Jump to content

Γυναίκα μηνύει την Apple κ.α.


killing_you2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι να απορούμε γιατί ειμαστε στα χάλια που ειμαστε ως λαός όταν κατηγορούμε εναν ηλικιωμένο άνθρωπο επειδή :

α. οντας 83 χρονών αγόρασε smartphone (ακουσον ακουσον !! - τι να το κάνει ειπε κάποιος, μετά όμως αναρωτιόμαστε γιατί στην Ελλάδα η τεχνολογία, γενικά, είναι στα ever low στα charts της Ε.Ε.... ε ναι , με τέτοια μυαλά πως να μην είναι; )

β. γιατί, ακουσον ακουσον, η 83χρονη γιαγιά να μηνύσει την Apple που δεν ακολούθησε τους νόμους (ναι ναι, υπάρχουν νόμοι στην Αμερική, που οφειλει ακόμα και η Apple(!!) να εφαρμόζει) οι οποιοι ζητάνε να υπάρχουν stickers σε γυάλινες θύρες. Ως αποτέλεσμα της συγκεκριμένης ΑΜΕΛΕΙΑΣ, έπαθε το ατύχημα και ζητά αποζημίωση.

 

Προφανώς στην Ελλάδα, τέτοια σκεπτικά -με βάση το συγκεκριμένο thread- ειναι απλά όχι μόνο αγνωστα αλλά το χειρότερο , καταδικαστέα.

Ισως να αλλάζαμε λίγο μυαλά; Ας πούμε, αν το σκεφτούμε λίγο, το μόνο που κάνει η γριούλα ειναι να ζητά την εφαρμογή των νόμων, κατά τους οποίους δικαιούται αποζημίωση; Και πριν κάποιος ρωτήσει "τι θα τα κάνει τόσα χρήματα", η απάντηση ειναι why the hell do you care anyways? Ας τα δώσει στα παιδιά της (αν έχει) ή ας ανάβει πούρα. Τη λέξη ΔΙΚΑΙΩΜΑ τη γνωρίζετε ή τη χάσατε με όλα όσα συμβαίνουν γύρω σας τελευταία;...

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι να απορούμε γιατί ειμαστε στα χάλια που ειμαστε ως λαός όταν κατηγορούμε εναν ηλικιωμένο άνθρωπο επειδή :

α. οντας 83 χρονών αγόρασε smartphone (ακουσον ακουσον !! - τι να το κάνει ειπε κάποιος, μετά όμως αναρωτιόμαστε γιατί στην Ελλάδα η τεχνολογία, γενικά, είναι στα ever low στα charts της Ε.Ε.... ε ναι , με τέτοια μυαλά πως να μην είναι; )

β. γιατί, ακουσον ακουσον, η 83χρονη γιαγιά να μηνύσει την Apple που δεν ακολούθησε τους νόμους (ναι ναι, υπάρχουν νόμοι στην Αμερική, που οφειλει ακόμα και η Apple(!!) να εφαρμόζει) οι οποιοι ζητάνε να υπάρχουν stickers σε γυάλινες θύρες. Ως αποτέλεσμα της συγκεκριμένης ΑΜΕΛΕΙΑΣ, έπαθε το ατύχημα και ζητά αποζημίωση.

 

Προφανώς στην Ελλάδα, τέτοια σκεπτικά -με βάση το συγκεκριμένο thread- ειναι απλά όχι μόνο αγνωστα αλλά το χειρότερο , καταδικαστέα.

Ισως να αλλάζαμε λίγο μυαλά; Ας πούμε, αν το σκεφτούμε λίγο, το μόνο που κάνει η γριούλα ειναι να ζητά την εφαρμογή των νόμων, κατά τους οποίους δικαιούται αποζημίωση; Και πριν κάποιος ρωτήσει "τι θα τα κάνει τόσα χρήματα", η απάντηση ειναι why the hell do you care anyways? Ας τα δώσει στα παιδιά της (αν έχει) ή ας ανάβει πούρα. Τη λέξη ΔΙΚΑΙΩΜΑ τη γνωρίζετε ή τη χάσατε με όλα όσα συμβαίνουν γύρω σας τελευταία;...

