Jump to content

[ROM] NIKPAPAKOS ICS 4.0.4 XWLPU


nikpapakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αυτός είναι και ναι η διαδικασία μέσω cwm είναι αυτή που είπες ή μπαίνεις σε recovery και φλασαρεις το zip file όπως όλα τα αλλά...και δεν με ζαλίζεις μην το ξαναπεις αυτό! Οκ?:)

 

βασικά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά για να σε ζαλίσω πλέον :)

ελπίζω μόνο να είσαι χαρούμενος με το S3 τουλάχιστον όσο είμαι εγώ με το S2 και την rom που έχεις φτιάξει :lol:

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματικά αυτή η ROM είναι τέλεια, και σε διάρκεια μπαταρίας!! :D

Σε σχέση με την 4.0.3 που είχα προηγουμένως η μπαταρία απλά σχεδόν δεν πέφτει όταν δεν χρησιμοποιείς τη συσκευή. :blink: Όταν τη χρησιμοποιείς (πλοήγηση, browsing) πέφτει σχεδόν όπως και πριν. Στις τηλεφωνικές κλήσεις μου φαίνεται πως πέφτει πιο αργά σε σχέση με πριν (αλλά ίσως και να είναι η ιδέα μου).

 

Έχω μία ερωτησούλα ακόμα: Δεν μου ανάβει ο φωτισμός στα touch κουμπάκια όποια ρύθμιση και να βάλω στα settings, ενώ στην αρχή αμέσως μετά το boot, όταν βάζω το pin π.χ., ανάβουν κανονικά. Το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό;

 

Επίσης (για όποιον σκεφτόταν να το βάλει), δοκίμασα αυτό το mod για ελληνικά με 160 χαρακτήρες στα sms http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591989 και δεν λειτουργεί σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτή η ROM είναι τέλεια, και σε διάρκεια μπαταρίας!! :D

...

 

Με εχεις τσακίσει, Νικ: 5 μέρες χωρίς φορτιση (ανοιχτό το S2 για 13-15 ώρες ανά μέρα) και είμαι στο 9% μπαταρία :D:D. Mobile data, wifi, sms, κλήσεις, λίιιγο gps, καθόλου gaming καθότι έχουμε δουλειές και δεν υπάρχει χρόνος.

 

...Και νάχω τους iphone-άκηδες στο γραφείο να τσακώνονται μέρα-παρά-μέρα για το ποιός θα φορτίσει πρώτος, καθότι οι φορτιστές του μήλου είναι και πανάκριβοι και ασύμβατοι με εμάς τους "υπόλοιπους"... :p:p

 

Σήμερα "ξεκουράζεται" πλέον οριστικά το Ace μου... Πώς την πέρασα 1,5 χρόνο φορτίζοντας κάθε 3 μέρες το κινητό, δεν μπορώ να καταλάβω..... :lol::lol:

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω και εγω τη rom σου και οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές. Ήρθα από 4.0.3 Purelook. Άλλαξα τον κέρνελ μόνο, πήγα στον Siyah 4.1.5. Tο GPS δε βλέπω να κλειδώνει γρήγορα. Υπάρχει κάποιο θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε ποτέ από όσο γνωρίζω και είχα δοκιμάσει πρόβλημα με την ταχύτητα κλειδώματος των δορυφόρων, μια χαρά δούλευε με το navigon και το sygic, έκανες τα τρία wipe? Γιατί καμία φορά δημιουργούνται τέτοια είδους θεματακια...
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε ποτέ από όσο γνωρίζω και είχα δοκιμάσει πρόβλημα με την ταχύτητα κλειδώματος των δορυφόρων, μια χαρά δούλευε με το navigon και το sygic, έκανες τα τρία wipe? Γιατί καμία φορά δημιουργούνται τέτοια είδους θεματακια...

