όλα αυτά πολλές φορές. Δυστυχώς το μόνο που κάνει είναι να ανάψουν στιγμιαία τα δυο πλήκτρα αφής, κάνει μια μικρή δόνηση και τίποτα άλλο.

Έτρεξα και το KDZ με δικαιώματα διαχειριστή αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα.:(

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Λέει ότι η Ρομ είναι για το LG Optimus L3 E400!!!

Τα έκανα όλα αυτά πολλές φορές. Δυστυχώς το μόνο που κάνει είναι να ανάψουν στιγμιαία τα δυο πλήκτρα αφής, κάνει μια μικρή δόνηση και τίποτα άλλο.

Έτρεξα και το KDZ με δικαιώματα διαχειριστή αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα.:(

 

Αν έχει κολλήσει στην κίτρινη οθόνη του emergency mode ???

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Μέτα από κάτι κολλήματα και λόγω μεγάλης προσωπικής μου επαφής με root κλπ. χαχαχαχα έγινε κατά λάθος update σε ρουταρισμένο lg e400. Μετά το update που έγινε το κινητό έχει κολλήσει στην αρχική οθόνη του cmr και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν έχω πάρει backup ποτέ μου ή αν έχω πάρει δεν το θυμάμαι.

 

Ειλικρινά επειδή θέλω να το ξανακάνω μαμά δεν θα με πείραζε να φύγει και cmr και superuser klp. Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί θα το πετάξω στον τοίχο.

Edited by Pilioritis
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κολλήσει στην κίτρινη οθόνη του emergency mode ???

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Μέτα από κάτι κολλήματα και λόγω μεγάλης προσωπικής μου επαφής με root κλπ. χαχαχαχα έγινε κατά λάθος update σε ρουταρισμένο lg e400. Μετά το update που έγινε το κινητό έχει κολλήσει στην αρχική οθόνη του cmr και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν έχω πάρει backup ποτέ μου ή αν έχω πάρει δεν το θυμάμαι.

 

Ειλικρινά επειδή θέλω να το ξανακάνω μαμά δεν θα με πείραζε να φύγει και cmr και superuser klp. Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί θα το πετάξω στον τοίχο.

Το δικό μου δυστυχώς δεν μπαίνει με τίποτα σε emergency mode.

Εσύ αν θέλεις να βάλεις official Rom θα πρέπει να το κάνεις με το KDZ αφού πρώτα βάλεις το κινητό σε emergency mode. Αν θέλεις να βάλεις κάποια custom θα το κάνεις μέσα από το recovery.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δυστυχώς δεν μπαίνει με τίποτα σε emergency mode.

Εσύ αν θέλεις να βάλεις official Rom θα πρέπει να το κάνεις με το KDZ αφού πρώτα βάλεις το κινητό σε emergency mode. Αν θέλεις να βάλεις κάποια custom θα το κάνεις μέσα από το recovery.

 

Το δοκίμασα αλλά ενώ ξεκινά όλα καλά στο τέλος λέει " phone not found " και μετα finished. Βοήθεια ρε παιδιάάάάάάά...

 

Σαν εναλλακτική : το cmr που αποθηκεύει το backup ??

Edited by Pilioritis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν βλέπει το τηλέφωνο.

Ξανά πέρασε τους drivers.

Για το backup δες στον φάκελο CWM (clockworkmode)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν βλέπει το τηλέφωνο.

Ξανά πέρασε τους drivers.

Για το backup δες στον φάκελο CWM (cloc kworkmode)

 

Δεν γίνεται γιατί ανοίγει μόνιμα μετά το σήμα της εταιρείας στην οθόνη του cmr. Μα καλά δεν γίνεται να το προσπεράσω ??? και μετά να το πετάξω ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται γιατί ανοίγει μόνιμα μετά το σήμα της εταιρείας στην οθόνη του cmr. Μα καλά δεν γίνεται να το προσπεράσω ??? και μετά να το πετάξω ??

Σε emergency mode δεν μπαίνει; Δηλ. αν από κλειστό το κινητό πατήσεις ταυτόχρονα Volume Up + Volyme Down + Power δεν μπαίνει στην κίτρινη οθόνη που γράφει emergency mode?

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια εκεί μπαίνει. Αν το ανοίξω απλά δεν μπαίνει πουθενα αλλά στην οθόνη που λέω παραπάνω. Πάντως έκανα πρόοδο. Προσπάθησε να περάσει το V10j_00.kdz αλλά έβγαλε κάπου ένα error και μετα finished. Τώρα πια με όποιο τρόπο κι αν το ανείξεις μπαίνει σε emergency mode xaxaxaxaxa. Το πετάωωωωωωω.

