Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus L5 (E610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή ακόμα κ για απλή χρήση που το προορίζω θα έχω τέτοια προβλήματα; Μηνύματα, τηλέφωνα κ κάνα δύο εφαρμογές... Αν έχω θέμα ακόμη κ μ'αυτά να κοιτάχτώ αλλού. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχω προσωπική εμπειρία με το κινητό, αλλά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα οπότε και εγώ θα σου πρότεινα να βρεις κάτι άλλο.. Άνοιξε το ένα τοπικ στο επιλογή συσκευής, με το χαρακτηριστικα θες και πόσα λεφτά διαθέτεις και θα σου δώσουν αρκετές επιλογές οι χρήστες από εδώ :-)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα κ για απλή χρήση που το προορίζω θα έχω τέτοια προβλήματα; Μηνύματα, τηλέφωνα κ κάνα δύο εφαρμογές... Αν έχω θέμα ακόμη κ μ'αυτά να κοιτάχτώ αλλού. Ευχαριστώ.

 

Σε αυτά τα λεφτά καλύτερα πήγαινε σε κινέζικο κινητό, περνεις τετραπυρινο τούμπανο και δεν πρόκειται να το μετανιώσεις.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το κιν. και δουλευει τέλεια. Ούτε ένα κόλημα. Για ιντερνετ πάει βολίδα ειμαι πάρα πολύ ευχαριστιμένος ιδίος για τα λευτά του. το πήρα από εδώ http://www.birdphone.gr/gr/prdid/c182570b0b1d4c8bb6fb1e67a1f80637/productinfo.aspx και φυσάει

Η οθόνη έιναι τεράστια και φωτεινή απλά να την κοιτας λοξα τότε χάνει αλλά αν είναι μπροστά σου δεν υπάρχει πρόβλημα

"ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα"
Link to comment
Share on other sites

Για τους χρήστες με jelly bean: προς το παρόν δεν έχει βρεθεί τρόπος για root στο ήδη υπάρχων firmware.Ο μόνος τρόπος είναι να περάσετε έτοιμη ρουταρισμένη έκδοση απ' την αρχή.

Προσωπικά τα κατάφερα!Η πηγή εδώ (αν απαγορεύεται, παρακαλώ να διαγραφεί): XDA

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2405357

Έχει όλες τις γλώσσες, επομένως μην φοβηθείτε για την υποστήριξη ελληνικών.

Happy root :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια.υπαρχει τροπος να κανω υποβαθμιση απο Jellybean σε ICS?υπαρχει καποιος οδηγος?ευχαριστω...

 

Κατέβασε το αρχείο που θες (http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=12) και μετά μέσω του KDZ updater το φλασάρεις.

Δεν είναι δύσκολο, κλείνεις το κιν. το βάζεις σε λειτουργία download mode (πλήκτρο - έντασης και βάζεις το καλώδιο του pc) και ξεκινάς.

είναι ο ίδιος τρόπος αλλά με άλλο αρχείο, αυτός στο βίντεο του ρουτάρει. Edited by AgMa
Link to comment
Share on other sites

εμένα έχει το 20Ε και επειδή το κινητό σέρνεται αναρωτιέμαι αν βγάλω τις εφαρμογές της vod θα ελαφρύνει λίγο ; Όμως οδηγός για unbranding δεν βλέπω να υπάρχει. Επίσης ψάχνω κάτι για root.

 

Πάντως για να πατήσω τον τηλ κατάλογο μεχρι να εμφανίσει τις επαφές περνάνε γύρω στα 7'' χωρίς να το έχω φορτώσει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

εμένα έχει το 20Ε και επειδή το κινητό σέρνεται αναρωτιέμαι αν βγάλω τις εφαρμογές της vod θα ελαφρύνει λίγο ; Όμως οδηγός για unbranding δεν βλέπω να υπάρχει. Επίσης ψάχνω κάτι για root.

 

Πάντως για να πατήσω τον τηλ κατάλογο μεχρι να εμφανίσει τις επαφές περνάνε γύρω στα 7'' χωρίς να το έχω φορτώσει πολύ!

 

Ένας απ' τους λόγους που το ρούταρα.Έχει πολύ σκαρτούρα μέσα, από εφαρμογές της LG μέχρι εφαρμογές της google που δεν μπορείς ούτε να χρησιμοποιήσεις αλλά ούτε και να διαγράψεις (βλέπε το τελευταίο με τα ebooks χωρίς υποστήριξη ελληνικών).

Δυστυχώς αυτό που ζητάς γίνεται μόνο με ρουτ, όπου υπάρχουν έτοιμες (clean) εκδόσεις, καθαρές από όλες αυτές τις εφαρμογές που δεν χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος εχει το κινητο αλλα ενω κατεβαζε ενημερωση κολλησε και δεν ανοιγει. Διορθωνεται;;
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος εχει το κινητο αλλα ενω κατεβαζε ενημερωση κολλησε και δεν ανοιγει. Διορθωνεται;;

 

Δες το ποστ #208.

