Jump to content

Backup & Restore σε Android συσκευές


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανονικά θα έπρεπε να το κρατάει αλλά έχει παρατηρηθεί αρκετές φορές να μην επαναφέρετε το IMEI όταν γίνεται επαναφορά του Nandroid.

Καλό θα ήταν να είναι η ίδια ROM χωρίς να είναι απαραίτητο. Πολλοί έχουν αναφέρει ότι η επαναφορά του Nandroid έγινε επιτυχώς έχοντας στο κινητό άλλη ROM.

Ο ποιο εύκολος τρόπος να επαναφέρεις ένα Stock Firmware είναι να το περάσεις πάλι από την αρχή. Συνήθως το Nandroid το κάνουμε πριν περάσουμε κάποιο mod ώστε αν κάτι πάει στραβά να μπορέσουμε να επαναφέρουμε την ROM εκεί που ήταν πριν το mod.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα,

εχω λιγες ερωτησεις,

-με το Nandroid backup δεν κρατιεται και το Imei?

-επισης με το nandroid για να κανουμε restore πρεπει να φλασαρω τη ρομ απο την οποια ειχα παρει το backup?δηλαδη δεν κραταει την ρομ? να φανταστω το ιδιο ισχυει και για τον kernel.?

- βασικα θελω να παρω backup στη stock rom πριν περασω το οτιδηποτε γι αυτο ρωταω.

 

ευχαριστω

 

Backup ΙΜΕΙ μπορείς να πάρεις με third party εφαρμογές έτσι ώστε ότι και να γίνει να μπορείς να το επαναφέρεις. Με nandroid backup (φαντάζομαι μεσα από cwm recovery) γινονται backup τα πάντα εκτός από τα μεγέθη των partitions (για την περίπτωση που έχεις αυξήσει το internal memory). Φυσικά εάν κάνεις backup (από cwm) και το επαναφέρεις αφού έχεις περάσει μία άλλη rom, τότε το κινητό σου θα επανέλθει στην παλιά σου rom με ότι είχες εκεί. Χωρίς να χρειαστεί να φλασάρεις την παλιά σου rom αρκεί το recovery που θα έχει η νέα rom να υποστιρίζει το backup που είχες. Γι αυτό τον λόγο και ανέφερα το cwm recovery μιας και είναι το πιο διαδεδομένο σε android (ακόμα και twrp να έχεις... τα φορματ των cwm backup είναι συμβατά μεταξύ τους).

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Και γω σχετικά με το nandroid backup θελω να ρωτήσω. Ως γνωστον το nandroid το παιρνουμε για να κρατήσουμε τα δεδομένα της προηγουμενης ρομ προτου φλασαρουμε την επομενη. σωστά?:rolleyes: Αφου παρουμε κανονικά το backup, φλασαρουμε και την ρομ και γενικα ολοκληρωσουμε τη διαδικασια ομαλα, χρειαζεται να γινει restore μεσω του nandroid η μονο σε περιπτωσεις που συμβει κατι απροσδόκητο?

 

Και κάτι ακόμη... Ισχύει ότι για να πάρουμε nandroid backup πρέπει να έχουμε 2 GB ελεύθερα στην sdcard??

Link to comment
Share on other sites

Το Nandroid το παίρνουμε κυρίως για να μην πάει κάτι στραβά όταν κάνουμε κάποιες τροποποιήσεις και αναγκαστούμε να περάσουμε πάλι από την αρχή το Firmware, τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές μας.

Το μέγεθος του Nandroid εξαρτάται από το μέγεθος του Firmware και των εφαρμογών που έχουμε εγκαταστήσει. Δεν θα έχει το ίδιο μέγεθος ένα Nandroid του Galaxy S και του Galaxy S4.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη... Ισχύει ότι για να πάρουμε nandroid backup πρέπει να έχουμε 2 GB ελεύθερα στην sdcard??

