Jump to content

Apple: Πως θα μπορούσε να επενδύσει τα 100 δις κέρδος της;


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Κυριακή ανακοινώθηκε από την Apple η πραγματοποίηση ενός συμβουλίου, που συζητήθηκαν αρκετά ζητήματα της εταιρίας, με την επένδυση των 100 δισεκατομμυρίων δολαρίων κέρδους το Q4 του 2011 να κεντρίζει το ενδιαφέρον των περισσοτέρων. Από εκείνη την στιγμή, οι φήμες «οργίασαν» σε όλο το διαδίκτυο, με τα σενάρια να δίνουν και να παίρνουν! Ακούστηκαν σχεδόν όλες οι θεωρίες, από την εξαγορά του δημοφιλούς social network Twitter ως την δημιουργία ενός ιδιόκτητου δικτύου κινητής τηλεφωνίας. Όπως καταλάβατε, όλες οι άλλες κινήσεις τις εταιρίας πέρασαν σχεδόν απαρατήρητες, και σε όλους «έμεινε» το ζήτημα των 100 δις...

 

Στο ερώτημα «Τι θα κάνατε αν είχατε 100 δις;», όλοι θα αναφέραμε μια λίστα-κατεβατό με όλα μας τα όνειρα και τις κρυφές μας επιθυμίες, είτε ήταν σημαντικές, είτε όχι. Η Apple όμως; Ορίστε μερικές ιδέες επένδυσης αυτού του τεράστιου budget λοιπόν!

 

Ακόμα και κάποιος που δεν είναι ειδικός στα οικονομικά, θα καταλάβαινε πως το να εξαγοράσει ένα μερίδιο άλλης εταιρίας, δίνοντας της διοικητικές ικανότητες, θα την καθιστούσε ακόμα πιο ισχυρή. Αν αναρωτιέστε τώρα ποια εταιρία εξαγοράζοντάς την θα πετύχαινε αυτό τον σκοπό, η απάντηση είναι πολύ απλή: Τη Foxconn!

 

Φυσικά υπάρχει λογική πίσω από αυτή την κίνηση. Απλά σκεφτείτε το εξής: Η Apple θα μπορεί να ελέγχει και να καθορίζει μόνη της τα έξοδα παραγωγή, ενώ συγχρόνως θα ελέγχει και αυτά των ανταγωνιστών, μιας και η Samsung, η Amazon και άλλες εταιρίες συνεργάζονται μέσω της Foxconn. Κάτι που αυτόματα σημαίνει κέρδη «με τη σέσουλα»!

 

Ακόμα, θα μπορούσε με κάποια από τα κέρδη να βελτιώσει τις συνθήκες εργασίας στη Foxconn, ή μέσω εξαγοράς να θέσει νέες βάσεις σε αυτές. Ουκ ολίγες φορές έχουν αναφερθεί περιστατικά αυτοκτονιών από εργάτες της Foxconn, λόγω των άσχημων συνθηκών. Θα μπορούσε η Apple να τα βελτιώσει όλα αυτά, ακόμα και να τα εξαλείψει, αν αποφάσιζε μια τέτοια κίνηση.

 

Ίσως όλα αυτά ακούγονται τρελά, αλλά σίγουρα δεν είναι πρωτόγνωρα. Στον τομέα των μικροοικονομικών και του management, αυτή η κίνηση ονομάζεται «backward vertical integration». Είναι δηλαδή μια «κίνηση πίσω», αποκτώντας διοικητικές ικανότητες σε μια εταιρία που είναι σημαντική για την ύπαρξη της άλλης (εδώ δηλαδή η Apple εξαρτάται από την Foxconn στο κατασκευαστικό κομμάτι). Σαν παράδειγμα, αν η Mercedes κατείχε διοικητικές θέσεις στην Michelin ή την Bridgestone, τα λάστιχα των αυτοκινήτων της θα είχαν φθηνότερο κόστος παραγωγής, μιας και θα καθοριζόταν από την Mercedes, ενώ και τα κόστη αγοράς των ανταγωνιστών θα θέτονταν σε άλλες βάσεις.