 

Η γριούλα δεν έχει επίγνωση των νόμων, ο δικηγόρος την βρηκε, της είπε οτι μπορει να διεκδηκίσει λεφτα, ο δικηγόρος επικοινώνησε με την apple και τους είπε πως εντοπισε ένα rabbit hole στο τροπο λειτουργείας της, η applε επέτρεψε στο δηκιγόρο να κάνει μύνηση μιας και εμμέσως θα είχε "αρνητικη διαφήμιση" αρα θα κέρδιζε παρα θα έχανε, και ο δικηγόρος θα είπε στη γριούλα... πάρε ενα 10% και μη μιλάς, οπότε αν πούμε οτι οι δικηγόροι και η apple είναι το συστημα το σύστημα βρηκε τρόπο να κλείσει μια rabbit hole χωρις να παρουσιάσει απόκληση απο τον τρόπο λειτουργείας του.

 

Αυτή είναι η αλήθεια, όποιος θέλει ας πιστευει ακόμα οτι η γριούλα απο το πουθενα απο "δέσμοιος" έγινε "δεσμώτης"... ασε μας κυρά μου "σηκώθηκαν τα πόδια να βαρέσουν το κεφάλι!" (ααα ρε σοφε Ελληνικέ λαε!!)

Edited by killing_you2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ομορφο πράγμα να μπορείς να συνδέσεις λογικα τα πάντα... η εξήγηση λοιπόν του "φαινομένου της πεταλούδας..."

Μια γριά σπάει τη μύτη της στην (καθυστερημένη) Αμερικη και στην νοητικά αναπτυγμένη Ελλάδα η κουβέντα καταλήγει σε φιλοσοφία]

 

Εισαι σωβινιστης.

Ενα απο τα πραγματα που μας εχει καταστρεψει..

 

κριμα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σωβινιστης.

Ενα απο τα πραγματα που μας εχει καταστρεψει..

 

κριμα

 

Καλά καλύτερα να μην αρχίσουμε την συζήτηση σχετικά με το τι μας έχει καταστρέψει γιατί θα πάμε πολύ μακριά..

Ο σωβινισμός έχει ένα μερίδιο ευθύνης ειδικά όταν είναι γενικευμένος, αλλά θα προτιμούσα το χειρότερο χαρακτηριστικό της πλειοψηφίας των Ελλήνων να ήταν αυτό, γιατί μπροστά στην αμάθεια, την έλειψη παιδείας και την ηλιθιότητα, ο σωβινισμός είναι το λιγότερο σημαντικό ελλάτωμα...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Καλά καλύτερα να μην αρχίσουμε την συζήτηση σχετικά με το τι μας έχει καταστρέψει γιατί θα πάμε πολύ μακριά..

Ο σωβινισμός έχει ένα μερίδιο ευθύνης ειδικά όταν είναι γενικευμένος, αλλά θα προτιμούσα το χειρότερο χαρακτηριστικό της πλειοψηφίας των Ελλήνων να ήταν αυτό, γιατί μπροστά στην αμάθεια, την έλειψη παιδείας και την ηλιθιότητα, ο σωβινισμός είναι το λιγότερο σημαντικό ελλάτωμα...

 

ειναι ολα αυτα μαζι, δεν αντιλεγω.

 

ολα αυτα μας χαρακτηριζουν σαν εθνος

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σιγα ρε μαγκες χαλαρωστε και λιγο.Αυτη η αυτοκαταστροφικη ταση θα μας φαει.Ξερετε ποιο ειναι το μεγαλυτερο ελαττωμα μας σαν χωρα;

Οτι δεν ειμαστε συσπειρωμενοι, ο ενας κακολογει τον αλλο, βγαινουμε στο εξωτερικο και θαβουμε τους Ελληνες της Ελλαδας.Εχετε δει πολλες χωρες να το κανουν αυτο?

 

Λιγη αλληλεγγυη γμτ μου! Τα εν οικω μη εν δημω.Τοσο δυσκολο ειναι; Οτι στραβο εχουμε το κραταμε για εμας δε χρειαζεται να γενικοποιουμε και να χαρακτηριζουμε εναν ολοκληρο λαο.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σωβινιστης.

Ενα απο τα πραγματα που μας εχει καταστρεψει..

