Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus L5 (E610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

LG Optimus L5

 

http://techcommunity.gr/wp-content/uploads/2012/02/Optimus-L5.jpg

 

Λειτουργικό σύστημα: Android 4.0 Ice cream Sandwich

Επεξεργαστής: 800MHz μονοπύρηνος

Μνήμη RAM: 512MB

3G/ HSPA

Οθόνη: 4 ίντσες, LCD, 480×320 pixels

Κάμερα: 5 Megapixel, LED flash, video 640×480 pixels

Δεύτερη κάμερα: Όχι

Ενσωματωμένη μνήμη: 8GB

Κάρτα μνήμης: micro SD (έως και 32GB)

Wi-Fi n, GPS, Bluetooth, micro USB, NFC

Μπαταρία: ? mAh

Διαστάσεις: 101.2×59.9×10.2 χλστ.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guys πως σας φαίνετε αυτό το μοντέλο της LG?

Έμενα μου τράβηξε την προσοχή.. Μάλλον θα είναι το επόμενο μου κινητό

Ξέρετε πότε θα βγει στα καταστήματα? Και πια θα είναι η τιμή του?

 

http://www.google.com.cy/imgres?q=lg+optimus+L5&um=1&hl=el&sa=N&biw=1366&bih=598&tbm=isch&tbnid=6yM1Q7nbYmsE0M:&imgrefurl=http://techblog.gr/mobile/lg-optimus-l5-photos-hands-on-53321/&docid=aZaWT3dGa-XieM&imgurl=http://techblog.gr/wp-content/uploads/2012/03/LG-Optimus-L5-techblog-1.jpg&w=570&h=606&ei=kz-NT9SqCoSl4gSnz7WjDw&zoom=1&iact=rc&dur=232&sig=108842983879136600870&page=1&tbnh=117&tbnw=110&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:19,s:0,i:103&tx=47&ty=65

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με χαλάει η ανάλυση της οθόνης

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Το τηλέφωνο μου άρεσε αρκετά. Τα 199 ευρώ είναι μία καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά του. Θα ήθελα να δω στην παρουσίαση περισσότερα για την λειτουργία του quick memo μιας και μία πρώτη γεύση πήρα από συναφή videos και μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο. Αν δεν απατώμαι, είναι η πρώτη φορά που το βλέπω σε συσκευή. Κάντε μία προσθήκη στην παρουσίαση παιδιά. Edited by epkakas
Demis
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί τα 199 ευρώ μου φαίνονται κάπως πολλά για το κινητό αυτό?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί τα 199 ευρώ μου φαίνονται κάπως πολλά για το κινητό αυτό?

 

μπορει, αλλα αν το ics τρεχει ομαλα στην συσκευη και οχι οπως πχ στο neo v θα δικαιολογουσε ενα μερος του ποσου αυτου

Link to comment
Share on other sites

μπορει, αλλα αν το ics τρεχει ομαλα στην συσκευη και οχι οπως πχ στο neo v θα δικαιολογουσε ενα μερος του ποσου αυτου

 

Τι να τρέχει,εδώ το l7 ήταν τέρμα jags,1 μέρα το κράτησα,το έσκισα το βραδύ αλλά με απογοήτευσε,πολύ lag πού ούτε στο arc δεν έβλεπα το απλό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! Έχω επιδότηση και ήρθε η ώρα να πάρω ένα καλύτερο κινητό από το 845, το οποίο για τα κυβικά του είναι φοβερό (με όσα του έχω κάνει και περάσει μέσα). Είδα το LG και με τράβηξε ιδιαίτερα!!! Και πιο πολύ για το ICS!!! Είμαι μεταξύ αυτού, του NEO V και του Samsung galaxy mini 2!!! Δώστε τα φώτα σας!!! Και τα 3 έχουν 800άρι επεξεργαστή!!! Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σε όλους!!! Έχω επιδότηση και ήρθε η ώρα να πάρω ένα καλύτερο κινητό από το 845, το οποίο για τα κυβικά του είναι φοβερό (με όσα του έχω κάνει και περάσει μέσα). Είδα το LG και με τράβηξε ιδιαίτερα!!! Και πιο πολύ για το ICS!!! Είμαι μεταξύ αυτού, του NEO V και του Samsung galaxy mini 2!!! Δώστε τα φώτα σας!!! Και τα 3 έχουν 800άρι επεξεργαστή!!! Ευχαριστώ!!!

 

Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Το σκέφτομαι το L5 για το επόμενο κινητο μου, αν και δεν είχα ποτέ ως τώρα LG.

Αυτο που με τραβάει είναι η ωραία γραμμή, η μεγάλη οθόνη για τα λεφτά του, το ICS και τα... λεφτά του. 200 Ευρώ είναι πολυ καλό deal.

