Jump to content

HTC One X / X+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 Χρονια εχω Android κινητa εχω φτιαξει αρκετα Android Apps με JAVA/C# και γενικα ασχολουμε χρονια με το *NIX (Αndroid=Linux) οποτε πιστεψεμε ξερω παραπανω πραγματα απο εσενα απλα δεν μπορει να καταλαβεις αυτα που λεω. το φενομενο που περιγραφεις (παλι ακυρο) σε αυτο το post σου οφειλετε στο thermal throttling. Στο προηγουμενο post σου, σου εξηγησα οτι οφειλετε στο Caching των εφαρμογων. Ψαξε πρωτα για τα φαινομετα που σου περιγραφω και μετα κρινε μονος σου αυτα που ειπες :)

 

Τυχαινει να ειμαι κι εγω γνωστης του αντικειμενου και το αν ξερεις παραπανω πραγματα απο μενα παιζεται!!Εν παση περιπτωση,επειδη ειμαστε ηδη off topic και θα μας κραξουν σιγουρα εντος ολιγου,οταν ισχυριζεσαι κατι να το αποδεικνυεις με επιχειρηματα οπως κανω παντα εγω κι οχι να λεμε το καθε τι ασχετο επειδη θιγεται ο εγωισμος μας.Παντα φιλικα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τυχαινει να ειμαι κι εγω γνωστης του αντικειμενου και το αν ξερεις παραπανω πραγματα απο μενα παιζεται!!Εν παση περιπτωση,επειδη ειμαστε ηδη off topic και θα μας κραξουν σιγουρα εντος ολιγου,οταν ισχυριζεσαι κατι να το αποδεικνυεις με επιχειρηματα οπως κανω παντα εγω κι οχι να λεμε το καθε τι ασχετο επειδη θιγεται ο εγωισμος μας.Παντα φιλικα αυτα...

 

Στα ειπα τα επιχειρηματα απλα δεν στα εξηγησα παραπανω για να τα διαβασεις μονος σου και να τα καταλαβεις.

Thermal Thorttling: Οταν το CPU δουλευει σε ψηλα επιπεδα χρονισμου ζεσταίνεται και ο Kernel εχει mechanism που κατεβαζει τον χρονισμο του CPU για να κατεβει ταυτοχρονα και η θερμοκρασια του. Γιαυτο σε πολλα smartphones μετα απο gaming οπως περιγραφεις και ενω ειναι ζεστο η CPU γινετε UNDERCLOCKED. Aρα έχουμε μειομενο Performance σε σχεση με πριν.

 

Αpp Caching:Οταν ανοιγεις εσυ μια εφαρμογη στο Android και την κλεινεις στην ουσια δεν τερματιζετε η εφαρμογη αλλα γινετε Cached (οχι ολη η πληροφορια της εφαρμογης, συνηθως καποια methods/functions/libs που χρειαζονται) και εχει σαν αποτελεσμα εσυ οταν την ξανανοιξεις ολα να ειναι ταχυτερα γιατι στην ουσια ηταν ηδη στην RAM φορτομενα :)

 

Ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις.

Φιλικα παντα. :)

Link to comment
Share on other sites

Στα ειπα τα επιχειρηματα απλα δεν στα εξηγησα παραπανω για να τα διαβασεις μονος σου και να τα καταλαβεις.

Thermal Thorttling: Οταν το CPU δουλευει σε ψηλα επιπεδα χρονισμου ζεσταίνεται και ο Kernel εχει mechanism που κατεβαζει τον χρονισμο του CPU για να κατεβει ταυτοχρονα και η θερμοκρασια του. Γιαυτο σε πολλα smartphones μετα απο gaming οπως περιγραφεις και ενω ειναι ζεστο η CPU γινετε UNDERCLOCKED. Aρα έχουμε μειομενο Performance σε σχεση με πριν.

 

Αpp Caching:Οταν ανοιγεις εσυ μια εφαρμογη στο Android και την κλεινεις στην ουσια δεν τερματιζετε η εφαρμογη αλλα γινετε Cached (οχι ολη η πληροφορια της εφαρμογης, συνηθως καποια methods/functions/libs που χρειαζονται) και εχει σαν αποτελεσμα εσυ οταν την ξανανοιξεις ολα να ειναι ταχυτερα γιατι στην ουσια ηταν ηδη στην RAM φορτομενα :)

 

Ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις.

