Jump to content

HTC One X / X+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ καλο το update. Αποδείχθηκε ότι για τα μικρο lag ευθυνονταν καθαρά το sense και η υλοποίηση του όχι το ics.

Πλέον η δύναμη φαίνεται. Επίσης νομίζω ότι βελτιώθηκε λίγο και το σήμα. Σε συσγκεκριμενο χώρο του σπιτιού έχανα το σήμα συχνά με το νέο radio όχι.

Αν βελτιώνει και την μπαταρία θα είναι τέλειο.

 

@@artant

Δύσκολα θα βρεις. Μόνο στο διαδίκτυο κυκλοφορούν. Εγω επειδή βιαζομουν αγόρασα ένα πολυ καλο της ΝΟΚΙΑ που το χωρα ίσα ίσα. Είναι απο μαλακό δέρμα swet.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολυ καλο το update. Αποδείχθηκε ότι για τα μικρο lag ευθυνονταν καθαρά το sense και η υλοποίηση του όχι το ics.

 

Ακριβως ρε φιλε! Αυτο που φωναζα απο τη στιγμη που εκανε το παλικαρι στο myphone το hands on της συσκευης!

Τωρα το Sense ειναι τελειως smooth χωρις ιχνος κολληματων.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ρε φιλε! Αυτο που φωναζα απο τη στιγμη που εκανε το παλικαρι στο myphone το hands on της συσκευης!

Τωρα το Sense ειναι τελειως smooth χωρις ιχνος κολληματων.

 

Εγώ πάντως δεν είδα καμία ουσιαστική αλλαγή. Lag υπάρχει το ίδιο με πρίν.

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Απλά, μόλις σήμερα δόθηκε η αναβάθμιση. Από αυτή την άποψη, είσαι τυχερός, γιατί λογικά δε θα δεις το προηγούμενο πρόσωπο αυτής της συσκευής (τα όποια μείον). Όχι ότι περιμένω να έχουν διορθωθεί όλα, αλλά ούτως ή άλλως εμένα μου αρέσει πολύ!

 

μα για αυτό το είπα.. διάβαζα μέρες τώρα για τα μικροπροβλήματα και έτσι όπως έκατσε μου ήρθε το update συστημένο για να μην τα ζήσω από κοντά! :lol:

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είδα καμία ουσιαστική αλλαγή. Lag υπάρχει το ίδιο με πρίν.

 

Δοκίμασε να κανείς ένα factory reset και δες το πάλι. Δεν μπορούν όλοι να έχουν δει διάφορα κι εσύ όχι...

Εκτός εάν το πρόβλημα ειναι HW..

Link to comment
Share on other sites

επειδη θελω να του κανω εργοστασιακες ρυθμισεις και μου ζηταει κωδικος μηπως ξερουμε ποιος ειναι
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μειονέκτημα των android βρίσκεται στο ότι με τόσες παραμετροποιησεις, με εφαρμογές που πιθανώς δημιουργούν προβλήματα, είναι συχνό το φαινόμενο να συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά μια συσκευη σε σχέση με κάποια άλλη παρόλο που έχουν το ίδιο software.

Γι αυτο λέω συνεχώς, μην βάζετε ότι βρίσκετε μπροστά σας και ιδίως όταν έχετε μια νέα συσκευη στα χέρια σας και θέλετε να δείτε πως τα παει.

Εγω μόλις σήμερα πέρασα όλες τις εφαρμογές που είχα.

Όλες τις προηγούμενες μέρες είχα μόνο τις βασικές γνωστές και σίγουρες εφαρμογές οι οποίες προέρχονται απο σοβαρές εταιρείες.

Γενικά δεν βάζω ποτε εφαρμογές απο ευκαιριακους μικρο developers.

Οπότε ο φίλος που συνεχίζει να έχει lag θα πρέπει να κάνει οπωσδήποτε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να δοκιμάσει την συσκευη του με όσο λιγότερες εφαρμογές γίνεται.