 

Ναι τα εκανα κανονικα τα wipe. Το δοκιμασα σε αλλη περιοχη και κλειδωσε σε ντε τε. Οκ.:D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!μολις φλασαρα την ρομ,ολα καλα!εχω ενα θεμα με το ροοτ!κατεβασα το tittaniumbackup αλλα μου λεει οτι δεν ειμαι ροοτ!παω να κανω αναβαθμηση στο supersu που μου το ζηταει αλλα δεν κανει!καμια βοηθεια?μπορω να το ρουταρω χωρισ να περασω παλι την ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα restart γιατί καμία διορθώνονται τέτοια πράγματα, μιας και η ρομ έχει κανονικά τον su και είναι root...αν δε διορθώσει πέρασε απλά τη ρομ άλλη μια φορά χωρίς wipe..
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα restart γιατί καμία διορθώνονται τέτοια πράγματα, μιας και η ρομ έχει κανονικά τον su και είναι root...αν δε διορθώσει πέρασε απλά τη ρομ άλλη μια φορά χωρίς wipe..

 

Οκ!ευχαριστω.βγηκε ακρη τελικα με ροοτ για αυτην την ρομ!εφυγαν ολες οι περιτες εφαρμογες...

 

κατι που με προβληματιζει ειναι οτι δεν εχει καλο σημα!πως μπορει να διορθοθει?

και κατι ακομα,η μπαταρια μολις παει 19% αρχιζει και βαραει για φορτιση!αλλαζει ωστε να με ειδοποιει στο 10%?

ολα τα αλλα μια χαρα!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία ερωτησούλα ακόμα: Δεν μου ανάβει ο φωτισμός στα touch κουμπάκια όποια ρύθμιση και να βάλω στα settings, ενώ στην αρχή αμέσως μετά το boot, όταν βάζω το pin π.χ., ανάβουν κανονικά. Το έχει παρατηρήσει άλλος αυτό;

ΟΚ "λύθηκε" κι αυτό. Δεν έχει καμία σχέση με την ROM! Ήταν απλά μία επιλογή που δεν είχα προσέξει στο Screen Filter, που χρησιμοποιώ. :p

Link to comment
Share on other sites

Νικ πολύ καλή η ρομ σου μπράβο! 2-3 απορίες εχω..

α) Οταν κανω εγγραφή μιας κλήσης που αποθηκεύεται το αρχείο ήχου;; το ψάχνω κ δεν το βρίσκω..

β) Παρατηρώ να τρώει περισσότερη ραμ με αυτη τη ρομ .. ειναι συνεχως πάνω απο τα 500 ΜΒ τί μπορώ να κάνω;;

γ) Όταν βρίσκομαι σε μια συνομιλία, όταν δεν μιλάω, ο άλλος σταματάει να ακούει, σαν να απενεργοποιείτε το μικρόφωνο μου.. και ενεργοποιείται οταν ξαναμιλήσω.. ειναι φυσιολογικό αυτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε ηχογράφηση μιας συνομιλίας αυτή αποθηκεύεται στον φάκελο sounds στην εσωτερική μνήμη, όσον αφορά για το ποσο της ram τι να σου πω όλες οι ics νομίζω που είχα δοκιμάσει εκεί κάπου βρίσκονται. ..όσο για το τρίτο με το μικρόφωνο δεν θυμάμαι να μου το είχε παρουσιάσει γιατί ποτέ δεν το είχα ελέγξει κατα αυτόν τον τρόπο. .. ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα.:)
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
φιλε νικπαπακο,μας αφησες στα κρυα του λουτρου,για ενα ς3.δωσε λιγο χρονο και για εμας που εμπιστευτικαμε την δικη σου δουλεια,πολυ καλη ομολογουμενος,ομως διχνει στασιμη ενω πιστευω οτι χοραει ακομα εξελιξει.δηλωνω φιλικα οπαδος της rom.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

φιλε νικπαπακο,μας αφησες στα κρυα του λουτρου,για ενα ς3.δωσε λιγο χρονο και για εμας που εμπιστευτικαμε την δικη σου δουλεια,πολυ καλη ομολογουμενος,ομως διχνει στασιμη ενω πιστευω οτι χοραει ακομα εξελιξει.δηλωνω φιλικα οπαδος της rom.

 

Τι ακριβώς περιμένεις να κάνει το παλικάρι? Αφού δουλεύει με rom της samsung και κάτι νεότερο δεν έχει βγει.....

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικπαπακο,μας αφησες στα κρυα του λουτρου,για ενα ς3.δωσε λιγο χρονο και για εμας που εμπιστευτικαμε την δικη σου δουλεια,πολυ καλη ομολογουμενος,ομως διχνει στασιμη ενω πιστευω οτι χοραει ακομα εξελιξει.δηλωνω φιλικα οπαδος της rom.

