Jump to content

Backup & Restore σε Android συσκευές


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα κι εγώ πρόσφατα το πρώτο μου android Xperia U, και μιας που το προηγούμενο μου άνοιξε στα δυο και έχασα τις επαφές, ξεκίνησα με το backup των επαφών.

Αρχικά δεν κατάφερνα τίποτα, και διαπίστωσα ότι έπρεπε οι επαφές να είναι επαφές google.

 

Αντιμετωπίζω τώρα το εξής πρόβλημα: ενώ ορίζω τις καινούργιες επαφές που προσθέτω ως επαφές google, όταν συγχρονίζω δεν τις βλέπω στον λογαριασμό του gmail μου. Κάνω κάτι λάθος; Μου λείπει κάποια ρύθμιση;

Σημειωτέον, αν παίζει κάποιο ρόλο, χρησιμοποιώ ICS 4.0.4

 

Περίεργο μου φαίνεται.

Όταν πας δηλαδή στο Gmail στις "Επαφές" δεν σου εμφανίζει τίποτα; Αν φτιάξεις μία επαφή στο Gmail και συγχρονίσεις με το κινητό την περνάει;

 

Θελω να ρωτισω.αν κανω επαναφορα ρυθμισεων σε samsung galaxy s2 μπωρω με καποιο τροπω να κανω το κηνιτο να επανερθουν τα μηνυματα και το σημειωματαρειο ????

 

Για τα μηνύματα γράφω πως γίνεται στον οδηγό.

Για το σημειωματάριο δεν ξέρω. Πρέπει να το ψάξω λίγο γιατί έχει ξαναγίνει η ερώτηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 248
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περίεργο μου φαίνεται.

Όταν πας δηλαδή στο Gmail στις "Επαφές" δεν σου εμφανίζει τίποτα; Αν φτιάξεις μία επαφή στο Gmail και συγχρονίσεις με το κινητό την περνάει;

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, λοιπόν ειλικρινά δεν ξέρω τι έγινε, μετά από πολύ πείραγμα, σβήσιμο και γράψιμο, φαίνεται πλέον να τις περνάει κανονικά, τώρα αν έκανα κάτι στραβά πριν... Ακόμα μαθαίνω βέβαια, άβυσσος η ψυχή των κυκλωμάτων!

 

Τώρα μου παρουσιάζεται το εξής φαινόμενο, οι παλιές μου επαφές εμφανίζονται δυο φορές, ενώ έχω μόνο το φίλτρο να φαίνονται οι google επαφές ενεργό, και οι καινούργιες επαφές εμφανίζονται κανονικά μόνο μια φορά...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις σώσει τις επαφές σου πάνω από μία φορά σε διαφορετικές ομάδες στο Gmail και στο κινητό έχεις βάλει να εμφανίζονται όλες οι ομάδες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν πατήσεις πάνω στον λογαριασμό του Gmail στις "Επαφές για εμφάνιση" θα σου ανοίξει μία λίστα με όλες τις Ομάδες επαφών που έχεις στο Gmail.

Αν έχεις αποθηκεύσει τις επαφές σου στο Gmail σε δύο ή περισσότερες ομάδες και τις έχεις ενεργοποιήσει ώστε να σου εμφανίζονται στο κινητό τότε αν δεν έχουν συγχωνευτεί θα εμφανίζονται δύο ή περισσότερες φορές.

Φυσικά εννοείται ότι έχεις απενεργοποιήσει την εμφάνιση των επαφών τηλεφώνου, SIM κ.τ.λ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, επειδή είχα εξάγει τις επαφές σε μορφή .vcf ώστε να την εισάγω στο gmail, εισήχθη ως ομάδα με την ημερομηνία εισαγωγής. Την κατάργησα, παρέμειναν βέβαια τα διπλότυπα, θα δω με περαιτέρω συγχρονισμό, ή συγχώνευση αν συμμαζευτούν.

Τουλάχιστον, όταν περνάω καινούργια επαφή, φαίνεται να συγχρονίζει πλέον κανονικά.

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα φώτα σας please!!!

Έχω το Galaxy S και περιμένω το LG Optimus G, θέλω να κάνω backup apps+data αλλά δεν είμαι root (και δεν θέλω να γίνω).

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να κάνω backup?

Πως θα μεταφέρω το backup στo LG που δεν έχει κάρτα SD???

 

Και κάτι τελευταίο, αν έχω πληρώσει μια εφαρμογή και μετά την ξαναεγκαταστήσω σε καινούρια συσκευή πρέπει να την ξαναπληρώσω?

 

Ευχαριστώ

Edited by dzarimis
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε λύση αν δεν είχες κάνει Root αλλά τώρα μπορείς να κάνεις Backup τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις με την εφαρμογή Helium - App Sync and Backup.

Γενικά είναι εύκολη η χρήση του οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζονται οδηγίες. Αν βέβαια χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε.:)

 

Για να μεταφέρεις κάποιο Backup ή οτιδήποτε άλλο απλά συνδέεις το κινητό στην θύρα USB του υπολογιστή και μπορείς να κάνεις ό,τι μετακίνηση θες (Κινητό-Υπολογιστής ή το αντίστροφο).

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε λύση αν δεν είχες κάνει Root αλλά τώρα μπορείς να κάνεις Backup τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις με την εφαρμογή Helium - App Sync and Backup.