 

Πάμε τώρα στα την αναβάθμισης.

Όλα καλα μέχρι στιγμής. Η συσκευη βελτιώθηκε και θα βελτιωθεί κι άλλο σε επόμενη αναβάθμιση.

Το μόνο που δεν πρόκειται να γίνει καλύτερο είναι η κάμερα.

Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτο το πρόβλημα που περιέγραψα σε προηγούμενα μηνύματα: ότι δηλαδή οι φωτογραφίες όταν γίνουν zoom στον κομπιούτερ δεν έχουν καλη ευκρίνεια. Ο θόρυβος είναι αρκετός.

Το επαληθευτούν πριν απο λίγο βγάζοντας φωτο με το Sii και το HOX στο ίδιο σημείο.

Θα τις ανέβασε αργότερα για τις δείτε.

Ο φακός του HTC κατα περίεργο τροπο βαθαίνει το πεδίο. Δηλαδή είναι σαν το αντικείμενο να απομακρύνεται απο την κάμερα περισσότερο απ ότι είναι.

 

Οπως υποσχεθηκα ανεβαζω τα συμπερασματα απο το συγκριτικο μεταξυ του One X και του SGSii.

Τελικα βλεποντας τις φωτο στον κομπιουτερ με μεγαλη προσοχη, διαπιστωσα οτι δεν ειναι καλυτερες σε ευκρινεια οι φωτο του Γαλαξια. Απλα σε καποια σημεια εχει ελαφρα καλυτερη και σε αλλα περισσοτερα μαλλον, πολυ χειροτερη.

 

Το τεστ εγινε ως εξης: φωτογραφηθηκε το ιδιο σημειο με διαφορα 2-3 λεπτων.

Ακολουθως εκανα αποκοπη ενος πολυ μικρου σημειου διαστασεων 793Χ863 pixels και στις δυο φωτο. Τα εβαλα διπλα διπλα στην οθονη του mac μου και πηρα το screenshot που σας ανεβαζω.

http://dl.dropbox.com/u/3146130/IMAG0057.jpg.jpg

*** Η παραμορφωση στο μπαμπριζ οφειλεται στο οτι η φωτογραφιες τραβηχτηκαν μεσα απο το διαφανο πλαστικο της καφεταιρειας. Ναι μεν οχι οτι καλυτερο αλλα ισχυει και στις δυο φωτο.

Νομιζω φαινονται ξεκαθαρα τα οσα γραφω.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και μενα το update ακομα δε μου κανε τη τιμη να ερθει ακομα... με τα φοντανακια εμαι στη πορτα και το περιμενω!!!
Link to comment
Share on other sites

Και μενα το update ακομα δε μου κανε τη τιμη να ερθει ακομα... με τα φοντανακια εμαι στη πορτα και το περιμενω!!!

 

εμενα ολκληρωθηκε πριν λιγο.πρωτη εντυπωση ειναι οτι ειναι αρκετα πιο smooth.και η μπαρα του σηματος απο τρεις γραμμες στο ιδιο σημειο πια εχει φουλ σημα.ελπιζω να διορθωθηκαν και τα bugs

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και σ εμενα ηρθε η αναβαθμιση θα συμφωνησω με τους προηγουμενους οτι το σημα εχει βελτιωθει απο τρεις μπαρες τωρα ειναι πεντε .
Link to comment
Share on other sites

επειδη θελω να του κανω εργοστασιακες ρυθμισεις και μου ζηταει κωδικος μηπως ξερουμε ποιος ειναι

 

Για δοκίμασε το 12345

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οπως υποσχεθηκα ανεβαζω τα συμπερασματα απο το συγκριτικο μεταξυ του One X και του SGSii.

Τελικα βλεποντας τις φωτο στον κομπιουτερ με μεγαλη προσοχη, διαπιστωσα οτι δεν ειναι καλυτερες σε ευκρινεια οι φωτο του Γαλαξια. Απλα σε καποια σημεια εχει ελαφρα καλυτερη και σε αλλα περισσοτερα μαλλον, πολυ χειροτερη.