Όπως εξήγησα και σε προηγούμενο post προκειμένου για την αγορά του S3 αποχωρίστηκα το αγαπημένο μου S2 οπότε δεν έχω τηλέφωνο για να κάνω οποιαδήποτε αλλαγή, δοκιμή ρόμ. Όσες ρομ έχω ανεβάσει είναι προϊόν ελεύθερου χρόνου και ενασχόλησης με το τηλέφωνό μου για να το παραμετροποιήσω κατά πως μου αρέσει και αυτό το ας πούμε "προϊόν" ανέβασα για να μοιραστώ με άλλους που θα ήθελαν κάτι αντίστοιχο, αυτό βέβαια προϋπόθετε πολλές δοκιμές στο δικό μου τηλέφωνο προκειμένου να λειτουργεί πρώτα από όλα για εμένα σωστά αλλά και να μην δημιουργήσει κάποια βλάβη και στους άλλους. Δέν μπορώ επομένως απερίσκεπτα, κατα την ταπεινή μου γνώμη, να ασχοληθώ με κάτι για το οποίο δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι δουλεύει και πόσο μάλλον να έχω την έννοια ότι κάποιος έκανε ζημιά στο τηλέφωνό του. Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και για μένα το s2 υπήρξε αγαπημένο και για ένα χρόνο με κάλυψε απόλυτα, όπου μπορώ και όσο μπορώ θα βοηθώ όλους τους συμφορουμήτες σε πράγματα που μπορώ γιατί μόνο έτσι μια κοινότητα μένει ζωντανή!

Με συγχωρείτε να έγινα κουραστικός αλλά έτσι νοιώθω και πράττω.

PS.Στο s3 έχω ακόμη την στοκ jelly bean απλά rootαρισμένη και τίποτε άλλο λόγο χρόνου!

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

φιλε νικπαπακο,μας αφησες στα κρυα του λουτρου,για ενα ς3.δωσε λιγο χρονο και για εμας που εμπιστευτικαμε την δικη σου δουλεια,πολυ καλη ομολογουμενος,ομως διχνει στασιμη ενω πιστευω οτι χοραει ακομα εξελιξει.δηλωνω φιλικα οπαδος της rom.

 

η τελευταία που έβγαλε ο nik δεν σε ικανοποιεί? και τα δύο παιδιά o nik και ο stratos θέλουν να διατηρούν τις roms σε όσο πιο stock μορφή γίνεται. Αν θέλεις τρελές μόντες και μαγειρέματα πρέπει να στραφείς αλλού.

Link to comment
Share on other sites

η τελευταία που έβγαλε ο nik δεν σε ικανοποιεί? και τα δύο παιδιά o nik και ο stratos θέλουν να διατηρούν τις roms σε όσο πιο stock μορφή γίνεται. Αν θέλεις τρελές μόντες και μαγειρέματα πρέπει να στραφείς αλλού.

για να μην υπαρχει καμια παρεξηγηση,θεωρω την ρομ ,και γενικα την δουλεια του νικ..,ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΛΗ.απλως στεναχωρεθηκα που αναβαθμηστικε σε ς3,και ετσι χανουμε εναν καλο υποστηρικτη,του ς2.συγνωμη αν δεν διατηπωσα σωστα κατι.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μην παρασύρεστε από αναίτια updates και φρου φρου κι αρώματα σε άλλες rom.

Ακόμα και αυτοί που τις φτιάχνουν δε ξέρουν καν τι παραπάνω προσφέρουν.

Προκαλώ όποιον θέλει να ρωτήσει τον οποιονδήποτε developer (και είναι αρκετές δεκάδες) τι το παραπάνω προσφέρει η καινούρια του έκδοση σε σχέση με την παλιά.Και δε μιλάω για κάποιο mod.Μιλάω για την έκδοση της rom.Π.χ. XWLPU με XWLPX.

Aν πάρετε συγκεκριμένη απάντηση γράψτε μου...

Θα εισπράξετε στην καλύτερη περίπτωση ένα γενικόλογο "είναι η τελευταία έκδοση της Samsung με διάφορες βελτιώσεις"

χωρίς να μπορούν να σας απαντήσουν ποιες είναι αυτές οι διάφορες βελτιώσεις.