 

Αυτή η κίνηση λοιπόν, θα άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά της. Φαίνεται όμως ότι η Apple «κρατάει» τα λεφτά ετοιμάζοντας κάτι. Το θέμα είναι τι; Νέες τεχνολογίες; Νέες υπηρεσίες; Εξαγορά κάποιας εταιρίας, ακόμα και της Foxconn; Κανείς δεν ξέρει... Εσείς τι πιστεύετε;

 

*Είναι πολλά τα λεφτά Apple...!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ETxmCCsMoD0]Abba - Money, Money, Money[/ame]

 

[via]

Edited by Mythozz

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τα δανείσει στην Ελλαδα... έτσι θα πάρει ένα ικανοποιητικό επιτόκοιο της τάξεως του 15-20% και το Ελληνικό πολιτικό σύστημα θα υπερηφανευεται ότι διεπραξε δανειακή σύμβαση με τον Μεγαλύτερο επιχειρηματικό κολοσσό της Αμερικής!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Η foxconn κακώς έχει συνδεθεί με την apple. Εκεί φτιάχνονται πάρα πολλές ηλεκτρονικές συσκευές από πολλές εταιρίες ...hp, dell, sony κλπ... σχεδόν όλες οι συσκευές σήμερα είναι made in china...που σημαίνει made in foxconn. Δεν νομίζω να συμφέρει την foxconn να πουλήσει. Είναι σαν να χαρίζεις την κότα που κάνει χρυσά αυγά. Edited by Watermelon
Link to comment
Share on other sites

Όντως η ιδέα της Foxconn φαίνεται κάτι παραπάνω από καλή, τι χρηματηστηριακή αξία να έχει άραγε; :shifty:

Nokia 3310 (5/2002) -> Nokia 3650 (8/2003) -> Nokia N95 (7/2007) -> Nokia Lumia 800 (2/2012) -> Nokia Lumia 620 (11/2013) -> Nokia Lumia 830 (5/2015) -> Samsung S7 edge (5/2017) -> Samsung S20 (5/2020) -> iPhone 13 Pro (11/2022)

Link to comment
Share on other sites

και το πραγματικο ερωτημα είναι:εάν -και τονίζω- εάν η αππλε αγοράσει την φοξκον ποιος της εγγυάται ότι οι ανταγωνιστές της δεν θα τα μαζέψουν να φύγουν από εκεί; οκ δεν θα γίνει άμεσα αλλά δεν νομίζω κολοσσοί όπως hp, samsung, dell να κάτσουν να πληρώνουν πιο πολλά (κ μάλιστα στην αππλε) ενώ η ίδια η αππλε θα μειώνει το κόστος παραγωγής της καθιστώντας την πιο ανταγωνιστική αλλά θα φτιάξουν δικά τους εργοστάσια;
Link to comment
Share on other sites

και το πραγματικο ερωτημα είναι:εάν -και τονίζω- εάν η αππλε αγοράσει την φοξκον ποιος της εγγυάται ότι οι ανταγωνιστές της δεν θα τα μαζέψουν να φύγουν από εκεί; οκ δεν θα γίνει άμεσα αλλά δεν νομίζω κολοσσοί όπως hp, samsung, dell να κάτσουν να πληρώνουν πιο πολλά (κ μάλιστα στην αππλε) ενώ η ίδια η αππλε θα μειώνει το κόστος παραγωγής της καθιστώντας την πιο ανταγωνιστική αλλά θα φτιάξουν δικά τους εργοστάσια;

 

Να πάνε που; Δεν υπάρχει αλλού στον πλανήτη κάτι παρόμοιο. Το να φτιάξουν δικά τους εργοστάσια δεν είναι κάτι το εύκολο γιατί μετά το κάθε κινητό θα έκανε 2000 ευρώ. Τώρα είναι στην κίνα και μοιράζονται ουσιαστικά όλες οι εταιρίες του πλανήτη ένα εργοστάσιο. Της foxconn.

Αλλά δεν νομίζω να μπορεί να το αγοράσει η apple. Μιλάμε για την Κίνα. Εκεί έχουν ένα δικό τους σύστημα καπιταλισμού με κομουνσμό μαζί... Δεν νομίζω καν να μπορεί μια ξένη εταιρία να αγοράσει την foxconn και να το θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε που καταντήσαμε... να συζητάμε πως θα ξοδέψει τα λεφτά της Apple, κι εδώ ο κόσμος λιμοκτονεί! Θα μου πεις, κάποιοι πουλάνε το νεφρό τους για ένα κινητό......
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν φτανουν τα χρηματα για να αγορασει ολη την foxconn αλλα ενα μεγαλο ποσοστο των μετοχων της ωστε να μπορει να εχει αποψη στο διοικητικο συμβουλιο και να πιεζει ωστε η apple να εχει περισσοτερα προνομια απο αλλους που φτιαχνουν τις συσκευες τους στα εργοστασια αυτα. Τωρα για το αν βελτιωσει τις συνθηκες εργασιας στα εργοστασια ή πιεσει για αυξηση μισθων στους υπαλληλους που δουλευουν να με συγχωρειτε αλλα δεν τους εχω για τοσο φιλανθρωπους... μακαρι βεβαια να διαψευθω.
Link to comment
Share on other sites