 

όπως είπε και ο superuser το μέγεθος του backup διαφέρει κατά πολύ. Μεγάλο ρόλο στο μεγεθος παίζουν οι εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες πριν το backup. Εάν η rom σου είναι άδεια... το μέγεθος μπορεί να μην ξεπεράσει το 1GB. Αν όμως έχει βάλει ένα κάρο εφαρμογές ή μεγάλες εφαρμογές (πχ real racing 3 που από μονο του είναι πανω απο 2-3 gb) τότε το τελικό μέγεθος του backup σου θα είναι εξίσου τεράστιο.

Link to comment
Share on other sites

Το Nandroid το παίρνουμε κυρίως για να μην πάει κάτι στραβά όταν κάνουμε κάποιες τροποποιήσεις και αναγκαστούμε να περάσουμε πάλι από την αρχή το Firmware, τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές μας.

Το μέγεθος του Nandroid εξαρτάται από το μέγεθος του Firmware και των εφαρμογών που έχουμε εγκαταστήσει. Δεν θα έχει το ίδιο μέγεθος ένα Nandroid του Galaxy S και του Galaxy S4.

 

Οπότε εγώ που έχω το S3 πόσο χώρο πρέπει να αφήσω στην sd card?

 

όπως είπε και ο superuser το μέγεθος του backup διαφέρει κατά πολύ. Μεγάλο ρόλο στο μεγεθος παίζουν οι εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες πριν το backup. Εάν η rom σου είναι άδεια... το μέγεθος μπορεί να μην ξεπεράσει το 1GB. Αν όμως έχει βάλει ένα κάρο εφαρμογές ή μεγάλες εφαρμογές (πχ real racing 3 που από μονο του είναι πανω απο 2-3 gb) τότε το τελικό μέγεθος του backup σου θα είναι εξίσου τεράστιο.

 

Υπάρχει τότε η δυνατότητα να σώσω το nandroid στην κάρτα? Γιατί εάν ισχύουν αυτά που λες είναι πολύ δύσκολο να μου φτάσει ακόμη και η κύρια μνήμη του κινητού για πάρω το nandroid!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εγώ που έχω το S3 πόσο χώρο πρέπει να αφήσω στην sd card?

 

 

 

Υπάρχει τότε η δυνατότητα να σώσω το nandroid στην κάρτα? Γιατί εάν ισχύουν αυτά που λες είναι πολύ δύσκολο να μου φτάσει ακόμη και η κύρια μνήμη του κινητού για πάρω το nandroid!!:blink:

 

απο cwm το default μέσω αποθηκευσης είναι η sd σου... οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

απο cwm το default μέσω αποθηκευσης είναι η sd σου... οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Ωραία εφόσον γίνεται στην external card δεν θα υπάρχει θέμα και στο backup και στο restore εφόσον χρειαστεί;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ειμαι σε στοκ σε nexus 4 και λεω να βαλω custom ρομ.

πως μπορω να παρω back up τα παντα και να τα επαναφερω στην αλλη ρομ?

εννος και χρονους κλησεις χρηση δεδομενων κλπ

αν κανω με titanium backup ολων των εφαμογων του συστηματος και του χρηστη μαζι με τα δεδομενα τους

ειμαι οκ? θα χαθει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάς άλλη ROM δεν είναι καλό να επαναφέρεις τα Backup των δεδομένων του συστήματος. Το πιο πιθανό είναι να σου δημιουργηθούν προβλήματα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος αλλά μάλλον αυτά θα τα χάσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε στοκ σε nexus 4 και λεω να βαλω custom ρομ.

πως μπορω να παρω back up τα παντα και να τα επαναφερω στην αλλη ρομ?

εννος και χρονους κλησεις χρηση δεδομενων κλπ

αν κανω με titanium backup ολων των εφαμογων του συστηματος και του χρηστη μαζι με τα δεδομενα τους

ειμαι οκ? θα χαθει κάτι?

 

Πάρε backup τις εφαρμογές σου με titanium ή με hellium. Έτσι στην νέα rom θα μπορεις να επαναφέρεις τις εφαρμογές μαζί με τα userdata.