 

Εχω κάποιες ερωτήσεις που μπορούν να μου τις απαντήσουν τα παιδιά που ήδη το έχουν πάρει:

 

Ο μονοπυρήνας 800άρης επεξεργαστής σέρνεται ή τα παει καλά? Μιλαω για καθημερινη χρήση. Ο 1000αρης πάντως του LG Optimus L7 όλοι λένε ότι είναι απαράδεκτος.

Η χρήση του ως τηλέφωνο (ακουστικό μικρόφωνο καθαρότητα φωνής ενταση) είναι οκ?

Τα βίντεο που τραβάει είναι τόσο απαράδεκτα επειδή δεν είναι HD?

 

Αυτά για αρχή και ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στα 200 ευρώ έχεις κι άλλες επιλογές (πλέον). Προτείνω να ανοίξεις ένα θέμα εδώ και να πάρεις απόψεις... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με γεια.

Γράψε μας αν θέλεις πως σου φαίνεται να συμπεριφέρεται ο 800αρης επεξεργαστής.

Το L7 έχει έναν 1000αρη και το έχουν "θάψει" παντού.

Εχω την αίσθηση ότι το L5 συμπεριφέρεται καλύτερα αν και με 800αρη, γιατί πχ έχει πολύ μικρότερη ανάλυση οθόνης. Πες μας και για την οθόνη.

Για μένα το προτερημα του L5 είναι η τιμή του. Οθόνη 4 ιντσών και ICS (να τα λεμε αυτα) με 200 Ευρώ δύσκολα βρίσκεις.

Είναι value for money.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά μου ήρθε το κινητακι, με 1 πρώτη ματιά είναι όμορφο καθώς μου αρέσουν οι αυστηρές γραμμές του.

Δεν είχε όμως μπαταρία κ το μόνο που έκανα ήταν να σεταρω το λογαριασμό μου, μια 1η εντύπωση και εις αύριον τα σπουδαία..

Πάντως για καθημερινή χρήση είναι σωστό το μέγεθος του και επίσης είδα ότι η οθόνη του είναι ποοολυ φωτεινή!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Βασικά να πω 2 λόγια ακόμα και να ξεκινήσω απ το ευχάριστο,το κινητό είναι πιο γρήγορο απ ότι το neo v με την ics Η οθόνη είναι μέτρια σε ποιότητα με χαμηλή ανάλυση αλλά πολύ φωτεινή σε σημείο που βράδυ η σε εσωτερικούς χώρους την έβγαζα απ το αυτόματο γιατί ήταν πολύ δυνατή με αποτέλεσμα ακόμη μεγαλύτερη αυτονομία μπαταρίας!!Επίσης η χαμηλή ανάλυση έχει κ τα συν της αφού με τον 800άρη επεξεργαστή κ το ics πάει καλύτερα απ ότι το neo v που έχει χιλιάρη με ics κ αυτό βεβαίως όπως ξαναείπα!!Άλλο ένα μέτριο σημείο είναι η κάμερα σε απόλυτα μεγέθη αλλά έχω συνηθίσει με το s3 τώρα τελευταία κ ντάξει!!Πάντως είναι πιο γρήγορη απ του neo v Από θέμα ήχου έμεινα ευχαριστημένος καθώς και ηχείο αλλά και ανοικτή ακρόαση όπως και ακουστικό είναι μια χαρά, καμία σχέση δηλαδή με το ψόφιο ακουστικά Sony sole Ο μαμά launcher ντάξει συμπαθητικός αλλά εγώ δουλεύω τον holo launcher που από τότε που μου τον σύστησε ο μέγας athanaso δε τον αλλάζω με τίποτα!

 

Επίσης να πω ότι στο browsing βοηθά η μεγάλη οθόνη του και με opera που δουλεύω μια χαρά..

 

Γενικά είναι ένα συμπαθητικό κινητακι που για τα λεφτά του είναι καλό και φρέσκο έκπληξη για μένα το πόσο καλά για τα specs του τρέχει το παγωτό.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας δίνεις.

Μας λες ότι το κινητο αυτο αν και με 800αρη επεξεργαστη δεν κάνει σημαντικό lag.

3

Εγω είναι ανάμεσα σε αυτο και στο Samsung Ace 2.

Τα 200 Ευρώ, η 4αρα οθόνη και το ICS είναι τα δυνατά σημεία του L5.

αφού μου λες ότι δεν είναι φοβερά αργό, το σκέφτομαι πιο σοβαρά.

 

Δυο ερωτήσεις:

Πως οριζεις τις συντομευσεις στην οθόνη κλειδωματος; προσπάθησα να το κάνω σε ένα κατάστημα όπου "έπαιξα" με το κινητο αυτο και δεν τα κατάφερα.