 

Το τεστ εγινε ως εξης: φωτογραφηθηκε το ιδιο σημειο με διαφορα 2-3 λεπτων.

Ακολουθως εκανα αποκοπη ενος πολυ μικρου σημειου διαστασεων 793Χ863 pixels και στις δυο φωτο. Τα εβαλα διπλα διπλα στην οθονη του mac μου και πηρα το screenshot που σας ανεβαζω.

http://dl.dropbox.com/u/3146130/IMAG0057.jpg.jpg

*** Η παραμορφωση στο μπαμπριζ οφειλεται στο οτι η φωτογραφιες τραβηχτηκαν μεσα απο το διαφανο πλαστικο της καφεταιρειας. Ναι μεν οχι οτι καλυτερο αλλα ισχυει και στις δυο φωτο.

Νομιζω φαινονται ξεκαθαρα τα οσα γραφω.

 

Παραμορφωση εχει μονο η αριστερη φωτογραφια. Ετσι συμπερασμα δεν βγαινει .Αν θες ντε και καλα να κανεις συγκριση καντη σωστα

Απορω πως βγαζεις και συμπερασμα, εδω καλη ,εκει οχι .Η Δεξια ειναι κουνημενη και ντιγκα στο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το XDA όπως είναι σήμερα αξίζει μόνο να διαβάζεις τα αρχικά άρθρα των δημιουργών και να αγνοείς τα υπόλοιπα post.

Καθένας γράφει το μακρύ και το κοντό του χωρίς να εχέι καμία ιδέα. Προσπάθησα να βγάλω κάποια συμπεράσματα απο τις εντυπώσεις των μελών για την 1.28

Αν δεν έχεις δει κάτι με τα ματιά σου και περιμένεις να ενημερώσεις απ αυτούς είναι σίγουρο ότι θα βγάλεις εντελώς λάθος συμπεράσματα.

Κάποιος μόλις την είχε εγκαταστήσει και απεφάνθη ότι έχει πολυ χειρότερη αυτονομία.

Άλλοι έχουν περάσει custom rom χωρίς κάν να γνωρίζουν πως μπορούν να επιστρέψουν. Και πολλα λάθος συμπεράσματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε το 12345

 

λαλακια μου.....το βρηκα!ηταν ο κωδικος που βαζεις σαν εναλλακτικο στο face unlock!ευχαριστω παντως

αναβαθμισα και εγω....ηθελε wifi τελικα

Link to comment
Share on other sites

παιδια για θηκη οχι σε στυλ pouch αλλα που πιανει την πλατη εχετε να προτεινετε κατι ? επισης θεωρειται οτι χρειαζετε προστασια η οθονη ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

κοιτα προσωπικη αποψη αν το προσεχεις δεν θελει τωρα για καλο κακο περασε του εγω πηγα σημερα σε γνωστη αλυσιδα και πηρα μια θηκη που σχετικα το καλυπτει αλλα θα παραγγειλω και καμια απο ebay.
Link to comment
Share on other sites

Παραμορφωση εχει μονο η αριστερη φωτογραφια. Ετσι συμπερασμα δεν βγαινει .Αν θες ντε και καλα να κανεις συγκριση καντη σωστα

Απορω πως βγαζεις και συμπερασμα, εδω καλη ,εκει οχι .Η Δεξια ειναι κουνημενη και ντιγκα στο θορυβο.

 

Πρώτα πρώτα είμαι πολυ αντικειμενικός κάτι που παραδέχονται όσοι με ξέρουν εδω μέσα.

Στο προηγούμενο μήνυμα αναφέρω ότι υπάρχει θόρυβος όταν κάνουμε υπερβολικό zoom. Όμως ξαναλέω ότι σε φωτογραφία απο κινητο δεν έχει νόημα να κάνεις τέτοιο zoom. Δεν νομίζω να κάνεις πόστερ φωτογραφία απο κινητο.