Η κατακράτηση πλούτου είναι αυτή που οδηγεί σε μαζική φτώχεια και κοινωνικά προβλήματα τους λαούς. Είναι η πηγή των οικονομικών κρίσεων (και κάτι παγκόσμιων πολέμων που τις ακολούθησαν κανά δυό φορές τον προηγούμενο αιώνα). Ας τα επενδύσει όπου νά'ναι - αρκεί να'ναι ηθικά. Με το να τα κρατάει σε τζογαδόρικες τράπεζες γίνεται ζημιά σε υπερεθνική κλίμακα.
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Να πάνε που; Δεν υπάρχει αλλού στον πλανήτη κάτι παρόμοιο. Το να φτιάξουν δικά τους εργοστάσια δεν είναι κάτι το εύκολο γιατί μετά το κάθε κινητό θα έκανε 2000 ευρώ. Τώρα είναι στην κίνα και μοιράζονται ουσιαστικά όλες οι εταιρίες του πλανήτη ένα εργοστάσιο. Της foxconn.

Αλλά δεν νομίζω να μπορεί να το αγοράσει η apple. Μιλάμε για την Κίνα. Εκεί έχουν ένα δικό τους σύστημα καπιταλισμού με κομουνσμό μαζί... Δεν νομίζω καν να μπορεί μια ξένη εταιρία να αγοράσει την foxconn και να το θέλει...

μιλάμε για εταιρείες τεράστιες με πολλά κεφάλαια. Αν θέλήσουν μπορούν να δημιουργήσουν νέα εργοστάσια και στην κίνα αλλά και σε άλλη χώρα (σ.σ. ελλαδά; ). Και γενικά θα συμφωνήσουμε ότι στην κίνα είναι "ελαφρά" πολύπλοκα να πράγματα όσον αφορά και τις αγορές εταιρειών...

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν δανεισει στην Ελλαδα την επομενη μερα θα απαγορευτει η κυκλοφορια κινητων, ταβλετ και υ/η αλλων εταιριων στη χωρα.!! :P Γι αυτο ας τ αφησουν καλυτερα...
haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε που καταντήσαμε... να συζητάμε πως θα ξοδέψει τα λεφτά της Apple, κι εδώ ο κόσμος λιμοκτονεί! Θα μου πεις, κάποιοι πουλάνε το νεφρό τους για ένα κινητό......

 

Aκριβως. Εδω ο βασικος μισθος ολο και μειωνεται και οι Ελληνες δυσκολευονται ολο και πιο πολυ να τα βγαλουν περα και εμεις καθομαστε και συζηταμε που θα σπαταλησει η apple 100 δις ευρω..

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε. ειχα μια σκασιλα που θα τα επενδυσει. ας αγορασουν και διαστημοπλοιο εμας τι μας νοιαζει?λες και θα επωφεληθούμε εμεις απο αυτην την επενδυση.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και κάποιος που δεν είναι ειδικός στα οικονομικά, θα καταλάβαινε πως το να εξαγοράσει ένα μερίδιο άλλης εταιρίας, δίνοντας της διοικητικές ικανότητες, θα την καθιστούσε ακόμα πιο ισχυρή. Αν αναρωτιέστε τώρα ποια εταιρία εξαγοράζοντάς την θα πετύχαινε αυτό τον σκοπό, η απάντηση είναι πολύ απλή: Τη Foxconn!

 

Δεν ξέρω αν ακούγεται ή όχι καλή κίνηση, στην πραγματικότητα όμως έχει πολλά προβλήματα.

1) H foxconn είναι τόσο επικερδής γιατί έχει τους εργάτες με το μαστίγιο. Μετά την εξαγορά αν σταματήσει αυτό και υιοθετήσει η foxconn την "κουλτούρα" της Apple αυτό θα σταματήσει να συμβαίνει. Οπότε το κόστος θα ανέβει και ίσως τελικά να είναι μεγαλύτερο απ' ότι τώρα που είναι απλά προμηθευτής.

2) Αν από την άλλη συνεχίσει να δουλεύει όπως τώρα, ότι συμβαίνει εκεί θα είναι άμεσα συνδεδεμένο με την Apple και μόνο. Καθόλου καλό για την προβολή μιας εταιρίας που δεν ξέρει τι να κάνει τα δισεκατομμύριά της.

 

Και πολλά άλλα που δεν θα αναλύσω γιατί θα ξεφύγουμε όπως ένα join venture των υπολοίπων εταιριών που θα μπορούσε να αποδειχθεί πολύ δυνατός ανταγωνιστής κλπ.