Τι ακριβώς κάνει το holo launcher. Eγω κατάλαβα ότι έχει νόημα σε κινητα που δεν έχουν απο την μάνα τους ICS.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας δίνεις.

Μας λες ότι το κινητο αυτο αν και με 800αρη επεξεργαστη δεν κάνει σημαντικό lag.

3

Εγω είναι ανάμεσα σε αυτο και στο Samsung Ace 2.

Τα 200 Ευρώ, η 4αρα οθόνη και το ICS είναι τα δυνατά σημεία του L5.

αφού μου λες ότι δεν είναι φοβερά αργό, το σκέφτομαι πιο σοβαρά.

 

Δυο ερωτήσεις:

Πως οριζεις τις συντομευσεις στην οθόνη κλειδωματος; προσπάθησα να το κάνω σε ένα κατάστημα όπου "έπαιξα" με το κινητο αυτο και δεν τα κατάφερα.

Τι ακριβώς κάνει το holo launcher. Eγω κατάλαβα ότι έχει νόημα σε κινητα που δεν έχουν απο την μάνα τους ICS.

Ευχαριστω

 

Δεν ειναι φοβερα αργο οπως λες και ειδικα αν σκεφτεις τι επεξεργαστη φοραει ειναι αρκουντως γρηγορο με το ics!

Το μειον που εντοπισα ειναι η οθονη,ειδικα η γωνια θεασεις και η φτωχη αναλυση,δεν εχει τη ποιοτητα αλλων οθονων αλλα εχει μεγεθος!

Το Ace 2 που λες δε το ειχα ποτε,το ειχε φιλος και ειπε οτι ηταν καλο,ειναι και 2πυρινο!

 

Οσο για το holo launcher

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobint.hololauncher

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία πως πάμε; Λογικά και απ ο,τι διαβαζω, πρέπει να έχει καλή αυτονομία.

 

Είναι "κλειδωμενο" στην Vodafone; Το ρωτάω γιατι απο όσα εχω διαβάσει το έχει φέρει "αποκλειστικα" η Vodafone. Δηλαδή εγω που ειμαι με άλλον πάροχο, θα μπορώ αγοράζοντας το να το χρησιμοποιήσω; Πρέπει να αλλάξω ρυθμίσεις;

 

Ευχαριστω

Edited by Nikos1972
Συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία πως πάμε; Λογικά και απ ο,τι διαβαζω, πρέπει να έχει καλή αυτονομία.

 

Είναι "κλειδωμενο" στην Vodafone; Το ρωτάω γιατι απο όσα εχω διαβάσει το έχει φέρει "αποκλειστικα" η Vodafone. Δηλαδή εγω που ειμαι με άλλον πάροχο, θα μπορώ αγοράζοντας το να το χρησιμοποιήσω; Πρέπει να αλλάξω ρυθμίσεις;

 

Ευχαριστω

 

 

Φίλε μου το έδωσα το κινητακι αλλά πληροφοριακά να σου πω ότι το δούλευα με κάρτα Cosmote οπότε ουδέν θέμα !!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πουν κάποτε οι υπεύθυνοι της LG για τις τιμες SAR του LG Optimus L5.

Εχω ψαξει, αλλα δεν τις έχω βρει.

Μηπως κανείς τις έχει βρει;

Link to comment
Share on other sites

0,6 το γραφει στο βιβλιαρακι.

 

SAR 0,6 καλα ειναι.

Το εψαχνα στο gsmarena, αλλα δεν το εχουν δει μαλλον αυτοι.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα με επιδοτηση... οι δικες μου εντυπωσεις ειναι λιγο μπερδεμενες...ναι με φτιαχνει οτι εχει μεγαλη οθονη , αλλα με χαλαει η μικρη αναλυση...ειναι μεγαλο - .. κανει ασχημη αισθηση να εχεις τεραστια εικονιδια σε τεραστια οθονη. αργο δε θα το λεγα με βαση τις ρομ που εχουμε γνωρισει απο την lg...ισα - ισα... εχει το απολυτα αποδεκτο lag. cpu κλπ τα πανε μια χαρα, εχει και nfc θελω να δω τι παιζει με αυτο και γενικα η οθονη του ειναι μετρια προς καλη.

Συνοπτικα εχουμε :

Κατασκευη : 9/10

Οθονη : 7/10

Ηχος : 9/10

Λειτουργικο : 8/10 (με βαση τα δεδομενα της lg και την εμπειρια χρησης του χρηστη με δεδομενο το hardware )

 

ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Μια μέτρια προς καλή οθόνη με 7/10 βαθμολογία δεν την λες μέτρια

Εγώ θα της έβαζα 5

Όσο για τα εικονίδια,υπάρχουν launchers και μπορείς να προσαρμόσεις απλά τα πάντα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...