 

 

Πως φεύγω ρε παιδιά απο αυτή την οθόνη ??? Μέχρι και την μπαταρία έβγαλα για 5 λεπτά και μόλις το άνοιξα πάλι emergency mode. HELP

Edited by Pilioritis
Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια εκεί μπαίνει. Αν το ανοίξω απλά δεν μπαίνει πουθενα αλλά στην οθόνη που λέω παραπάνω. Πάντως έκανα πρόοδο. Προσπάθησε να περάσει το V10M_00.kdz αλλά έβγαλε κάπου ένα error και μετα finished. Τώρα πια με όποιο τρόπο κι αν το ανείξεις μπαίνει σε emergency mode xaxaxaxaxa

Αφού μπαίνει σε emergency mode μην το φοβάσαι.

Κατέβασε από εδώ την V10G. Χθες την πέρασα σε κάποιο άλλο κινητό ενός φίλου με επιτυχία και ρουτάρεται κιόλας.

Πρέπει να βάλεις όμως τους σωστούς drivers για να δει ο Υπολογιστής το κινητό.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνει σε emergency mode μην το φοβάσαι.

Κατέβασε από εδώ την V10G. Χθες την πέρασα σε κάποιο άλλο κινητό ενός φίλου με επιτυχία και ρουτάρεται κιόλας.

Πρέπει να βάλεις όμως τους σωστούς drivers για να δει ο Υπολογιστής το κινητό.

 

Μα το κινητό το βλέπει γιατί ξεκινάει κανονικά και σταματάει κάπου προς το τέλος. Το μήνυμα είναι: UPGRADE ERROR WParam:100 LParam:500

Link to comment
Share on other sites

Μα το κινητό το βλέπει γιατί ξεκινάει κανονικά και σταματάει κάπου προς το τέλος. Το μήνυμα είναι: UPGRADE ERROR WParam:100 LParam:500

Άλλο αυτό. Είχες γράψει εδώ ότι σου έβγαζε " phone not found "

Δυστυχώς και στο δικό μου όταν τρέχω το KDZ μου βγάζει αυτό το μήνυμα στο τέλος.:( Εμένα βέβαια δεν μου βγάζει καθόλου την οθόνη "emergency mode" και τρέχω το KDZ χωρίς να έχω μπει στην οθόνη emergency mode.

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό. Είχες γράψει εδώ ότι σου έβγαζε " phone not found "

Δυστυχώς και στο δικό μου όταν τρέχω το KDZ μου βγάζει αυτό το μήνυμα στο τέλος.:( Εμένα βέβαια δεν μου βγάζει καθόλου την οθόνη "emergency mode" και τρέχω το KDZ χωρίς να έχω μπει στην οθόνη emergency mode.

 

ΕΠΙΤΥΧΙΑ μισή. Δούλεψε χωρίς μηνύματα χωρίς τίποτα μόλις έκανα εγκατάσταση το pc suite και χωρίς να τρέχει. (μπορεί να είναι και άσχετο). Πέρασε την V10J_00.kdz αλλά .... είναι για vodafone. Να πάρει. Και κάτι ακόμη: η οθόνη δεν είναι πια αφής αλλά το κάτι άλλο. Καταλαβαίνει το χέρι μου από 5 πόντους μακριά. χαχαχα. Μάλλον πάω για επανάληψη. Τι έκδοση να βάλω καλύτερα ??? Την V10M_00.kdz ??

Edited by Pilioritis
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΥΧΙΑ μισή. Δούλεψε χωρίς μηνύματα χωρίς τίποτα μόλις έκανα εγκατάσταση το pc suite και χωρίς να τρέχει. (μπορεί να είναι και άσχετο). Πέρασε την V10J_00.kdz αλλά .... είναι για vodafone. Να πάρει. Και κάτι ακόμη: η οθόνη δεν είναι πια αφής αλλά το κάτι άλλο. Καταλαβαίνει το χέρι μου από 5 πόντους μακριά. χαχαχα. Μάλλον πάω για επανάληψη. Τι έκδοση να βάλω καλύτερα ??? Την V10M_00.kdz ??

Αν θέλεις να το ρουτάρεις μετά μην βάλεις έκδοση από V10K και μετά.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να το ρουτάρεις μετά μην βάλεις έκδοση από V10K και μετά.

 

Σ ευχαριστώ αδερφέ. Έβαλα την Μ και όλα καλά. Τώρα θεωρείται ότι δεν είναι ρουταρισμένο. έτσι ?? Αν ναι έτσι θα μείνει. Αυτό το cmr λες να υπάρχει ακόμη ?? Πως να φεύγει άραγε ??? Θα το δω στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ αδερφέ. Έβαλα την Μ και όλα καλά. Τώρα θεωρείται ότι δεν είναι ρουταρισμένο. έτσι ?? Αν ναι έτσι θα μείνει. Αυτό το cmr λες να υπάρχει ακόμη ?? Πως να φεύγει άραγε ??? Θα το δω στο μέλλον.