Φιλικα παντα. :)

Στα λογια μου ερχεσαι με αυτα που γραφεις!!!Στον tegra συμβαινει το αντιθετο ΚΑΙ ΔΕΝ γινετε UNDERCLOCKED και για αυτο εχω αυτα τα νουμερα.Βαση της δικης σου αποψης επρεπε να πηγαινε πατο. Ειναι σχεδιασμενος απ οτι φαινεται για να αποδιδει καλυτερα σε καποιο ευρος θερμοκρασιων εκτος των συνηθισμενων,εκτος αυτου σχετικα με το caching στο quadrant,περισσοτερο θα κατεβεις τις επομενες φορες σε κανονικες συνθηκες παρα θα ανεβεις,αλλα κι αν ανεβεις αντε να ειναι 40-60 μοναδες κι οχι 300-400.Μα καλα,κινεζικα τα λεω??? Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Στα λογια μου ερχεσαι με αυτα που γραφεις!!!Στον tegra συμβαινει το αντιθετο ΚΑΙ ΔΕΝ γινετε UNDERCLOCKED ,εκτος αυτου σχετικα με το caching στο quadrant,περισσοτερο θα κατεβεις τις επομενες φορες παρα θα ανεβεις,αλλα κι αν ανεβεις αντε να ειναι 40-60 μοναδες κι οχι 300-400.Μα καλα,κινεζικα τα λεω???

 

Στον tegra δηλαδη οσο ανεβενει η θερμοκρασια ανεβενουν και τα CPU Cycles? Που το στηριζεις αυτο? Τρεξε ενα stability test με το κινητο στην παλαμη σου και πες μου σε παρακαλω την θερμοκρασια της CPU και τον χρονισμο της μετα απο 10 λεπτα. :D Plz βαλε και screenshots εδω για να γελασουμε παρεα :D

 

Για το quadrant τωρα λες αυτο που σου ειπα εγω εξαρχης. Εβαλες 3 pictures απο Quadrant και ισχυριστικες οτι μετα απο ωρα σου φερνει καλυτερα scores ενω εγω σου ειπα οτι ειναι τελειως οτινανε αυτες οι διαφορες και δεν οφειλονται καθολου στο θεμα που περιγραφεις και σου εξηγω οτι στο τεστ που ετρεξες 1 λεπτο αργοτερα οφειλετε στο Caching..(Ετσι γινονται παντα στα benches)

Link to comment
Share on other sites

Στον tegra δηλαδη οσο ανεβενει η θερμοκρασια ανεβενουν και τα CPU Cycles? Που το στηριζεις αυτο? Τρεξε ενα stability test με το κινητο στην παλαμη σου και πες μου σε παρακαλω την θερμοκρασια της CPU και τον χρονισμο της μετα απο 10 λεπτα. :D Plz βαλε και screenshots εδω για να γελασουμε παρεα :D

 

Για το quadrant τωρα λες αυτο που σου ειπα εγω εξαρχης. Εβαλες 3 pictures απο Quadrant και ισχυριστικες οτι μετα απο ωρα σου φερνει καλυτερα scores ενω εγω σου ειπα οτι ειναι τελειως οτινανε αυτες οι διαφορες και δεν οφειλονται καθολου στο θεμα που περιγραφεις και σου εξηγω οτι στο τεστ που ετρεξες 1 λεπτο αργοτερα οφειλετε στο Caching..(Ετσι γινονται παντα στα benches)

Οκ,δεν βγαζουμε ακρη,εχει θιχτει ο εγωισμος σου και δεν θελεις να παραδεχτεις αυτο που συμβαινει..τελος παντων,ετσι κι αλλιως θα μας σβησουν τα ποστ σε λιγο,οποτε no comment
Link to comment
Share on other sites

Οκ,δεν βγαζουμε ακρη,εχει θιχτει ο εγωισμος σου και δεν θελεις να παραδεχτεις αυτο που συμβαινει..τελος παντων,ετσι κι αλλιως θα μας σβησουν τα ποστ σε λιγο,οποτε no comment

 

 

Στον tegra δηλαδη οσο ανεβενει η θερμοκρασια ανεβενουν και τα CPU Cycles? Που το στηριζεις αυτο? Τρεξε ενα stability test με το κινητο στην παλαμη σου και πες μου σε παρακαλω την θερμοκρασια της CPU και τον χρονισμο της μετα απο 10 λεπτα. :D Plz βαλε και screenshots εδω για να γελασουμε παρεα :D

Περιμένω να μου το αποδείξεις με facts :D

Edited by Brolly
Link to comment
Share on other sites

έχεις καμιά εφαρμογή στο google play επι πληρωμή να σε στηρίξουμε ? ή εστω δωρεάν να κατεβάσουμε. Τους Ελληνες developers πάντα τους στηρίζω.

