Jump to content

[ROM] NIKPAPAKOS ICS 4.0.4 XWLPU


nikpapakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνοντας τα γνωστά τρία wipe μπορείς κανονικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αν θες να περάσεις τη ρομ χωρίς wipe (κάτι που δε συνιστώ) ίσως υπάρχουν κάποια fc λόγω διαφοράς από 2.36 base σε 4.0.4 base
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ενδιαφέρει, η εφαρμογή Anttek app manager που χρησιμοποιώ για να παγώνω system apps λειτουργεί κανονικά στη ROM, το οποίο μου φαίνεται λιγάκι περίεργο καθότι δεν έχει βγει κάποια νέα έκδοση και δεν έπαιζε στην 4.0.3 που είχα δοκιμάσει. Θα τεστάρω και θα δώσω feedback.

 

Θέλω να τονίσω ότι έχω ψάξει παντού για να βρω κάποια ROM της προκοπής, και τελικά οι 2 που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον είναι η δική σου και η Pulse του Στράτου - και οι 2 στο MyPhone! Δεν θέλω να μειώσω την αξία κανενός developer, αλλά η ΥΠΕΡπροσφορά επιλογών που υπάρχει για το S2 τελικά δεν είναι το καλύτερο!

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας τα γνωστά τρία wipe μπορείς κανονικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αν θες να περάσεις τη ρομ χωρίς wipe (κάτι που δε συνιστώ) ίσως υπάρχουν κάποια fc λόγω διαφοράς από 2.36 base σε 4.0.4 base
Καλησπέρα. Αν θέλουμε να κάνουμε το αντίστροφο; Δηλαδή να περάσουμε από τη δική σου 4.0.4 σε 2.3.6 (πχ Omega ή Pulse), πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο πέραν των τριών wipes?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν θέλουμε να κάνουμε το αντίστροφο; Δηλαδή να περάσουμε από τη δική σου 4.0.4 σε 2.3.6 (πχ Omega ή Pulse), πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο πέραν των τριών wipes?

 

κάνεις κανονικά ότι έκανες πάντα, wipes και Install zip και είσαι κομπλέ, κράτα μόνο κανένα backup για μελλοντική χρήση και αποφυγή προβλημάτων

 

πάντως φίλε nik θα δοκιμάσω κάποια στιγμή την ρομ σου και θα δώσω feedback

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από δύο εβδομάδες με την 4.0.4 πραγματικά δεν έχει σχέση με τις 4.0.3 πάρα το γεγονός ότι η uhlps ήταν πολύ γρήγορη...νομίζω ότι είναι σαν τις 2.3.6 που είχαμε συνηθίσει...και μάλιστα έκανα ένα μικρό πισωγύρισμα για Μία δύο μέρες σε gb 2.3.6 άλλα είναι πιο καλή η xwlpt σε όλα...και βέβαια αυτό με κάνει να σκέφτομαι δηλαδή με Jb πως θα είναι;;;;:D
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από δύο εβδομάδες με την 4.0.4 πραγματικά δεν έχει σχέση με τις 4.0.3 πάρα το γεγονός ότι η uhlps ήταν πολύ γρήγορη...νομίζω ότι είναι σαν τις 2.3.6 που είχαμε συνηθίσει...και μάλιστα έκανα ένα μικρό πισωγύρισμα για Μία δύο μέρες σε gb 2.3.6 άλλα είναι πιο καλή η xwlpt σε όλα...και βέβαια αυτό με κάνει να σκέφτομαι δηλαδή με Jb πως θα είναι;;;;:D

 

Αυτό περιμένουμε Νικ πώς και πώς!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, δεδομένου ότι ακόμα είμαι σε ginger (Pulse 1.7) οπότε και άσχετος με ICS?

 

Αυτή είναι μαμα Latest ICS? Θέλω να βάλω την τελευταία ics, κρατώντας όμως την stock φιλοσοφία για να μην έχω θέματα συμβατότητας κλπ κλπ.

 

Αυτή είναι μια τέτοια rom ?