αντίστοιχα υπάρχουν εφαρμογές για sms. Οι επαφές σου θα γίνουν sync με το gmail acc... οπότε είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βλεπω οτι ολοι προτεινετε το titanium αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν λεει οτι το εν λογο προγραμμα για να δουλεψει και να επαναφερει τα προγραμματα ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥΣ πρεπει το κινητο σου να ειναι ρουτ κατι που δεν ισχυει για το helium.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βλεπω οτι ολοι προτεινετε το titanium αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν λεει οτι το εν λογο προγραμμα για να δουλεψει και να επαναφερει τα προγραμματα ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥΣ πρεπει το κινητο σου να ειναι ρουτ κατι που δεν ισχυει για το helium.

 

Δεν έχεις άδικο... γι' αυτό πάντα αναφέρω και τα δύο. Φαντάζομαι ότι γίνεται περισσότερο λόγος για το titanium επειδή δίνει και άλλες επιλογές πέρα από backup/restore, όπως απεγκατάσταση ακόμα και system εφαρμογών. Πράγμα χρήσιμο όταν έχεις νέο κινητό ή νέα rom και θες να ξηλώσεις την σκαρταδούρα από μέσα. Αλλά ναι, όπως λες χρειάζεται root.

 

Το helium από την άλλη είναι πολύ εύχρηστο που φτάνει σε one click χρήση και δεν χρειάζεται ούτε root ουτε τίποτα αλλά οι δυνατότητες του δεν προχωράνε πέρα από το backup/restore.

 

Η επιλογή πάντα είναι του χρήστη και αναλόγως του τί θέλει να κάνει και σε τί τηλέφωνο.

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγώ με το Titanium Backup pro εάν επαναφέρω π.χ. τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ή αναβαθμίσω σε άλλη έκδοση το firmware θα μπορώ με restore του backup που έχω ήδη κάνει να επαναφέρω, όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις τους; Καθώς και SMS, επαφές;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο... γι' αυτό πάντα αναφέρω και τα δύο. Φαντάζομαι ότι γίνεται περισσότερο λόγος για το titanium επειδή δίνει και άλλες επιλογές πέρα από backup/restore, όπως απεγκατάσταση ακόμα και system εφαρμογών. Πράγμα χρήσιμο όταν έχεις νέο κινητό ή νέα rom και θες να ξηλώσεις την σκαρταδούρα από μέσα. Αλλά ναι, όπως λες χρειάζεται root.

 

Το helium από την άλλη είναι πολύ εύχρηστο που φτάνει σε one click χρήση και δεν χρειάζεται ούτε root ουτε τίποτα αλλά οι δυνατότητες του δεν προχωράνε πέρα από το backup/restore.

 

Η επιλογή πάντα είναι του χρήστη και αναλόγως του τί θέλει να κάνει και σε τί τηλέφωνο.

Εδω εισαι λαθος.

ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ TITANIUM αυτη τη δυνατοτητα να μπορεις να σβησεις και εφαρμογες συστηματος αλλα το ρουτ αφου μπορεις να το κανεις και με αλλα προγραμματα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το titanium αρα......

 

Οσο τωρα αφορα το helium μα ενα προγραμμα backup/restore ακριβως αυτο θελεις να κανει και τιποτα αλλο.

Δεν χρειαζεται αλλωστε να κανει κατι αλλο.

Αν θες κατι αλλο κατεβαζεις καποιο αλλο προγραμμα.

Ενα βασικο πραγμα που θελεις να κανει ενα προγραμμα backup/restore ειναι να κανει ΠΛΗΡΕΣ BACKUP/RESTORE μαζι με τις ρυθμισεις κ.τ.λ. του καθε προγραμματος ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το Titanium Backup pro εάν επαναφέρω π.χ. τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ή αναβαθμίσω σε άλλη έκδοση το firmware θα μπορώ με restore του backup που έχω ήδη κάνει να επαναφέρω, όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις τους; Καθώς και SMS, επαφές;

 

Μπορείς να επαναφέρεις τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους. Συνήθως δεν παρουσιάζεται πρόβλημα αλλά αν δεις ότι έχεις κάποιο θέμα κάνεις μία εκκαθάριση στην εφαρμογή.