 

κριμα

Και ποιος είσαι εσυ που θα με κρίνεις τι είμαι; ΕΣΥ τι θεωρεις τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ οτι είσαι;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρία του Χάους ή Αιτιοκρατία?

Μήπως τα γεγονότα οδήγησαν την γιαγιά πάνω στην πόρτα του καταστήματος, έτσι ώστε να γίνει αυτή η συζήτηση και να επηρεάσει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο κάποιο μέλος του myphone? :p

Αν κοιτάξεις όλη την ιστορία του σύμπαντος αν κάτι είχε γίνει διαφορετικά λογικά εμείς δεν θα υπήρχαμε καν, οπότε ίσως το αίτιο δημιουργείται λόγο της ανάγκης ύπαρξης του αιτιατού και όχι το αντίστροφο.. :)

Θεωρία του χαους = Αυταπάτη του συστήματος

Αιτιοκρατία/οτι δηλαδη ολα συμβαινουν για κάποιο λόγο/ Τα σημάδια=Η Αλήθεια...

 

ενα χαζό παράδειγμα... καποτε επέλεξα το ψευδόνυμο "killing_you2" χωρις να ξέρω το γιατι... το έτρωγα στη μάπα για τόσα χρόνια :D και να που έρχεται η στιγμή να καταλάβω οτι το ψευδωνημο που επέλεξα δεν ηταν τυχαιο... το επέλεξα γιατι τελικα εκριβε ένα κρυφο μήνυμα, (θα "σκοτώσω" κ εσένα)εκλάβετέ το με τη φιλοσοφικη έννοια του "σκοτώσω"...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος είσαι εσυ που θα με κρίνεις τι είμαι; ΕΣΥ τι θεωρεις τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ οτι είσαι;

 

Ειμαι πολλα πραγματα. Ομως σχετικα με το θεμα μας, σιγουρα ΔΕΝ ειμαι σωβινιστης.

 

Τι θα πει "εσυ ποιος εισαι που θα με κρινεις?". Σιγα! ηρεμησε! ολοι κρινουμε και κρινομαστε για τις αποψεις μας.

 

Η αποψη σου για τους Ελληνες σε συγκριση με αλλους λαους βγαζει ενα σωβινισμο.

Δεν ειναι βρισια αδερφε μου, μην ταραζεσαι αδικως.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολλα πραγματα. Ομως σχετικα με το θεμα μας, σιγουρα ΔΕΝ ειμαι σωβινιστης.

 

Τι θα πει "εσυ ποιος εισαι που θα με κρινεις?". Σιγα! ηρεμησε! ολοι κρινουμε και κρινομαστε για τις αποψεις μας.

 

Η αποψη σου για τους Ελληνες σε συγκριση με αλλους λαους βγαζει ενα σωβινισμο.

Δεν ειναι βρισια αδερφε μου, μην ταραζεσαι αδικως.

 

δεν το πήρα σαν βρισια.. δεν το πήρα σαν προσβολη...σε ρωτάω απλά... ποιός νομίζεις πως είσαι που μπορεις να κρίνεις εμένα/ αυτόν/αυτήν/εκείνον/τον αλλο τον οποιοδήποτε!!

Σε ρώτησα μια απλή ερώτηση ΕΣΥ πως θα χαρακτίριζες τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ... παράθεσε μας την αποψη του εαυτου σου.. αφου μπορεις δημόσια να κρινεις τον δικο μου εαυτό κρινε και δημοσια τον Δικό σου εαυτό. μη μου λες τι δεν είσαι, πες μου ΤΙ ΕΙΣΑΙ.

μη μου απαντήσεις υποθετικα... κανε δημοσια αυτοκριτική του εαυτου σου! ΜΠΟΡΕΙΣ; ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ; αν εχεις λοιπον τα κοτσια να κρινεις δημοσια τον εαυτο σου μετα κρινε και τον οποιονδηποτε. χωρις παρεξηγηση καλέ μου φίλε

"ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω"

Edited by killing_you2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρία του χαους = Αυταπάτη του συστήματος

Αιτιοκρατία/οτι δηλαδη ολα συμβαινουν για κάποιο λόγο/ Τα σημάδια=Η Αλήθεια...