 

Υπήρχε εφαρμογη μου στο Google Play Store (Android Market τοτε) οταν ειχα ακομη Εclair. Hταν ενα remote Desktop tool (Free). Αποσύρθηκε απτο store γιατι δεν ειχα ξανα ασχοληθει να κανω update συμφωνα με τα νεα Android SDKs.

Οι εφαρμογες που εχω φτιαξει δεν ειναι τιποτα ιδιετερο και παντα τις εφτιαχνα για προσωπικη χρηση και testing.

Ξυπνητηρια/Speech To Text/RDesktop Tool/και ενα irc client.

Ολα τα παραπάνω ηταν γραμμένα σε Java εκτος απτο irc client που το εγραψα σε C# Xamarin.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο βγαζει στην μπαρα ειδοποιησεων. Αν θελεις μπορεις ομως να ψαξεις πηγαινοντας στα settings/About/software updates

 

Κάτι τέτοιο περίμενα και εγώ να βρω αλλά αυτή η επιλογή (software updates) δεν υπάρχει στο menu της συσκευής μου μέσα στο About! Τι να συμβαίνει... (Δεν έχω περασει άλλη ROM , το βρίσκω πολύ παράξενο λοιπόν αυτό το γεγονός)

Άκυρο, η rom δεν είναι η original. Το αγόρασα μεταχειρισμένο και από ότι βλέπω ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει κάνει τα δικά του.

Edited by tzibiboss
Link to comment
Share on other sites

Μη "μαλωνετε" ρε παιδια!!! Οι επιδοσεις ενος κινητου δεν αποδεικνυονται απο το quandrant και αλλα τετοια προγραμματακια. Οι επιδοσεις φαινονται στη χρηση και ειναι υποκειμενικες. Ειναι αυτο το feeling που εχεις συμφωνα παντα και με τη προηγουμενη εμπειρια σου. Οντως το κινητο μας (ΗΟΧ) ειναι κινηταρα, γρηγορο, και ανετο στις λειτουργιες του. Καμια αμφιβολια επι τουτου. Ομως αν το συγκρινω με το προηγουμενο μου (ΗΤC desire HD) ...δεν επεσα και απο τα συννεφα. Ειδικα στο θεμα ταχυτητας στο σερφαρισμα ή στην εναλλαγη των μενου μου φαινονται ψιλοιδια. Στο quadrant ομως το DHD βγαζει 1520 και το HOX βγαζει 5900. Με βαση λοιπον αυτους τους αριθμους θα επρεπε να κλαιω απο τη χαρα μου που πηρα το HOX. Στη πραξη ομως βλεπω ελαχιστες διαφορες στα δυο πραγματα που αναφερα πιο πανω.
Link to comment
Share on other sites

Μη "μαλωνετε" ρε παιδια!!! Οι επιδοσεις ενος κινητου δεν αποδεικνυονται απο το quandrant και αλλα τετοια προγραμματακια. Οι επιδοσεις φαινονται στη χρηση και ειναι υποκειμενικες. Ειναι αυτο το feeling που εχεις συμφωνα παντα και με τη προηγουμενη εμπειρια σου. Οντως το κινητο μας (ΗΟΧ) ειναι κινηταρα, γρηγορο, και ανετο στις λειτουργιες του. Καμια αμφιβολια επι τουτου. Ομως αν το συγκρινω με το προηγουμενο μου (ΗΤC desire HD) ...δεν επεσα και απο τα συννεφα. Ειδικα στο θεμα ταχυτητας στο σερφαρισμα ή στην εναλλαγη των μενου μου φαινονται ψιλοιδια. Στο quadrant ομως το DHD βγαζει 1520 και το HOX βγαζει 5900. Με βαση λοιπον αυτους τους αριθμους θα επρεπε να κλαιω απο τη χαρα μου που πηρα το HOX. Στη πραξη ομως βλεπω ελαχιστες διαφορες στα δυο πραγματα που αναφερα πιο πανω.