Γενικά είναι εύκολη η χρήση του οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζονται οδηγίες. Αν βέβαια χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε.:)

 

Για να μεταφέρεις κάποιο Backup ή οτιδήποτε άλλο απλά συνδέεις το κινητό στην θύρα USB του υπολογιστή και μπορείς να κάνεις ό,τι μετακίνηση θες (Κινητό-Υπολογιστής ή το αντίστροφο).

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, μπήκα στην εφαρμογή από το pc αλλα μου λέει ότι το Galaxy S δεν είναι συμβατό με την εφαρμογή:(

Θα δοκιμάσω το βράδυ από το σπίτι αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι, μάλλον θα χρειαστεί να το κάνω root αν και ήθελα να το πουλήσω στην original κατάστασή του.

 

εδιτ Τώρα το είδα, απαιτεί android 4.0 και μετά η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα προσέξει ότι λειτουργεί από Android 4.0 και πάνω.

Αν το κάνεις Root μπορείς να το επαναφέρεις στην εργοστασιακή του μορφή περνώντας πάλι το Firmware που είχε ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό.

Σημείωσε απλά ποιο Firmware φοράει το κινητό σου ώστε να κατεβάσεις και να περάσεις το ίδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για την 2.3.6 υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο κάνει backup ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρίς να χρειάζεται ροοτ η συσκευή?? Edited by boombastic
ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως φαίνεται δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ κάποιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για την 2.3.6 υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο κάνει backup ΤΑ ΠΑΝΤΑ χωρίς να χρειάζεται ροοτ η συσκευή??

 

Μπορείς να προσπαθήσεις με το Holo Backup tool ,δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν δουλεύει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν κατάλαβα καλά και αυτό 4 και πάνω θέλει... Τέτοια γκαντεμιά δλδ δυο αναφέρθηκαν τα οποία δουλεύουν απο 4 και πάνω... :rocket:
ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

back up τα προγράμματα και τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει μπορείς να κανεις (υπάρχει κάποιο πρόγραμμα)? Ετσι ώστε αμα κάνεις επαναφορα εργοστασιακών ή κάποιο update να μη τα χάσεις ?
Link to comment
Share on other sites

Μα το έχω αναφέρει στον οδηγό. Γράφω για το Titanium Backup (για συσκευές με Root) και επίσης όπως αναφέρθηκε στα τελευταία μηνύματα υπάρχει και το Helium - App Sync and Backup για συσκευές που δεν έχουν Root.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει και το Helium - App Sync and Backup για συσκευές που δεν έχουν Root.

 

Ναι αλλά απαιτεί Android 4.0 ή νεότερο.. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα το έχω αναφέρει στον οδηγό. Γράφω για το Titanium Backup (για συσκευές με Root) και επίσης όπως αναφέρθηκε στα τελευταία μηνύματα υπάρχει και το Helium - App Sync and Backup για συσκευές που δεν έχουν Root.

ευχαριστώ ... απλά δεν ειμαι root και δε προσεξα καλα τα μηνυματα των αλλων !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.Αγόρσασα εχθές το smart II απο Vodafone και μου έδωσαν δώρο το mls destinator.Με ενδιαφέρει μονο αυτή η εφαρμογή για backup, δεν έχω κάνει root τη συσκευή.Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος?

γιατι απ οτι κατάλαβα τα δωρεάν προγράμματα δεν δημιουργόυν κάποιο αρχείο εκτελέσιμο ώστε να το κρατήσω και σε περίπτωση hard reset με απλή εγκατάσταση της εφαρμογής backup να το επαναφέρω?

την εφαρμογή μου την πέρασαν στη κάρτα.(είμαι άσχετος απο android)

Link to comment
Share on other sites

Μονο το helium φιλε μου αλλα θελει μια διαδικασια πρωτα(Οχι ρουτ) αλλα κανει δουλεια.

 

Και το θεμα ειναι ρε φιλε οτι ενα ποστ πανω απο το δικο σου το ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ηδη αλλα μαλλον δεν καθησες να διαβασεις λιγο αυτο το τοπικ.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα μπερδεύτικα και ξ'εχασα να αναφέρω οτι δεν έχω την 4 έκδοση του android αλλα την 2.3 και ήθελα να ρωτήσω για αυτη την έκδοση Edited by laskaris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα

εχω ενα samsung galaxy s3 και θελω να κανω nandroid backup.Πρεπει να περασω την cmw recovery αλλα δεν ξερω πως και ποια εκδοση.Υπαρχει καποιος οδηγος για το πως πρεπει να γινει το φλασαρισμα και αν ναι αν την περασω θα χασω τιποτα εφαρμογες,μηνυματα,callogs,saves,photos ή γενικως κατι απο το τηλεφωνο μου?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις προσεκτικά αυτόν τον οδηγό και προς το τέλος σου δίνει τα αρχεία για Custom Recovery.

Δεν χάνεις τίποτα αλλά όπως πάντα προτείνουμε να πάρεις ένα Backup.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα,

εχω λιγες ερωτησεις,

-με το Nandroid backup δεν κρατιεται και το Imei?

-επισης με το nandroid για να κανουμε restore πρεπει να φλασαρω τη ρομ απο την οποια ειχα παρει το backup?δηλαδη δεν κραταει την ρομ? να φανταστω το ιδιο ισχυει και για τον kernel.?

- βασικα θελω να παρω backup στη stock rom πριν περασω το οτιδηποτε γι αυτο ρωταω.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...