 

ενα χαζό παράδειγμα... καποτε επέλεξα το ψευδόνυμο "killing_you2" χωρις να ξέρω το γιατι... το έτρωγα στη μάπα για τόσα χρόνια :D και να που έρχεται η στιγμή να καταλάβω οτι το ψευδωνημο που επέλεξα δεν ηταν τυχαιο... το επέλεξα γιατι τελικα εκριβε ένα κρυφο μήνυμα, (θα "σκοτώσω" κ εσένα)εκλάβετέ το με τη φιλοσοφικη έννοια του "σκοτώσω"...

 

Βασικά αν και φαίνεται περίεργο το "τυχαίο" ΔΕΝ ορίζεται. Δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο μας που να είναι τυχαίο, δεν γίνεται απλά... Απλώς ο πρωτόγονος εγκέφαλος μας, επειδή δεν μπορεί να αντιληφθεί όλες τις παραμέτρους που δημιουργούν ή επιδρούν πάνω σε ένα φαινόμενο ή μια κατάσταση γενικότερα, δημιουργεί την έννοια της τύχης..

Κατά την γνώμη μου στο σύμπαν μας βασιλεύει η Αναγκαίοτητα, όλα γίνονται λόγο της "ανάγκης" να υπάρξει το αποτέλεσμα.

Ένα απλό παράδειγμα: όταν ο Neo στο matrix βρίσκεται στο δωμάτιο του Αρχιτέκτονα, καλείται να κάνει την "επιλογή": ή θα επιστρέψει στο matrix και η trinity θα πεθάνει, ή θα σώσει την trinity και ο πόλεμος θα συνεχιστεί. Όμως όπως βλέπουμε και στην ταινία οποία "επιλογή" και να κάνει (λίγο αστεία η έννοια της επιλογής δεν βρίσκετε?) το αποτέλεσμα είναι ΠΑΝΤΑ το ίδιο... Μήπως να πούμε και για την "ανακύκλωση" του ήρωα, μέσα στο matrix? Που εν δυνάμει σημαίνει ότι όσο υπάρχει το matrix θα υπάρχει και ο Neo, ο οποίος όσο κι αν πιστεύει το αντίθετο είναι στην ουσία ο λόγος ύπαρξης του matrix, άρα αν κάνουμε την αντιστοιχία με τον κόσμο μας, ο κόσμος υπάρχει, για να υπάρξει ο "πολεμιός" του, ο Πλάτων ας πούμε, που θα "ανακαλύψει" αυτό που ξέρει ήδη, ότι όλα στον κόσμο έγιναν για να οδηγήσουν στην ύπαρξη του, που όσο κι αν προσπαθήσει να ξυπνήσει στον κόσμο, απλά θα κάνει το σύστημα ισχυρότερο... (μέχρι να κάνει την "σωστή" "επιλογή", αν είναι δυνατόν...)

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

δεν το πήρα σαν βρισια.. δεν το πήρα σαν προσβολη...σε ρωτάω απλά... ποιός νομίζεις πως είσαι που μπορεις να κρίνεις εμένα/ αυτόν/αυτήν/εκείνον/τον αλλο τον οποιοδήποτε!!

Σε ρώτησα μια απλή ερώτηση ΕΣΥ πως θα χαρακτίριζες τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ... παράθεσε μας την αποψη του εαυτου σου.. αφου μπορεις δημόσια να κρινεις τον δικο μου εαυτό κρινε και δημοσια τον Δικό σου εαυτό. μη μου λες τι δεν είσαι, πες μου ΤΙ ΕΙΣΑΙ.

μη μου απαντήσεις υποθετικα... κανε δημοσια αυτοκριτική του εαυτου σου! ΜΠΟΡΕΙΣ; ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ; αν εχεις λοιπον τα κοτσια να κρινεις δημοσια τον εαυτο σου μετα κρινε και τον οποιονδηποτε. χωρις παρεξηγηση καλέ μου φίλε

"ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω"

 

Ναι βεβαιως, ειμαι ηττοπαθής, εγωιστης, ισχυρογνωμων, ειρωνικος και πολλα αλλα

 

τι σχεση ομως εχει με αυτο το θεμα?

εγω εκρινα αυτο που ειπες για αλλους λαους. ακρως σωβινιστικο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί οι διαχειριστές δε τα σβήνουν τα ΕΝΤΕΛΏΣ ΑΚΥΡΑ ΠΟΣΤ...