 

Ακριβως. Γιαυτο ειπα κ πιο πανω τα benches ειναι οτι νανε.

Link to comment
Share on other sites

τα benchmarks μια χαρα μετράνε. Απλά μετράνε καθαρή ωμή υπολογιστική δύναμη. Τώρα το που και πώς θα την χρησιμοποιήσεις είναι άλλο θεμα.

 

το κινητό σου το παλιό που εβγαζε 1500 στο quadrant και δεν έχει διαφορά στο feeling με το ΗΟΧ, ΟΚ στο μενου οκ , βάλε ώμος στο κινητό σου τον SENSE 4+ που έχει τo HOX. Βάλε το Shadowgun ! εκεί θα δούμε ίδιο feeling?!

Βλέπετε μικρές και μεγάλες διαφορές και μετράτε την ταχύτητα εναλλαγής στα μενου που είναι ίδια και νομίζεται ότι τα benchmarks δεν παίζουν ρόλο . ένα μενού σετάρετε όπως θέλει ο κατασκευαστής για να πηγένει γενικά αποδεκτά με εφε όσο τον παίρνει με βάσει τις ικανότητες του εκάστοτε SoC. ό μόνος τρόπος για ασφαλείς μετρίσεις λοιπόν είναι ή να βάλεις απαιτητικές εφαρμογές - παιχνίδια και να είσαι με το χρονόμετρο στο χέρι , η να μετράs FPS , ή να τρέξεις ένα benchmark

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

τα benchmarks μια χαρα μετράνε. Απλά μετράνε καθαρή ωμή υπολογιστική δύναμη. Τώρα το που και πώς θα την χρησιμοποιήσεις είναι άλλο θεμα.

 

το κινητό σου το παλιό που εβγαζε 1500 στο quadrant και δεν έχει διαφορά στο feeling με το ΗΟΧ, ΟΚ στο μενου οκ , βάλε ώμος στο κινητό σου τον SENSE 4+ που έχει τo HOX. Βάλε το Shadowgun ! εκεί θα δούμε ίδιο feeling?!

Βλέπετε μικρές και μεγάλες διαφορές και μετράτε την ταχύτητα εναλλαγής στα μενου που είναι ίδια και νομίζεται ότι τα benchmarks δεν παίζουν ρόλο . ένα μενού σετάρετε όπως θέλει ο κατασκευαστής για να πηγένει γενικά αποδεκτά με εφε όσο τον παίρνει με βάσει τις ικανότητες του εκάστοτε SoC. ό μόνος τρόπος για ασφαλείς μετρίσεις λοιπόν είναι ή να βάλεις απαιτητικές εφαρμογές - παιχνίδια και να είσαι με το χρονόμετρο στο χέρι , η να μετράs FPS , ή να τρέξεις ένα benchmark

 

+1

 

Οι δυνατοτητες του κινητου, και κατ επεκταση οι μετρησεις των benches δεν φαινονται στην απλη καθημερινη χρηση, δλδ στο navigation στα μενου, στα κλησεις και στα sms αντε και σε κανα σερφαρισμα.

Οι δυνατοτητες φαινονται στην εκτελεση απαιτητικων εργασιων/εφαρμογων, η στο συνδυασμο πολλων ταυτοχρονων εργασιων/εφαρμογων

 

Γι αυτο και το κινητο μας δεν ενδεικνυται για καποιον που κανει απλη χρηση κινητου. Γι αυτην την κατηγορια υπαρχουν απειρες συσκευες στο 1/3 της τιμης..

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.. Γιώργος!

http://www.tubeleecher.com/

Link to comment
Share on other sites

Σας δίνω μερικές φωτογραφίες από το δικό αν και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ και πολύ για να πω την αλήθεια!Αλλά το κινητό είναι πολύ smooth!Ανέβασα και τα stats από την μπαταρία!

https://www.dropbox.com/sh/you93j1511ygyxv/I7a-gArHQO

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Οι δυνατοτητες του κινητου, και κατ επεκταση οι μετρησεις των benches δεν φαινονται στην απλη καθημερινη χρηση, δλδ στο navigation στα μενου, στα κλησεις και στα sms αντε και σε κανα σερφαρισμα.

Οι δυνατοτητες φαινονται στην εκτελεση απαιτητικων εργασιων/εφαρμογων, η στο συνδυασμο πολλων ταυτοχρονων εργασιων/εφαρμογων

 

Γι αυτο και το κινητο μας δεν ενδεικνυται για καποιον που κανει απλη χρηση κινητου. Γι αυτην την κατηγορια υπαρχουν απειρες συσκευες στο 1/3 της τιμης..