 

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη, χωρίς να ξέρω την foxconn εκ των έσω. Αν τελικώς η apple προβεί σε τέτοια κίνηση (που δε νομίζω) σίγουρα θα έχει σκεφθεί τρόπους να λύσει τα παραπάνω προβλήματα.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Η foxconn είναι ακριβή. Σε λίγο έτσι όπως πάμε θα μπορεί να πληρώνει εμάς με 100€ το μήνα μισθό και θα είναι και πιο κοντά στην ευρωπαική αγορά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν καλή κίνηση η εξαγορά της foxcon. Και γι αυτό άλλωστε και δεν το κάνουν. Η foxcon έγινε αυτή που έγινε φτιάχνοντας τα πάντα για όλους. Αν την πάρει η apple και φτιάχνει μόνο τα δικά της προιόντα θα μείνει το 1/10 απο οτι είναι. Άσε που η apple δεν ξέρει και δεν θέλει να μάθει πως να διοικεί μια εταιρία κατασκευής ηλεκτρονικών. Το business model που χρησιμοποιεί μέχρι τώρα είναι πολύ αποδοτικό. Γιατί να το αλλάξει;
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση όλων των αναγνωστών αλλά και του αρθρογράφου οι μετοχές μιας εταιρείας που εδρεύει στην Κίνα χωρίζονται σε δύο βασικές κατηγορίες: Σε αυτές που μπορούν να αγοράσουν και οι ξένοι και σε αυτές που μπορούν αναγοράσουν μόνο οι κινέζοι οι οποίες φυσικά είναι πάντα τουλάχιστον το 51%. Πολύ απλά λοιπόν και 500 δις να έχει η Apple δεν πρόκειτε ποτέ να πάρει τον έλεγχο της Foxcon ούτε και καμιάς άλλης κινέζικης εταιρείας. Φυσικά με τόσα χρήματα μπορεί να διαπραγματευτεί μια ειδική συμφωνία αλλά και πάλι δεν θα είχε τον πλήρη έλεγχο.

Η δική μου άποψη είναι ότι η Apple θα προχωρήσει σε αγορά εταιρείας που κατασκευάζει panel LCD γιατί είναι φανερό πλέον πως η Samsung δεν της παραχωρεί οθόνες Amoled κάτι που το κάνει για άλλες εταιρείες. Πιστεύω λοιπόν πως θα θελήσει να αντισταθμήσει αυτό της το μεινονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Να τα δώσει σε μένα που έχω και κάποιες τρύπες να καλύψω αυτή την περίοδο.

 

Oλοι μας εχουμε να καλυψουμε. Οποτε εγω προτεινω να τα μοιρασει σε ολους μας!!

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη επενδυση θα ηταν σε research centers ωστε να βγουν και αλλες συσκευες iXXXX.. (πχ: iCar, iDesk LOL)..

παντως εδω και καποια χρονια εχουμε βελτιωσεις των ηδη υπαρχοντων τεχνολογιων, καλο θα ηταν να ερθει κατι καινουργιο

οπως οταν πρωτοηρθε το iPod και το iPhone

Link to comment
Share on other sites

Η foxconn κακώς έχει συνδεθεί με την apple. Εκεί φτιάχνονται πάρα πολλές ηλεκτρονικές συσκευές από πολλές εταιρίες ...hp, dell, sony κλπ... σχεδόν όλες οι συσκευές σήμερα είναι made in china...που σημαίνει made in foxconn. Δεν νομίζω να συμφέρει την foxconn να πουλήσει. Είναι σαν να χαρίζεις την κότα που κάνει χρυσά αυγά.

 

Και τον ΟΤΕ τον αγόρασαν οι γερμανοι με τίμημα τα κέρδη εναμιση έτους

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι ότι η Apple δε θα έδειχνε ποτέ ενδιαφέρον για εξαγορά μιας εταιρείας τύπου Foxconn.

Ο μακαρίτης πιστεύω είχε στο μυαλό του ένα μεγαλύτερο σχέδιο, ωστόσο δεν πρόλαβε να βάλει στη θέση τους όλα τα κομμάτια του puzzle.

Είμαι σχεδόν σίγουρος όμως ότι έχει δώσει σαφείς οδηγίες για το μέλλον και τον προσανατολισμό της εταιρείας και, κατα την άποψή μου, ο προσανατολισμός είναι σε πρώτη φάση η "αποτοξίνωσή" μας από τη φιλοσοφία των windows (έχει ήδη αρχίσει), σε δεύτερη φάση η ενοποίηση των λειτουργικών συστημάτων σε όλες τις συσκευές που χρειάζονται λειτουργικό και σε τρίτη φάση η διασύνδεση όλων αυτών των συσκευών με έξυπνο τρόπο (cloud computing, choreographies, service oriented architectures)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...