To κομμάτι που έκανα αποκοπή είναι αρκετά μεγενθυμενο.

 

Απο εκει και πέρα σε θέμα ευκρίνειας είναι ξεκάθαρο ότι η Samsung έχει περισσότερη παραμορφωση. Βεβαίως καμία απο τις δυο δεν συγκρίνεται στον τομεα αυτο ουτε καν με το iPhone 4, πόσο μάλλον με το 4s.

 

Σου είπαμε και την άλλη φορά, στις φωτο απο κινητο υπάρχουν κάποια πράγματα πιο σημαντικά απο το θόρυβο που παρατηρητικότητα όταν κάνουμε 400% zoom.

Αυτα είναι: η αξιοπρεπής φωτογράφιση σε εσωτερικούς και κακοφωτισμενους χώρους, η σωστή απόδοση του φλας και κυρίως η αμεσότητα καθώς τις περισσότερες φορές με το κινητο συλαμβανουμε απρόσμενα γεγονότα. Εκει μια κάμερα που θέλει αρκετό χρόνο για να κάνει focus και άλλο τόσο για να ετοιμαστεί για την επόμενη φωτο, έχει χάσει το γεγονός.

Είναι κάτι που μου έχει τύχει δεκάδες φορές φωτογραφίζοντας την κόρη μου που είναι σε μικρή ηλικία.

Γι αυτο οι κατασκευαστές προσπαθούν σ αυτη την κατεύθυνση. Το έκανε η apple με το iPhone 4s και το προχώρησε λίγο παρα πέρα η HTC, χωρίς όμως να μπορει να πιάσει την ποιότητα του iPhone. Κάτι για το οποιο μπορει να ευθύνεται και το android.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο κινητα απο οτι καταλαβα ξερεις .Απο το πως συγκρινουμε δυο φωτο δεν ξερεις .Εχεις βαλει και συγκρινεις δυο κροπαρισμενες φωτο , που η μια ειναι πληρως παραμορφωμενη και αλλη οχι (υποθετω απο τον μουσαμα της καφετεριας) ε , η μην της βαλεις καθολου η βγαλτες σωστα για να δουμε ποιο κινητο υπερεχει.Τοσο απλο ειναι .Μαλιστα κανεις και συγκριση ευκρινιας πανω στην παραμορφωση (απο τον μουσαμα) :lol: Απο οτι μπορεσα να καταλαβω στο sii υπαρχει φιλτρο αποθoρ/σεις και η φωτο βγαινει πιο blur.

Εκει μια κάμερα που θέλει αρκετό χρόνο για να κάνει focus και άλλο τόσο για να ετοιμαστεί για την επόμενη φωτο, έχει χάσει το γεγονός.

Πλακα κανεις , με μετρια φωτογραφικη τσεπης εισαι πιο γρηγορος και καλυτερος απο οποιοδηποτε κινητο

Edited by georgep
Link to comment
Share on other sites

Απο κινητα απο οτι καταλαβα ξερεις .Απο το πως συγκρινουμε δυο φωτο δεν ξερεις .Εχεις βαλει και συγκρινεις δυο κροπαρισμενες φωτο , που η μια ειναι πληρως παραμορφωμενη και αλλη οχι (υποθετω απο τον μουσαμα της καφετεριας) ε , η μην της βαλεις καθολου η βγαλτες σωστα για να δουμε ποιο κινητο υπερεχει.Τοσο απλο ειναι .Μαλιστα κανεις και συγκριση ευκρινιας πανω στην παραμορφωση (απο τον μουσαμα) :lol:

 

Πρώτα πρώτα μιλάμε για απόλυτη διαφάνεια και συνθήκες ίδιες και για τις δύο συσκευές.

Αρα ότι ισχύει για την μια ισχύει και για την άλλη.