Συνεχίστε με πμ τις διαφωνίες σας.

ΕΛΕΟΣ

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-5

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί οι διαχειριστές δε τα σβήνουν τα ΕΝΤΕΛΏΣ ΑΚΥΡΑ ΠΟΣΤ...

Συνεχίστε με πμ τις διαφωνίες σας.

ΕΛΕΟΣ

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-5

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο, η συζήτηση γίνεται σε ένα νεκρό θέμα και η διαφωνία δεν είναι λόγος διαγραφής, ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του..

Ακόμη και αν διαγραφούν τι θα γίνει? Θα μείνει ένα θέμα με 50 απαντήσεις, αντί των 150..

Έλεος δηλαδή...

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο, η συζήτηση γίνεται σε ένα νεκρό θέμα και η διαφωνία δεν είναι λόγος διαγραφής, ο καθένας μπορεί να εκφράσει την άποψή του..

Ακόμη και αν διαγραφούν τι θα γίνει? Θα μείνει ένα θέμα με 50 απαντήσεις, αντί των 150..

Έλεος δηλαδή...

 

Το τοπικ λεει:Γυναίκα μηνύει την Apple για τις γυάλινες πόρτες στα Apple Store.αυτό για μενα φτάνει!

Ανοιχτε ενα θεμα με διαξιφισμους

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-5

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το τοπικ λεει:Γυναίκα μηνύει την Apple για τις γυάλινες πόρτες στα Apple Store.αυτό για μενα φτάνει!

Ανοιχτε ενα θεμα με διαξιφισμους

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-5

 

Αν ηταν να σβηστουν, θα ειχε ηδη γινει, καθως ολο και καποιος mod το παρακολουθει.

 

Το τι φτανει για εσενα η/και για εμενα ειναι εντελως ασχετο. :)

 

Υ.Γ. Θα επανελθω να απαντησω στους φιλους που συνομιλουσαμε αργοτερα καθως η συζητηση πηρε ακομα πιο ενδιαφερουσα τροπη.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν να σβηστουν, θα ειχε ηδη γινει, καθως ολο και καποιος mod το παρακολουθει.

 

Το τι φτανει για εσενα η/και για εμενα ειναι εντελως ασχετο. :)

 

Υ.Γ. Θα επανελθω να απαντησω στους φιλους που συνομιλουσαμε αργοτερα καθως η συζητηση πηρε ακομα πιο ενδιαφερουσα τροπη.

 

Σκέψου κ αυτοί αγανάκτησαν:):)

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-5

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το "φαινόμενο της πεταλούδας", που αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει στο παρόν θέμα πριν μερικές μέρες, είναι όντως πραγματικότητα.

 

Μια γιαγιά πέφτει σε γυάλινη πόρτα στην αμερική, και στα φόρουμ της ελλάδας ξεκινάει πόλεμος...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω πως από εδώ φτάσατε εδώ :blink:

Anyway, σε κόσμιο επίπεδο όπως τώρα, μπορείτε να συνεχίσετε.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω πως από εδώ φτάσατε εδώ :blink:

Anyway, σε κόσμιο επίπεδο όπως τώρα, μπορείτε να συνεχίσετε.

 

 

χαχαχαχα και "για καφε" έξω να είμασταν η κουβέντα έτσι θα κατέληγε αν είμασταν στη παρέα τα ίδια άτομα... απο τη "φαινομενικη" μ@λακια-----> στη φιλοσοφική εξήγηση της.

 

θυμίστε μου τι είχα πει πριν για την αρχαια αγορα;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν και φαίνεται περίεργο το "τυχαίο" ΔΕΝ ορίζεται. Δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο μας που να είναι τυχαίο, δεν γίνεται απλά... Απλώς ο πρωτόγονος εγκέφαλος μας, επειδή δεν μπορεί να αντιληφθεί όλες τις παραμέτρους που δημιουργούν ή επιδρούν πάνω σε ένα φαινόμενο ή μια κατάσταση γενικότερα, δημιουργεί την έννοια της τύχης..

Κατά την γνώμη μου στο σύμπαν μας βασιλεύει η Αναγκαίοτητα, όλα γίνονται λόγο της "ανάγκης" να υπάρξει το αποτέλεσμα.