Για τις επαφές και τα SMS θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη εφαρμογή επειδή θα είναι πιο απλή η διαδικασία. Υπάρχουν εφαρμογές που ασχολούνται μόνο με αυτό όπως αναφέρω και σε πάνε βήμα-βήμα ώστε να κάνεις το Backup και το Restore. Για τις επαφές ειδικά προτείνω να κάνεις Backup στο Gmail.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επαναφέρεις τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους. Συνήθως δεν παρουσιάζεται πρόβλημα αλλά αν δεις ότι έχεις κάποιο θέμα κάνεις μία εκκαθάριση στην εφαρμογή.

Για τις επαφές και τα SMS θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη εφαρμογή επειδή θα είναι πιο απλή η διαδικασία. Υπάρχουν εφαρμογές που ασχολούνται μόνο με αυτό όπως αναφέρω και σε πάνε βήμα-βήμα ώστε να κάνεις το Backup και το Restore. Για τις επαφές ειδικά προτείνω να κάνεις Backup στο Gmail.

 

Οι επαφές δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα, αλλά τα SMS. Μπορείς σε παρακαλώ να προτείνεις κάποια εφαρμογή; Επίσης με το Titanium μπορούμε να κάνουμε restore σε άλλη συσκευή; Ευχαριστώ.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Για SMS το Super Backup: SMS & Contacts. Το έχω δοκιμάσει και όλα λειτούργησαν άψογα.

Αν εννοείς συσκευή ίδιας εταιρίας μπορείς να το δοκιμάσεις. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά υποθέτω ότι ίσως γίνεται. Φυσικά θα σου πρότεινα να κάνεις καθαρή εγκατάσταση αλλά μια δοκιμή δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα.

Για συσκευή άλλης εταιρίας δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μπορεί να μου πει κάποιος το my backup pro μπορεί να κάνει αντίγραφα ασφαλείας από της εφαρμογές συστήματος;
Link to comment
Share on other sites

Μονο αν ο κινητο σου ειναι ρουτ μπορει να κανει backup τις εφαρμογες ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

Αν δεν ειναι ρουτ το κινητο σου τοτε δεν αξιζει να κανεις backup αφου την επαναφορα την κανει με εργοστασιακες ρυθμησεις του καθε προγραμματος κατι που μπορεις πολυ απλα να κανεις ξανα-κατεεβαζωντας απο το ιστορικο του google play.

 

Αν θες να κανεις backup ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΣΕ ΜΗ ΡΟΥΤ ΚΙΝΗΤΑ τοτε μονο το προγραμμα helium κανει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ροοτ αλλά δεν μου κάνει της εφαρμογές συστήματος με τα δεδομένα τους. Κάνω κάτι λάθος, δεν μπορεί το mybackup pro;
Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε ή εχεις κανει λαθος το ρουτ, ή κανεις κατι λαθος στο προγραμμα titanium pro.

 

Αν και με το helium δεν χρειαζεται να ειναι ρουτ το κινητο σου για να το κανεις backup/restore της εφαρμογες μαζι με τις ρυθμίσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ροοτ αλλά δεν μου κάνει της εφαρμογές συστήματος με τα δεδομένα τους. Κάνω κάτι λάθος, δεν μπορεί το mybackup pro;

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν είμαι σίγουρος αν το συγκεκριμένο παίρνει Backup των εφαρμογών του συστήματος μαζί με τις ρυθμίσεις τους.

Πάντως δεν είναι καλό να επαναφέρεις εφαρμογές του συστήματος και ρυθμίσεις σε διαφορετική ROM από αυτήν που πήρες το Backup.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, επειδή μετά από σχεδόν ενός έτους χρήσης του s3 και δοκιμών εφαρμογών ~10/εβδομάδα (εγκατάσταση-απεγκατάσταση) και γενικά πειραγμάτων το κινητό κολλάει ειδικά στην διαχείριση εφαρμογών. Ποιά βήματα να ακολουθήσω για factory reset ; Να κρατήσω backup μόνο απο τις εφαρμογές μου, με τα δεδομένα τους; Επειδή δεν έχω Sd να κρατήσω το backup στο pc ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...