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την κατέβασα και τη δοκιμάζω. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Έψαχνα μία safe 4.0.4, ετοιμη με τις βασικές τροποποιήσεις. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, δεδομένου ότι ακόμα είμαι σε ginger (Pulse 1.7) οπότε και άσχετος με ICS?

 

Αυτή είναι μαμα Latest ICS? Θέλω να βάλω την τελευταία ics, κρατώντας όμως την stock φιλοσοφία για να μην έχω θέματα συμβατότητας κλπ κλπ.

 

Αυτή είναι μια τέτοια rom ?

 

Νομίζω ότι είναι η τελευταία.Είναι σχεδόν stock (εξαιρείται σίγουρα ο kernel και το application για τις κλήσεις) ΧΩΡΙΣ jkay deluxe settings, αλλά με ένα παρόμοιο mod (lidroid mod) που δυστυχώς δεν είναι στα επίπεδα του jkay.

Αν αποφάσισες να μεταβείς σε ICS, στην προτείνω, γιατί δύσκολα θα βρεις τόσο "stock" .

Κάπως έτσι θα την έκανα κι εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ την έβαλα λοιπόν :)

 

Όλα οκ, μου φαίνεται λίγο πιο αργή βέβαια, αλλά αυτό που είναι εκνευριστικό είναι η απόκριση στο touch. Δηλαδή για να κάνω launch κάτι πχ από τα settings πρέπει να πατήσω 2 φορές στάνταρντ.... Υπάρχει κάπου να μπορούμε να πειραξουμε την ευαισθησία?

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ την έβαλα λοιπόν :)

 

Όλα οκ, μου φαίνεται λίγο πιο αργή βέβαια, αλλά αυτό που είναι εκνευριστικό είναι η απόκριση στο touch. Δηλαδή για να κάνω launch κάτι πχ από τα settings πρέπει να πατήσω 2 φορές στάνταρντ.... Υπάρχει κάπου να μπορούμε να πειραξουμε την ευαισθησία?

 

Νομίζω πως όχι.Αλλά ρώτα και στο γενικό θέμα για το τηλέφωνο, μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ την έβαλα λοιπόν :)

 

Όλα οκ, μου φαίνεται λίγο πιο αργή βέβαια, αλλά αυτό που είναι εκνευριστικό είναι η απόκριση στο touch. Δηλαδή για να κάνω launch κάτι πχ από τα settings πρέπει να πατήσω 2 φορές στάνταρντ.... Υπάρχει κάπου να μπορούμε να πειραξουμε την ευαισθησία?

 

Περίεργα συμπτώματα. Η ROM είναι σούπερ ταχύτατη και εννοείται ότι δεν χρειάζονται διπλα πατήματα. Ίσως να την ξαναβαλεις; Και από ευαισθησία άλλο πράγμα Δεν έχεις ακουμπήσει το δάχτυλο σου και η επιλογή έχει γίνει...

Edited by Pyladhs
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περίεργα συμπτώματα. Η ROM είναι σούπερ ταχύτατη και εννοείται ότι δεν χρειάζονται διπλα πατήματα. Ίσως να την ξαναβαλεις; Και από ευαισθησία άλλο πράγμα Δεν έχεις ακουμπήσει το δάχτυλο σου και η επιλογή έχει γίνει...

 

Συγκριτικά πάντα με την Pulse που ήταν 2.3.6 δείχνει ένα κλικ πιο αργή στην απόκριση. Επίσης στην pulse με το που έκανες πάνω το δάχτυλο σε μια επιλογή άνοιγε, εδώ δεν συμβαίνει πάντα αυτό.

 

Έκανα full wipes τα πάντα και παντού πριν την βαλω

 

Πιο συγκεκριμένα, έχοντας πλέον στήσει το κινητό όπως πριν και όπως το θέλω και έχοντας κάνει τα σχετικά customizations, ομολογώ πως είναι πολύ σταθερή και πάρα πολύ καλή. Συγκριτικά με την Pulse 1.7

 

1. Η φωτεινότητα δείχνει ένα κλικ (ελάχιστοτατα) πιο κάτω. Αυτό είναι ιδιαιίτερα εμφανές στις φώτο (έχω βγάλει power saving & auto bright προφανώς)

2. Το touch είναι τέλειο, αλλα συγκριτικά είναι χειρότερο από την pulse.