Ένα απλό παράδειγμα: όταν ο Neo στο matrix βρίσκεται στο δωμάτιο του Αρχιτέκτονα, καλείται να κάνει την "επιλογή": ή θα επιστρέψει στο matrix και η trinity θα πεθάνει, ή θα σώσει την trinity και ο πόλεμος θα συνεχιστεί. Όμως όπως βλέπουμε και στην ταινία οποία "επιλογή" και να κάνει (λίγο αστεία η έννοια της επιλογής δεν βρίσκετε?) το αποτέλεσμα είναι ΠΑΝΤΑ το ίδιο... Μήπως να πούμε και για την "ανακύκλωση" του ήρωα, μέσα στο matrix? Που εν δυνάμει σημαίνει ότι όσο υπάρχει το matrix θα υπάρχει και ο Neo, ο οποίος όσο κι αν πιστεύει το αντίθετο είναι στην ουσία ο λόγος ύπαρξης του matrix, άρα αν κάνουμε την αντιστοιχία με τον κόσμο μας, ο κόσμος υπάρχει, για να υπάρξει ο "πολεμιός" του, ο Πλάτων ας πούμε, που θα "ανακαλύψει" αυτό που ξέρει ήδη, ότι όλα στον κόσμο έγιναν για να οδηγήσουν στην ύπαρξη του, που όσο κι αν προσπαθήσει να ξυπνήσει στον κόσμο, απλά θα κάνει το σύστημα ισχυρότερο... (μέχρι να κάνει την "σωστή" "επιλογή", αν είναι δυνατόν...)

 

Αυτος που έγραψε το matrix ειχε εκλαβει "τη ζωή" λάθος... δεν υπάρχει "σύστημα" στη πραγματικότητα, ο Neo φοβόταν οτι θα χασει την Trinity, οτι θα πεθάνει και θα την χασει και η φοβία του αυτη τον έκανε απο Θεό θνητό... πιστευε οτι μπορούσε να ξεπεράσει όλα τα εμπόδια της ζωής μεχρι τότε αλλα όχι το θανατο/, το φθαρτό... οι αρχαιοι έλληνες τι έλεγαν;;

Τελεύτα άλυπος (Να πεθαίνεις χωρίς λύπη), Γήρας προσδέχου ( Να αποδέχεσαι το γήρας)

 

Μαλλον οι αρχαιοι έλληνες είχαν καταλάβει πως για να φτασεις την "Αθανασία" να ζήσεις στον "πραγματικό παράδεισο" έπρεπε να μη φοβάσαι τίποτα, να μην έχεις ηττοπάθειες να αποδέχεσαι τον εαυτό σου όπως είναι, οσο δεν εχεις "Νου υγειή" τόσο δεν θα έχεις και "σωμα υγειή" κατι που το νοήμων Αμερικανακι που έγραψε την ταινία δεν πίστευε οτι υπάρχει απόκληση απο το σύστημα, ενώ ένας Νοήμων έλληνας πιστευει πως όταν καταπολεμήσεις τα "πάθη"/"συνηθειες"/εθισμους/εμμονές μέσα σου και τα κάνεις "απολαυσεις" τότε θα απολαύσεις πραγματικα τη ζωή...

 

Ανθρωπός 256 χρονων!!! αν είναι ποτε δυνατόν να το πιστέψεις...

http://www.iefimerida.gr/news/26592/k%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD256

 

Ακούστε ενα "σοφο" τραγούδι της μοσχολιου που "εφυγε" νωρις...

Ξενύχτησα στη πόρτα σου και "σιγοτραγουδω"... εδω ειναι ο Παραδεισος κ ή κόλαση εδω...

Edited by killing_you2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαιως, ειμαι ηττοπαθής, εγωιστης, ισχυρογνωμων, ειρωνικος και πολλα αλλα

 

τι σχεση ομως εχει με αυτο το θεμα?

εγω εκρινα αυτο που ειπες για αλλους λαους. ακρως σωβινιστικο.