Απλά θα χάσει μετά ότι είχε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα έχει το 20Ε και επειδή το κινητό σέρνεται αναρωτιέμαι αν βγάλω τις εφαρμογές της vod θα ελαφρύνει λίγο ; Όμως οδηγός για unbranding δεν βλέπω να υπάρχει. Επίσης ψάχνω κάτι για root.

 

Πάντως για να πατήσω τον τηλ κατάλογο μεχρι να εμφανίσει τις επαφές περνάνε γύρω στα 7'' χωρίς να το έχω φορτώσει πολύ!

 

Φίλε μου κάνε την διαδικασία που λέει εδώ all in one και θα γίνει unbranding πρώτα κάνε ένα reset στο τηλέφωνο. Εγώ την πέρασα με επιτυχία έβγαλα όλη την σαβούρα από μέσα και το τηλέφωνο πετάει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω δοκιμάσει σχεδόν κάθε root που έχω βρε στο ιντερνετ και μετά από δύο βδομάδες δοκιμών ακόμα δεν μπόρεσα να το ρουτάρω. Έχω το E610v v10g σε 4.03. Τελευταία λύση που βρήκα ήταν να το φλασάρω με firmware του E610 και να δοκιμάσω μετά το root αλλά δεν μπορώ να βρω ROM επίσημη (ή μη) πουθενά!! Βοήθεια!!! Οτιδήποτε!

Δημόσιος Υπάλληλος =

Πάρααα Πολύ Ελεύθερος Χρόνος!

Γι' αυτό στείλτε μήνυμα για οτιδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα και απο εμενα...πηρα τη συγκεκριμενη συσκευη πριν 1 εβδομαδα.

το προβλημα μου ειναι οτι δεν δουλευει σωστα η κινηση του κινητου δλδ τι εννοω...τις πρωτες μερες οταν με επερναν τηλεφωνο και μιλουσα οταν το γυρνουσα μπροστα μου να το δω αναβε η οθονη απο σβηστη που ηταν ενω τωρα δεν το κανει.πρεπει να το πειραξε ο μικρος μου αλλα δεν ειμαι και για αυτο σιγουρος.εψαξα ολο το μενου αλλα δεν μπορω να βρω που ειναι το μενου της κινησης.

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα: 7

Εγγραφή: Μάι. 2009

Παράθεση από jdelis_20 >

 

Αλλαγη σπασμενης οθονης δεν αναβει ουτε φορτιζει το κινητο.

Δεν δειχνει οτι φορτιζει ενω η μπαταρια ειναι φορτισμενη.Εχω δοκιμασει και αλλη μπαταρια

απο ιδιο τηλεφωνο που δουλευει.Παιδια μηπως μπορειτε να με βοηθησετε

 

ειχα παραγγειλει απο ebay την 1 οθονη η οποια ηρθε σπασμενη την βαλαμε επανω να δουμε εαν δουλευει το κινητο

και ανοιξε μολις το εκλεισα δεν ξαναανοιξε ουτε με την 1 οθονη ουτε και με την 2 που πηρα μετα και ηταν οκ η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα και απο εμενα...πηρα τη συγκεκριμενη συσκευη πριν 1 εβδομαδα.

το προβλημα μου ειναι οτι δεν δουλευει σωστα η κινηση του κινητου δλδ τι εννοω...τις πρωτες μερες οταν με επερναν τηλεφωνο και μιλουσα οταν το γυρνουσα μπροστα μου να το δω αναβε η οθονη απο σβηστη που ηταν ενω τωρα δεν το κανει.πρεπει να το πειραξε ο μικρος μου αλλα δεν ειμαι και για αυτο σιγουρος.εψαξα ολο το μενου αλλα δεν μπορω να βρω που ειναι το μενου της κινησης.

 

Πάνω αριστερά είναι ο αισθητήρας κίνησης. Αν κοιτάξεις από πλάγια θέση το κινητό ,μοιάζει με θύρα υπερύθρων. Οπότε 2 πράγματα που μπορείς να κάνεις είναι να καθαρίσεις την περιοχή εκεί ή αν έχεις προστατευτικό κάλυμμα να το αφαιρέσεις μήπως έχει φθαρεί τόσο ώστε να δημιουργήσει πρόβλημα.

Edited by furiousdemitris
GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάνε την διαδικασία που λέει εδώ all in one και θα γίνει unbranding πρώτα κάνε ένα reset στο τηλέφωνο. Εγώ την πέρασα με επιτυχία έβγαλα όλη την σαβούρα από μέσα και το τηλέφωνο πετάει.