 

Αυτά

Edited by STELSTEL

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικά με την Pulse του Στράτου (η αγαπημένη μου GB) που είναι 2,3,6 νομίζω ότι πλησιάζει, όπως έχω ξαναπεί, τα standar που έχουμε θέσει όλοι για το κινητό μας όσον αφορά την ταχύτητα, απόκριση κλπ θεωρώ όμως ότι η 4.0.4 έχει πολύ κάλή κατανάλωση μπαταρίας, πάρα πολύ καλή ταχύτητα internet κάτι στο οποίο νομίζω υπερέχει και από ότι έχω δει είναι πιο καλά δομημένη από τις GB, πιο ώριμο λειτουργικό θα το έλεγα. Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Στράτο για τα καλά του λόγια και όλους που δοκιμάσατε τη ρομ, πάντα μο άρεσε από το Omnia I τότε να έχω το κινητό μου όσο πιο στοκ και καθαρό ταυτόχρονα γίνεται....:D
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

δοκιμάζω κ εγώ την συγκεκριμένη ρομ, ταχύτατη σε επίπεδα 2.3.6, όλα μέχρι στιγμής βαίνουν καλώς και με πολύ καλή ανταπόκριση στο trouch,..

 

λίγο η μπαταρία πέφτει γρήγορα αλλά θα περιμένω με κανά δυό φορτίσεις να στρώσει, όπως έδειξε και ο φιλος nik φωτό με την απόδοση της.

γενικά πολύ καλή, γρήγορη και σταθερή, μπράβο φίλε:)

το μόνο που μου λείπει από τις καθαρές aosp aopk είναι η μπάρα φωτεινότητας στην Notification bar..λεπτομερειες (με widget λυνεται)

 

και η ρομ του φίλου στράτου πολύ καλή, αλλά είχα δύο θεματάκια (ένα με το titanium που δεν μου δούλευε και άλλο ένα με το μάρκετ που δεν μου εμφάνιζε κλασικές εφαρμογές, παράξενα κ τα δύο αλλά δεν αναιρούν την χρηστικότητα και την απόδοση της ρομ, μάλλον κάτι παίζει μόνο στο δικό μου κινητό) και αναγκάστηκα να την αφήσω για την ρομ του nik

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω ενα προβλημα με τα sms...δεν ξερω εαν εχει προαναφερθει αλλα οταν γραφω ελληνικα σε sms ξεκινανε απο 70 χαρακτηρες και οχι απο 160. Προσπαθησα να βρω σχετικη ρυθμιση αλλα τιποτα...μπορειτε να μου δειξετε τι να κανω?

 

YΓ. Ο ηχος εχει βελτιωθει παρα πολυ οσον αφορα την ενταση!!!

Edited by singer
Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα :)

 

Solid rom τελικά. Χθες που ήταν πρώτη μέρα την έσκισα, με ένα μόνο προβληματάκι με το Superuser που λήθηκε με την αντικατάσταση του από το Super Su.

 

Σταθερή, αρχίζω και την συνηθίζω οπότε θα την κρατήσω. Σήμερα που έιναι η πρώτη μέρα μετά από φόρτιση, θα δω και θα επανέλθω με εντυπώσεις

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω ενα προβλημα με τα sms...δεν ξερω εαν εχει προαναφερθει αλλα οταν γραφω ελληνικα σε sms ξεκινανε απο 70 χαρακτηρες και οχι απο 160. Προσπαθησα να βρω σχετικη ρυθμιση αλλα τιποτα...μπορειτε να μου δειξετε τι να κανω?

 

YΓ. Ο ηχος εχει βελτιωθει παρα πολυ οσον αφορα την ενταση!!!

 

Δυστυχώς έτσι συμβαίνει με τα sms εκτός και αν χρησιμοποιήσεις κάποια από τα handsent ή go sms όπου γράφεις με 160 χαρακτήρες..

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

nikpapakos χρησιμοποιείς κάποιο destinator με την rom σου?