 

Καλό είναι λοιπόν φίλε μου prodigy, το λεω χωρις να σε κατακρίνω, ολα αυτα που μου ανεφερες να τα σκοτώσεις μέσα σου, βάλε "δυκλείδες ασφαλείας" ή "αντισώματα" στο μυαλό σου και θα καταπολεμίσεις και την ηττοπάθεια και τον εγωισμο (γινε καλύτερα εγωκεντριστης), και την ισχυρογνωμοσύνη (αυτοσυγκράτιση θέλει φίλε μου...) και πολλά άλλα που μας είπες προσπάθησε να τα καταπόλεμίσεις, διαφορετκα θα είσαι για πάντα μέσα σε ένα αιώνιο matrix/"φοβο"...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν και φαίνεται περίεργο το "τυχαίο" ΔΕΝ ορίζεται. Δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο μας που να είναι τυχαίο, δεν γίνεται απλά... Απλώς ο πρωτόγονος εγκέφαλος μας, επειδή δεν μπορεί να αντιληφθεί όλες τις παραμέτρους που δημιουργούν ή επιδρούν πάνω σε ένα φαινόμενο ή μια κατάσταση γενικότερα, δημιουργεί την έννοια της τύχης..

 

Ενδιαφέρουσα άποψη - είσαι ντετερμινιστής. Η κβαντική φυσική βέβαια δε θα συμφωνήσει μαζί σου, γιατί η έννοια του Quantum indeterminacy είναι δεμελιώδης των κβαντικών συστημάτων.

 

Επίσης να σου πω ότι ένας μαθηματικός, ο Gödel, έχει αποδείξει ότι όλες οι μαθηματικές θεωρίες που στηρίζονται στη λογική Αλήθεια/Λάθος, και οι οποίες μπορούν τουλάχιστον να αποδείξουν τη στοιχειώδη αριθμητική, είναι υποχρεωτικά μη πλήρεις: Gödel's Incompleteness Theorems. Αυτό το θεώρημα συνεπάγεται μεταξύ άλλων ότι η "αλήθεια" δεν είναι αποδείξιμη έννοια: πάντα θα υπάρχει ένα ερώτημα το οποίο δε μπορείς να απαντήσεις :).

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που έγραψε το matrix ειχε εκλαβει "τη ζωή" λάθος... δεν υπάρχει "σύστημα" στη πραγματικότητα, ο Neo φοβόταν οτι θα χασει την Trinity, οτι θα πεθάνει και θα την χασει και η φοβία του αυτη τον έκανε απο Θεό θνητό... πιστευε οτι μπορούσε να ξεπεράσει όλα τα εμπόδια της ζωής μεχρι τότε αλλα όχι το θανατο/, το φθαρτό... οι αρχαιοι έλληνες τι έλεγαν;;

Τελεύτα άλυπος (Να πεθαίνεις χωρίς λύπη), Γήρας προσδέχου ( Να αποδέχεσαι το γήρας)

 

Μαλλον οι αρχαιοι έλληνες είχαν καταλάβει πως για να φτασεις την "Αθανασία" να ζήσεις στον "πραγματικό παράδεισο" έπρεπε να μη φοβάσαι τίποτα, να μην έχεις ηττοπάθειες να αποδέχεσαι τον εαυτό σου όπως είναι, οσο δεν εχεις "Νου υγειή" τόσο δεν θα έχεις και "σωμα υγειή" κατι που το νοήμων Αμερικανακι που έγραψε την ταινία δεν πίστευε οτι υπάρχει απόκληση απο το σύστημα, ενώ ένας Νοήμων έλληνας πιστευει πως όταν καταπολεμήσεις τα "πάθη"/"συνηθειες"/εθισμους/εμμονές μέσα σου και τα κάνεις "απολαυσεις" τότε θα απολαύσεις πραγματικα τη ζωή...

 

Ανθρωπός 256 χρονων!!! αν είναι ποτε δυνατόν να το πιστέψεις...

http://www.iefimerida.gr/news/26592/k%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD256

 

Ακούστε ενα "σοφο" τραγούδι της μοσχολιου που "εφυγε" νωρις...

Ξενύχτησα στη πόρτα σου και "σιγοτραγουδω"... εδω ειναι ο Παραδεισος κ ή κόλαση εδω...