 

Λοιπόν, έκανα το unbranding, και το κινητό πήρε σοβαρές ανάσες και μαζί μια παράταση ζωής.

Σε όσους αρέσει το ψαχούλεμα και θεωρούν ότι πιάνουν τα χέρια τους, τους συνιστώ να ακολουθήσουν τον οδηγό ο οποίος είναι πλήρης και κατανοητός.

Βέβαια δεν ξέρω αν χάθηκε η εγγύηση, αλλά τουλάχιστον είδα μεγάλη βελτίωση στην απόκριση και την ταχύτητα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει με πόσους διαφορετικούς τρόπους να κάνω unbranded το κινητό αλλά ότι και να έχω περάσει δεν βλέπει την sim καθόλου (cosmote).Κανείς καμιά ιδέα;
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Xθές έκανα αναβάθμιση στο κινητό και πέρασα μέσω LG MOBILE SUPORT TOOL την τελευταία ενημέρωση 4,1,2 αλλά δεν με σβήνει ποτέ η οθόνη και μου τρώει την μπαταρία.Τι να κάνω?Help please!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα και χρονια πολλα! Ρε παιδες εχω προβλημε με την sd card. Δεν μου την αναγνωριζει. Τη βλεπω μονο με file exporer και καθολου σαν χωρο αποθηκετευτικο. Νομιζα οτι τα εχει παιξει η καρτα μου και χτες δοκιμασα και με μια αλλη αλλα παλι τα ιδια. Της κανω και διαμορφωση μεσα απο το κινητο μου αλλα τζιφος. Την κανει fat32. Φοβαμαι οτι αν παω να περασω αλλη ρομ ετσι με εγκατασταση απο τη καρτα θα εχω προβλημα. Σωστα; Τι μπορει να κανω για να φτιαξει το προβλημα αυτο; Υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει η εισοδος καρτας του κινητου μου απο κανενα πεσιμο ή υγρο;;;
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Xθές έκανα αναβάθμιση στο κινητό και πέρασα μέσω LG MOBILE SUPORT TOOL την τελευταία ενημέρωση 4,1,2 αλλά δεν με σβήνει ποτέ η οθόνη και μου τρώει την μπαταρία.Τι να κάνω?Help please!!!

 

Στο ρυθμίσεις->Προβολή->Λήξη χρονικού ορίου οθόνης τι τιμή έχεις???

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιαααα Βοηθειαααα!!!!!

Εκανα root το κινητο και μετα νομιζω πως εκανα μεγαλη βλακεια....!!!!με flashtool εκανα flash kernel το recovery.img...τωρα μολις ενεργοποιησω το κινητο μου δειχνει secure booting error! και Cause: boot certification verify... τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλημέρα,

Πρόσφατα πήρα ένα L5-E610. Μαζί πήρα και μια sd 8gb με την λογική να αποθηκεύονται εκεί τουλάχιστον οι φώτο, βίντεο mp3 κλπ για να μην γεμίζουν την ήδη οριακή εσωτερική μνήμη (είναι 4gb ονομαστικά αλλά με το λειτουργικό και λίγες εφαρμογές εγκατεστημένες το διαθέσιμο πέφτει αμέσως κάτω από 2 GB).

Το κινητό βλέπει κανονικά την μνήμη σαν διαθέσιμο χώρο, αλλά όσο και αν έψαξα στις ρυθμίσεις δεν μπορώ να βρω την επιλογή-εντολή να αποθηκεύονται εκεί τα αρχεία... Τα πάντα τα αποθηκεύει αυτόματα στην εσωτερική μνήμη.

Δώστε καμιά βοήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Πρόσφατα πήρα ένα L5-E610. Μαζί πήρα και μια sd 8gb με την λογική να αποθηκεύονται εκεί τουλάχιστον οι φώτο, βίντεο mp3 κλπ για να μην γεμίζουν την ήδη οριακή εσωτερική μνήμη (είναι 4gb ονομαστικά αλλά με το λειτουργικό και λίγες εφαρμογές εγκατεστημένες το διαθέσιμο πέφτει αμέσως κάτω από 2 GB).

Το κινητό βλέπει κανονικά την μνήμη σαν διαθέσιμο χώρο, αλλά όσο και αν έψαξα στις ρυθμίσεις δεν μπορώ να βρω την επιλογή-εντολή να αποθηκεύονται εκεί τα αρχεία... Τα πάντα τα αποθηκεύει αυτόματα στην εσωτερική μνήμη.

Δώστε καμιά βοήθεια....

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοια επιλογή. Μπορείς σίγουρα να το κάνεις επιμέρους μέσω των εφαρμογών. Για παράδειγμα από τις ρυθμίσεις τις κάμερες να βάλει ως αποθηκευτικό χώρο την εξωτερική μνήμη.

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...