 

Ρωτάω διότι στην rom σου με το igo myway δεν έχω full screen και μου κρύβει τα μισά :(

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Navigon,Ndrive,Ayra Sygic όλα δουλέυουν μια χαρα χωρίς προβλήματα...το igo myway δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ οπότε δεν έχω άποψη...
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ.

 

Και μια τελευταία ερώτηση: Σου έχει τύχει να κολλάει το κινητό και μετά από 1 λεπτό να σου ξεκολλάει και να λέει ότι ο touchwiz κόλλησε "wait or close"? Αν πατήσεις wait επανέρχεται, οπότε το μοναδικό μειονέκτημα είναι τα λίγα δευτερόλεπτα του total freeze.

 

Δεν συμβαίνει συνέχεια. Μου συνέβη μια φορά χθες που έπαιζα angry birds (αφού είχα σκίσει το κινητό) και πριν λίγο που μετέφερα ένα μεγάλο αρχείο από bluetooth

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι συμβαίνει με τα sms εκτός και αν χρησιμοποιήσεις κάποια από τα handsent ή go sms όπου γράφεις με 160 χαρακτήρες..

 

Πρώτη ερώτηση...

Αυτό έχει να κάνει γενικά με την XWLPT ή προέκυψε από το δικό σου customization?

 

...και κάποιες (ακόμα) ερωτήσεις:

1. Προτείνεις κάποια συγκεκριμένη rom σαν base για να κάτσει σωστά η δική σου, ή δεν έχει σημασία από την στιγμή που η όποια base γίνει root?

2. Εχει σημασία με ποιόν τρόπο θα κάνεις root την base, ή χρειάζεται οπωσδήποτε CWM για να μπει η δική σου στο κινητό? Ρωτάω γιατί είδα αυτό στο xda...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1842455

...το οποίο δεν ξέρω άν φέρνει και CWM στο κινητό όταν το κάνει root.

(Btw, η απουσία του παραπάνω τρόπου για root στο S2 με είχε παραξενέψει πολύ - στο Ace που έχει ίδιο χρόνο κυκλοφορίας ίσως να μην υπάρχει άλλος τρόπος root από αυτόν)

3. Εμφανίστηκε ακόμα μία 4.0.4 (I9100XWLPU). Παίζει να είναι η επόμενη custom σου? 'Η είμαστε οκ με την I9100XWLPT και πορευόμαστε?

SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα SMS υπάρχει ανέκαθεν στις ρομ, όσον αφορά το root νομίζω ότι όπως και να γίνει το ίδιο είναι και όσον αφορά για τη ρομ πριν φλασαρεις τη δική μου δεν νομίζω ότι έχει να κάνει εγώ και από GB ,miui, aosp,aokp, δεν έχω δει διάφορα απλά κάνουμε τα σωστά wipe πάντα...για να μην δούμε ασυμβατότητες. Όσον αφορά το νέο base xwlpu πρώτα θα περιμένω να δω τα προβλήματα του (αν εχει) και μετά θα ασχοληθώ αν όντως έχει κάποια διαφορά...

 

ΟΚ ευχαριστώ.

 

Και μια τελευταία ερώτηση: Σου έχει τύχει να κολλάει το κινητό και μετά από 1 λεπτό να σου ξεκολλάει και να λέει ότι ο touchwiz κόλλησε "wait or close"? Αν πατήσεις wait επανέρχεται, οπότε το μοναδικό μειονέκτημα είναι τα λίγα δευτερόλεπτα του total freeze.

 

Δεν συμβαίνει συνέχεια. Μου συνέβη μια φορά χθες που έπαιζα angry birds (αφού είχα σκίσει το κινητό) και πριν λίγο που μετέφερα ένα μεγάλο αρχείο από bluetooth

 

Δυστυχώς δεν μου έτυχε κάτι αντίστοιχο για να έχω άποψη αν και γενικά σε όλες τις ics 4.0.3 & 4.0.4 χρησιμοποιώ κατά κόρον τον apex, πάντως κόλλημα δεν είδα μέχρι στιγμής μετά από τόσες μέρες και πολύωρη χρήση:)

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την Nikpapakos XWLPU και όλα φαίνονται καλά, μάλιστα λίγο καλύτερα νομίζω από XWLPT οπότε αύριο μάλλον ανεβαίνει...
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...