Το sii δεν μπορούσα να το έχω περισσότερο για σωστή φωτογράφιση.

Για όποιον θέλει να δει αυτό που πρέπει αρκούν οι συγκεκριμένες φωτο.

 

Εδώ είναι και ολόκληρη η φωτο για να καταλάβεις πόσο μικρό κομμάτι μεγενθυνα. Στην πράξη όταν τυπωσεις σε διαστάσεις καντρου δεν θα φαινεται θόρυβος κλπ.

http://db.tt/fverf3QN

 

Με λίγα λόγια ο τομέας που υπερτερεί το Sii, δηλαδή λιγότερος θόρυβος σε μεγάλο zoom δεν είναι τόσο σημαντκος σε σχέση με όσα υστερει. Αν μιλάγαμε για SLR κάμερες, ναι θα ήταν το σημαντικότερο γιατί εκεί μιλάμε επαγγελματικά.

Δεν θα βγάλεις με το κινητό σου ένα κτίριο για να ζουμαρεις σ ένα παράθυρο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα μιλάμε για απόλυτη διαφάνεια και συνθήκες ίδιες και για τις δύο συσκευές.

Αρα ότι ισχύει για την μια ισχύει και για την άλλη.

Το sii δεν μπορούσα να το έχω περισσότερο για σωστή φωτογράφιση.

Για όποιον θέλει να δει αυτό που πρέπει αρκούν οι συγκεκριμένες φωτο.

 

Εδώ είναι και ολόκληρη η φωτο για να καταλάβεις πόσο μικρό κομμάτι μεγενθυνα. Στην πράξη όταν τυπωσεις σε διαστάσεις καντρου δεν θα φαινεται θόρυβος κλπ.

http://db.tt/fverf3QN

 

Με λίγα λόγια ο τομέας που υπερτερεί το Sii, δηλαδή λιγότερος θόρυβος σε μεγάλο zoom δεν είναι τόσο σημαντκος σε σχέση με όσα υστερει. Αν μιλάγαμε για SLR κάμερες, ναι θα ήταν το σημαντικότερο γιατί εκεί μιλάμε επαγγελματικά.

Δεν θα βγάλεις με το κινητό σου ένα κτίριο για να ζουμαρεις σ ένα παράθυρο.

Μαλλον βλεπουμε διαφορετικα , παμε παρακατω λοιπον για το one X γιατι ειμαστε εκτος θεματος :)

Link to comment
Share on other sites

απεκτησα πια το κινητο με ανταλλαγη με iphone γιατι ο φιλος μου τελικα δεν ειναι για android...μεταχειρισμενο σαν καινουργιο με το μονο θεμα τους κυματισμους λογω πιεσης στην ακρη!απαρατηρητο εαν δεν ασχοληθεις....μου ηρθε και το update και αφου το εγκατεστησα εκανα και εργοστασιακη επαναφορα και ετσι ολα καλα....εαν σε μερικους συνεχιζει να lagarei μετα το update η λυση ειναι επαναφορα!μετα το κινητο κυριολεκτικα πεταει!για να καλαβετε δεν μου χρειαζεται πια ο nova...
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βλεπουμε διαφορετικα , παμε παρακατω λοιπον για το one X γιατι ειμαστε εκτος θεματος :)

 

εγω βγαζω το ψωμακι μου φωτογραφιζοντας (μοδα) και δουλευω με οτι κτηναρι καμερα φανταζεστε θα σας πω ενα πραγμα ...κινητα ειναι.μην τρελαινεστε..αλλιως παρτε μια compact..με το τοσο σκατουλι ccd η cmos που εχουν ,να κανουμε και τον σταυρο μας που τραβανε ετσι..στο θεμα μας τωρα..ΡΟΥΤ ποτε θα κανουμε??που ειναι το εργαλειο??ποτε βγαινει?(οχι απο htcdev-το αλλο;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One X / X+

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...