 

Αν εννοείς cwm δεν υπάρχει τώρα.

Κατέβασε το rootchecker για να δεις αν είναι root. Κατά 99,99% δεν είναι.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρονια πολλα παιδες κ καλη χρονια.

 

μια γρηγορη απαντηση,τι μπορει να φταιει σαυτο το τηλεφωνο κ να δειχνει τετραγωνακια ξαφνικα στα μηνυματα που παιρνει?

με δυο λογια,ειναι ακαταλαβιστικοι οι χαρακτηρες που εμφανιζει.

πριν δουλευε για αρκετο καιρο μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα ειμαι κατοχος του LG OPTIMUS L3 E400 παλαιοτερα ειχα ξεχασει το μοτιβο και το πηγα στι γερμανο,μετα εκατσα και εψαξα απο περιεργεια πως θα μπω στο recovery οσπου να μην τα πολυλογο ενας φιλος εβαλε λαθος το μοτιβο και οταν πηγα να μπω στο recovery δεν γινοταν μου εβγαζς αυτην την εικονα [ATTACH]57817[/ATTACH]

επισης βαζω το email και τον κοδικο αλλα δεν ξεκλιδωνει help!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα , έχω ένα LG E400 το οποίο δεν μπαινει σε emergency mode, αυτό έγινε μετά την εγκατάσταση της v20DEuropeOpen.Baseband με CWM. Μετά απο αυτό το κινητό νέκρωσε και δεν μπαίνει σε emergency mode για unbrick με KDZ.

Ευχαριστώ και περιμένω βοήθεια και ιδέες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Hello, έχω ένα Ε400 κολλημένο στην κίτρινη οθόνη (emergency mode) και δεν επανέρχεται με κανέναν συνδυασμό κουμπιών. προσπαθώ να κατεβάσω το official firmware από εδώ http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=11 αλλά πάντα μου βγάζει διαφημίσεις. Έχετε ιδέα πως μπορώ να επαναφέρω το τηλέφωνο και από που να κατεβάσω το official firmware?
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προσεκτικά την σελίδα που σου δίνω και θα το επαναφέρεις εύκολα.

 

http://krazeefly.blogspot.gr/2012/09/how-to-unbrick-your-android-phone.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σε ευχαριστήσω πολύ φίλε μου.

Λοιπόν, έκανα όλα τα βήματα εκτός από αυτό που λέει "disable the LGE modems by going to Windows Device Manager and clicking on Modems", δεν μου εμφανίζει modem στο windows manager σε windows 7. Καμιά ιδέα?

Χωρίς αυτή την ρύθμιση το KDZ δεν βλέπει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά κατέβασε από εδώ Software Update & Drivers και εγκατέστησε το δεν χρειάζεται να κάνεις την διαδικασία που είπες.

Επίσης απεκατέστησε οποιοδήποτε antivirus ή antimalware ή firewall.

Σε εμένα δούλεψε πάντως.

 

Software Update & Drivers

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου, τα ίδια κάνει και πάλι. Δεν μου εμφανίζει modem στο windows manager. Ακόμα δεν το βλέπει το KDZ. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου, τα ίδια κάνει και πάλι. Δεν μου εμφανίζει modem στο windows manager. Ακόμα δεν το βλέπει το KDZ. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Καλησπέρα,

Όπως έχω ξαναγράψει και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα. Δεν μπαίνει σε emergency mode με τίποτα. Το μόνο που κάνει όταν πατάω συνσυασμό πλήκτρων είναι μια μικρή δόνηση και ένα στιγμιαίο άναμα των πλήκτρων αφής και τίποτα άλλο.

Όταν το συνδέω στο laptop ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος και γίνεται κανονικά η εγκατάσταση της συσκευής.

Προσπάθώ να φλασάρω κάποια Ρομ με το KDZ αλλά η βγάζει μήνυμα Phone not found η προχωράει κάποιες φορές και στο τέλος μου πετάει το μήνυμα:

Upgrade Error

Vparam:100

Lparm: 500

Στο device manager το βλέπω στα modems.

Και εγώ την πάτησα πριν από καιρό όταν φλάσαρα κάποια Ρομ, η οποία μάλλον δεν ήταν για αυτό το κινητό. Από τότε πάπαλα.....

 

EDIT: Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω συνημμένο. Μου λέει "Exceeds forum quota by 86,4 KB"

Κάποιος moderator ας μου πει τι πρέπει να κάνω.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L3 (E400)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...