 

τα benchmarks μια χαρα μετράνε. Απλά μετράνε καθαρή ωμή υπολογιστική δύναμη. Τώρα το που και πώς θα την χρησιμοποιήσεις είναι άλλο θεμα.

 

το κινητό σου το παλιό που εβγαζε 1500 στο quadrant και δεν έχει διαφορά στο feeling με το ΗΟΧ, ΟΚ στο μενου οκ , βάλε ώμος στο κινητό σου τον SENSE 4+ που έχει τo HOX. Βάλε το Shadowgun ! εκεί θα δούμε ίδιο feeling?!

Βλέπετε μικρές και μεγάλες διαφορές και μετράτε την ταχύτητα εναλλαγής στα μενου που είναι ίδια και νομίζεται ότι τα benchmarks δεν παίζουν ρόλο . ένα μενού σετάρετε όπως θέλει ο κατασκευαστής για να πηγένει γενικά αποδεκτά με εφε όσο τον παίρνει με βάσει τις ικανότητες του εκάστοτε SoC. ό μόνος τρόπος για ασφαλείς μετρίσεις λοιπόν είναι ή να βάλεις απαιτητικές εφαρμογές - παιχνίδια και να είσαι με το χρονόμετρο στο χέρι , η να μετράs FPS , ή να τρέξεις ένα benchmark

 

Συμφωνω απολυτα και με τους δυο σας γι'αυτο και το εξειδικευσα σε 2-3 πραγματακια που συνηθως κανουμε η πλειοψηφια των χρηστων. Σε απαιτητικες καταστασεις φαινεται η διαφορα μεταξυ των κινητων αλλα και οποιουδηποτε αλλου πραγματος στη ζωη. ;)

Οπως βεβαια διαφερουν και οι λογοι που παιρνει καποιος ενα κινητο. Ο ενας το παιρνει γιατι θελει ολη μερα να παιζει 3D παιχνιδια, ο αλλος το παιρνει γιατι ειναι χρησιμο εργαλειο στη δουλεια του και καποιος αλλος το παιρνει απλα επειδη ειναι ωραιο και εχει πολλα λεφτα.

 

Η αναβαθμιση που ειναι ρε παιδι μου;;;;;;

Edited by chrisdental
Link to comment
Share on other sites

Σας δίνω μερικές φωτογραφίες από το δικό αν και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ και πολύ για να πω την αλήθεια!Αλλά το κινητό είναι πολύ smooth!Ανέβασα και τα stats από την μπαταρία!

https://www.dropbox.com/sh/you93j1511ygyxv/I7a-gArHQO

 

Το θέμα αυτό το κατέβασες από κάπου με τα ζωγραφιστά η είναι στο jb

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό το κατέβασες από κάπου με τα ζωγραφιστά η είναι στο jb

Όχι το είχε μέσα στη jb.Έχει και άλλα ,αυτό όμως έχει πολύ πλάκα και είναι πολύ ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη τη παρεα! :)

 

Υπαρχει καπου αναλυτικος οδηγος για rooting, καθως και τροποι "φλασαρισματος" stock ή custom rom?

 

Εψαξα, αλλα δεν τα βρηκα καπου, τουλαχιστον οχι σε τοσο... εμφανες σημειο οπως στο "δικο μου" sub-forum (του Γαλαξια εννοω!!!) :p

 

Επισης, ποια η διαφορα του HTC ONE X με το HTC ONE X+??? Η διαφορα μνημης ή και κατι αλλο? :confused:

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!! :happy:

 

Σταυρος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Επισης, ποια η διαφορα του HTC ONE X με το HTC ONE X+??? Η διαφορα μνημης ή και κατι αλλο? :confused:

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα!!! :happy:

 

Σταυρος

 

Λοιπόν , Το ΗΟΧ+ έχει:

- καινούριο revision tegra 3(ΑΡ37 αντί ΑΡ33) και υπερχρονισμένο στα 1.7 (αντι 1.5)

- το ΗΟΧ+ εχει DD3 ram (αντί lpddr2 ram) http://en.wikipedia.org/wiki/Tegra#Tegra_3

- μεγαλύτερη μπαταρία 2100ma (αντί 1800)