 

Γιαυτο και μίλησα περί σωστής "επιλογής". Ο Neo πρέπει να καταλάβει πως δεν γίνεται να "πολεμήσει" το matrix, (λογικό, αφού είναι μέρος του) αλλά να επιστρέψει σε αυτό ΟΤΑΝ έρθει η στιγμή. Φυσικά όμως επειδή "το νινι σέρνει καράβι" είναι λίγο δύσκολο, πόσο μάλλον αν σκεφτεί κανείς ότι όλο το περιβάλλον του Neo τον οδηγεί στο να πιστέψει (με τον έναν ή τον άλλο τρόπο) ότι είναι ο "εκλεκτός" και ως εκ τούτου ΠΡΕΠΕΙ να εναντιωθει στον ίδιο του τον εαυτό (ίσως γιαυτο ο Smith παρουσιάζεται ως κομμάτι του και στο τέλος μένουν οι 2 τους, ή μήπως και πάλι είναι ΕΝΑΣ?).

Αν όμως ο Neo κατανοήσει την επιλογή που καλείται να κάνει και αποδεχθεί το matrix ως κομμάτι του, θα μπορούσε να γίνει ο εκλεκτός και να σταματήσει το matrix και την ανακύκλωση του μέσα σε αυτό. Πιστεύω πως αυτό ήταν το μήνυμα της ταινίας, δηλαδή η ταινία έδειχνε τον "λάθος" δρόμο του εκλεκτού, καθώς αν και ο πόλεμος σταμάτησε προσωρινά, αφού το matrix υπάρχει ακόμη, είναι σχετικά απολύτως βέβαιο ( ;p ) ότι ο Neo θα γεννηθεί ξανά.. (είναι πρωί ακόμη οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό που έγραψα βγάζει νόημα :p )

 

 

 

 

 

Ενδιαφέρουσα άποψη - είσαι ντετερμινιστής. Η κβαντική φυσική βέβαια δε θα συμφωνήσει μαζί σου, γιατί η έννοια του Quantum indeterminacy είναι δεμελιώδης των κβαντικών συστημάτων.

 

Επίσης να σου πω ότι ένας μαθηματικός, ο Gödel, έχει αποδείξει ότι όλες οι μαθηματικές θεωρίες που στηρίζονται στη λογική Αλήθεια/Λάθος, και οι οποίες μπορούν τουλάχιστον να αποδείξουν τη στοιχειώδη αριθμητική, είναι υποχρεωτικά μη πλήρεις: Gödel's Incompleteness Theorems. Αυτό το θεώρημα συνεπάγεται μεταξύ άλλων ότι η "αλήθεια" δεν είναι αποδείξιμη έννοια: πάντα θα υπάρχει ένα ερώτημα το οποίο δε μπορείς να απαντήσεις :).

 

Όχι, δεν είμαι Αιτιοκράτης, αν και κάποιες φορές έτσι φαίνεται. Στην ουσία όπως έχω πει και πιο πριν πιστεύω ότι στο σύμπαν μας βασιλεύει η "Αναγκαίοτητα". Το αιτιατό δημιουργεί το αίτιο. Περίεργο ε? Αλλά αν σκεφτείς ότι ο χρόνος δεν είναι γραμμικός για να υπάρξει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα πρεπει να υπάρξουν και οι ανάλογες επιλογές ή συμβάντα πριν από αυτό, σκέψου ότι υπάρχουν παράλληλα συμπαν(τα) και σε κάθε επιλογή ή συμβάν "τρέχουν όλα ταυτόχρονα" μέχρι να εμφανιστεί το "καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα" τότε όλες οι υπόλοιπες δυνατές επιλογές καταρρέουν και μένει μόνο η μοναδική αλληλουχία γεγονότων που οδηγεί στο καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα..

Πιστεύεις ότι στην ουσία ο άνθρωπος ή το οτιδήποτε άλλο στο συμπαν έχει δυνατότητα επιλογής? Υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να είναι σε 2 καταστάσεις και μπορεί ταυτόχρονα να "επιλέξει" σε ποια από τις 2 καταστάσεις θα βρεθεί? Δεν μιλάω για ψευδαίσθηση επιλογής, αλλά για πραγματική επιλογή..

Φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν να ελεγχθεί, με την υπάρχων τεχνολογία, οπότε προς το παρών είναι πιθανών (αν και δεν πιστεύω στις πιθανότητες, γιατί προυποθέτουν επιλογές) και να ισχύει... :)

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...