Φυσικά είναι στάσιμη, γιατί δεν έχει βγει κάτι καινούριο που να αξίζει τον κόπο.

Πρακτικά LPU-X-Y είναι ίδιες.Άρα δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος.

Σταύρο επειδή είπες ότι χωράει εξέλιξη, σε πληροφορώ ως ρομ, δε χωράει :)

Άντε κανένα mod, που ζωή να έχουμε, είναι ατελείωτα.Σαν rom είναι μια χαρά όμως.

Να δώσω και τα συγχαρητήρια μου στον nik που τέτοια εποχή πέρσι ρώταγε τα ίδια με σας και με πολύ διάβασμα και κόπο, δείτε σήμερα... :cool:

Άντε και με rom στο S3 :happy:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Στράτο για τα παραπάνω και θα πω ότι στο s3 έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος με τη στοκ ρομ απλά τη ρουταρα για ευνόητους λόγους αλλά δεν είδα καμία ιδιαίτερη διάφορα στην πράξη από τις custom που υπάρχουν, εκτός βέβαια από τις δυνατότητες παραμετροποίησης που σου δίνουν ως προς το θέμα και αυτό που τη δυνατότητα να αφαιρεθούν τα bloatware. ..σίγουρα δεν θα μπω όμως στη διαδικασία να ασχοληθώ παραπάνω αλλά θα περιμένω την pulse 3 !!!!!:D
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην μπορέσουμε να κάνουμε αυτά...

...με το S2 που φοράει την rom του Νικ?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην μπορέσουμε να κάνουμε αυτά...

...με το S2 που φοράει την rom του Νικ?

 

Θα παίξει.Κι αν δε παίξει θα στο κάνω εγώ να παίξει :happy:

Link to comment
Share on other sites

Θα παίξει.Κι αν δε παίξει θα στο κάνω εγώ να παίξει :happy:

 

Με καλώδιο usb otg δοκίμασα 3 διαφορετικά στικάκια - τα είδε κανονικά :)

 

Διαπίστωσα όμως ότι το video player της rom δεν παίζει υποτίτλους srt, ενώ το Polaris office ζορίζεται με τα μεγάλα pdf...

...οπότε...

Μήπως υπάρχει κάποια πρόταση πέρα από το MX Player

http://www.appbrain.com/app/mx-player/com.mxtech.videoplayer.ad

...για βιντεο,

και το APV PDF Viewer

http://www.appbrain.com/app/apv-pdf-viewer/cx.hell.android.pdfview

...για pdf?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Με καλώδιο usb otg δοκίμασα 3 διαφορετικά στικάκια - τα είδε κανονικά :)

 

Διαπίστωσα όμως ότι το video player της rom δεν παίζει υποτίτλους srt, ενώ το Polaris office ζορίζεται με τα μεγάλα pdf...

...οπότε...

Μήπως υπάρχει κάποια πρόταση πέρα από το MX Player

http://www.appbrain.com/app/mx-player/com.mxtech.videoplayer.ad

...για βιντεο,

και το APV PDF Viewer

http://www.appbrain.com/app/apv-pdf-viewer/cx.hell.android.pdfview

...για pdf?

 

για το πρώτο δοκίμασε τον dice player

Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο δοκίμασε τον dice player

 

Καλός φαίνεται (παίζει και mp3) αλλά ο ΜΧ δείχνει λίγο πιο οικονομικός σε πόρους. Τους έχεις συγκρίνει στις τρέχουσες εκδόσεις τους?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Καλός φαίνεται (παίζει και mp3) αλλά ο ΜΧ δείχνει λίγο πιο οικονομικός σε πόρους. Τους έχεις συγκρίνει στις τρέχουσες εκδόσεις τους?

 

όχι δεν τους έχω συγκρίνει. Αφού ο dice μου παίζει απροβλημάτιστα μέχρι και αρχεία 19~20Gb δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για δοκιμές απο την μεριά μου. Πιθανότατα να είναι πιο ελαφρύς ο MX. Αλλά για πιο λόγο αφού δεν έχω πρόβλημα έτσι όπως είμαι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...