- Μικροενισχυτή εξωτερικού ηχείου για καθαρότερο και δυνατότερο ήχο

- καλύτερη μπροστινή κάμερα 1.6mp (αντι 1.3)

- Ένα έξτρα φύλλο χαλκού για καλύτερη επαγωγή θερμότητας

- Μικρό διορθώσεις στο λογισμικό της πίσω κάμερας (Στο image chip)

- Διαφορετική υφή πλαστικού που θυμίζει δέρμα (σαν πιό έντονο ματ)

- 64GB μνήμη (αντί 32)

 

 

 

ΑΥΤΑ! ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Πωλητης εισαι; lol

 

Ετσι οπως τα παρουσιασες, με εκανες να μου τρεχουν τα σαλια! :p

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

:pΝα κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου;;; Φιλικά πάντα. Άλλωστε ο μόνος λόγος που δε πήρα το plus ειναι ότι δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα. Λοιπόν Επί του πρακτικού η μόνη εμφανής διάφορα ειναι η 2πλασια μνήμη...64 G. Τα υπόλοιπα ειναι για να γεμίζουν το χαρτί. Αααααντε και η μπαταρία λίγο αλλά εδώ θέλει συζήτηση... :X
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , Το ΗΟΧ+ έχει:

- καινούριο revision tegra 3(ΑΡ37 αντί ΑΡ33) και υπερχρονισμένο στα 1.7 (αντι 1.5)

- το ΗΟΧ+ εχει DD3 ram (αντί lpddr2 ram) http://en.wikipedia.org/wiki/Tegra#Tegra_3

- μεγαλύτερη μπαταρία 2100ma (αντί 1800)

- Μικροενισχυτή εξωτερικού ηχείου για καθαρότερο και δυνατότερο ήχο

- καλύτερη μπροστινή κάμερα 1.6mp (αντι 1.3)

- Ένα έξτρα φύλλο χαλκού για καλύτερη επαγωγή θερμότητας

- Μικρό διορθώσεις στο λογισμικό της πίσω κάμερας (Στο image chip)

- Διαφορετική υφή πλαστικού που θυμίζει δέρμα (σαν πιό έντονο ματ)

- 64GB μνήμη (αντί 32)

 

 

 

ΑΥΤΑ! ;)

 

Και 4G πλέον χρήσιμο και στην Ελλάδα

Αλλά τα 200 παραπάνω δεν τα αξίζει

Edited by b16b

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

:pΝα κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου;;; Φιλικά πάντα. Άλλωστε ο μόνος λόγος που δε πήρα το plus ειναι ότι δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα. Λοιπόν Επί του πρακτικού η μόνη εμφανής διάφορα ειναι η 2πλασια μνήμη...64 G. Τα υπόλοιπα ειναι για να γεμίζουν το χαρτί. Αααααντε και η μπαταρία λίγο αλλά εδώ θέλει συζήτηση... :X

 

Φίλε συνήγορε , μιλώντας ως πρώην κάτοχός ΗΟΧ και νυν ΗΟΧ+ πιστεύω η γνώμη μου να είναι πιο αντικειμενική και να μετράει περισσότερο από των άλλων με γενικές προσωπικές απόψεις.

 

Οι "εμφανείς" διαφορές λοιπόν δεν είναι μόνο η μνήμη και ααααντε λίγο η μπαταρία.

Καταρχήν η μπαταρία είναι αααντε λίγο καλύτερη όταν χρησιμοποιείς το κινητό στο full του . όταν βάλεις την οικονομία μπαταρίας και γίνεται σε δύναμη το κινητό σαν το ΗΟΧ μετά το downcloking (μετρημένο με quadrant πριν και μετά την ενεργοποίηση εξοικονόμησης ενέργειας). Όταν λοιπόν έχεις την εξοικονόμηση ενέργειας έχεις ένα ΗΟΧ με μεγαααααλή διαφορά στην μπαταρία. Θα μου πείς με το JB που πηρε το ΗΟΧ έχει και αυτό κουμπί downcloking . οκ αλλά απο ΗΟΧ γίνεται LG 4X , ενώ το ΗΟΧ+ γίνεται ΗΟΧ.... ;)

 

σχετικά με τις άλλες διαφορές , μπορεί να μην βλέπεις το έξτρα copper foil (χαλκο για επαγωγή θερμότητας) αλλά νιώθεις ότι το κινητό δροσίζεται πιο γρήγορα και γενικά δεν ανεβάζει θερμοκρασίες οσο το ΗΟΧ (μικρή αλλά αισθητή διαφορά. Παρόλο την γρηγορότερη CPU)

 

Ακόμα το ηχείο της συσκευής είναι πιά πολύ δυνατό και δεν ζορίζεται. είχα χθες ανοιχτή ακρόαση και το χαμήλωσα! καμια σχέση με παλιότερα.

 

ακόμα η αίσθηση του νέου υλικού κατασκευής (όχι νέου , αλλά καινούριας επεξεργασίας) πίστεψέ με δεν έχεις πιάσει άλλο τέτοιο πλαστικό σε κινητό..... και αυτή η αίσθηση είναι κάτι το καθημερινό , οπότε είναι εμφανής η διαφορά και εκεί.

 

εκτώς όλων αυτών και αφού είμαι και μηχανικός Η/Υ ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει για ένα chip νέο revision . Ο tegra μπορεί να υπερχρονίστηκε αλλά πιθανών να έχει και άλλες (αμελητέες ίσως) διαφορές απο τον tegra 3 1.5 του ΗΟΧ, αλλά εγω ψυχολογικά νιώθω καλύτερα. ψυχολογικά νιώθω καλύτερα και για το θέμα με την κεραία WiFi που παρουσιάστηκε το ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΟ λάθος στο ΗΟΧ το οποίο πιστεύω μελλοντικά όλα τα ΗΟΧ θα το έχουν , και το ΗΟΧ+ θεωρώ ότι πρόσεξαν συγκεκριμένα το θέμα αυτό μετά τον ντόρο που ξέσπασε με το WiFi.

Το κινητό μας είναι μια mercedes ολοκαίνουριο μοντέλο το οποίο παρουσίασε κάποια θέματάκια που το επέστρεφες στην αντιπροσωπία και σου το επισκευάζανε. μετά απο λίγο καιρό βγαίνει το μοντέλο μας σε AMG βελτιομένο .... με κάποια εξτραδάκια.... αν θέλατε να πάρετε τώρα αυτό το μοντέλο τι θα παίρνατε ? το παλιό με τα προβλήματα , τα οποία διορθώθηκαν; ή το βελτιωμένο ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ? ψυχολογικά και μόνο , αφού πάμε σε mercedes εγώ θα έπαιρνα το AMG μοντέλο... ΑΝ ίσχυαν τα ίδια σε fiat(alcatel)... δεν θα με ένοιαζε, θα έπαιρνα το φθηνότερο! ΑΝ όμως είχα πάρει ήδη την mercedes την πρώτη (ΗΟΧ) δεν θα έπαιρνα την ΑΜG(HOX+) απλά εμένα μου έτυχε μια συμφέρουσα πώληση του ΗΟΧ και μια συμφέρουσα αγορά του ΗΟΧ+(χωρίς ΦΠΑ) και προχώρησα στην αλλαγή.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

εκει με τα μercedes και τα φιατ το εχασα.

 

Mercedes S class είναι το ΗΟΧ , Mercedes S class AMG είναι το ΗΟΧ+ .

AMG είναι βελτιωτικός οίκος της mercedes, και έκανα συνηρμό με την βελτίωση του ΗΟΧ+ που πήρε . Μην παίρνεις επακριβώς τον συνηρμό. Περισσότερο ήθελα να μεταφέρω την ψυχολογία, σχετικά με το επίπεδο τιμών και τις βελτιώσεις. δηλαδή στην ναυαρχίδα της mercedes νιώθεις άσχημα και ριγμένος όταν κυκλοφορεί καλύτερο βελτιωμένο και χωρίς υποψίες βλαβών που είχε βγάλει το S Class. (ξανά διευκρινίζω ΗΟΧ= S class - HOX+ = S class AMG)

 

H ίδια ψυχολογία και τρόπος σκέψης, σε αντίστοιχη περίπτωση δεν θα ίσχυε για το fiat panta ας πούμε..... (Aν πούμε ότι το fiat panta είναι ένα Alcatel OT-908, και το Alcatel OT-908+ είναι το fiat panda abarth)

 

 

 

 

ΥΓ. Ξέχασα να αναφέρω στις διαφορές των 2 , ενα απο τα βασικά χαρακτιριστικά του ΗΟΧ+ οτί είναι 4G

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One X / X+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...